Dupla alj tőzsdealakzat: Megbízhatósága, jelzése, kereskedése

A cikkünkben a dupla alj alakzat tőzsdei, forex kereskedésben betöltött szerepét tekintjük át. Szó lesz a dupla alj alakzat  4 altípusáról, megbeszéljük a kereskedési jelzéseket, illetve az alakzat megbízhatóságával is foglalkozunk. Foglalkozunk azzal a kérdéssel is, hogy működik-e a dupla alj alakzat a tőzsdéken, érdemes-e a technikai elemzés ezen eszközét használnunk. Témáink:

  • Mi az a dupla alj alakzat? Mit jelez?
  • Adam & Adam dupla alj megbízhatósága
  • Eve & Adam dupla alj megbízhatósága
  • Eve & Eve dupla alj megbízhatósága
  • Adam & Eve dupla alj megbízhatósága
  • A dupla alj eredmények összegzése, tanácsok
  • A dupla alj árfolyam alakzat részletes magyarázata
  • Hogyan ismerhető fel a dupla alj?

Mi az a dupla alj alakzat? Mit jelez?

A dupla alj alakzat tulajdonképpen egy két mélypontból álló árfolyam alakzat, melyet a tőzsdei kereskedők trendfordulós jelzésként értelmeznek. Mivel a dupla alj alakzat előzménye mindig egy csökkenő trend, így a trendelméleti szempontokat figyelembe véve a dupla alj alakzatra már nem lesznek igazak a csökkenő trend feltételei. Beszéltünk már róla, hogy egy csökkenő trendet alapvetően a csökkenő mélypontok és csökkenő csúcsok jeleznek, azonban a dupla alj alakzatban nem alakul ki újabb csökkenő mélypont, sőt gyakori, hogy magasabb mélypont alakul ki. Ezzel tehát jelzést kapunk a csökkenő trend elbizonytalanodására (további bizonytalanságra utaló 6 jelzés), majd pedig trendfordulóról akkor beszélünk, ha a dupla alj alakzatból kitör az árfolyam, azaz az alábbi képen jelölt nyakvonal áttörésre kerül. Ezzel egyébként magasabb csúcsok alakulnak ki a grafikonon, ami trendelméleti szempontból az emelkedő trend definíciója.

https://elemzeskozpont.hu/files/userfiles/t3.png

Bár kevesen különítik el, de valójában a dupla alj típusnak 4 altípusa van annak függvényében, hogy az egyes mélypontok milyen volatilitás mellett alakulnak ki. A négy altípus a következő:

  • Adam & Eve típusú dupla alj, amit A&E-vel jelölünk
  • Eve & Adam típusú dupla alj, amit E&A-val jelölünk
  • Eve & Eve típusú dupla alj, amit E&E-vel jelölünk
  • Adam & Adam típusú dupla alj, amit A&A-val jelölünk

Ha egy mélypont nagy volatilitással alakul ki, akkor az Adam jelzést kapja, ha pedig kis volatilitás mellett alakul ki a mélypont, akkor az Eve jelölést kapja. Hogy érthető legyen a hasonlat, a nagy volatilitás általában egy hosszú kanócot jelent, a kis volatilitás esetén pedig kikerekedik az alj. Az alábbi képet megvizsgálva valószínű érthetővé válik a négy altípus elkülönítése.

(kép forrás: https://twitter.com/kpak82)

 
 

Adam & Adam dupla alj megbízhatósága

Mindegyik dupa alj típusra igaz, hogy bikapiacon (200 napos mozgóátlag feletti részvények) és medvepiacon (200 napos mozgóátlag alatti részvények) is használható, de mindkét esetben a rövid vagy középtávú csökkenő trendben bekövetkező fordulatot jelezheti előre. A megbízhatósági vizsgálatokban Thomas Bulkowski  visszateszteléseit vettük alapul. Eszerint az alábbi visszatesztelések egyedi részvényekre vonatkoznak egy hipotetikus kereskedési technikával, melyben a kitörési jelzéstől egészen a kitörést követő trend csúcsáig tartjuk a vételi pozíciót. Ez a maximálisan elérhető árfolyam mozgás, amit csak utólag lehet megállapítani. Értelemszerűen erre a valóságban nincs lehetőségünk, de nem is az a célja a vizsgálatoknak, hogy megmondja mennyit lehet keresni a dupla alj alakzat kereskedésével, hanem, hogy lássuk érdemes-e használni, illetve így a különböző árfolyam alakzatok összevethetővé válnak. Az alábbiakban bemutatásra kerülő elmozdulások, hibaráták esetében megvártuk az alakzat nyakvonalának áttörését. Ha a nyakvonal áttörését nem várjuk meg, akkor az esetek 64%-ában az eső trend folytatódott tovább a visszatesztelések alatt.

