Ikerdeficit: Mit jelent? Miért probléma Magyarországon?

Cikkükben az ikerdeficit fogalmával ismerkedünk meg. A probléma Magyarországon már egy évtizeddel korábban is ismert volt, de úgy néz ki, hogy 2021-től kezdődően ismét ezzel a problémával kell szembenéznie a gazdaságnak. Témáink:

  • Mit jelent az ikerdeficit?
  • Az ikerdeficit egyik eleme: Az államháztartás hiánya
  • Az ikerdeficit másik eleme: A folyó fizetési mérleg hiánya
  • Mi a probléma az ikerdeficittel?

Mit jelent az ikerdeficit?

Az ikerdeficit egy olyan gazdasági állapot leírására szolgál, amikor az államháztartás hiánya mellett a fogyó fizetési mérleg hiánya is fennáll.  A probléma pontos megértéséhez két alapvető fogalommal kell tisztában lennünk, azaz mit jelent:

  • az államháztartás hiánya
  • a folyó fizetési mérleg hiánya.

Az ikerdeficit egyik eleme: Az államháztartás hiánya

Az államháztartásba beletartozik a kormányzat összes bevétele és kiadásai, és ha a kiadások meghaladják a bevételeket, akkor az államháztartás hiányáról beszélünk, azaz a költségvetés deficites. Ennek ellenkezője az az eset, amikor az államháztartás összes bevétele meghaladja a kiadásokat, azaz többlet mutatkozik, így ebben az esetben a költségvetés szufficites. Az államháztartás mérlege a parlament oldaláról, a KSH oldaláról és a magyar államkincstár oldaláról is lekérdezhetők. Ha pedig az adatokat grafikus formában szeretnék elérni, akkor az alábbi két forrás megtekintését javaslom. Az alábbi képen az államháztartás egyenlege (milliárd forintban).

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/government-budget-value

Itt pedig GDP arányosan látható.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/government-budget

Látható, hogy a magyar kormányzat gyakorlatilag minden évben többet költött, mint amekkora bevételei voltak. A hiányt hitelekből pótolta az állam, azaz államkötvényeket bocsátott ki. Az alábbi képen az államadósság növekedése követhető nyomon (milliárd forintban).

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/government-debt

Az ikerdeficit másik eleme: A folyó fizetési mérleg hiánya

A folyó fizetési mérleg egy ország külfölddel lebonyolított ügyleteinek a nyilvántartása, melyből kiderül, hogy a külföldre történő értékesítésből (vállalatok, lakosság) mekkora összegű külföldi valuta áramlott be, illetve a másik oldalon a külföldről történő beszerzések ellenértéke kerül feltüntetésre. Az értékesítés és a beszerzések különbsége megmutatja, hogy a külfölddel szemben többlet vagy hiány keletkezett. Értelemszerűen hiányról akkor beszélünk, ha a külföldre történő értékesítés kisebb, mint a külföldről történő beszerzés összege egy adott időszakban.

A folyó fizetési mérlegről a KSH oldalán szerezhetsz információt. A hivatkozott adattábla felső sora mutatja a folyó fizetési mérleg egyenlegét. Negatív szám hiányt jelez. Grafikus formában itt érheted el az adatokat. Jól látható, hogy a 2008-as gazdasági válságot megelőzően állandó probléma volt az ikerdeficit Magyarországon, és  2021-től kezdődően ismét megfigyelhető.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/current-account

Mi a probléma az ikerdeficittel?

Az ikerdeficit elsősorban azért probléma, mert az ország sérülékenységének növekedéséhez vezet. Jó példa erre a portugál, spanyol, görög, olasz gazdaság helyzete a 2008-as gazdasági válságot megelőzően. Ahogy az alábbi grafikonokon látható, az államháztartás hiánya (budget) együtt járt a folyó fizetési mérleg hiányával (current account). Mindkét görbe negatív tartományban mozog.

forrás: Twin Deficits: Evidence From..

A 2008-as gazdasági válságot követően a piaci szereplők kockázatvállalási hajlandósága lecsökkent, így a kockázatos országok állampapírhozamai növekedésnek indultak. Az alábbi képen azt láthatjuk, hogy a 2010-es évet követően a 10 éves spanyol államkötvény hozama 6-7% közé emelkedik.

A portugál 10 éves államkötvény hozamának változás még szembetűnőbb. A korábbi évek 4%-os szintjéről 15% fölé emelkedik a hozam.

A növekvő hozamok tovább rontják a kilátásokat, hiszen úgy tűnhet, hogy magas kamatok mellett az adósság visszafizethetetlen. A fentiek súlyos válságokhoz vezettek, és a fenti országok esetében az EKB (Európai Központi Bank) beavatkozására volt szükség a probléma kezelésére. Az EKB megvásárolta a spanyol, olasz, portugál államkötvényeket, így a hozamok a többletkereslet miatt visszaestek, azaz az államadósság finanszírozhatóvá vált. Görögország nem volt ilyen szerencsés helyzetben, lásd: Görög adósságválság összefoglaló..

Összességében tehát az ikerdeficit az ország sérülékenységéhez vezethet, ami különösen akkor jelent problémát, ha lecsökken a világban a kockázatvállalási hajlandóság, vagy gazdasági válság alakul ki. A növekvő sérülékenység emelkedő állampapírhozamokat, gyengülő hazai devizát eredményezhet.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link