Dekonjunktúra, konjunktúra: Mit jelent? Mi a különbség?

Kategória: 

Az alábbiakban két alapvető gazdasági fogalom, a dekonjunktúra és a konjunktúra jelentését beszéljük meg.

Mit jelent a konjunktúra?

A konjunktúra alatt azt az időszakot értjük, amikor egy ország gazdasági növekszik. Ez az időszak jellemzően együtt jár a gazdasági kibocsátás (GDP) bővülésével, de nemcsak önmagában a GDP adatok jelzik a konjunktúrát, hanem a munkaerőpiacon, a háztartások fogyasztásában is nyomon követhető, azaz a konjunktúra időszakában a foglalkoztatottság növekszik, a munkanélküliségi ráta csökken, a bérek növekednek. Ezzel együtt a háztartások fogyasztása, így a kiskereskedelmi forgalom is növekszik, és általában véve a lakosság vagyonával együtt a jólét is növekszik. Ennek a folyamatnak az ellentéte a dekonjunktúra.

Mit jelent a dekonjunktúra?

A dekonjunktúra olyan időszakot jelöl, amikor egy ország gazdasági növekedése megtorpan és a gazdasági kibocsátás zsugorodásnak indul. Az időszakot tehát a GDP csökkenése jellemzi, de ennél szélesebb körű jelzések is szükségesek a dekonjunktúra megállapításához. Többek között a foglalkoztatottság csökken, a munkanélküliségi ráta emelkedik, a háztartások fogyasztása visszaesik, így a kiskereskedelmi forgalom csökken. Dekonjunktúra tehát a fenti mutatók együttes romlásával járó időszak, melyet gyakran neveznek recessziónak és kapcsolják össze az eseményeket gazdasági válságokkal.

Konjunktúra és a dekonjunktúra váltakozása

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a gazdasági növekedés minden esetben ciklikus, azaz ha egy ország gazdasága hosszú távon növekszik, akkor időről időre a gazdasági növekedés elmozdul a hosszú távú átlagtól. Egyes időszakokban az átlagosnál nagyobb a növekedés (konjunktúra), máskor pedig a gazdasági növekedés visszatér az átlagoshoz, vagy az átlagos alá esik (dekonjunktúra). A recesszió, a dekonjunktúra tehát egy természetes része a gazdaságnak, mely szükségszerűen bekövetkezik tekintettel arra, hogy időről időre elfogy az országban a rendelkezésre álló erőforrás. Leggyakrabban a munkaerő mint erőforrás jelenti a növekedés határát.

További részletek a témával kapcsolatban:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak