Export-import: Mit jelent? Hol találod az adatokat?

Kategória: 

Cikkünkben az export, import fogalmak jelentését, értelmezését beszéljük meg. Szó lesz arról, hogyan lehet megtalálni, hogy mit importál, exportál egy ország. Megnézzük kitől, mit exportál Magyarország. Szó lesz arról is, hogy miért fontos az export-import vizsgálata, milyen hatást gyakorol egy ország fizetőeszközére. Témáink:

  • Mit jelent az export?
  • Mit exportál Magyarország?
  • Kinek exportál Magyarország?
  • Mit jelent az export?
  • Mit jelent az import?
  • Mit importál Magyarország?
  • Kitől importál Magyarország?
  • Miért fontos az export import különbsége?

Mit jelent az export?

Az export belföldön előállított, külföldre kivitt árut, szolgáltatást jelent, melyet külföldön vásárolnak meg, azaz a hazai vállalkozások külföldre eladott termékeit, szolgáltatásait jelenti. Gazdasági szempontból a jelentősége azért fontos, mert a külföldi értékesítésért az ország külföldi devizát kap cserébe.

Mit exportál Magyarország?

Az exporttal kapcsolatban alapvetően három vizsgálatot érdemes lefolytatni. Ezek az alábbiak:

  • Mekkora volt az export összege?
  • Mit exportál az ország?
  • Kinek exportál az ország?

Az alábbi grafikonon az export összegét, változását követheted nyomon. Az adatokból kiderül, hogy Magyarországon folyamatosan növekedett az export értéke, jelenleg 12 milliárd euró.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/exports

A következő térképen azt láthatod, hogy milyen eszközöket exportál Magyarország. A teljes export 25 százalékát az elektronikai berendezések, 15 százalékát járművek teszik ki.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/exports-by-category

A következő térképen azt láthatod, hogy hova exportál Magyarország. A legnagyobb partnerek közé Németország (27%), Olaszország (5,9%), Románia (5,3%), Szlovákia (5,2%) sorolható. Makrogazdasági szempontból a fenti adatok azért lényegesek, mert a Magyar gazdaság kilátásai annak függvényében változnak, hogy a legnagyobb kereskedelmi partnerek gazdasági kilátásai hogyan alakulnak. Például ha lassul a német gazdaság, akkor ennek negatív hatása lesz a magyar gazdaságra nézve.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/exports-by-category

Mit jelent az import?

Az import, behozatalt jelent, azaz azon termékek, szolgáltatások összessége, melyet külföldön állítottak elő, és a belföldiek megvásárolták. Fontos tisztában lenni azzal, hogy az importért külföldi devizában kell fizetni. Tehát az exportért külföldi devizát kap az ország, és az importért külföldi devizában fizet. A fentiek tükrében az importtal kapcsolatban is három vizsgálatra érdemes fókuszálni, azaz:

  • import összege, változása,
  • import szerkezete,
  • import országok-

Az alábbi képen azt követheted, hogy hogyan változott Magyarországon az import értéke. Láthatóan nőtt, és mára már 12 milliárd eurót közelíti meg.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/imports

A következő térképen az látható, hogy mely termékekből importál a legtöbbet Magyarország.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/imports-by-category

A magyar import némiképp eltér az exportól, hiszen itt Kína (7,1%) és Oroszország (3,1%) is jelentős üzleti partnernek tekinthető.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/imports-by-country

Miért fontos az export import különbsége?

A külkereskedelmi mérleg egy olyan kimutatás, melyből megtudhatjuk az export-import különbségét. Ha a külkereskedelmi mérlegben hiány van, akkor az import meghaladja az exportot, fordított esetben többletről beszélünk. Ha egy országban folyamatosan nagyobb az import, mint az export, akkor folyamatosan külföldi devizára van szüksége az országnak a hiány finanszírozására. Ez a folyamat gyengíti a hazai devizára. Ennek a folyamatnak az ellenkezője, ha a külkereskedelmi mérlegben többlet van, hiszen folyamatosan egyre több külföldi deviza halmozódik fel az országban, mely erősíti a hazai devizát. Az alábbi grafikonon a magyar külkereskedelmi mérleget láthatod. Ebből kiderül, hogy a külkereskedelmi mérleg hiányt mutatott 2012 előtt és 2020 óta. A kettő közötti időszakban a jelentős többlet ellenére sem tudott erősödni a forint, melynek okairól itt beszéltünk.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/balance-of-trade

A külkereskedelmi mérlegnél pontosabb információt ad a folyó fizetés mérleg, mely nemcsak a külfölddel értékesített termékeket, szolgáltatásokat tartalmazza, hanem a jövedelmeket is. Ennek részleteit itt beszéltük meg.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link