Kriptovaluta, bitcoin pénztárcák: Hogyan működnek? Hogyan használd?

Cikkünkben azt tekintjük át, hogy milyen módon tudjuk tárolni a megvásárolt, birtokunkban levő virtuális pénzt. A bitcoinra illetve a többi altcoin esetében nagyjából ugyanazok a lehetőségek jöhetnek számításba, azaz valamilyen pénztárca program (wallet) használatával tudunk a tulajdonunkban levő bitcoinhoz hozzáférni, rendelkezni felette (például másik címre átutalni).

Mi az a pénztárca, wallet?

A pénztárca egy olyan program, melynek segítségével tárolni tudja a felhasználó a privát kulcsát, kulcsait, melyekkel hozzáférhetünk a blokkláncon nyilvánosan elérhető bitcoin címünkhöz. Ugyanakkor tranzakciókat csak a privát kulcs ismeretében tudunk indítani.

A bitcoin címet tehát bárki le tudja kérdezni. Megtudhatjuk, hogy egy számlán mennyi bitcoin található, illetve látható a számla története, azaz a múltban milyen tranzakciók történtek. Ezt a lekérdezést az alábbi hivatkozáson lehet megtenni, ahol a kereső mezőbe meg kell adnunk a bitcoin címet:  https://blockchain.info/address/

Például a  "3Nxwenay9Z8Lc9JBiywExpnEFiLp6Afp8v" bitcoin cím keresőbe történő beütésével megnézhetjük az egyik legtöbb bitcoint tartalmazó címet, ahol jelenleg 93.843 db bitcoin található

Ahhoz tehát, hogy biztonságosan tudjuk tárolni a virtuális pénzt szükségünk van egy pénztárca programra. Cikkünk további részében ezeket a lehetőségeket vesszük számba a biztonsági szempontokat figyelembe véve.

A bitcoin tárolás, pénztárca lehetőségek

  • Asztali gépen, laptopon történő tárolás
  • Hardverkulcs alkalmazása
  • Mobiltelefonra telepített pénztárca
  • Webes megoldások
  • Papír tárcák

1) Asztali gépen, laptopon történő bitcoin tárolás

Ebben az esetben egy számítógépre letöltött program fogja biztosítani a privát kulcsok védelmét. A szoftver segítségével utalhatunk, és utalást is fogadhatunk. A biztonsági szempontokat itt is célszerű figyelembe venni, azaz a bitcoin hivatalos oldalán elérhető alkalmazásokat használjuk (https://bitcoin.org/en/wallets/desktop/windows/)

A legismertebb asztali pénztárcák:

  • Bitcoin Core: Ezt az asztali pénztárcát a Bitcoin Core a bitcoin fejlesztését meghatározó csoport adta ki, így az egyik legismertebb, legegyszerűbb pénztárca program, mely elérhető Windows, OS X és Linux operáció rendszerek alatt. Teljes asztali program, azaz a bloklánc letöltésre kerül.
  • Electrum: Szintén népszerű pénztárca program, viszont távoli szerver kapcsolatokat is használ, hogy bizonyos funkciók gyorsak, alacsony gépigény mellett megvalósíthatók legyenek.
  • Armory: Haladóknak készült pénztárca program, a biztonságra helyezi a hangsúlyt. Több fajta titkosítási funkció érhető el a programban.
  • További asztali alkalmazások a hivatalos oldalon: https://bitcoin.org/en/wallets/desktop/windows/)

Fontos információk az asztali pénztárcákkal kapcsolatban

A fenti kliensek a bitcoin fizetési hálózathoz készültek, azaz más virtuális pénz tárolására nem alkalmasak. Bár léteznek olyan pénztárcák, melyek az ismertebb virtuális pénzek kezelésére alkalmasak, ezek jellemzően webes megoldások, így majd ott térünk ki rájuk.

Az asztali pénztárca programok részben, vagy teljes egészében letöltik a bitcoin blokkláncot, így jelentős helyigényre van szükség, a használatukhoz pedig folyamatosan aktualizálni kell a blokkláncot, így folyamatosan jelentős adatforgalmi igényük van.  A blokklánc mérete jelenleg 130 GB (aktuális adat itt kérhető le: https://blockchain.info/hu/charts/blocks-size)

A hardverkulcsos megoldások után az asztali gépre telepített pénztárca a legbiztonságosabb. De asztali pénztárca csak annyira biztonságos, mint amennyire az asztali számítógépünk az. Vírusok, trojai programok, vagy gyenge, ritkán változtatott jelszavak mind növelik az asztali számítógép veszélyeit. A felhasználók azonban hajlamosak ezeket a biztonsági kockázatokat alábecsülni, ugyanakkor ha elveszik (például vírus, trójai program fertőzés esetén) a privát kulcs, akkor semmilyen módon nem fogunk tudni hozzáférni a hálózaton levő bitcoinunkhoz.

2) Hardverkulcs alkalmazása

Ezek az ún. hardveres pénztárcák úgy lettek kialakítva, hogy a hardverbe épített elektronika tárolja a privát kulcsot. Egy pendrive méretű, eszközt kell elképzelnünk, a pénztárca a hardver által biztosított környezetből töltődik be, mivel ez a memória nem írható, így a kártékony szoftverek, vírusok számára elérhetetlen. Ezért az asztalra telepíthető verziónál is biztonságosabb megoldások ezek. A legismertebb termékek:

  • Trezor: https://trezor.io/
  • Ledgerwallet: https://www.ledgerwallet.com/
  • Digitalbitbox: https://digitalbitbox.com/
  • KeepKey: https://www.keepkey.com/

A hardverkulcsos biztonságnak kb. 70-150 dollár között változik az ára, attól függően, melyik gyártót választjuk.

3) Mobiltelefonra telepített pénztárca

A mobiltelefonra telepíthető pénztárca gyakorlatilag az asztali és a webes pénztárca kombinációja, azaz a privát kulcsot, mellyel a bitcoin címünkön levő bitcoinhoz  hozzá férhetünk a  mobil telefonra telepített szoftver őrzi, míg a blokklánc nem kerül letöltésre (egyrészt erre a mai telefonok alkalmatlanok a kevés memória, háttértár miatt), hanem webes szolgáltatások segítségével éri el a mobiltelefon. A mobiltelefonra telepített pénztárcának az a gyakorlati haszna, hogy fizetni tudunk vele. Természetesen ehhez kellenének olyan üzletek, ahol a bitcoint elfogadják.

A mobil telefonra telepített alkalmazás tehát védi a privát kulcsot, azonban itt még jobban oda kell figyelni az adataink biztonságára, mivel a mobil telefon könnyebben kikerülhet a kezeink közül (lopás, elvesztés), sokkal könnyebben megsérülhet. Továbbá mobil telefont is veszélyeztetik a vírusok, különböző egyéb trójai programok, és a vírusvédelem sokkal kevésbé terjedt el a felhasználók között. Valamint a nyilvános hálózatok (free wifi) használatával is növeljük a telefon sebezhetőségét.

Érdemes tehát külön bitcoin címet létrehozni a mobil telefonos pénztárca számára, és ezen kevesebb összeget tartani, majd rendszeresen feltölteni a nagyobb védelemmel ellátott bitcoin címünkről. Mobil telefonra telepíthető kriptovaluta pénztárcák:

  • Android: https://bitcoin.org/hu/wallets/mobile/android/
  • Blackberry: https://bitcoin.org/hu/wallets/mobile/blackberry/
  • iOS: https://bitcoin.org/hu/wallets/mobile/ios/
  • Windows Phone: https://bitcoin.org/hu/wallets/mobile/windowsphone/

4) Webes, online pénztárca  megoldások

A webes, online pénztárca nagy előnye, hogy nem kell letöltenünk a folyamatosan növekvő (jelenleg már 160GB) blokkláncot, mert az a szerveren tárolódik, és a felhasználók a online érhetik el a pénztárcájukat.

Nem vagyunk tehát az asztali számítógéphez kötve, bárhol elérhető lesz a pénztárcánk, ahol internet rendelkezésre áll. Nem kell gondoskodnunk az asztali számítógép védelméről, ezeket megteszik helyettünk a szervert üzemeltetők.

Ugyanakkor ha az online program nem megfelelő, akkor a szerver üzemeltetője hozzáférhet a privát kulcsunkhoz, így gyakorlatilag a számlánk felett is rendelkezhet. Továbbá, sajnos arra is volt példa, hogy a szerver, illetve a weboldal programjában levő biztonsági rést kihasználva lopták el felhasználók privát kulcsait, és ezzel együtt a virtuális valutájukat.

A webes, online pénztárcák a kockázatosság szempontjából a mobil pénztárcák szintjén található. Az ismertebb online kriptovaluta pénztárcák:

  • Coinbase: webes pénztárca és letölthető hozzá android alkalmazás is, azaz a mobil telefonunkkal is elérhetjük a pénztárcánkat: https://www.coinbase.com/
  • Blockchain.info: https://blockchain.info/hu/wallet/#/signup

5) Bitcoin papírpénztárcák

A legbiztonságosabb módszer bitcoinunk védelmére, hogy a bitcoin címét és a hozzá tartozó privát kulcsot kinyomtatjuk, és  a papírt biztonságos helyen tároljuk. Erre a célra különböző alkalmazások is igénybe vehetők, melyek a fenti két adatot QR kód formában is elkészítik és a papírra nyomtathatjuk. A QR kódot a telefonunkkal beolvasva gyorsíthatjuk a tranzakciók intézését. Ha utalást szeretnék fogadni, akkor az utaló félnek a bitcoin címünket kell megadnunk. Ha pedig mi szeretnénk utalni, fizetni, akkor a bitcoin címünkre és a privát kulcsra lesz szükségünk.

A papírra történő nyomtatás nagy előnye, hogy védettek leszünk a különböző kibertámadásoktól, nem kell hardverkulcsos védelmet vásárolnunk. Ugyanakkor a papírra mindenképpen vigyáznunk kell, mivel a privát kulcs elvesztését követően már semmilyen módon nem férhetünk hozzá a bitcoinokhoz. A papírra történő nyomtatás hátránya, hogy lassú, mindennapi tranzakciók esetén körülményes, de ha hosszabb távon szeretnénk bitcoint tárolni, akkor jó megoldásnak tekinthető.

Összegzés a kriptovaluta pénztárcákkal kapcsolatban

Ahogy a leírtakból kiderül a hardverkulcsos és papírtárca a legbiztonságosabb megoldás, ezt követik az asztali verziós megoldások, majd a webes és mobiltelefonon elérhető tárcák.

A legtöbb pénztárca egy meghatározott virtuális pénz tárolására alkalmas, online, webes verziók között található olyan pénztárca, amelyik az ismertebb kirptopénzek (Ethereum, Ripple, Litecoin) tárolását is biztosítja. De általánosságban elmondható, hogy mindegyik virtuális valutának külön pénztárca szükséges. (helyigény: asztali verziók esetén a blokkláncokat mindegyik virtuális valutánál le kell tölteni)

A pénztárcákba nem lehet dollár, forintot, eurót egyéb devizát beutalni, váltani, tárolni. Virtuális valutát váltó cégek (bitcoin tőzsdéknek is hívják) segítségével lehet venni, vagy magánszemélytől is vásárolhatunk (https://localbitcoins.com/)

Biztonsági szempontok:

  • A legtöbb váltó, online webes pénztárca biztosítja a két lépcső azonosítást, így például aktiváló email-el, sms megerősítéssel tudunk a számlánkról kiutalni.
  • Asztali pénztárca esetén a számítógépünk védelmére is célszerű figyelmet áldozni, továbbá biztonsági másolatot készíteni a bitcoin címről és a privát kulcsról, hiszen a privát kulcs elvesztésével semmilyen módon nem férhetünk hozzá a bitcoinokhoz.
  • A bitcoin és más altcoinok tárolás lehetőségei között vannak azért eltérések, az egyik legnagyobb különbség, hogy a legtöbb lehetőség a bitcoin tárolására

Hasznos előadások kriptovaluta témában

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

További cikkeink a témában:

Kriptopénz, bitcoin témájú írásainkat itt találod.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak