Tőzsdézés alapjai: Hogyan kezdjük el a tőzsdézést, tőzsde kezdőknek

Összeállításunkban a kezdő tőzsdei kereskedőknek szeretnénk segítséget nyújtani. A tőzsde elkezdéséhez összeszedjük a legfontosabb tudnivalókat. Valószínűleg a kezdő tőzsdei kereskedő is tisztában van azzal, hogy egyetlen cikk elolvasásával nem szerezheti meg az összes tudást, ugyanakkor a fontosabb pontjait a tőzsdei kereskedésnek meg tudjuk beszélni. A cikkemben számos további hivatkozást is találsz, melyek mögött számos további bejegyzés foglalkozik a tőzsdei kereskedéssel. Tudom, sokan arra számítanak, hogy egy néhány oldalas cikk elolvasásával képbe kerülnek a részvényvásárlás mikéntjével kapcsolatban. A brókercégek is szeretik úgy beállítani a tőzsdei kereskedést, hogy "egyszerű, bárki megtanulhatja", "néhány órás képzés után már kereskedhetsz is". Sajnos azonban a valóság nem ennyire egyszerű. Ha elhiszed a fentieket, akkor valószínűleg a kereskedők azon 80 százalékába tartozol, akik veszteséggel hagyjál el a tőzsdét. Ha viszont a sikeres 20 százalékba szeretnél tartozni, akkor szerezz a kereskedés előtt átfogó képet, használható tudást. Ezt pedig kezdheted azzal, hogy a cikkben szereplő hivatkozásokat is tanulmányozod. Témáink:

  • Milyen feltételek szükségesek a tőzsde elkezdéséhez?
  • Tőzsde működésével kapcsolatos szabályok, alapok ismerete nélkül nagyon nagy kockázatot vállalsz
  • Milyen hibákat követnek el általában a kezdő tőzsdei kereskedők?
  • Tőzsdei kereskedés kockázatairól
  • Ha nem készülsz fel a tőzsdei kereskedésre, a számlád egyenlege a profik számláján köt ki
  • A tőzsde elkezdéséhez szükséges kereskedési tudás és tapasztalat megszerzése

Milyen feltételek szükségesek a tőzsde elkezdéséhez?

Először kezdjük a technikai feltételekkel, ma már azokat a legegyszerűbb biztosítani a tőzsdei kereskedés során. A tőzsdei kereskedés elkezdéséhez szükségünk lesz egy számítógépre, mivel a legtöbb brókercég online hozzáférést biztosít a kereskedési platformjához, melyen keresztül elérjük a tőzsdéket. A számítógép helyett ma már az okos telefonok is biztosítani tudják az online hozzáférést a tőzsdékhez. A tőzsdei kereskedés elkezdéséhez számos technikai tudnivalóval is tisztában kell lennünk például tőzsdei alkalmazások, árfolyam elemző programokat, szűrő programokat kell használnunk.

Az elmúlt 10 évben a saját tőzsdei kereskedésem során 30-40 különböző tőzsdei programmal találkoztam, használtam. Természetesen nincs szükség arra, hogy ennyi programot megismerj, azonban néhány tőzsdei program használatát mindenképpen el kell sajátítani a tőzsdei kereskedés elkezdése előtt.  A következő bejegyzésben összegyűjtöttem több ismert kereskedési programot, illetve ezek használatáról készítettünk leírást, ezek mind a következő hivatkozásról indulva elérhetők: Tőzsdei demó, gyakorló programok listája.

A következő tényezőt már jobban célszerű átgondolnia a kezdőknek.  Ahhoz, hogy el tudjuk kezdeni a tőzsdei kereskedést egy brókercégre is szükségünk lesz. A brókercég választás során célszerű több szempontnak is utána járni, átgondolni mielőtt döntenék, illetve mielőtt elkezdenénk a tőzsdei kereskedést. A brókercég választás témában oldalunkon számtalan cikk készült, így ezek áttanulmányozásával lehet elkezdeni a döntési folyamatot. Kezdő tőzsdei kereskedőknek a brókercég választásról, brókerek listájáról, összehasonlításáról itt beszéltünk.

A tőzsdei kereskedés előtt azt is el kell döntened, hogy milyen értékpapírokon keresztül szeretnéd elérni a részvénypiacot. Ugyanis egyes tőzsdei termékek elérhető tőzsdén kívüli piacokon. Nagyon sok brókercégnél találkozhatsz a részvény CFD kifejezéssel, ezek kivétel nélkül tőzsdén kívüli piacok, tehát nem a tőzsdei keretek között zajlik az ügyletkötés. Érdemes különbséget tenni a tőzsdén kívüli piacok, brókercégek között és a valós tőzsdei kereskedés között. A részletekre itt nem térnék ki, de a következő két bejegyzésben ezt a témát járjuk körbe:

 
 

 

 
 

A fentieken túl még egy technikai szempontot célszerű megbeszélni, mely szintén a tőzsdei kereskedés alapjai közé sorolható. A tőzsdei kereskedéshez ugyanis egy kereskedési platformra, árfolyam elemző programra és részvényszűrő alkalmazásokra van szükség. Ezekből nagyon nagy a választék a piacon, így megtalálhatod az igényeidnek leginkább megfelelőt. Az elmúlt 15 évben én kb. 60-80 különböző alkalmazást próbáltam ki, ezek közül többet is bemutatok itt.

Tőzsde működésével kapcsolatos szabályok

Gyakori, hogy a kereskedők, befektetők úgy kezdik a tőzsdei pályafutásukat, hogy alapvető ismeretek nélkül vásárolnak részvényeket. Gyakori az is, hogy szerencséje van a kereskedőnek, ez azonban még nagyobb veszélyt rejt magában, mivel így elbízzuk magunkat, még többet fektetünk be részvényekbe. Majd előbb utóbb elfogy a szerencse és ekkor jön a kijózanító veszteség. El lehet kerülni ezt a forgatókönyvet egy nagyon egyszerű módon. Mielőtt részvényeket vásárolsz tanulj, olvass könyveket a tőzsdei kereskedéssel kapcsolatban. Ismerd meg a részvénypiacot, a kereskedési szabályokat és a részvények sajátosságait. Teljesen más kockázatkezelést kell alkalmazni egy centes részvény esetén, mint egy nagy piaci kapitalizációval rendelkező részvény esetén. Más árfolyam hatásokra számíthatunk egy REIT részvény esetében, mint például egy MLP társaság kereskedése során. Az osztalék elsőbbségi részvényeket akár vissza is hívhatja a társaság alacsonyabb áron, mint amin mi megvásároltuk. Valószínűleg a kezdő tőzsdei kereskedő az előző mondatokban számos ismeretlen fogalmat talál. Ha ez így van, akkor itt az ideje, hogy ismereteket szerezz a tőzsdei kereskedés alapjaival kapcsolatban. Ezek alatt a hivatkozások alatt beszéljük meg az amerikai tőzsdék, európai tőzsdék és a BÉT részvények kereskedési sajátosságait. Tanulmányozd ezeket az oldalakat:

A fenti hivatkozások alatt több oldalnyi információt találsz, ezek a minimum információk, melyekkel tisztában kell lenned a tőzsdei kereskedés előtt.

Milyen hibákat követnek el a kezdő tőzsdei kereskedők?

A kezdő tőzsdei kereskedők gyakori hibája, hogy elfelejtik mi a különbség a befektetés és a kereskedés között. A befektetés egy hosszú időtávú tevékenység, általában 10-15 évet felölő időszakot jelent. A befektetés során a kereskedéshez képest eltérő kockázatkezelési szabályokat alkalmazunk, ilyen például a buy and hold és passzív befektetési stratégiákhoz kapcsolódó diverzifikáció, rebalancing, szektorok rotációja, és egyéb módszerek (ezekről részletesen itt beszéltünk).

A rövidtávú tőzsdei kereskedés viszont időzítésen alapul. Ehhez pedig egy kereskedési stratégiára és egy kockázatkezelési módszerre van szükség. Mindkettő kialakításához sok időre, türelemre, és következetes gondolkodásra van szükség. Sokan azonban úgy gondolják, hogy ezeket a tapasztalatokat megspórolják és kockázatkezelés, kereskedési stratégia nélkül kezdenek el kereskedni. Pedig a rövidtávú kereskedés alapja, hogy a kereskedő tisztában van azzal, nem tudja a jövőt megjósolni, csak idő kérdése, hogy tévedni fog. Sokszor elő fog fordulni, hogy tévedünk, és a részvény árfolyama nem abba az irányba megy amerre vártuk. A részvény vásárlásnak tehát természetes velejárója, hogy tévedünk, az irányt nem találjuk el. Azt gondolom haladó kereskedők számára ez egy természetes, elfogadott dolog, azonban a kezdők fokozott várakozásai könnyen vezethetnek oda, hogy a teljes tőkéjüket is elveszítik. Ez pedig úgy valósul meg, hogy a fenti elvet nem fogadjuk el, és nem használunk veszteségvédő megbízásokat, nem akarjuk realizálni a vesztő ügyleteket, abban bízunk, hogy majd jobbra fordul a helyzet, reménykedünk. A reménykedést, a vesztes pozíció tovább tartását a következő gondolatok is erősítik:

  • Nagyot esett a részvény ára, jön majd egy kisebb korrekció, és akkor kisebb veszteséggel kiszállunk.
  • Nagyot esett a részvény ára, vásároljunk egy kisebb mennyiséget, így jobb lesz a bekerülési árunk, könnyebben ki tudunk szállni nullába.
  • Nem gond az esés, kis pozícióval nyitottam, kivárom..
 
 

 

 
 

Tőzsdei kereskedés kockázatairól

Nézzünk egy gyors statisztikát arra, hogy mennyire lehet bennragadni egy részvény vásárlási ügyletbe, ha rossz irányba mozdul az árfolyam. 3600 db részvényt vizsgálva az elmúlt 1 hónapban az alábbi árfolyam elmozdulások történtek:

  • legalább 10 százalékot emelkedett 866 db társaság részvényének árfolyama
  • legalább 30 százalékot emelkedett 161 db társaság részvényének árfolyama
  • legalább 50 százalékot emelkedett 47 db társaság részvényének árfolyama

Azok a rövid távú kereskedők, akik short pozícióban gondolkodtak az elmúlt hónapban, és nem használtak stop megbízást, kifoghattak olyan társaságokat is (lásd a fenti felsorolást), melyek árfolyam 10, 30 vagy épp 50 százalékot emelkedett az elmúlt hónapban. Ebben az esetben a részvény short pozíció nyitására fordított tőke felét el is veszítettük egyetlen hónap alatt. Nézzük a részvény vásárlás esetét:

  • legalább 10 százalékot esett 374 db társaság részvényének árfolyama
  • legalább 30 százalékot esett 48 db társaság részvényének árfolyama
  • legalább 50 százalékot esett 11 db társaság részvényének árfolyama

A fenti esetekben tehát akár az is előfordulhatott, hogy a tőzsdei kereskedésre szánt tőkét 1 hónap alatt feleztük, ha nem használtunk stop megbízást. Mondhatjuk erre természetesen azt, hogy kicsi az esélye annak, hogy pont az 50%-os árfolyamesés előtt álló 11 db részvény közül az egyiket vesszük meg. Valóban, ha életünkben egyetlen egy alkalommal kell részvényt választani és vásárolni, akkor kicsi az esélye. Azonban ha heti rendszerességgel vásárolunk részvényeket, akkor a valószínűsége jelentősen megnövekszik annak, hogy kifogunk egy nagy esést. Mondhatjuk erre azt, hogy ezek csak a kisebb papírokkal történnek meg, a nagyobb társaságok részvényei nem tudnak ennyit esni. Nézd meg akkor az alábbi két grafikont, olyan társaságokról van szó, melyeket az is ismer, akik nem kereskednek a tőzsdén: General Electric és Teva.

tőzsdei kereskedés kockázata, buktatók

tőzsdei kockázata, buktatók

 
 

Ha nem készülsz fel, az  egyenleged a profik számláján köt ki

A fenti képek magukért beszélnek, nem fűznék hozzá magyarázatot. Még egy dologra térjünk ki. Ez pedig az, hogy a tőzsdei kereskedés gyakorlatilag egy zéró összegű játék. Azaz ha te veszítesz a tőzsdei kereskedésben, akkor valaki más nyerni fog. Ha eltekintünk attól, hogy a brókercégek jutalék címén gyakorlatilag kockázatmentesen vesznek ki pénzt a tőzsdéből, azt mondhatjuk a tőzsdei kereskedésre, hogy zéró összegű játék. Tehát annyi pénz van a tőzsdén, amennyit a szereplők betesznek. A piaci szereplők kereskedési stratégiája, felkészültsége azonban eltérő. Törekedj tehát arra, hogy legyél megfelelően felkészült és ennek része az is, hogy megismered milyen szereplőkkel kereskedsz a tőzsdén. Nagyon sok időt fordítottam arra az elmúlt években, hogy mások tőzsdei, kereskedési stratégiáját megismerjem. Ez azért szükséges, hogy lássuk más befektetők milyen hatásokra, milyen mechanizmusok szerint döntenek. A stratégiákat főbb kategóriákba is be lehet sorolni, például momentum technikák, kitörési technikák, trendkövető technikák. Ismerd meg ezeket a módszereket azért, hogy lásd mások, hogyan kereskednek a tőzsdén. Az oldalunkon több tőzsdestratégiát bemutattam azzal a céllal, hogy lássák a kezdő kereskedők hogyan célszerű felépíteni, kialakítani saját magunknak egy kereskedési rendszert. Az alábbi előadásban arról beszélünk, hogy miért és hogyan készíts tőzsdestratégiát:

  • Milyen hibákat követnek el a kezdő tőzsdei kereskedők
  • Miért van szükséged kereskedési stratégiára
  • Saját tapasztalatom a kezdeti időkből
  • Milyen elvek mentén lehet eredményes technikát kialakítani
  • Mit nem szabad kihagyni egy tőzsdeistratégiából..
  • Hogyan haladj, hogyan tanuld meg a tőzsdei kereskedést
 
 

A tőzsde elkezdéséhez szükséges tudás, tapasztalat

A tőzsde elkezdésének további feltétele a tudás, illetve tapasztalatszerzés. A tudás egyrészt kiterjed a megbízások használatának elsajátítására, kockázatkezelésre.  Ezeket az alapokat a kezdő tőzsdei kereskedőknek célszerű pontosan elsajátítani. A fenti hivatkozások alatt számos ismertetőt találsz a kereskedéssel kapcsolatban.  Másrészt pedig szükséges bizonyos ismeretekre szert tenni az árfolyamok előrejelzésével kapcsolatban. Az előrejelzési módszereknek két ismert irányzat közül az egyik a technikai elemzés, a másik pedig a fundamentális elemzés.

A tőzsde elkezdéséhez elengedhetetlen az is, hogy legyen valamilyen feltétel rendszer, amely alapján kiválasztjuk, vásároljuk, illetve eladjuk a részvényeket. Ezt általában kereskedési technikának, stratégiának szokták nevezni. Továbbá kereskedési tapasztalatot is kell szereznünk, melyre a kezdőknek megfelel a demó, azaz próbaszámla.

Az alábbi oldalakat célszerű tanulmányoznia a kezdő tőzsdei kereskedőnek a tőzsde elkezdése előtt:

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak