Külkereskedelmi mérleg: Passzívum, aktívum jelentése, magyarázata

Kategória: 

Mit jelent a külkereskedelmi mérleg?

A külkereskedelmi mérleg egy ország külföldre eladott áruinak (export) és a külföldről behozott áruinak (import) összesített adatait tartalmazza értékben kifejezve. A fentiek alapján az export és az import különbsége adja a külkereskedelmi mérleg egyenlegét. Fontos tisztában lenni azzal, hogy egy ország nemcsak árukat szállít külföldre, illetve nem csak árukat hoz be külföldről, hanem a külfölddel szemben szolgáltatások, jövedelmek is felmerülhetnek, így a külfölddel bonyolított összes tranzakcióról a külkereskedelmi mérleg nem ad pontos képet. Erre a célra a folyó fizetési mérleg szolgál, mely az áruk, szolgáltatások mellett a jövedelmeket is tartalmazza.

Hol található Magyarország külkereskedelmi mérlege?

A külkereskedelmi mérleg egyenlege a KSH oldalán ide kattintva érhető el.  Az alábbi grafikon a fenti hivatkozásról származik.

A külkereskedelmi mérleggel kapcsolatos fontosabb adattáblák itt érhetők el. Grafikus formában az alábbi képek alatti forrásokon tájékozódhatunk a külkereskedelmi mérlegről. Az alábbi képen a külkereskedelmi mérleg export oldalának (külföldre eladott áruk) változása látható 2000-től napjainkig.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/exports

Itt pedig az import (külföldről behozott áruk) változása követhető nyomon 2000-től napjainkig.

https://tradingeconomics.com/hungary/imports

Az alábbi képen már a külkereskedelmi mérleg egyenlege látható (export - import).

 

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/balance-of-trade

 

Mit jelent a pozitív külkereskedelmi mérleg? Aktívum?

Ha a külföldre értékesített áruk értéke meghaladja a külföldről behozott áruk értékét, akkor a külkereskedelmi mérleg egyenlege pozitív. A pozitív részt nevezzük a külkereskedelmi mérleg aktívumának. Ez az az összeg, ami a külfölddel szemben többletjövedelmet eredményez. Ebben a helyzetben az ország külföldi devizából többletet szerez, mely erősít a helyi deviza árfolyamát (folyó fizetési mérlegen célszerű vizsgálni).

Mit jelent a negatív külkereskedelmi mérleg? A passzívum?

A fenti eset fordítottja, amikor a külföldre értékesített áruk értéke kevesebb, mint a külföldről behozott áruk értéke. Ekkor a külkereskedelmi mérleg negatív, és a negatív részt tekintjük a külkereskedelmi mérleg passzívumának, melyet valamilyen módon finanszírozni kell.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link