Tőzsdézés alapjai kezdőknek, tőzsdézés otthonról, online az internet segítségével

Kategória: 

Cikkünkben a tőzsdézés alapjaival foglalkozunk. Kifejezetten kezdők részére lesz hasznos olvasmány az alábbi  bejegyzés. Ugyanis megbeszéljük hogyan érdemes a tőzsdézést elkezdeni. Hogyan lehetséges tőzsdézni otthonról, online az internet segítségével. Témáink:

  • Megéri-e elkezdeni a tőzsdézést?
  • Érdemes-e kicsiben tőzsdézni?
  • Milyen tulajdonságok szükségesek a tőzsdézéshez?
  • Alapismeretek
  • Kereskedési alapok
  • Online kereskedési szoftverek használata
  • Kereskedési szabályrendszer kialakítása
  • Kockázatkezelés
  • Tesztelés, szimuláció
  • Demó számla,
  • Szimuláció

Megéri-e elkezdeni a tőzsdézést?

A tőzsdézést gyakran állítják be úgy reklámokban, filmekben, hogy munka nélkül, egyszerűen lehet nagy pénzt keresni a tőzsdézés segítségével. Ez azonban egy téves képet állít be a tőzsdézéssel kapcsolatban, így a kezdő kereskedőknek gyakran lesznek irreális hozam elvárásaik, ráadásul a tőzsdézés nehézségét sem mérjük fel jól, így sok kezdő tőzsdéző csalódik a tőzsdei kereskedésben. Mielőtt tehát belevágunk, legyünk tisztában azzal, hogy a tőzsdei kereskedés megtanulható, de nem olyan könnyen, és gyorsan, ahogy a reklámokban beállítják. Általában hosszú hónapokban mérhető a felkészülési idő. A reklámokban látható irreális hozamokat sem kell elhinnünk, általánosságban azt mondanám, nyugodtan osszuk el 10-el, és a valósághoz közelebbi eredményt kapunk. Az alábbiakban számos olyan támpontot, a tőzsdézéssel kapcsolatos alapvető tudnivalót beszélünk meg, melyek segíthetnek elindulni a tőzsdézés útvesztőjében.

 
 

Érdemes-e kicsiben tőzsdézni?

Gyakran felmerülő kérdés, hogy érdemes-e elkezdeni a tőzsdézést kisebb tőke esetében, mekkora a minimum összeg, amivel érdemes elkezdeni a tőzsdézést. Önmagában a kisebb tőke nem akadálya annak, hogy elkezdjük a tőzsdézést, amennyiben a számlanyitási minimumoknak, a minimum díjaknak megfelelő méretű tőkével rendelkezünk. Ezeknek a szempontjait, konkrét összegekkel a következő bejegyzésben beszéltük meg: Mennyi pénzzel éri meg elkezdeni a tőzsdét? Tőzsde kevés pénzzel.

A fentieken túl mindenkinek azt javasolnám, még ha nagyobb tőke áll rendelkezésre, akkor is kicsiben kezdjük a tőzsdézést. A lépéseket lentebb megbeszéljük.

Milyen tulajdonságok szükségesek a tőzsdézéshez?

Általános vélekedés, hogy a tőzsdézéshez nincs szükség előzetes képzettségre, hiszen a gazdasági összefüggések, a tőzsdék működése, a megbízások, elemzési módszerek világosak, könnyen érthetők. Ugyanakkor lehet azonosítani olyan tulajdonságokat, melyek előnyt jelentenek a tőzsdézés során. Ilyen például a szorgalom, mivel a felkészülés, a stratégia kialakítás nagy szorgalmat igényel. A szabálykövető, következetes személyiség számára sokkal könnyebb lesz a tőzsdei szabályok betartása, így ez is egy előnyös tulajdonságnak tekinthető. A tulajdonságokon túl pedig a szabadidő, amire mindenképpen szükségünk lesz ahhoz, hogy elég időt töltsünk a tőzsdézés megtanulására, gyakorlására.

Az alábbiakban összegyűjtöttem a legfontosabb, tőzsdézéssel kapcsolatos alapvető tudnivalókat. Mivel a téma túlmutat ezen a cikken, így számos helyen hivatkozok az érintett témára, melyet részletesen megbeszéltünk önálló bejegyzésben. Érdemes ezeket a bejegyzéseket is áttekinteni.

 
 

1) Alapismeretek elsajátítása

A tőzsdézéssel kapcsolatban számos alapismeret megszerzésére szükségünk lesz. Ide tartozik az, hogy megismerjük a tőzsdék működését, a részvények sajátosságait. A helyzetet bonyolítja, hogy egyes tőzsdéken más szabályai vannak a tőzsdézésnek, így ezeket a tőzsde szabályokat is célszerű megismerni. Az alapismeretek része a gazdasági összefüggések megértése is. Bár a kereskedők többsége nem fektet túl nagy hangsúly az alapokra, ennek ellenére fontos, hogy magabiztosan átlássuk a tőzsdék működését. Ehhez nyújthatnak segítséget a következő bejegyzések:

2) Kereskedési alapok elsajátítása

A tőzsdézés alapjaihoz tartozik, hogy megismerjük milyen módon lehet kereskedni a tőzsdéken. Gondolok itt arra, hogyan kell long pozíciót nyitni, mi történik egy short pozíció nyitása során. Milyen módon lehet short pozíciót nyitni, illetve a short pozíció nyitásának esetlegesen milyen korlátozásai lehetnek stb..

A tőzsdézés alapjainak része, hogy megismerjük az ajánlati könyvet, a tőzsdei megbízásokat és ezek használatát elkezdjük gyakorolni demó kereskedési felületen.

3) Online kereskedési szoftverek használata

A tőzsdézés ma már kizárólag online formában zajlik, azaz otthonunkból, vagy mobil telefonunk segítségével gyakorlatilag bárhonnan tudunk tőzsdézni a széles sávú internet elérésnek köszönhetően. Ugyanakkor ehhez meg kell ismernünk a különböző kerekedési programokat, kereskedési platformokat. A kereskedési platformok mellett a tőzsdézés során részvényszűrő és árfolyam elemző programokat is használunk, így ezek megismerése is feltétele a tőzsdézés elkezdésének. Sok száz kereskedési programról van itt szó, de természetesen nem kell mindet megismernünk, elegendő néhányat, amely megfelelő számunkra. Az alábbi bejegyzésekben össze is gyűjtöttünk számos tőzsdézéshez használható programot, melynek leírásai is megtalálhatók a következő oldalon. Érdemes itt kezdeni, az útmutató alapján eldönteni, melyik lesz számunkra a megfelelő program.

Az első három lépés a tőzsdézés alapjait tárgyalta. Idáig a kereskedők többsége minden probléma nélkül eljuthat, bár lehetséges, hogy ismeretei hiányosak maradnak, esetleg a szoftverek használatában nem szerzünk kellő magabiztosságot. Ezek a hiányosságok azonban később kiküszöbölhetők. A további lépések már sokkal nagyobb kihívást jelentenek, ide tartozik a kereskedési stratégia kialakítása, kockázatkezelés, kereskedési stratégia fejlesztése. Részletek: A legjobb tőzsde elemző programok, szoftverek, kereskedési platformok.

4) Kereskedési szabályrendszer kialakítása

A tőzsdézés során törekednünk kell arra, hogy szabályokat alkossunk, melyek megmondják számunkra, hogy különböző szituációk során mit kell tennünk. A szabályok azért is fontosak, mert a tőzsdézéssel járó stresszt csökkenteni tudják. Sajnos a fenti két mondatban megfogalmazottakat nagyon sok kereskedő nem fogadja el, ami véleménye szerint az első számú oka annak, hogy előbb utóbb elveszítik tőkéjüket a tőzsdézés során. Például tippekre, megérzésekre hagyatkozva ügyleteket kötünk, mindenféle kockázat kezelés nélkül. Egy ideig lehet szerencsénk, azonban előbb utóbb bekövetkezik a jelentős veszteség.

 
 

A szabályrendszer kialakításának része, hogy megismerjük a különböző elemzési eszközöket. A tőzsdézés során a technikai elemzés és a fundamentális elemzés eszközeinek használata terjed el széles körben. Ezekről a bejegyzésben nem beszélnék részletesen, viszont számos másik cikkben beszéltünk ezekről:

A kereskedési stratégia kialakításról részletesen itt beszéltünk.

5) Kockázatkezelés

A kockázatkezelés is fontos része a tőzsdézésnek. Már kezdőként meg kell értenünk, hogy nincs kockázat nélküli hozam, bármennyire is ez tűnik ki egy-egy tőzsdei reklámból. Nincs tévedhetetlen rendszer, szisztéma, nincs veszteség nélküli kereskedés, a jövőt nem lehet előre jelezni. A tőzsdézés során valószínűségekkel dolgozunk és számos veszteséges ügyletünk lesz. Azonban a kockázatkezelési szabályok akadályozzák meg azt, hogy a téves jelek miatt elveszítsük a tőkénket. A kockázatkezelésnek köszönhetően a tévedéseket minimalizáljuk, míg a nyereséges ügyleteket megpróbáljuk maximalizálni. A kockázatkezelés tehát az egyik legfontosabb tényező a tőzsdézés során. Az oldalunkon számos bejegyzésben tárgyaltuk a kockázatkezelést: Kockázatkezelés, stop loss, stop limit megbízás.

 
 

6) Tesztelés, szimuláció

Ezzel el is jutottunk a legnehezebb részhez, azaz van már egy kereskedési szabályrendszerünk, amit tesztelni kell, az eredményeket értékelni szükséges. Majd pedig fejleszteni kell a rendszert, ehhez viszont további tesztelés szükséges. A tőzsdézés tehát egy folyamatos tesztelés-fejlesztés folyamat, amit következetesen kell végeznie a kereskedőnek:

7) Demó számla,

Amint a tesztelés és szimuláció során meggyőződtünk a szabályaink eredményességéről, célszerű elkezdeni a tőzsdézést demó számlán. A demó számlán ugyanúgy szükséges értékelni az eredményeket, ha a helyzet úgy kívánja, akkor pedig fejleszteni is kell a szisztémát: Tőzsdei demó, próba, gyakorló programok.

8) Más kereskedők stratégiái

A tőzsdézés elkezdése előtt célszerű áttekinteni más kereskedők stratégiáit is, hogy lássuk más szereplők, milyen szabályok szerint kereskednek. Tőzsde stratégiából számtalan létezik, azonban ezek általában besorolhatók 4-5 különböző kategóriába. Például mozgóátlagokat használó stratégiák, kitörési technikák, range technikák stb..  A tanulmányaink célja tehát az legyen, hogy átlássuk, más szereplők, hogyan, milyen szabályok szerint tőzsdéznek. A fentiek alapján akár át is vehetünk mások által használt kereskedési stratégiát, de az alapszabály, hogy tesztelés, szimuláció, demó kereskedés során győződjünk meg arról, hogy a stratégiát eredményesen tudjuk működtetni. Ismert, népszerű stratégiák tőzsdézéshez.

Tőzsdézés demó, szimuláció

A tőzsdézés kipróbálható valós pénz nélkül is. Ezek a tőzsdei demó számlák, de akár szimulációra is van lehetőségünk. A tőzsde szimuláció során egy múltbeli adatsort tudunk lejátszani és gyakorolni a kereskedést. A tőzsdei demó számlákon pedig az aktuális adatokkal tudunk tőzsdézni. Mindkettőben az a közös, hogy nem valós számlán kötünk. A szimuláció előnye, hogy gyorsabban tudunk dolgozni, mivel a szimuláció sebessége gyorsítható.

A fentiek átolvasása után valószínűleg világos az olvasó számára, hogy tőzsdézni otthonról bárkinek van lehetősége. A tőzsdei kereskedés ma már kizárólag online valósítható meg (egyes brókereknél telefonon is adhatunk megbízásokat). Bárkinek van lehetősége tehát arra, hogy tőzsdézzen, azonban ez nem jelenti azt, hogy eredményesek is leszünk. Mindenesetre a fenti lépések követésével nagyobb esélyünk van a sikeres tőzsdézésre.

A tőzsdei, devizapiaci kereskedés akár ingyenes oktatási anyagokból is elsajátítható, viszont sokkal több időt, sokkal több próbálgatást fog igénybe venni a folyamat. Az elmúlt 15 évben oktatóink számos módszert, kereskedési megoldást kipróbáltak, melyek jelentős része nem működött, zsákutcának bizonyult. Egy jó oktatóanyag hiányában a felkészülési idő a sokszorosa lehet, és akár hosszú éveket is igénybe vehet. Egyetlen példát említenék: egy kitörési technika tesztelése 7 terméken, az elmúlt 15 évre visszamenőleg tesztelve, 5 hét időráfordítást igényelt, és a kereskedés naplózása, a jegyzetek 45 db A4-es oldalt tettek ki.

A fenti példából is látható, hogy rengeteg munkát és felkészülést igényel a devizapiaci és tőzsdei kereskedés. Az is előfordulhat, hogy elkövetünk olyan hibákat, melyek miatt jelentős tanulópénzt leszünk kénytelenek megfizetni. Ugyanakkor egy összeszedett, kifejezetten gyakorlatias szempontokat követő oktatóanyag (10 éves kereskedési múlttal rendelkező oktató) segítségével jelentősen le lehet rövidíteni a felkészülési folyamatot, és a kezdeti hibákból származó veszteségeket is elkerülhetjük.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link