ZEW index szerepe a DAX index és a német részvények kereskedésében

Cikkünkben a ZEW indexszel kapcsolatos tudnivalókat tárgyaljuk, illetve megnézzük, hogyan befolyásolhatja a DAX index kereskedését a ZEW indikátor.

A ZEW index jelentése

A ZEW index egy gazdasági hangulat indikátor, melynek elkészítése során a ZEW intézet 350 német intézményi befektetőt és elemzőt kérdez meg arról, hogyan változik szerintük a német gazdaság a következő hat hónapban. Az eredményeket egy pontrendszer alapján értékelik, és így készül el az ZEW index, indikátor, melyet minden hónapban közzé tesz a ZEW intézet.  Az alábbi képen a ZEW index grafikonja látható.

A ZEW index, indikátor jelzései

A ZEW index két fő jelzése a nulla ponthoz köthető:

  • Ha a ZEW indikátor értéke nulla fölött van, akkor a megkérdezett elemzők, intézményi befektetők hangulata optimista, pozitívnak ítélik meg a következő 6 hónapra a német gazdaság kilátásait.
  • Ha a ZEW index értéke nulla alatt van, akkor az elemzők, intézményi befektetők hangulata pesszimista, negatívnak ítélik meg a következő 6 hónapra a német gazdaság kilátásait.

A DAX index, illetve a német részvények kereskedése szempontjából az ZEW index kilengései az érdekesek, azaz, amikor az intézményi befektetők, elemzők túlságosan optimistán látják a jövőt. Ezekben a szituációkban az 50 pontos szint fölé emelkedik az index. A múltban több alkalommal is láthattunk arra példát, hogy az 50 pontos tartomány fölé erősödött a ZEW index, majd több hónapig ebben a sávban tartózkodott. Ez együtt járt a DAX index, illetve a német részvények tetőződésével, amit korrekció, visszaesés követett.

A fenti eset fordítottja, amikor az elemzők túlságosan negatívnak ítéli meg a német gazdaság helyzetét, ilyenkor a ZEW index értéke -50 pontos szintet közelíti meg, vagy alá esik. Az ilyen helyzetekben a DAX index árfolyama, illetve a német részvények általában egy nagyobb esésen vannak túl, amit emelkedés, korrekció követ.

A ZEW ezen jelzése elsősorban azoknak adhat támpontot, akik több hónapra terveznek befektetni a DAX index, illetve a német tőzsde részvényeibe. A fentiek értelmében ha az 50 pontos érték felett van a ZEW index, akkor már óvatosan kezeljük az új vételi pozíciókat, mert nagyobb a valószínűsége a múltbeli esetek alapján a visszaesésnek, korrekciónak. Fordított esetben pedig az -50 pontos ZEW index érték közelében az újabb short pozíciókat célszerű óvatosan kezelni, mert nagyobb a valószínűsége, hogy a következő időszakban jelentős árfolyamesés már nem lesz. A ZEW index fenti jelzései inkább azt mutatják, hogy mikor ne vegyünk, vagy nyissunk shortot hosszabb távra, rövid távon kereskedőknek a fenti jelzések használhatatlanok.

Vigyázzunk, mert a ZEW index nem tévedhetetlen, nem tudja előre jelezni a trendfordulókat, akár hosszú hónapokig is az 50 pontos érték felett maradhat az index, és közben a német részvénypiac, DAX index emelkedik. Ezért is hangsúlyoztam, hogy elsősorban hosszabb távú pozíciók esetén lehet a segítségünkre a ZEW -50, 50 pontos tartományainak figyelése.

Milyen folyamatok húzódnak meg a ZEW index jelzései mögött?

Ha a ZEW index értéke az 50 pontos szint közelébe, fölé kerül, akkor az elemzők, intézményi befektetők körében optimista a hangulat, azaz a piacon is optimista a hangulat, ilyen helyzetekben azonban előfordul egy ponton az, hogy már mindenki bevásárolt, megvette  a részvényeit, és elfogynak a vevők, így először csak kisebb korrekció, majd a profit realizálások miatt nagyobb esés is következhet.

Fordított esetben pedig ha az árfolyam esik, a hangulat negatív lesz, akkor a ZEW index értéke megközelíti a -50 pontos értéket, és ez gyakran azt is maga után vonja, hogy a korábbi árfolyam esés miatt elfogynak az eladók. A későbbi short zárások pedig vevőket jelentenek a piacon, azaz a német tőzsde, DAX index emelkedésnek indul.

A ZEW index előnye, hogy gyorsan változik, azaz akár néhány hónap alatt is vissza tud esni az indikátor az 50 pontos tartományból 0 közelébe. Az ilyen hirtelen elmozdulásokat is gyakran trendfordulók követik a DAX index, illetve a német részvények piacán. Például ha hirtelen az optimista hangulatból (50 pontról) a nulla érték közelébe esik vissza a ZEW index, akkor a német részvények piacán a korábbi trend (fenti esetben eső trend) megállhat, megfordulhat. Az események mögött a korábban bemutatott gondolatmenet áll, azaz az 50 pontos, optimista hangulat után az elemzők, intézményi befektetők negatívnak látják a következő hónapok gazdasági kilátásait, ez eladásokban nyilvánul meg a piacon, azonban, ahogy egyre jobban csökken a ZEW úgy fogynak el az eladók is. A short pozíciók  zárása pedig újabb vételi pozíciókat jelent, és ezzel ismét felfelé korrigálhat a részvénypiac. A fenti jelzéseket természetesen ne vegyük 100%-os megbízhatóságúnak, inkább arra törekedjünk, hogy a piaci hangulatot próbáljuk felmérni a ZEW index segítségével.

ZEW index használata a rövid távú kereskedésben

Rövid távú kereskedésben azért fontos a ZEW index figyelése, mert a tényadat és az elemzők által elkészített ZEW indexre vonatkozó előrejelzése eltérhet, azaz meglepetés érheti a piacot. A ZEW indikátor közepes fontosságú, piacmozgató hatású makroadatok közé sorolható a német részvénypiacon, így a piacmozgató hatása főleg akkor érződik, ha jelentős meglepetés éri a piacot (a tény és az előrejelzés között nagy a különbség). Ez viszont nagyon ritka a ZEW index esetében.

A fentiek miatt a ZEW index közzétételének időpontjában a DAX index piacán, és a német tőzsdén nagyobb volatilitásra, megnövekvő spreadekre célszerű számítani. Emiatt a rövid távon kereskedőknek célszerű a ZEW közzétételi időpontját figyelni, ami egyébként minden hónap második vagy harmadik keddjén 11:00-kor esedékes.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link