Bikapiacon 206 db AA típusú dupla alj alakzat került megvizsgálásra. Az átlagos, elméleti árfolyam emelkedés 35% volt, de a vizsgált alakzatok 28 százaléknál 45%-ot meghaladó árfolyam emelkedést figyelhettünk meg. Fontos információ, hogy a trend kimerülése után jelentős korrekció következik be, átlagosan 33%-os.

Az is megfigyelhető a múltbeli adatok alapján, hogy a kitörést követően az alakzatok kétharmadában van visszatesztelés, ami átlagosan 8-11 napig tart. A sikertelen kitörésekről annyit érdemes tudnod, hogy a vizsgált dupla alj alakzatok 5%-a nem érte el az 5%-os árfolyam emelkedést, és a hibaráta ezen túl jelentősen megugrik, azaz a vizsgált esetek 17%-a nem érte el a 10%-os árfolyam emelkedést. 20 százalékos árfolyam emelkedést nem tudott elérni az alakzatok 37%-a, míg a dupla alj alakzatok közel fele (45%) nem érte el a 25%-os árfolyam emelkedést. A fenti eredmények medvepiacon sokkal rosszabbak, nagyobb a hibaráta.

Eve & Adam dupla alj megbízhatósága

Az Eve & Adam altípusú dupla alj teljesítményében nem tér el jelentősen az előző típustól. A visszatesztelésekben itt is 35 százalékos átlagos árfolyam emelkedést láttunk egyedi részvények esetén (bikapiacon). Hibaráta tekintetében sincs jelentősebb eltérés. A vizsgált alakzatok 44%-a nem érte el a 25%-os árfolyam kilengést.

Eve & Eve dupla alj megbízhatósága

Az Eve & Eve altípus esetében azt tapasztalhatjuk, hogy a megvizsgált 412 esetben átlagosan 40%-os árfolyam emelkedés volt tapasztalható a kitörést követően. Ebben a tekintetben tehát jobb teljesítménye van ennek az altípusnak az előző kettőhöz képeset.

A hibaráta tekintetében is ez a legjobb altípus, ugyanis csak az esetek 4%-ában tapasztaltuk azt, hogy nem éri el az 5%-os árfolyam emelkedést az árfolyam. Az esetek 26%-ában a 15%-os árfolyam emelkedést nem éri el a piac, míg az esetek 41%-ában 25% alatti árfolyam emelkedésről beszélhetünk.

Adam & Eve dupla alj megbízhatósága

Ez a dupla alj típus a második helyre sorolható az átlagos árfolyam emelkedés tekintetében, ami 37%. Az emelkedés után itt is hasonlóan jelentős korrekció (33%) tapasztalható, és a hibarátákban sincs jelentős eltérés. Az esetek 5%-a nem érte el az 5%-os árfolyam emelkedést, 27%-a nem érte el a 15%-os emelkedést és az esetek 46%-ában 25%-os árfolyam emelkedést sem tapasztalhattunk.  A kitörés után visszatesztelések gyakorisága 59%, de ez nagyjából az összes altípusra jellemző.

A dupla alj eredmények összegzése, tanácsok

A fentiekből látható a dupla alj alakzatot követően átlagosan milyen árfolyam kilengéseket tapasztalhattunk a múltban. A hibaráta is jól mutatja, hogy mire számíthatunk az alakzat kereskedése során. Általánosságban elmondható, és mind a négy altípusra igaz, hogy a kitörés utáni visszatesztelés az esetek kb. 60%-ában figyelhető meg. A visszatesztelés pedig javítja a megbízhatóságot. Bár a fentiekben csak bikapiacon vizsgáltuk a dupla alj alakzatot, kicsivel rosszabb eredményekre számíthatunk medvepiaci részvények estén, azaz a trendkövető magatartás eredményesebb lehet. A keskenyebb alakzatok, azaz a dupla alj mélypontja és nyakvonal között nagyobb távolság teljesítménye jobb, vélhetően azért, mert több piaci szereplő odafigyel rá.  Az is megfigyelhető, hogy azok a dupla alj alakzatok hozzák a legjobb eredményeket, melyek az éves mélyponton alakulnak ki. Illetve jobb teljesítményt tapasztalhatunk azoknál a dupla alj alakzatoknál, ahol a bal oldali mélypont nagy forgalommal alakul ki. Ez magyarázható azzal, hogy a csökkenő trendek mélypontján gyakori a nagy forgalom (a forgalom magyarázata részletesen).

Mindent összevetve az Eve & Eve dupla alj alakzat hozta a legjobb eredményeket. A bikapiacon használható 23 tőzsdealakzat közül a 6-dik helyre kerülne a teljesítményével ez az altípus.

A hibaráták és átlagos árfolyam elmozdulások esetében vegyük figyelembe, hogy egyedi részvényeken történt a visszatesztelés általános bikapiaci hangulat alatt. Szemben a 35-40%-os hozamokkal ezen időszak alatt az S&P500 indexen átlagosan 15-16%-os árfolyam emelkedést tapasztalhattunk. Fontos, hogy az "átlag" szót helyesen értelmezzük. Hangsúlyoznám, hogy a trend csúcsáig benne voltunk az emelkedésben, ami a valóságban lehetetlenség. Illetve ez egy átlag, sok ügyletnek az átlaga, azaz vannak ennél nagyobb emelkedések, és kisebbek is. A megbízhatósági kérdések vizsgálata során vegyük azt is figyelembe, hogy az amerikai részvénypiacon történt a tesztelés, ahol a vételi irány "előnyben" van, mert ha megnézed az amerikai részvénypiac elmúlt 100 évét, akkor az S&P500 indexen véletlenszerűen nyitott pozíciók valószínűsége nem 50% volt, hanem:

  • 1 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 56%
  • 2 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 58%
  • 1 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 61%
  • 2 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 64%
  • 3 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 66%
  • 6 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 70%
  • 9 nyitva tartott pozíció esetén:72%

Vegyük ehhez még figyelembe, hogy átlagosan 5 hónapig tart az emelkedő trend a dupla alj alakzat kitörése után, azaz ha véletlenszerűen nyitunk pozíciót az S&P500 indexen, és tartjuk 6 hónapig, akkor is 70% volt a valószínűsége a múltban annak, hogy nyerünk az ügyleten.

A dupla alj árfolyam alakzat részletes magyarázata

Az alábbiakban megbeszéljük az alakzat pontos kialakulását. A lenti ábrán megfigyelhető, ahogy a részvény csökkenő árfolyama eljut egy támaszszintre, és erről a támaszszintről emelkedni kezd. A forgalom (a forgalmi adatok nincsenek feltüntetve a fenti ábrán) azonban az átlagos alatt maradt, ami utal a gyenge vételi erőre. Ebből következik, hogy az árfolyam újból esésnek indul, de a támaszszint, amely korábban is megállította az esést, most újból megfogja az árzuhanást. A támaszvonalat elérve a részvény ára ismételten emelkedni kezd, és a berajzolt nyakvonal közelébe érve kitör a formációból.

Természetesen a forgalom megerősítő jelzésére itt is szükség van a dupla alj alakzat figyelésekor. Ha az árfolyam sikeresen kitört, várhatóan egy nagy forgalmú, tartós emelkedés következik be. A forgalom jelzéseit is érdemes követnünk, ugyanis segíthet a jelzések helyes értelmezésében.

Ahogy a csökkenő trendben kialakul a dupla alj, az alj első mélypontja felé haladva még magas az esésben a forgalom, majd a korrekcióban, az emelkedésben kicsi. Itt jegyezném meg, hogy ez eddig teljesen normálisnak tekinthető, hiszen egy trendirányú mozgás során azt várjuk el, hogy amikor a trend irányába mozdul a piac (esetünkben esik), akkor a forgalom nagyobb legyen, majd amikor a trenddel ellentétesen mozogva korrigál (esetünkben emelkedik), akkor kisebb. Ez a megfigyelés egészen dupla alj árfolyam alakzat első mélypontjáig igaz, majd innen a trendirányú elmozdulást, a csökkenést már alacsonyabb forgalom kíséri.

A dupla alj kialakulása során az árfolyam már nem is tud új mélypontra esni, majd ezt követően az emelkedésben a forgalom növekedésnek indul. Ezután kezdődik meg a nyakvonal áttörése. A forgalom követését sokszor azért tartom fontosnak, mert ez az átmenet - azaz a forgalom a trend irányában először nagy, majd kicsi lesz - már önmagában is igen jól előre jelzi a piacon kialakuló változást.

 A dupla alj második mélyponttal kapcsolatosan lenne még egy észrevételem, ugyanis ez is gyakori félreértést szokott okozni. Én általában azt követelem meg a dupla aljtól, hogy a második mélypont ne kerüljön lejjebb, mint az előző. Ugyanakkor, ha a második mélypont csak kis mértékben kerül mélyebbre, attól még az alakzatot dupla aljnak tekintem.

A kismértékben szót nehéz lenne számszerűsíteni, mert bármilyen értéket, százalékot mondanék, nem állná meg a helyét, tekintettel arra, hogy órás trendben vagy napos grafikonon is kialakulhat a formáció, és az értékek jelentősen eltérhetnek. A célár számításához mérjük fel az első mélypont és a nyakvonal távolságát, majd ezt a távolságot vetítsük rá a kitörés során a nyakvonalnál az árfolyamdiagramra.

dupla alj

Szép fordítós dupla alj jelzés a NZDSGD devizapáron:

dupla alj példa

Hogyan ismerhető fel a dupla alj?

A dupla alj alakzat kialakulása során ügyelni kell arra, hogy nem minden esetben szabályos a lefolyása.

dupla alj példa

Előfordul, ahogy a fenti ábrán is látható, hogy az egyes mélypontok nem ugyanarról a pontról fordulnak. Ebben az esetben is dupla aljról beszélünk. A dupla alj alakzat keresése során tehát célszerű minden esetben a mélypontokat vizsgálni. Ha az egyes rövid távú trendekben előfordul, hogy nem alakul ki új mélypont, akkor már gyanakodhatunk a dupla alj alakzat kialakulására. Ha nincs új mélypont (lásd alábbi ábrán A és B pontokat), vagy az árfolyam ugyanazon a szinten fordul, ahol előzőleg, akkor nagy a valószínűsége a formáció megjelenésének. Az első lépés tehát a mélypontok vizsgálata. Ahogy az alábbi ábrán is láthatjuk, a csökkenő trendben a piac nem esett új mélypontra.

dupla alj kialakulása

Ha találtunk olyan mélypontokat, amelyek megfelelnek a dupla alj alakzatnak, akkor a nyakvonalat kell meghatároznunk. Ez egyébként a legfontosabb tényező, hiszen ha megtaláltuk a nyakvonalat, akkor már a célárat is ki tudjuk számítani.

A nyakvonal berajzolásában a két mélypont közötti emelkedő szakasz csúcspontja nyújt segítséget, hiszen ez egy olyan ellenállás, amelyről előzőleg nem sikerült továbbjutnia az árfolyamnak. Ha a dupla alj nyakvonalat megtaláltuk, akkor már csak azt kell megvizsgálnunk, hogy a várható célárfolyam elérése esetén mekkora profitot tudunk realizálni, illetve, ha a stop megbízásunkat a nyakvonal alá tesszük, mekkora a maximális veszteség.

A pozíció nyitását a nyakvonal áttörésére célszerű időzíteni, illetve sok esetben nagyobb eredményre vezet, ha megvárjuk a visszatesztelést, majd az újabb emelkedésben vásárolunk. A  fenti képen már a behúzott dupla alj  nyakvonal is látható, illetve a nyakvonal áttörése megfigyelhető az 1-es pontban. A kitörést követően a nyakvonal visszatesztelésre is kerül. A következő bejegyzésben folytatjuk a dupla alj témát és azt mutatom be, hogy milyen szabályok alapján kereskedem a dupla alj alakzatot: Kereskedés a dupla csúcs és alj alakzat segítségével

További árfolyamalakzatok:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak