Folyó fizetési mérleg: Mit jelent? Mikor van hiány, többlet?

Kategória: 

Mit jelent a folyó fizetési mérleg?

A folyó fizetési mérleg egy ország külfölddel lebonyolított ügyleteinek a nyilvántartása, melyből kiderül, hogy a külföldre történő értékesítésből (vállalatok, lakosság) mekkora összegű külföldi valuta áramlott be, illetve a másik oldalon a külföldről történő beszerzések ellenértéke kerül feltüntetésre. A folyó fizetési mérlegről a KSH oldalán szerezhetsz információt. A hivatkozott adattábla felső sora mutatja a folyó fizetési mérleg egyenlegét. A folyó fizetési mérleg tartalmazza a külfölddel szemben bonyolított áruk, szolgáltatások, jövedelmek egyenlegét. Gyakori, hogy a külkereskedelmi mérleget is vizsgálják, ez azonban csak a külfölddel bonyolított áruforgalom egyenlegét tartalmazza, azaz a folyó fizetési mérleg mutatja a teljes képet.

Mikor beszélünk a folyó fizetési mérleg hiányáról, többletéről?

 Értelemszerűen hiányról akkor beszélünk, ha a külföldre történő értékesítés kisebb, mint a külföldről történő beszerzés összege egy adott időszakban. Az egyenlegben a negatív szám tehát hiányt jelez. Többletről akkor beszélünk, ha a külföldre irányuló értékesítés meghaladja a külföldről történő beszerzés értékét. Ebben az esetben a folyó fizetési mérleg egyenlege pozitív.

Fogyó fizetési mérleg egyenlegének követése

Grafikus formában itt érheted el az adatokat. Jól látható, hogy a 2008-as gazdasági válságot megelőzően a folyó fizetési mérleg hiánya állandó jelenség volt, és  2021-től kezdődően ismét megfigyelhető.

forrás: https://tradingeconomics.com

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak