Williams tőzsdestratégiája: 11.000% hozam 1 év alatt

A Larry Williams féle tőzsdestratégiáról, Williams indikátorról beszélünk az alábbiakban. Megismerjük a címben is látható óriási eredmény hátterét, arra is kitérek, hogy Williams módszereit követve lánya is jelentős eredményeket ért el.

Larry Williams azzal vált világhírűvé, hogy 1987-ben megnyert egy kereskedési versenyt, melyen a nevezőknek egy 10.000 dolláros valós pénzt tartalmazó számlán kellett kereskednie egy éven keresztül. Williams a World Cup Championship of Futures Trading versenyt 10.000 dollárral kezdte, majd a 12 hónapos időszak végére kb. 1,3 millió dolláros egyenleggel fejezte be a kereskedést.

Az eredményekhez még hozzá tartozik, hogy 1997-ben Williams lánya is megnyerte a versenyt 1000%-os hozammal. Az eredményeket egyébként azóta sem sikerült senkinek a fenti versenyen megdöntenie. Irreálisan magas hozamokat láthatunk a fentiekben, ehhez azért érdemes hozzátenni, hogy egy verseny körülményei teljesen mások, mint a valós kereskedés, mivel ilyen esetben a profit maximalizálás a cél. Emiatt a kereskedők nagy kockázatot vállalnak, ügyletenként nagy a százalékos kockázat, így az elért hozam is nagy lehet. A kereskedési versenyen alkalmazott stratégiák gyakran a mindent vagy semmit elvet követik, tehát nagy az esélye annak is, hogy egy rossz sorozattal a teljes tőkét elveszíti a kereskedő. Természetesen ezekkel az észrevételekkel, nem Williams rendkívüli teljesítményét szerettem volna kritizálni, csak arra utalnék, hogy a valós körülmények között a profit maximalizálás mellett más szempontokat is figyelembe kell vennünk egy tőzsdestratégia során, például a kockázat mértékét, az egyenlegünk maximális visszaesését stb.. 

A fentiek eredmények miatt érdemes minden tőzsdei kereskedőnek megismerkedni Larry Williams módszereivel. Ugyanis a tőzsdestratégia mellett indikátorok kifejlesztése is köthető Williams nevéhez. Williams aktívan kereskedni még napjainkban is, napi rendszerességgel. Emellett pedig több könyve is megjelent, így a tőzsdei kereskedést komolyabban érdeklők számára javaslom ezek tanulmányozását. Az alábbiakban a Williams-féle stratégia legfontosabb szempontjait, szabályait beszéljük meg, illetve Williams indikátorára is kitérnék.

Larry Williams stratégiája

Valójában Williams nem a tőzsdei kereskedésre specializálódott, hanem az árupiaci, határidős kereskedésre (de jelent meg könyv részvénypiaci témában is). Ez tehát azt jelenti, hogy árupiaci termékekkel (arany, olaj, búza, kukorica, cukor, szójabab stb.) ért el kimagasló eredményeket. Az árupiaci termékek kereskedése két okból is kézenfekvő Williams számára. Egyrészt a tőkeáttétel lehetősége itt biztosított, másrészt pedig a COT riport hasznos információkat szolgáltat a piaci szereplőkről. A COT report értelmezése, használata tehát Williams stratégiájában kulcsfontosságú. A COT report letöltését, értelmezését már több esetben is megbeszéltük, így teljes részletességgel most nem térek ki rá, a javasolt oldal: Spekulánsok, intézményi befektetők nyomon követése

Williams a COT report vizsgálata során a terméket előállító, kitermelő, feldolgozó, kereskedő cégek kötéseit figyelte, és ezekre alapozta a döntéseit. Ezt a kategóriát nevezzük "Commercials", azaz kereskedő cégeknek, akik kifejezetten a fizikai termékkel foglalkoznak (lásd fenti felsorolást). Williams őket tartotta a nagy játékosoknak, így a hetente megjelenő COT report-ban a commercials cégekre fókuszált. A COT report vizsgálata során a nyitott kötésállományt (Open Interest) jelzéseit épített be stratégiájába, melyet különösen akkor használt hatékonyan, amikor a piacon oldalazás alakult ki. Williams stratégiájának általános szabálya, hogy a kötésállomány 30%-os növekedése medvepiaci jelzés, míg a kötésállomány 30%-os csökkenése bikapiaci jelzés. Williams egyébként már a 70-es évek óta követi a COT report változásait, így számos megállapítást tett a nyitott kötésállománnyal kapcsolatban.

Többek között a kereskedő cégek magas kötésállománya vételi jelzést jelent Williams számára, míg az alacsony kötésállomány eladási jelzés. Az alábbi képen arra láthatunk példákat, hogy a magas kötésállományt követően további árfolyam emelkedés következett be. Fontos azonban tekintettel lennünk arra, hogy Williams stratégiájában nem az intézményi befektetőket, spekulánsokat követi a COT reportból, hanem a kereskedő cégeket. Azokon a pontokon pedig, ahol a kereskedő cégeknek magas a kötésállománya, a spekulatív célú pozíciók ellentétes irányú pozíciót, azaz short pozíciót nyitottak.

Sikeres tőzsdestratégiák: 11.000% hozam 1 év alatt

(kép forrás: ireallytrade.com)

Ahogy már fentebb is utaltam rá a kötésállomány változása is jelzést ad Williams stratégiájában a kötésállomány hirtelen emelkedése medvepiacot, míg a kötésállomány hirtelen csökkenése bikapiacot jelez előre.

Williams tőzsdestratégia további elemei

A fentieken túl Williams tőzsdestratégiájában a 10 hetes mozgóátlag is szerepet kap, ez adja meg a követendő irányt, ugyanis a stratégia trendkövető. Ha a 10 hetes mozgóátlag felfelé mozog, akkor vételi pozíciókat veszünk fel, ha pedig a 10 hetes mozgóátlag lefelé halad, akkor a short lehetőségeket keressük.

A belépési jelzések pontosításához pedig a Williams féle %R indikátort használjuk a stratégiában. Amikor tehát emelkedő trendet tapasztalunk, akkor várjuk azokat az időszakokat, amikor a Williams %R indikátor túladott állapotba kerül. Ekkor kapjuk a vételi jelzést. Fordított esetben pedig, amikor csökkenő trendben mozog a piac, a Williams %R indikátor túlvett állapotában kapjuk a short pozíció nyitására a jelzést. Ezekhez a jelzésekhez azonban elengedhetetlen a COT report megfelelő értelmezése, és ez utóbbihoz kell nagyobb, több hónapos gyakorlat. Tekintettel arra, hogy a COT report hetente egyszer kerül publikálásra.

Williams %R indikátorról

A Williams %R indikátor egy oszcillátor mutató értéke 0 és -100 között változik, a jelzései egyébként megegyeznek a stochastic indikátorral, melyet részletesen tárgyaltunk korábban: A stochastic indikátor

Kifejezetten rövid távon használható %R indikátornak az időzítésben van fontos szerepe. A működési elvéről annyit érdemes tudni, hogy egy adott nap kereskedési sávját vizsgálja, illetve azt, hogy a kereskedési sávon belül hova zárt az árfolyam. Ha a kereskedési sáv alján zár az árfolyam, akkor az indikátor a -100 szint felé tart. Tehát ha esik a piac, az indikátor is esik. Emelkedő piacon gyakoribb, hogy a kereskedési sáv felső részébe zár az árfolyam, így a Williams %R a 0 érték felé tart.

Az indikátor alap beállítással 14-es periódusban használják, és ha az indikátor értéke -20 fölé kerül, akkor túlvett a piac, ha pedig az indikátor -80 alá esik akkor túladott a piac. Az oszcillátor mutatók hátrányait is megtapasztalhatjuk a %R indikátor használata során, azaz trendben mozgó piacok esetén akár hosszú ideig is túlvett vagy épp túladott zónában tartózkodik az indikátor. Ehhez hozzátenném, hogy Williams stratégiájában ez alapvetően nem befolyásolja a stratégiát. Ahogy fentebb már beszéltünk róla, az indikátorral emelkedő trendben keressük a túladott helyzeteket, míg eső trendben a túlvett helyzeteket keressük. Tehát csak ez a két szituáció adhat jelzést.

Az alábbi képen példákat láthatunk az indikátor jelzéseire. A piros négyzetekkel jelölt helyeken kaptunk jelzéseket, függetlenül attól, hogy egyébként ennél sokkal többször került az indikátor túlvett, túladott tartományba. Az első esetben vételi jelzés, túladott helyzetben, mivel a 10 hetes mozgóátlag emelkedő. A másik két esetben eladási jelet kapunk, a 10 hetes mozgóátlag esik, így az összes túladott helyzetet figyelmen kívül kell hagynunk. A jelzések megítélése során a COT report jelzéseire is tekintettel kell lenni.

Sikeres tőzsdestratégiák: 11.000% hozam 1 év alatt

Williams tőzsdestratégia és a kockázatkezelés

Williams kockázatkezelési szabályai nem annyira szigorúak. Például azt javasolja, hogy a tőkénk 5 százalékánál többet ne kockáztassunk egy ügyleten. A gyakorlatban azonban az 5%-os ügyletenkénti kockázat nagy visszaeséseket is eredményezhet. Ezért láthatjuk más stratégiákban, hogy a tőke 0,5-1%-a kerül kockázat alá egy ügylet során. Williams stratégiájában további megszorítás, hogy maximum 6 instrumentumban lehet egyszerre kötése. Maximum tehát egy időben a teljes tőke akár 30%-a is kockázat alatt lehet (5% * 6 ügylet). További szabály, hogy soha ne kössünk a tőkénk 30%-nál nagyobb ügyletet, kezdőknek 20 százalékot javasol Williams.

Röviden a fentiek lettek volna Williams stratégiájának legfontosabb szempontjai. A leírás nem teljes, általános bemutatása Williams munkásságának. A teljes stratégia Williams könyveiből ismerhető meg:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link