Gazdasági adatok, makroadatok egy helyen

Gazdasági adatokról, azok követéséről lesz szó a bejegyzésünkben, melyek figyelése, nyomon követése elengedhetetlenül fontos egy devizapiaci vagy tőzsdei kereskedő számára. Nem arról fogunk beszélni, hogy a forex kereskedéshez makro naptárra lesz szükséged, vagy hogyan kövesd a vállalati gyorsjelentéseket, hanem azzal foglalkozunk, hogy a megjelenő gazdasági adatokat hogyan tekintsd át, hogyan vedd észre az összefüggéseket, milyen középtávú, hosszútávú tendenciákat ismerhetsz meg a gazdaság működésével kapcsolatban.

Unalmasnak tűnő téma. Ennek ellenére napi rendszerességgel előkerülnek elemzésekben, hírekben gazdasági adatok, és sokszor csak egy kis részletet, a rövidtávú adatokat látjuk, melyek könnyen félrevezethetnek minket. Ezért javasoltam már a hogyan kövessük a híreket bejegyzésünkben is (Hogyan kövessük a piacot, milyen tőzsdehíreket ne figyeljünk), hogy törekedjünk arra, hogy a forrás adatokból dolgozzunk. Ez pedig azt jelenti, hogy a statisztikai hivatalok, kormányzati szervek által kiadott adatokat értelmezzük. Ebben nyújt segítséget a St. Louis-i Fed adatbázisa, melyre általában Fred néven hivatkoznak. A Fed adatbázisban 528.000 adat található az Egyesült Államok gazdaságáról és más országok gazdaságáról. Az adatok grafikusan megjeleníthetők, és akár több adat együttes megjelenítésére is alkalmas ez a grafikon elemző. Bejegyzésünkben megmutatom, hogyan lehet használni a gazdasági adatok grafikus megjelenítését, hogyan tudjuk egy-egy gazdasági adat tőzsdére gyakorolt hatásait lemérni. Illetve szó lesz a fontosabb gazdasági adatokról is.

Kinek ajánlott a bejegyzés tanulmányozás? Alapvetően mindenkinek javasolnám, akit érdekel a befektetések, tőzsde, devizapiac területe, de minél hosszabb időtávon gondolkodunk, annál nagyobb jelentősége lesz a közép és hosszútávú gazdasági trendeknek.  Először megmutatom, hogyan használjuk a Fed adatbázist, majd pedig kitérek az általam fontosnak vélt adatokra is.

Fed adatbázis, grafikon rajzoló használata

Az adatbázist a következő hivatkozáson érjük el: https://fred.stlouisfed.org/. Itt a jobb felső sarokban találjuk a kereső mezőt, mely alatt gyakorlatilag sok ezer gazdasági adat között kereshetünk. Bármire keresünk rá, előbb utóbb eljutunk egy grafikonhoz, például ha a fenti kereső a "fed funds rate" kifejezést ütjük be, akkor a Fed irányadó kamat grafikonját tudjuk megjeleníteni, mutatom az alábbi képen. Nem 5 évet látunk, hanem több évtizednyi adatot követhetünk végig, a szürke sávok pedig mindig mutatják azokat az időszakokat, amikor recesszióban volt az Egyesült Államok. Ezek a tőzsde és gazdasági válságok időpontjai is. És mivel az Egyesült Államok a legnagyobb gazdaság, így más régiók, országok tőzsdéin is válságok alakulnak ki ezekben az időszakokban. Ez utóbbi tehát azért fontos, hogy megértsük, ha mi a magyar részvénypiacon, német részvénypiacon, a világ bármely pontján kereskedünk az Egyesült Államok gazdasága hatással lesz arra a piacra is.

Fed adatok

Vizsgálhatunk a Fed adatbázisában számos más gazdasági adatot is, például munkanélküliségi ráta, állampapír piaci hozamok, kiskereskedelmi forgalom változása stb.. A recessziót jelölő szürke területek nagyon jól használhatók arra, hogy a tőzsdei hatásokat lemérjük, ezzel megértsük az összefüggéseket is.  Lehetőségünk van arra is, hogy a grafikonhoz egy tőzsdeindexet, deviza árfolyamot is hozzáadjunk. Ezzel pedig a gazdasági adatok és a tőzsdék, devizák kapcsolata is jól lemérhető. A tőzsdeindexeket a legegyszerűbben a Fed oldalán levő kereső segítségével nézhetjük meg, üssük be a keresőbe a stock index kifejezést és egy listát kapunk a legfontosabb tőzsdeindexekről (jelenleg 1300 találat van erre a szóra a Fed adatbázisában). A találati oldalon első helyen találjuk az S&P500 indexet, amivel az egyetlen probléma, hogy csak 2008-tól érhető el az S&P500 index grafikonja, így rövidebb időtávú összehasonlításra jó lehet, de ha nagyobb időtávot szeretnénk vizsgálni, akkor a Nasdaq, Wilshire, Dow-Jones, Russel index családokat tudjuk használni. Természetesen amerikai tőzsdéken kívüli indexek is elérhetők. Az alábbiakban felsorolom néhány index megnevezését, melyeket használni szoktam a Fed adatbázisában:

  • S&P 500 index, Fed adatbázisban: SP500
  • Wilshire 5000 Total Market Full Cap Index, Fed adatbázisban: WILL5000INDFC
  • NASDAQ Composite Index, Fed adatbázisban: NASDAQCOM
  • Dow Jones Industrial, Fed adatbázisban: DJIA

A fentiek után már csak az a kérdés, hogy egy gazdasági adatot és egy indexet, hogyan tudunk egyetlen grafikonon megjeleníteni. Ehhez nyissunk meg egy gazdasági adatot, például a Fed irányadó kamatot: https://fred.stlouisfed.org/series/FEDFUNDS

A grafikon jobb felső sarkában a piros "Edit Graph" gombra kattintsunk, majd a megjelenő ablakban az Add Line hivatkozást válasszuk ki. Itt egy kereső ablakot találunk, ahova az index nevét kell megadnunk. Előnyös ha már tudjuk az index nevét a Fed adatbázisában, például S&P500 esetében, SP500, de most a Nasdaq indexet nézzük meg. Ha hozzáadtuk az adatokat, akkor elvileg megjelenik a grafikonon a tőzsdeindex is, de a probléma az, hogy a tőzsdeindexnek nagy az értéke, míg a gazdasági adatnak alacsony. Ezért a gazdasági adat, esetünkben a Fed kamatok nem látszanak a grafikonon.

Fed adatok, grafikon

A következő lépés tehát, hogy a tőzsdeindex hozzáadása során lépjünk át a "Format" fülre, majd pedig a tőzsdeindex skáláját helyezzük át a jobb oldalra. Ezt az "Y-Axis position" alatt teheted meg az alábbi kép szerint. 

Fed adatok, grafikon használata

Ha ezzel megvagyunk, akkor a két adat meg is jelenik egyetlen grafikonon. Ezzel tehát az elmúlt 50 évben vizsgálhatjuk meg a Fed irányadó kamat és a Nasdaq tőzsdeindex közötti összefüggéseket.

Fed adatok, grafikon

A fentiekkel bemutattam, hogyan lehet gyorsan, egyszerűen áttekinteni lemérni a hatásait, összefüggéseket keresni gazdasági adatok és tőzsdék, devizák árfolyam változása között. Most nézzük meg milyen fontos gazdasági adatokat vizsgálhatunk meg a Fed adatbázisában.

GDP adatok a Fed adatbázisában

A GDP adatokat lekérdezhetjük dollárban és változás mértékében is. Általában ez utóbbi a fontosabb, azaz látjuk, hogy növekedés vagy csökkenés van. Ahogy fentebb már utaltam rá, gyakorlatilag minden grafikonon ott a szürke sáv, ami jelzi, hogy mikor volt az Egyesült Államok recesszióban. Az alábbi grafikont itt találjuk meg: https://fred.stlouisfed.org/series/A191RO1Q156NBEA

Fed adatok, grafikon 1

Kiskereskedelmi forgalom a Fed adatbázisban

A kiskereskedelmi forgalom szintén egy fontos gazdasági adat. Gyakori szereplője a híreknek, elemzéseknek, azonban a kiskereskedelmi forgalom lebontható szektorokra. Ez pedig kifejezetten részvénypiaci befektetéseknél, szektor ETF kereskedése esetén lehet hasznos. Megtaláljuk a fontosabb szektorok kiskereskedelmi forgalmát, a teljes kiskereskedelmi forgalmat, ugyanis eltorzíthatják más iparágak értékesítési adatai. Csak néhány példát mutatnék. Alábbi képen a webáruházak által lebonyolított kiskereskedelmi forgalom látható.

Fed adatok, grafikon 2

Ruházati és ruházati kiegészítők forgalma

Fed adatok, grafikon 3

Bútorok, lakberendezés kiskereskedelmi forgalma

Fed adatok, grafikon 4

Elektronikai készülékek

Fed adatok, grafikon 5

Hagyományos üzletek forgalma

Fed adatok, grafikon 6

Élelmiszer üzletek forgalma

Fed adatok, grafikon 7

Óriási különbségeket láthatunk a grafikonokon. Például az internetes értékesítés folyamatosan emelkedik, ezzel párhuzamosan a hagyományos üzletek forgalma csökken. Ha áruházláncok részvényeibe, esetleg kiskereskedelmi üzleteket kiadó REIT-ekbe fektetünk, akkor érdemes ezeket az összefüggéseket látnunk. Ahogy azt is, hogy az élelmiszer üzlete forgalma a recesszió időszakában sem esett vissza jelentősen. Ugyanígy érdemes az elektronikusan készülékek forgalmára is egy pillantást vetnünk.

Foglalkoztatottak száma, munkanélküliségi ráta a Fed adatbázisban

Valószínűleg a munkanélküliségi ráta fontosságát nem kell hangsúlyoznom, és az ún. non farm payroll foglalkoztatottsági adatról is hallhattál már. Ezek szintén fontos adatok, például jól össze lehet vetni a munkanélküliségi rátát és a tőzsdék teljesítményét. A fentieken túl a foglalkoztatottsági adatok jelezheti egy-egy iparág felfutását, hanyatlását is. Első jele annak, hogy egy iparágon belül növekszik, csökken az értékesítés, ha a cégek egyre több/kevesebb embert foglalkoztatnak. Ezekről is információt kaphatunk a Fed adatbázisában. A munkanélküliségi rátát az UNEMPLOY név alatt találjuk, a non farm payroll PAYEMS név alatt érhető el.

Láthatjuk az alábbi képen a ciklikusságot, válságok alatt visszaesik az alkalmazottak száma. Ez nagyon sok iparágban így van, de például nézzük meg az oktatást és az egészségügyi szolgáltatásokat.

Fed adatok, grafikon 8

Ahogy az alábbi képen láthatjuk az oktatás és egészségügyi szolgáltatások foglalkoztatottságában nincs jelentős visszaesés.

Fed adatok, grafikon 9

A fenti csak néhány példa lett volna arra, hogy milyen egyszerűen hozzáférhetünk fontos adatokhoz, melyek hatással lehetnek arra, hogy milyen befektetési stratégiát alkalmazunk, vagy éppen milyen iparágakban fektetjük a pénzünket.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak