Tőzsdei idézetek Andre Kosztolanytól és másoktól

Idézeteket sokszor sokféle élethelyzetben használunk. A legtöbb idézet túlmutat az adott pár mondaton, mélyebb és hasznos mondanivalót hordoz. A jó idézetből tanulni lehet, és megerősítheti a gondolatinkat. Milyen hasznos idézeteket érdemes ismerni a tőzsde, a kereskedés területén? Milyen idézeteket illő ismerni a tőzsdésben jártas emberektől?

André Kosztolany idézetek a tőzsdéről, spekulánsok köréből

Az egyik legismertebb ember a tőzsdézők körében André Kosztolány. Az első szakaszban pár neki tulajdonított mondást, idézetet gyűjtöttem össze. Mindegyik mellé maximum három mondatban a saját gondolataimat is jegyzem: mit is jelent nekem ez az idézet? Van-e realitása az idézeteknek több évtized távlatából?

Első idézet André Kosztolanytól

Az elemző gondolkodik, a tőzsde irányít.

Hat szó és elmondja a lényeget: nem az elemzés, nem az elemző a főszereplő, hanem a tőzsde, a piac. Bár gondolhatunk bármit, elemezhetünk fundamentális, technikai módszerrel, de a piac, a tőzsde mondja ki a végső szót. Az elemző gondolatait a tőzsde irányítsa, és ne a saját elképzelése a tőzsdéről.

Idézet, amit nem szeretnek a politikusok (sem a tőzsdések)

A politika és a tőzsde gyakran kéz a kézben járnak. Nem lehet tehát csodálkozni azon, hogy a politikai titkok tudói gyakran kísértésbe esnek, hogy hasznot húzzanak ismereteikből.

Aki tőzsdézni kezd, annak meg kell barátkoznia a gondolattal: mindig lesznek nála több információval rendelkező emberek, akik a „politikai titkok tudói”. Az idézet arra is rávilágít, hogy a gazdaságot, a tőzsdét sok esetben nem a gazdasági tények, hanem a „politikai titkok tudói” irányíthatják. Érdekes, hogy nem a „gazdasági titkok tudói”, hanem a „politikai titkok tudói” szerepelnek az tőzsdei idézetben...

A harmadik tőzsdei idézet már vitathatóbb, de igaz

Ha csak egy fiam lenne, abból zenészt faragnék. A másodikat szobrásznak vagy festőnek taníttatnám, a harmadikat írónak vagy újságírónak. A negyedik azonban feltétlenül tőzsdei spekuláns lenne: valakinek gondoskodnia kell a másik három szegény testvérről.

Bár az elejére sorolja a humán, művészeti tevékenységet, de nagyon jól látja, hogy azokból nem lehet megélni. Kell egy „spekuláns” a tőzsdén, aki fedezze a többi testvér megélhetését.

Talán az egyik legnagyszerűbb tőzsdei idézet Kosztolánytól:

Akinek sok pénze van, annak lehet spekulálni, akinek kevés a pénze, annak nem szabad spekulálni, akinek pedig egyáltalán nincs pénze, annak muszáj spekulálni.

Én a középső részt emelném ki, ami a legfontosabb: „akinek kevés a pénze, annak nem szabad spekulálni”! Ezt másképp, de sokszor használjuk is, ha óvni akarunk valakit a spekulációs veszteségtől: soha nem a konyhapénzzel tőzsdézz! Az egyik legfontosabb idézet az eddigiek közül.

Ki is volt a tőzsdén sokat idézett Andre Kosztolany?

Magyar származású tőzsdei spekuláns, tőzsde guru. Jómódú család gyermeke, aki a világháború alatt a családjával az USA-ba menekül. Számos spekulatív üzlete kirobbanó sikerrel, de számos csúfos bukással ért véget. A  közvélemény zseninek tekintette és nagy népszerűségnek örvendett világszerte. Német birodalmi kötvényeket, cári kötvényeket vásárolt akkor, amikor senki nem bízott a kifizetésükben... igaza is lett és alapot adott a „politikai titkok tudói” idézetnek. Számos könyve és ismertsége okán több tucat tőzsdei idézet szülőatyja. „André Kostolany egész életét a tőzsdének, ennek a titokzatos és szeszélyes világnak szentelte, ahol a gazdasági tények fantáziadús történetekkel, gyakran célzatosan terjesztett rémhírekkel, féligazságokkal és tippekkel keverednek.„ Idézet egyik tőzsdei könyvének ismertetőjéből, ami alkalmat ad a következő Kosztolany idézetre:

Minél valószerűtlenebbek az ígéretek, annál nagyobb követőik száma.

Ennél igazabb idézetet a tőzsdei világból elég nehéz találni. Az ígéretek, a célárak, a gyors meggazdagodás reményével kecsegtetés mindennaposak a tőzsdei világban. Minél irreálisabb és nagyobb – sokszor józanésszel el sem hihető – ígéretek hangzanak el, annál nagyobb sikere van. Mi legyünk mértékletesek és a legelső idézetet tartsuk észben: „... a tőzsde irányít.”
 Az utolsó két idézet Kosztolany tőzsdei repertoárjából kissé ellentmondásosnak tűnik, de nagyon igazak.

A nyereség csak illúzió, egyedül a veszteség realitás.

A nyereséget el lehet veszteni, a megkeresett pénzt a tőzsde visszaveheti. De ugyanazt a pénzt, amit már elvesztettünk vissza nem lehet nyerni. Amíg a nyereséget nem realizáltuk, és másra nem költöttük, addig csak egy illúzió, hiszen a piac forgandó. De ez nem ok a pesszimizmusra, mert az alábbi idézettel zárom a Kosztolany tőzsde idézeteit:

Az optimista két garassal a zsebében is úr. A pesszimista tele páncélszekrénnyel is senki.

Nagyon fontos idézet  

A biztos tipp egyenlő a bukással. 

Bár a tőzsdei életünk első szakaszában ezt az idézetet nehezen hisszük el, de való igaz: sem a „nagy és mindentudó” tőzsdeguruk, sem az elemzők nem tudnak biztos tippet adni. Sajnos a tőzsdén nincs biztos tipp.  

A biztos tipp és a piac kiszámíthatóságával térjünk át Isaac Newton tőzsdére is érvényes idézettel más tőzsdések és befektetők mondásaira: 

Ki tudom számítani az égitestek mozgását, de az emberi őrületet nem.  

 Jogos a kérdés, hogy miképp kerül ide Newton, hiszen fizikus volt és nem tőzsdés. Bár kevesen tudják, de Newton is tőzsdézett, és el is vesztett akkoriban igen nagy pénzt a befektetésein. Bár sok téren nagyot alkotott, de a tőzsdei karrierje nem lehet példa számunkra. A nagy vesztesége okán hiteles az idézet, hiszen a tőzsdét az emberek – gyakran őrület határát súroló – pánikja vagy öröme mozgathatja irreális nagy mértékben.  

 
 

Jesse Livermore tőzsdei idézetei

A következő blokkban már nem Andre Kosztolány, hanem másik nagy klasszikus Jesse Livermore tőzsdei idézeteit vizsgálunk meg. 

Az igazán nagy pénzt azok a kötések hozzák, amik már a kezdetektől nyereséget mutatnak. 

 Önmagában ez az idézet minden tőzsdei kereskedőnek egyértelmű. Én ezt a tőzsdei idézetet kissé más szemszögből világítanám meg: a kereskedésben nincs helye a reménykedésnek, ha egy kötés nem mutat nyereséget, akkor hiba reménykedni, hanem likvidálni kell.  

Nincs értelme könyvet olvasni a testedzésről, a gyakorlatokat pedig meghagyni másnak. 

Livermore idézete nem csak a tőzsdei kereskedésben igaz, hanem az élet sok más területén is. A tőzsdei kereskedésben ez az idézet hatványozottan fontos: ha nem ülteti át a kereskedő az elméletet a kereskedésébe, vagy nem gyakorolja a kereskedést biztosan nem lesz nyereséges. Az élet sok területén jól meg lehet élni az elméleti tudással, de a tőzsdén már nem. Soha nem feledjük el: bár az idézet a „testedzésre” biztat, de csak fokozatosan, kellő körültekintéssel végezzük – a tőzsdén is!

Csak a játék maga taníthat meg a játékszabályokra. 

Már a „testedzés” idézeténél érezhető volt, hogy Jesse Lauriston Livermore nagy fontosságot tulajdonít a gyakorlatnak, a tevékenységnek és nem a küldő szemlélődésnek a tőzsdén.  

A piac sosem téved, az ember viszont gyakran. 

Nehéz elfogadni, de bármennyit tanulunk, bármelyen sok tapasztalatot szerzünk, de a piac fog irányítani, neki lesz mindig igaza: mi sokat tévedünk majd a tőzsdén. Az idézet segít megerősíteni a veszteségek elfogadását, hiszen mindig a tőzsdének lesz igaza, így mi hibázhatunk is, ez velejárója a kereskedésnek.  

A profit tud vigyázni magára, de a veszteség nem. 

Jesse Lauriston Livermore sokat idézett mondása. A kezdő tőzsdei kisbefektető gyakori hibája, hogy a vesztes pozíciókat hagyja futni, reménykedik. Meg sem nézi, hiszen rossz látni, ahogy fogy a számlájáról a pénz. Ez az idézet segít abban, hogy mindig a vesztes pozíciók kezelésével kezdjük a napot, hiszen azok nem tudnak vigyázni magukra, nekünk kell felügyelni őket. A DVD anyagban sokat emlegetett aszimmetrikus kockázatkezelés másik problémájára is jó iránymutatást ad: a profit tud vigyázni magára! Hagyjuk futni a pofitos kötéseinket, ne vágjuk el a nyereség lehetőségét!  

Ki is volt Jesse Lauriston Livermore (1877-1940)? A legsikeresebb tőzsdézőnek tekintik, aki a 29-30-as válságból is nagyon nagy nyereséget csinált. How to Trade in Stocks című könyve világsiker a legegyszerűbb és legsikeresebb tőzsdei stratégiát mutatja be. Valószínűleg a világ leghatalmasabb nyereségei és veszteségei is az ő nevéhez fűződnek, így tőzsdei idézetei valóban relevánsak lehetnek számunkra! 

 
 

Warren Buffett idézetek

Warren Buffett (Omaha, 1930. augusztus 30.) a huszadik század legsikeresebb befektetője, mintegy 60 milliárd dollárnyi vagyont szerzett élete során. Ennek ellenére nem csak a pénzkeresést, hanem sok emberi tulajdonságot, értéket fedezhetünk fel majd az idézetekben. Érdemes tudni róla – és az idézeteket ebben a szemléletben olvasni – bár az egyik legjómódúbb ember hírében áll, még a harmincas éveiben vásárolt házban lakik... Elmondható ez a mai „újgazdagokról”? 

A tőzsde olyan, mint egy nagy kaszinó, ahol mindenki italozik. Ha te megállod, hogy ne igyál, minden rendben lesz. 

Nagyon elterjedt hasonlat a tőzsde és a szerencsejáték, kaszinó téma. Warren Buffett tőzsdei idézete fontos témára mutat rá. Soha ne engedd meg magadnak, hogy ne hűvös megfontolt és hideg sokszor rideg fejjel dönts. Az érzelmek és a vágyak itt nem kaphatnak szerepet: légy „antialkoholista” a piacon.  

A következő három tőzsdei idézet egy témakört jár körbe és ez nagyon jól szemlélteti Warren Edward Buffett tőzsdei szemléletét. Hosszú távon kell gondolkodni és nem sürgetni a piacot.  

Az idő a remek cégek legnagyobb barátja és a középszerű cégek legnagyobb ellensége.  

 Ez nagyon fontos és a fundamentális elemzés egyik célja is: a jó, minőségi cégek megtalálása a sok középszerű befektetés közt. A jó cégeknél lehetnek visszaesések is, de a minőségi és megbízható vállalkozások idővel mindig talpra állnak és eredményesek lesznek.  

A sikeres befektetéshez mindig idő kell. Egy gyerek megszületését sem tudod siettetni úgy, hogy inkább kilenc nő legyen egy hónapig terhes. 

A mai daytrade, skalp szemlélettel ellentétes, de nagyon jól megfogalmazott vélemény: egy hosszabb távú, jó befektetést helyez előtérbe és nem sok rövidtávút. Bár egy más korban született, nevelkedett és valóban nem egy spekulatív befektető volt a szavai még most is igazak! Az idézet rámutat a tőzsdézők egyik legfontosabb tulajdonságára: türelem, ki kell várni az eredmények kifejlődését és nem kapkodni.  

Valaki ma árnyékban ül, mert valaki más régen elültetett egy fát 

Aki bízik a jövőben, az ültet egy diófát.. hasonló szemléletben dolgozott, fektetett be Warren Edward Buffett. A ma kényelme, eredménye mindig valaki múltbeli munkájának az eredménye. Az idézet szellemisége fontos mondandót hordoz.  

Bár nem ismerem a következő tőzsdei idézet forrását, valószínűleg ismeretlen, de a Warren Edward Buffett tőzsdei idézetek sorába nagyon jól illik. Hasonló a szemlélete: 

Nem gyorsan kell meggazdagodni, hanem nagyon! 

Ezt – és az összes Buffett idézetet – a kezdő tőzsdei befektetőknek érdemes átgondolni. A tőzsdei kereskedést, a befektetést senki nem egy nap alatt tanulja meg, és nem egy nap, egy év, vagy évtized alatt lesz tehetős abból. A folyamatos, minőségi munka hozza meg az eredményeket. Bár a hirdetésekbe a „hajléktalan talált egy laptopot, rajta egy kereskedési programmal, és azon pár nap alatt keresett nagyon sokat” téma kerül be, de mi ne ilyenekre, hanem a folyamatos kemény munkára számítsunk.  

Egy valóban nem tőzsdei, de nagyon érdekes idézetével zárok: 

20 évbe telik felépíteni a jó hírnevet, és mindössze 5 percbe, hogy leromboljuk. Ha belegondolsz ebbe, akkor máshogy fogsz hozzáállni a dolgokhoz. 

 Érdekes felfogás és távol esik a spekulatív, „csak a haszon a lényeges” elképzeléstől, ami a tőzsdei kereskedést jellemzi. Nagyon jól rámutat, hogy egy pénzügyi cégnek folyamatosan a jó hírnevét kell szem előtt tartani és vigyázni rá. Egy rossz döntés sokévnyi munkát dönthet romba...

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link