Nyíltpiaci művelet: Mit jelent? Mire jó?

Kategória: 

Cikkünkben a nyíltpiaci művelet forintra gyakorolt hatását beszéljük meg. Témáink:

  • Mit jelent a nyíltpiaci művelet?
  • A jegybanki nyíltpiaci művelet fokozatai
  • Mi történik a jegybanki nyíltpiaci művelet során?
  • Mi tekinthető ideális devizatartaléknak?

Mit jelent a nyíltpiaci művelet?

A nyíltpiaci művelet alatt azt értjük, hogy a jegybank aktívan beavatkozik a devizapiacon az ország devizájának árfolyam-stabilitása végett. A nyíltpiaci műveletre jellemzően válságokkal, krízisekkel járó időszakokban van szükség, mivel ezekben az időszakokban rövidebb távon szélsőséges folyamatok alakulhatnak ki, melyek hatását tompíthatja a jegybanki nyíltpiaci művelet. A nyíltpiaci műveletet más néven jegybanki intervenciónak nevezzük.

A jegybanki nyíltpiaci művelet fokozatai

A jegybankok alapvetően nem a nyíltpiaci műveleteken keresztül gyakorolnak hatást a hazai fizetőeszköz árfolyamára, hanem a kamaton keresztül. A jegybankok elsődleges eszköze tehát az irányadó kamat, mely egyúttal vonzóbbá teheti a hazai devizát, azaz a külföldi befektetők forint eszközöket tartanak, és ennek a folyamatnak az első lépése, hogy a külföldi devizát eladják, és a forintot megvásárolják. Emellett a hazai fizetőeszköz árfolyamának csökkenésére történő spekulálás során a piaci szereplők short pozíciókat építenek ki, melynek fenntartásához kamatot kell fizetniük. Egy euró-forint short-ügylet esetén tehát a befektetőnek forint hitelkamatokat kell fizetni, amit az euró betéti kamata kompenzál. Ebből az összefüggésből jól felmérhető, hogy a növekvő forint kamatok jelentősen megdrágítják a forint elleni spekulációt.

Sokszor azonban a kamatok emelése indokolatlan terhet ró a gazdaságra, illetve előfordulhat, hogy gyorsan kell a jegybanknak beavatkoznia. Ilyen helyzet lehet, amikor:

  • a hazai fizetőeszköz árfolyam gyorsan, gyorsuló ütemben gyengül,
  • jelentős volatilitás tapasztalható a piacon
  • egy fontosabb lélektani szinthez, kerek számhoz érkezik az árfolyam.

Ezekben az esetekben jut szerephez a jegybank nyíltpiaci művelete, az intervenció. Ennek első fokozata a szóbeli intervenció, amikor a jegybank sajtóközlemény útján nyugtatja meg a befektetőket. A második fokozat pedig a tényleges devizapiaci intervenció, azaz a nyíltpiaci művelet.

Mi történik a nyíltpiaci művelet során?

A nyíltpiaci művelet során a jegybank a devizatartalék egy részét értékesíti. Például eurót ad el forintért, ami a forint árfolyamát erősíti. Látni kell azonban azt, hogy a nyíltpiaci művelet nem végezhető korlátlanul, hiszen jelentősen csökkenti a devizatartalékot, és a devizatartalék lecsökkenése a sérülékenység látszatát kelti, másrészt a devizatartalékot elsődlegesen nem a nyíltpiaci műveletek végzése miatt hozták létre (lásd lentebb). A legtöbb jegybank tehát a devizapiaci intervenciókat nem jelenti be, és ügyel arra, hogy a devizatartalék ne csökkenjen jelentős mértékben. Természetesen a folyamatnak az is része, hogy amikor a piaci viszonyok megnyugszanak, akkor a jegybank kisebb tételekben visszavásárolja az eurót és a devizatartalék szintjét visszaállítják az elvárt szintre.

Az MNB az ún. greenspan-guidotti szabály szerint határozza meg az optimális devizatartalékot. Eszerint a devizatartalékoknak fedezniük kell az ország egy éven belül lejáró külföldi adósságát. Különösen olyan helyzetekben hasznos ez az szabály, amikor a külső finanszírozás leáll, és csak a devizatartalék felhasználásával biztosítható a lejáró külső adósság visszafizetése.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link