Versenyképes leértékelés: Mit jelent? Hogyan működik?

Kategória: 

Mit jelent a versenyképes leértékelés?

A versenyképes leértékelés országok fizetőeszközének szándékos leértékelését jelenti azért, hogy az ország gazdaságának versenyképessége javuljon (ezért is nevezik competitive devaluation-nek a folyamatot). Az alapötlet tehát az, hogy ha egy ország fizetőeszköze gyengébb a másik ország fizetőeszközéhez képest, akkor az export tevékenységből több bevétele származik az országnak a hazai devizában. Példaként gondoljuk át a magyar helyzetet, azaz 1 euró külföldi bevétel egy magyar vállalkozás számára 360 Ft bevételt jelent, ha az EUR/HUF árfolyama 360 Ft. Ha pedig gyengül a forint, akkor a bevétele növekszik. Például 380 Ft-os árfolyam mellett már 1 euró bevételből 380 Ft bevétele lesz.

A deviza leértékelése tehát növelheti a versenyképességet, és gazdasági növekedést indukálhat az elmélet szerint. A leértékelésnek több eszköze is rendelkezésre áll a kormányok, illetve a jegybankoknak. A legfontosabbak:

1) Szóbeli és valós devizapiaci intervenciók, beavatkozások

2) Kamatcsökkentés

3) Mennyiségi enyhítés

A szóbeli beavatkozásokra is láthattunk példát, azaz fontos pozícióban levő személy megjegyzi, hogy gyengébb fizetőeszközt szeretnének, ez pedig egyfajta önbeteljesítő jóslat hatásként árazódik is, hiszen a piaci szereplők nem akarnak harcolni, szembe menni a jegybankokkal. De a jegybankon a szóbeli intervención túl is be tudnak avatkozni a devizapiacba és erősíteni, vagy gyengíteni az adott ország devizáját vételi, vagy eladási műveletekkel. Általában azonban ezeknek az intervencióknak korlátai vannak, például a devizatartalék, vagy a szóbeli intervenciók csak rövidtávon hatnak.

A fentiekkel szemben a kamatcsökkentés már sokkal hatásosabb eszköze a deviza leértékelésének, hiszen ha két deviza között növekszik a kamatkülönbség, akkor gyengülni fog az a deviza, amely országban alacsonyabb az irányadó kamat.

Mennyiségi enyhítés szintén deviza leértékelődéshez vezet. Tekintettel arra, hogy a mennyiségi enyhítés tulajdonképpen pénznyomtatás, azaz több pénz lesz a gazdaságban, ezáltal pedig a pénz értéktelenebbé válik. Ennek a folyamatnak a feltétele, hogy a gazdasági teljesítményt meghaladó mértékű legyen a pénzmennyiség növekedése (itt beszéltük meg a folyamatot). Ebben az esetben számíthatunk a deviza leértékelődésére. Általánosságban azonban megfigyelhető, hogy a mennyiségi enyhítés a deviza gyengülésével jár együtt.

A versenyképes leértékelés hatásai

A versenyképes leértékelés lényege tehát, hogy bizonyos módszerekkel gyengíthető a fizetőeszköz, és ez az exporton keresztül élénkíti a gazdaságot. Erre láthattunk példát  Japánban is 2013-ban, amikor a mennyiségi enyhítés hatására, a japán jen 18%-ot gyengült a dollárral szemben, majd 2014-ben további 12%-os jen gyengülés következett be. Ha a gyengülést az EUR/HUF árfolyamán kellene szemléltetni, akkor ez azt jelentené, hogy a 300 Ft-os euró árfolyam év végére 354, majd a következő év végére közel 400 Ft lenne. A hatása nem is maradt el, ahogy az alábbi képen látod, az export (értékben kifejezve) jelentősen növekedett (Value görbe).

Forrás: https://www.reuters.com

De az értéknövekedés nagyrészt betudható a jen gyengülésének, és az export mennyiségében nem mutatható ki ilyen mértékű pozitív hatás. Ezt láthatod a volume görbén a fenti grafikonon, azaz a japán gazdasági növekedéshez kismértékben járult hozzá a jen gyengülése. Tehát a versenyképes leértékeléssel szemben az a fő kritika, hogy a cégek bevételeit növeli, de az ipari termelést nem képes jelentősen növelni, így a gazdasági növekedést sem támogatja.

További részletek: Devizaháború: Mit jelent? Miért a befektetők a vesztesei?

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link