Összeomlik a tőzsde, ha a baby boom generáció nyugdíjba megy?

Az egyre inkább aktuálissá váló tőzsdei elméletnek járunk utána, mely szerint a következő tőzsdei összeomlásban nagy szerep lesz annak, hogy a baby boom generáció nyugdíjba megy. Bár a baby boom generáció nyugdíjba vonulása Európa szerte problémákat okozhat a nyugdíj ellátó rendszerekben, mi most az Egyesült Államok részvénypiacával foglalkozunk, ahol a nyugdíjalapok (ellentétbe a hazai nyugdíjalapokkal) nagy részvénykitettséggel rendelkeznek.

Utána járunk tehát a "The market will collapse when the baby boomers retire" elméletnek,  mely szerint a tőzsde összeomlik, ha a baby boom generáció nyugdíjba megy. Megbeszéljük, hogy milyen összefüggés van a tőzsdék teljesítménye és a demográfiai trendek között. Azon túl, hogy a baby boom generációval foglalkozunk, azt gondolom annak felismerése is fontos, hogy a demográfiai trendek és az eszközárak (részvénypiac, ingatlanpiac) között kimutatható bizonyos összefüggés. Különösen magyar befektetőként lehet érdekes ez a kérdés, mivel a népesség csökken. Az ENSZ 2017-es tanulmánya szerint 2030-ra a jelenlegi 9,7 milliós magyar népesség 9,3-ra, majd 2050-re 8,3 millió főre csökken, lásd alábbi képen.

tőzsdei összeomlás

Kezdjük először azzal, hogy van-e összefüggés a tőzsdék és a népesség változása között.

Hatással van a tőzsdékre a népesség?

Még 2011-ben jelent meg egy tanulmány a San Francisco-i Fed munkatársai Zheng Liu és Mark M. Spiegel munkája nyomán. A tanulmány Boomer Retirement: Headwinds for US Equity Markets? cím alatt érhető el. A tanulmányukban az amerikai tőzsdeindex P/E rátáját vetették össze a középkorú népesség arányának változásával (teljes népességhez viszonyítva). Ezzel tulajdonképpen kizárjuk a vizsgálatból a fiatalokat (20-29 év) és az időseket (60 év feletti), és kifejezetten azt a népességcsoportot vizsgáljuk, amely karrierje csúcsán van, a legtöbbet keres, és ebben az időszakban gondoskodik a nyugdíjcélú megtakarításról, azaz részvényeket, kötvényeket vásárol. Az alábbi képen a tőzsdeindex P/E rátája (piros) és az M/O ráta (kék) látható, mely a középkorú korosztály népességen belüli arányát mutatja.

tőzsdei összeomlás

A P/E rátára is térjünk ki, amely tulajdonképpen a tőzsdeindexben szereplő 500 legnagyobb amerikai társaság részvényárfolyamának és a megtermelt profitnak a hányadosa. Azaz növekvő P/E ráta azt jelzi, hogy a részvénypiac túlárazottá kezd válni, alacsony P/E ráta pedig alulárazott helyzetet mutat. A fenti ismeretek birtokában már látható, hogy szoros összefüggés figyelhető meg a tőzsdék árfolyama és a középkorú korosztály népességen belüli aránya között. Tulajdonképpen azt látjuk, hogy a  második világháború után született baby boom generáció az 1980-2000 közötti időszakban éri el a pályája csúcsát, ekkor keresnek a legtöbbet, ekkor tesznek félre nyugdíjcélra, és ez a részvénypiaci árakon is tapasztalható (magasabb P/E ráta). Az alábbi képen pedig az előrejelzés látható, azaz csökken a középkorú korosztály aránya, és várhatóan a P/E ráta is csökkenni fog, lásd alábbi képen.

tőzsdei összeomlás

Összegezve tehát a lényeget, a fenti tanulmány arra a megállapításra jutott, hogy az elmúlt fél évszázadban erős korreláció volt kimutatható a tőzsdék és a demográfiai hatások között. Vegyük azonban figyelembe, hogy az Egyesült Államokban egész másként viszonyul az átlagos befektető a részvény befektetésekhez. A hosszú távú részvény befektetésnek, a vedd meg és tartsd technikának gyakorlatilag 70 éves múltja van az Egyesült Államokban. Az egyéni nyugdíj számlákon (IRA)  úgynevezett target date funds (TDF funds) nyugdíjalapokban tartják a nyugdíjcélú megtakarításaikat és ezek 10-70% közötti arányban részvényeket tartalmaznak.  

Magyarországon ezzel szemben nincs hagyománya a részvény befektetéseknek, nyugdíjcélra kötvényeket vásárolnak a befektetők, és a nyugdíjalapok is. A kockázatosabb eszközök közül az ingatlan a divatos befektetés a részvényekkel szemben. Ez tehát azt is jelenti, hogy bár itthon is lesz hatása a baby boom generáció nyugdíjba vonulásának, de a részvénypiaci hatása a fentiek miatt nem valószínűsíthető. Az alábbi előadáson megbeszéljük, melyek a legfontosabb tényezők a tőzsdék jövőbeni hozamával kapcsolatban.

 
 

Miért gondolják azt, hogy összeomlik az amerikai tőzsde?

Rendszeresen jelennek meg a gazdasági médiában félelemkeltő hírek a baby boom generáció nyugdíjba vonulásával kapcsolatban. Legutóbb, pár hete a CNBC vetítette előre, hogy "sötét időszak" következik a tőzsdéken a baby boom generáció miatt.

tőzsdei összeomlás

A problémát tehát az okozza, hogy a második világháborút követő két évtizedben 78 millió gyermek született az Egyesült Államokban, akik 10 év múlva nyugdíjba fognak menni. Az alábbi grafikonon azt láthatod, hogy az 55 éves korúak teszik ki ma a teljes foglalkoztatottság 24%-át.

tőzsdei összeomlás

(kép forrása: CNBC)

Ha pedig ez a generáció nyugdíjba megy, akkor az elmélet szerint, eladja a kockázatos részvényeket, és feléli a megtakarítását, illetve kötvényekbe helyezi át, tekintettel arra, hogy az életkor előrehaladtával a részvényarány csökkentése szükséges. Amerikai befektetési tanácsadók körében elterjedt nézet, hogy a részvényarányt a 100 - életkor képlettel kell meghatározni, azaz minél idősebb valaki, annál kevesebb részvényt szabadna tartania.

 A "401(k) plans" nyugdíjcélú számlákon összesen 2 milliárd dollárnyi megtakarítás van, és az itt elérhető target date fund (TDF) alapok tipikus részvény kötvény-aránya 55% részvény, 45% kötvény. Hasonló a helyzet az IRA számlákon, ott is a tipikus részvényarány a TDF alapokban 55%. Tehát elmondható, az amerikai nyugdíjcélú megtakarításokban bőven vannak részvények. Ezen részvények eladása pedig tartós eladói nyomást jelenthet a tőzsdéken, ezért számítanak az elmélettel egyetértő befektetők arra, hogy "sötét időszak" következik az amerikai részvénypiacon.

Miért nem biztos, hogy küszöbön az összeomlás?

Bár abszolút értékben soknak tűnik a részvényekben levő összeg, de árnyalja a képet, hogy időközben a tőzsdék kapitalizációja is jelentősen nőtt, így arányaiban érdemes nézni a helyzetet. Az alábbi képen megjelöltem (rózsaszín és narancs), hogy a nyugdíjalapok mekkora részét tulajdonolják a teljes amerikai részvénypiacnak.

tőzsdei összeomlás

A fentiek mellett vegyük azt is figyelembe, hogy a baby boom generáció nem fog egyszerre, azonnal nyugdíjba vonulni. Ez gyakorlatilag egy tíz éves időszak lesz, sőt valószínűleg a generáció egy része a nyugdíjkorhatár után is dolgozni fog. Ez tulajdonképpen arra utal, hogy hirtelen összeomlásszerű eseményekre emiatt kevésbé számíthatunk a tőzsdén, inkább az ellenszél lenne a jó kifejezés (a fent hivatkozott Fed tanulmánynak is ez a címe), azaz egy plusz eladói nyomást jelenthet a tőzsdéken.

A fentiek mellett vegyük figyelembe, hogy a várható élettartam is kitolódott, így nagyon sokaknak még a nyugdíjba vonulás után 20-30 éves életkilátásai lesznek, azaz egyáltalán nem biztos, hogy azonnal eladják a részvényeiket. Számolni kell azokkal a hatásokkal, melyek a fentieket ellensúlyozhatják. Csak példaként említeném meg, hogy az elmúlt években az amerikai gazdaság sokkal jobban növekedett, mint a fejlett országok. Ez pedig még több külföldi befektetőt hozhat az Egyesült Államok tőzsdéire. Mára már a világon bárki, egyszerűen hozzáférhet az amerikai részvénypiachoz, de ez nem volt így például a 1980-1990-es években, így akkor a külföldiek tulajdoni aránya is alacsonyabb volt (fenti képen piros sáv). Mára pedig már a külföldiek jelentős kitettséggel rendelkeznek, és ez akár a jövőben kompenzálhatja a baby boom eladásokat.

De látható a fenti ábrából is, hogy az amerikai nyugdíjrendszer erősen függ a részvénypiactól (a magyarra ez nem igaz), így a részvénypiac árazási szintje kormányzati szinten is fontos, ezért is terjedt el a "Fed put" kifejezés, mely tulajdonképpen azt jelenti, hogy a Fed majd megmenti a részvénypiacot. A részvénypiac megmentése az elmúlt évtizedekben monetáris lazítással, kamatvágással, és pénznyomtatással lett megoldva. Arra is érdemes tekintettel lenni, hogy a demográfiai változások csak egyike annak a négy tényezőnek, melyek meghatározzák a tőzsdén elérhető hozamot. Erről a négy tényezőről a következő bejegyzésben beszéltünk bővebben: Hozam a tőzsdén: Ez a 4 tényező a legfontosabb..

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak