9 legnagyobb ETF alapkezelő: Melyek a legnagyobb alapkezelők az ETF-ek piacán

Kategória: 

Az ETF alapok népszerűvé válásával egyre több alapkezelő jelenik meg az ETF-ek piacán. Jelenleg már több ezer ETF alap érhető el a világ különböző pontjain (például a finance.yahoo.com ETF keresője 8000 ETF alapról ad információt), és az ETF-ek vagyonát kezelő alapkezelő cégekből is nagyon sokkal találkozhatunk. A bejegyzésünkben összegyűjtöttem azokat az ETF alapkezelőket, melyek régóta a szakmában vannak, és nagy eszközértékű alapokkal rendelkeznek, azaz sok befektető bízta a pénzét ezekre az ETF alapkezelőkre.

A nagyobb ETF alapkezelőknél megemlítem az alapkezelő által kezelt vagyont is, azonban legyünk azzal tisztába, hogy ezek a pénzek nem csak ETF alapokban vannak, mivel a legtöbb ETF alapkezelőnek hagyományos befektetési alapjai is vannak, így azok is beleszámítanak a kezelt vagyonba. Az európai ETF alapkezelők esetében nincs feltüntetve a kezelt vagyon, itt az ETF-ek száma alapján vettem fel a listára az alapkezelőket.

1) Vanguard ETF alapkezelő

A Vanguard talán a legismertebb ETF alapkezelő, amit egyrészt annak köszönhet a társaság, hogy az első indexkövető ETF alapot a társaságot alapító John Bogle hozta létre. Ráadásul Bogle rendszeres szereplője a külföldi gazdasági médiáknak, számos interjú során osztja meg a befektetőkkel indexkövető, passzív befektetési stratégiájával kapcsolatos szabályait. A Vanguard által kezelt vagyon a wikipedia szerint 5,1 milliárd dollár. A kezelt vagyon alapján a Vanguard alapkezelő csak a második legnagyobb az ETF alapkezelők között. A Vanguard által kezelt ETF-ek Európában is népszerűek, azaz az európai tőzsdéken is vásárolhatók Vanguard ETF alapok, bár a Vanguard ETF-ek többsége az amerikai tőzsdéken érhető el.

2) Blackrock ETF alapkezelő

A Vanguard volt az ETF-ek piacán az első alapkezelő, évekkel később jelent meg a BlackRock alapkezelő az ETF alapjaival a piacon, de mára már nagyobb vagyont kezelnek ezekben az alapokban. A wikipedia szerint 6,3 milliárd dollárnyi vagyont kezel a BlackRock. A Blackrock ETF alapokat iShares név alatt találjuk meg a tőzsdéken. ETF alapjaik nagyrészt az amerikai tőzsdéken érhetők el, de számos iShares ETF megvásárolható az európai tőzsdéken is.

3) Fidelity ETF alapkezelő

A Fidelity alapkezelő a fenti két nagy alapkezelő után már kisebb szereplő az ETF-ek piacán. Míg a BlackRock és Vanguard alapokból sok százat találunk az amerikai és európai tőzsdéken összesen, addig a Fidelitynek összesen 100 alatti számban vannak ETF alapjai. A hagyományos befektetési alapokkal együtt 2,5 milliárd dollárt kezel az amerikai székhelyű társaság.

4) Charles Schwab ETF alapkezelő

A San Francisco-i székhelyű Charles Schwab az amerikai piacon működő diszkont brókercég, illetve ETF alapkezelő. Az eddig bemutatott szereplőkhöz képest jóval kevesebb ETF alapja van a cégnek, az amerikai tőzsdére bejegyzettből összesen 22. Ugyanakkor a brókercég széles ügyfélkörrel rendelkezik. Egyes Charles Schwab ETF alapokat díjtalanul lehet megvásárolni a brókercégnél, ami tovább növelte a brókercég népszerűségét. A Charles Schwab ETF alapkezelő által kezelt vagyon a 3,36 milliárd dollárt éri el. Bár a Fidelity-nél nagyobb a kezelt vagyon, ugyanakkor jóval kevesebb ETF alapja van a cégnek, melyek csak az amerikai tőzsdéken érhetők el.

5) J.P Morgan ETF alapkezelő

Az ismert, J.P Morgan brókercégnek is számos ETF alapja van, melyek az amerikai tőzsdéken érhetők el. Ezek az ETF alapok azonban nagyrészt nem a klasszikus indexkövető ETF kategóriába tartoznak, hanem smart vagy faktor ETF-ek, azaz az ETF alapok portfóliójában a részvények meghatározott tényezők, faktorok alapján kerülnek beválogatásra, részletesen itt beszéltünk róla: Smart Beta ETF, Strategic Beta ETF, Factor ETF-ek jellemzői, tudnivalók

6)  Amundi ETF alapkezelő

Az amerikai cégek után nézzük meg az európai piacon tevékenykedő alapkezelőket. A nagy ETF alapkezelők közé sorolhatjuk a francia Amundi alapkezelőt. Európa egyik legnagyobb alapkezelője az Amundi, számos ETF alapja érhető el az európai tőzsdéken, így gyakran találkozhatnak a befektetők az ETF alapjaival. Magyarországon is találkozhatunk az Amundi hagyományos befektetési alapjaival biztosítási termékekben. Az Amundi által kezelt vagyon 1,3 milliárd dollár. Amundi ETF alapokkal az amerikai tőzsdéken nem találkozhatunk, az európai tőzsdéken vásárolhatók meg.

7) Deutsche Bank - Xtrackers ETF alapkezelő

Az európai tőzsdéken a legnagyobb múlttal a Deutsche Bank által kezelt Xtrackers ETF-ek rendelkeznek.  Nagy számban találunk Xtrackers név alatt ETF-ket az európai piacokon (amerikai tőzsdéken nem érhetők el). Kezelt ETF-ek számában az Xtrackers megelőzi az Amundi-t. Az Xtrackers ETF-ek között számos spekulatív célra létrehozott ETF is van, például tőkeáttételt alkalmazó (Tőkeáttétes ETF-ek veszélyei, kockázatok, megoldások a kockázat csökkentésre), vagy inverz ETF (Inverz ETF, Inverse ETF, short, bear ETF).  Az Xtrackers ETF alapok már nem közvetlenül a Deutsche Bank alá tartoznak, ugyanis 2012-ben a bank létrehozott egy vagyonkezelési üzletágat (DWS - Deutsche Asset & Wealth Management), így az Xtrackers ETF-el alapkezelője a DWS.

8) Societe Generale  - Lyxor ETF alapkezelő

Az egyik legnagyobb francia bank, a Societe Generale által kezelt ETF alapokat Lyxor ETF néven találjuk meg a tőzsdéken. Az Amundi és az Xtrackers alapjaihoz mérhető számban találunk Lyxor ETF-eket az európai tőzsdéken.

9) CommerzBank - ComStage ETF alapkezelő

A Deutsche Bank mellett a másik nagy német bank a CommerzBank is számos ETF alapot kezel. Közel 100 ETF alapot találunk az európai tőzsdéken ComStage név alatt. A ComStage tehát a CommerzBank leányvállalata.

Az alábbi előadáson az ETF befektetés alapjaival foglalkozunk. Többek között az alábbi témákról lesz szó:

  • Megbeszéljük az ETF, ETN, ETC termékek jelentését.
  • Megnézzük, hol lehet elérni ezeket a termékeket.
  • Arra is kitérünk, hogy mi a különbség a hagyományos befektetési alap és az ETF alap között.
  • Szó lesz az ETF alapok költségeiről.
  • Hol találjuk az európai tőzsdéken elérhető 1400 ETF alapot.
  • Hogyan vásárolható meg az ETF alap.
  • Milyen adózási tudnivalókat tartsunk szem előtt..
  • ETF alapok típusaival kapcsolatos tudnivalók.
  • Tőkeáttétes ETF-ekkel kapcsolatos problémák.
  • Hedged és unhedged típusú ETF-ek.
  • Nyereséget felhalmozó és nyereséget kifizető ETF alapok és az adózás.
 
 

Az előadás folytatása:

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak