DirectStock (DSPP): Érdemes közvetlenül a társaságtól részvényt venni?

Cikkünkben a DirectStock (DSPP) szolgáltatások működését, előnyeit, hátrányait beszéljük meg. Megnézzük, van-e értelme annak, hogy a brókercégeket kihagyva, közvetlenül a tőzsdei társaságtól vásároljunk részvényeket. Ezzel kapcsolatban kitérünk a befektetővédelmi szempontokra is, hiszen ebben az esetben valóban a befektető nevére kerül az értékpapír, szemben a brókercégnél történő részvényvásárlás egyes eseteiben. Témáink:

  • Mit jelent a DirectStock részvényvásárlás?
  • Alacsony díjak mellett fektethetünk be
  • Közvetlen részvényvásárlás és a befektetővédelem
  • A közvetlen részvényvásárlás és a lassú végrehajtás
  • A közvetlen részvényvásárlás és a diverzifikációs problémák

Mit jelent a DirectStock részvényvásárlás?

A teljes néven Direct Stock Purchase Plan (DSPP) szolgáltatás azt jelenti, hogy lehetősége van a befektetőknek brókercégeket mellőzve, közvetlenül is részvényeket vásárolni a tőzsdei társaságoktól. Látni kell azt, hogy nem minden tőzsdei társaság kínál DSPP szolgáltatást, de a nagyobb amerikai cégek legtöbbjénél elérhető a közvetlen részvényvásárlás. A folyamat alapvetően úgy néz ki, hogy a társaság honlapján található elektronikus űrlapon (egyes társaságok esetében akár papíralapon is) keresztül kell regisztrálnunk a szolgáltatásra. A kezdeti befektetési összeg minimum 500, maximum 250.000 dollár lehet. Az 500 dolláros minimális befektetési összeg a jellemző, de néhány társaságnál akár 25,50,250 dolláros kezdeti befektetési összeggel is találkozhatunk. Ezt követően pedig egyszeri alkalommal, vagy rendszeresen is vásárolhatunk a társaság részvényeiből az általunk meghatározott összegben. A közvetlen részvényvásárlás során lehetőségünk van arra is, hogy töredékes részvényeket vásároljunk, tekintettel arra, hogy a szolgáltatással alapvetően a kisbefektetőket célozták meg a tőzsdei társaságok.

Ma már léteznek olyan cégek is, melyek összegyűjtik a DSPP szolgáltatást kínáló tőzsdei társaságokat, és egyetlen platformon lehetséges a közvetlen részvényvásárlást lebonyolítani a segítségükkel. Ilyen szolgáltatást nyújt a Computershare is, így náluk több száz társaság részvényei elérhetők (kereső itt található). Többek között:

  • Exxon Mobil
  • Coca-Cola
  • Walmart
  • AT&T
  • Verzion
  • Ford
  • IBM
  • McDonalds
  • Intel

A folytatásban megnézzük a közvetlen részvényvásárlás előnyeit, hátrányait.

Alacsony díjak mellett fektethetünk be

A közvetlen részvényvásárlási programok elindulásának az volt az elsődleges oka évtizedekkel korábban, hogy az átlagos, hosszú távú kisbefektető nagyon olcsón tudjon részvényeket vásárolni. A szolgáltatást tehát elsődlegesen a befektetőknek találták ki, és a rendszer nem alkalmas arra, hogy daytrade kereskedést folytassunk. Sok helyen azt is lehet olvasni, hogy ingyenesen vásárolhatunk részvényeket a DSPP-n keresztül. Ez azonban ma már távol áll a valóságtól. Jellemzően vannak díjak. Gyakori, hogy az első befektetés alkalmával számítanak fel egy fix összeget. Például a HomeDepot programjában egy 500 dolláros minimális kezdeti befektetés mellett 5 dolláros első alkalommal fizetendő díjat számítanak fel. A további tranzakciók esetében pedig 2,5 százalék, maximum 2,5 dolláros jutalék kerül felszámításra. Eladási megbízások esetében pedig 25 dolláros költségre számíthatunk. Egy átlagos vételi ügylet esetében kb. 5 centes részvényenkénti jutalékra, eladási ügylet esetén pedig 15 cent részvényenkénti jutalékra számíthatunk. Ez évtizedekkel korábban valóban nagyon olcsó jutaléknak számított, ma azonban már a népszerű diszkontbrókerek is kínálnak ezzel összevethető díjakat, és vélhetően a jutalékmentes kereskedést ígérő brókercégek rejtett költségei sem többek ennél lényegesen. Van azonban egy befektetővédelmi szempont is, azaz a részvény valóban a befektető tulajdonába kerül.

Közvetlen részvényvásárlás és a befektetővédelem

Sokan azt gondolják, hogy ha az amerikai részvénypiacon megvásárolunk egy részvényt, akkor az bejegyzésre kerül a társaság részvényesi könyvébe. A magyar részvénypiacon ez valóban így van. Itt ugyanis úgy működik a folyamat, hogy a befektető a brókercégnél értékpapír számlát vezet, majd a brókercég hozzáfér a BÉT rendszeréhez, ahol az ügyfél megbízásai bekerülnek az ajánlati könyvbe. Ha létrejön az ügyletkötés, akkor a Keler Zrt, mint központi elszámoló, elvégzi a tranzakció mögötti könyvelést. Ennek része, hogy a tőzsdei társaság részvénykönyvét frissítik az új tulajdonosokkal. A magyar tőzsdei társaságok tehát pontosan tisztában vannak a tulajdonosok személyével. Ez az oka annak is, hogy az osztalékkal kapcsolatban a tőzsdei társaságtól kap a befektető levelet. Ez a folyamat befektetővédelmi szempontból is előnyös, hiszen ha megvásároltuk a részvényt, bekerültünk a részvényesi könyvbe, akkor tulajdonosként nyilván vagyunk tartva a társaságnál, így nagyobb biztonsággal fektethetjük be a pénzünket. Igaz ugyanakkor az is, hogy az elmúlt évek brókercsődjei is arról szóltak, hogy a brókercég csak a saját rendszerében vette meg, és mutatta ki a részvényeket, tehát a befektetők csak a Beva kártalanításában bízhattak (bővebben a befektetővédelemről itt beszéltünk).

Mindenesetre az amerikai részvénypiacon a legtöbb tőzsdei társaságnak fogalma sincs arról, hogy kik a kisbefektetők (értelemszerűen a bennfentesek, nagybefektetők pontosan vezetve vannak). Ennek egész egyszerűen az az oka, hogy az amerikai részvénypiac sokkal összetettebb. Gondoljunk arra, hogy egyetlen tőzsde mögött számos order routing, kereskedési helyszín van, de ott vannak a dark poolok, és a brókercégek házon belül is köthetnek ügyletet (internalization).

A fentiek miatt az Egyesült Államok részvénypiacán úgy működik a nyilvántartás, hogy a tőzsdei társaságok kapcsolatban állnak a Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC) társasággal, mely a tőzsdei ügyletek elszámolását végzi (a Keler Zrt-hez hasonló feladatokat végez). Ugyanakkor a másik oldalon a DTCC-vel a brókercégek állnak kapcsolatban, azaz azt tartják nyilván, hogy a brókercég tulajdonában mennyi részvény van. Végül pedig a brókercég a saját nyilvántartásában vezeti azt, hogy a birtokában levő részvények mely ügyfelekhez tartoznak. A fentiek miatt tehát téves az az elképzelés, hogy ha megvettem egy részvényt, akkor a társaság résztulajdonosa lettem, és egy brókercsőd esetén majd kiadják az értékpapírokat számomra. A fentiek miatt a direkt részvényvásárlás előnyösebb lehet, hiszen közvetlenül a társaságtól vásároljuk meg az értékpapírokat.

A közvetlen részvényvásárlás és a lassú végrehajtás

Beszéltünk már a jutalékmentes kereskedést ígérő brókerek témakörében arról, hogy hiába ingyenes/olcsó az ügyletkötés, ha a kereskedési helyszínen magasabb a részvény ára, mint máshol. A közvetlen részvényvásárlásnál a fentiek azt jelentik, hogy nem azonnal történik a részvényvásárlás. A Computershare szabályzata minimum heti két alkalmat, a keddi és csütörtöki napot jelöli meg arra, hogy részvényeket vásároljon. Tehát nem úgy zajlik a folyamat, mint egy brókercégnél, azaz figyeled a részvény árát, majd egy piaci megbízással azonnal, vagy előre beállítottan egy limitáras megbízással megvásárolod a részvényeket. A közvetlen részvényvásárlásnál akár napok is eltelhetnek, mire a részvényt megvásárolják. Ennek azonban az a következménye, hogy a részvény árfolyama lényegesen megváltozhat. Értelemszerűen annak, aki nyugdíjcélra, 10-20 éves időtávra vásárol részvényeket, ez nem gond, de aki rövid és közép távon kereskedik, annak ez jelentős probléma.

A közvetlen részvényvásárlás és a diverzifikációs problémák

További hátránya a módszernek, hogy ha nem veszünk igénybe olyan szolgáltatókat, mint a Computershare, akkor egyesével kell a tőzsdei társaságoknál a részvényvásárlás folyamatát lebonyolítani, aminek nagy az adminisztrációs terhe. Ez egyúttal azt is eredményezi majd, hogy a portfóliónkban csak néhány részvény kerül, ami súlyos diverzifikációs hiba, lásd: A diverzifikáció az idiótáknak való?

Ha igénybe veszünk olyan szolgáltatásokat, mint a Computershare, akkor bár valóban több száz társaságot elérhetünk egy felületről, de ez még mindig csak a töredéke a közel 10 ezer részvénynek, amit az Egyesült Államok tőzsdéin elérhetünk.

Összegezve a fentieket, azt láthatjuk, hogy korábban lényegesen nagyobb előnye lehetett a direkt részvényvásárlásnak, de mára már a brókercégek díjazása gyakorlatilag összevethető ezekkel a díjakkal.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak