Heikin-ashi technika, gyertyák használata, megbízhatósága

Kategória: 

Cikkünkben a heikin-ashi ábrázolásmóddal, gyertyákkal foglalkozunk. Megbeszéljük, mi a különbség a hagyományos japán gyertyák és a heikin-ashi gyertyák között. Szó lesz arról is, hogy miben jobb a heikin-ashi a hagyományos gyertyákhoz képest, és áttekintjük a heikin-ashi gyertyákkal, technikákkal kapcsolatos kutatásokat is. Témáink:

  • Mi az a heikin-ashi gyertya?
  • Miben tér el a heikin-ashi gyertya a hagyományos japán gyertyától?
  • A heikin-ashi gyertyák jelzései
  • A heikin-ashi trenderősség jelzése
  • A heikin-ashi trenderősség fordulós jelzése
  • Mennyire megbízható? Érdemes használni a heikin-ashi gyertyákat?

Mi az a heikin-ashi gyertya?

A heikin-ashi gyertya a japán gyertyáknak egy módosított változata. Ahogy a japán gyertyák megalkotása, úgy a heikin-ashi gyertyák, és a hozzá kapcsolódó technika is Munehisa Homma nevéhez fűződik, aki az 1700-as években használta a japán gyertyákat, és a heikin-ashi gyertyákat a japán rizstőzsdén.

A heikin kifejezés átlagot, egyensúlyt jelent japánul, ami egy utalás a heikin-ashi gyertyák ábrázolására. Ugyanis ellentétben a hagyományos japán gyertyákkal, heikin-ashi gyertyáknál a nyitó és a záróár egy átlagot mutat. A heikin-ashi gyertyák leképezése tehát némiképp eltér a japán gyertyáktól.

Miben tér el a heikin-ashi gyertya a hagyományos japán gyertyától?

A hagyományos japán gyertyák alapvetően négy információt jelenítenek meg. Ezek az alábbiak:

  • Nyitó ár: az adott időszak első ügyletkötésének ára
  • Záró ár: az adott időszak utolsó ügyletkötésének ára
  • Maximum: az adott időszak legmagasabb ügyletkötésének ára
  • Minimum: az adott időszak legalacsonyabban teljesült ügyletkötésének ára

https://elemzeskozpont.hu/files/userfiles/jgy2.png

A fentiektől eltérően a heikin-ashi gyertyák nyitó és záró ára nem az első és utolsó ügyletkötést fejezi ki, hanem azok meghatározott átlagát az alábbiak szerint:

  • heikin-ashi záróár: (nyitóár+záróár+minimum ár+ maximum ár) / 4
  • heikin-ashi nyitóár = (heikin-ashi előző időszak nyitóár + heikin-ashi előző időszak záróár) /2
  • heikin-ashi maximum ár = MAX (időszaki maximum, időszaki heikin-ashi  nyitóár, időszaki heikin-ashi záróár)
  • heikin-ashi minimum ár = Min (időszaki minimum, időszaki heikin-ashi  nyitóár, időszaki heikin-ashi záróár)

Magyarázat a fentiekhez:

  • A heikin-ashi gyertyák záróárát tehát az adott időszaki (például napos grafikon esetén az adott nap) nyitóár, záróár, maximum ár és minimum ár átlaga adja. Fontos, hogy ezen adatok kiszámításánál a nyitóár, záróár a tényleges ügyletkötési árakat jelentik.
  • A heikin-ashi nyitóár pedig az előző időszak (napos grafikonon előző nap) heikin-ashi nyitóárának és heikin-ashi záróárának átlaga. Tehát nem a hagyományos záróár és nyitóár átlaga.
  • A heikin-ashi maximum érték egy adott időszak legnagyobb árfolyamértéke vagy az időszak heikin-ashi nyitóára, záróára közül a legmagasabb érték.
  • A heikin-ashi minimum érték egy adott időszak legkisebb árfolyamértéke vagy az időszaki heikin-ashi nyitóár, vagy a záróár közül a legkisebbik érték.

Az alábbi grafikonon a google részvények árfolyama látható hagyományos japán gyertyákkal (fent) és heikin-ashi gyertyákkal (lent).

Itt egy közelebbi kép a két ábrázolásmódról.

Elsőre szembetűnő különbség, hogy a heikin-ashi gyertyák nem váltanak olyan gyakran színt. Amíg a hagyományos japán gyertyáknál az eső és emelkedő gyertyák gyakran váltják egymást, a heikin-ashi gyertyáknál a színváltás ritkább.

A heikin-ashi gyertyák jelzései

Ahogy fentebb látható, a heikin-ashi gyertyák ritkábban váltanak irányt. Ez a tulajdonsága alkalmassá teszi arra, hogy  a trendek követésére használjuk. A fentiek tekintetében tehát emelkedő trendekben rendszerint zöld színű gyertyákat látunk, csökkenő trendekben piros gyertyák jelennek meg.

Alapvetően két jelzést társítanak a heikin-ashi gyertyákhoz és a heikin-ashi technikák is ezeket az elveket veszik alapul:

  • trenderősség jelzése
  • trendforduló jelzése

A heikin-ashi trenderősség jelzése

A trenderősség jelzése alatt azt értjük, hogy a heikin-ashi eltünteti a kisebb korrekciókat, melyek az árfolyamban bekövetkeznek. A jelzések:

  • bikapiaci jelzés: erős emelkedő trendet jeleznek a gyertyák , ha a gyertyák sorozata zöld és alsó árnyék, kanóc nélküli,
  • medvepiaci jelzés: erős csökkenő trendet jeleznek a gyertyák, ha a heikin-ashi gyertyák sorozata piros és felső árnyék, kanóc nélküliek.

Az alábbi képen láthatsz egy ilyen helyzetet mindkét esetre. Fontos tisztában lenni azzal, hogy a kereskedő alapvetően egy trendkövető magatartást valósít meg a heikin-ashi gyertyák követésével, azaz a cél a trend felismerése és a trendirány követése. Például egy daytrade kereskedő a napos grafikonon a heikin-ashi gyertyák alapján erős emelkedő trendet azonosít, és így órás grafikonon az emelkedés irányába keresi a  belépési lehetőségeket.

A heikin-ashi trenderősség fordulós jelzése

A heikin-ashi gyertyákat arra a célra is használják, hogy a trendfordulókat előrejelezzék, így különböző kiszállási stratégiák kapcsolhatók a gyertyák jelzéseihez. A trendforduló jellegzetes jelzése a doji heikin-ashi gyertya. Ez egy kistestű, de hosszú árnyékkal, kanóccal rendelkező gyertya, mely a trend elbizonytalanodását jelzi. Trendfordulók időszakában különösen gyakori, hogy a heikin-ashi gyertyák iránytalanná válnak, oldalazásba fordulnak, és az oldalazáson belül doji gyertyákat látunk. Ezek alapvetően azt jelzik, hogy a trend elbizonytalanodott.

Összességében tehát azt lehetne mondani, hogy a heikin-ashi gyertyák nagyon jól kisimítják a grafikont. Az átlagszámítás következménye, hogy eltűnik a piaci zaj egy része, így a trendek jobban felismerhetők. Mivel a trendek jobban láthatóvá válnak, így a trendmegállapítás egyszerűsíthető, objektívebbé tehető, ami különösen a trendkövető stratégiák esetében lehet hasznos. További előnye a heikin-ashi gyertyáknak, hogy az algoritmikus kerekedésben hasznos eszköz lehet a trend megállapítására, mert amit a kereskedő lát a grafikonon azt, egy algoritmikus szoftvernek pontosan definiálni kell, és ezt a folyamatot egyszerűsítheti a heikin-ashi.

Mennyire megbízható? Érdemes használni a heikin-ashi gyertyákat?

A japán gyertyák megbízhatóságával kapcsolatban számos kutatás, adat áll a rendelkezésünkre. Itt az oldalon, és az alábbi előadásokban is beszámoltam több vizsgálatról. Ezek alapján kijelenthetjük, hogy egyes japán gyertyák többletinformációt hordoznak, azaz segítségükkel javítható a kereskedő eredménye.

 
 

 

 
 

Ugyanakkor a heikin-ashi gyertyákkal kapcsolatban lényegesen kevesebb vizsgálat, visszatesztelés áll a rendelkezésünkre. Egy 2020-as kutatásban részletesen foglalkoztak a heikin-ashi gyertyák előrejelző képességével, és a vizsgálat fő megállapítása, hogy a heikin-ashi gyertyák valóban képesek a piaci zajt csökkenteni, segítségükkel jobban kiemelhetők a trendek, a trendirány megállapításában is hasznos lehet a heikin-ashi gyertyák, illetve a pontossága, megbízhatósága elfogadhatónak tekinthető.

Egy másik vizsgálatban 800 részvényen tesztelték a technikai elemzés indikátorait. Itt több másik, ismert indikátorral együtt (MACD, RSI, bollinger) vizsgálták a heikin-ashi gyertyákat, és a vizsgálat végső megállapítása az lett, hogy a vizsgálatban szereplő indikátorok növelték a trendelőrejelzés pontosságát.

További vizsgálatok kifejezetten az algoritmikus kereskedés, a htf-kereskedés szempontjából tesztelték a heikin-ashi gyertyákat. Egyik ilyen munkából az derült ki, hogy a heikin-ashi technika egy megbízható kereskedési modellt biztosít az algoritmikus kereskedéshez, tekintettel arra, hogy a trendek megállapítása egyszerűvé, megbízhatóbbá válik. További vizsgálatok azt is megerősítették, hogy a heikin-ashi gyertyák javítják a különböző learning algoritmuson alapuló kereskedési stratégiákat.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link