Celsius Network csődje: Az egész kriptopiacot érintheti?

A Celsius Network vasárnap bejelentette, hogy leállítja a platformján a kifizetéseket, a számlák közötti transzfereket, swapokat, azaz gyakorlatilag befagyasztja a rendszerét. A befagyasztás 1,7 millió felhasználót érint, hiszen a Celsius Network az egyik legnagyobb DeFi platformmá nőtte ki magát az elmúlt években, így nem meglepő, hogy a hírreket követően a kriptopiacon eladási hullám indult. Sajnos azonban lehet, hogy a Celsius Network leállása mögött sokkal több minden van, mint ami elsőre kiderült. Például az, hogy az egész egy csalás, és a klasszikus ponzi séma szerint épül fel az üzlet. Ráadásul a Celsius Networkben hagyományos nyugdíjalapok is érintettek, és a kriptopiac központi bankjának szerepét játszó tether is érintett lehet a problémában. Témáink

  • Hogyan működik a Celsius Network?
  • A Celsius Network jelentősége
  • Celsius Network és a ponzi
  • A Celsius csőd hatása a kriptopiacon

Hogyan működik a Celsius Network?

A Celsius Network egy, a sok DeFi platform közül, melyen kriptoeszközökkel lehet kereskedni, kriptoeszközöket lehet stakelni, kölcsönadni, azaz a yield farming különböző megoldásai érhetők el a szolgáltatónál. A DeFi megoldások alapvetően alacsonyabb kockázatú tevékenységnek tűnnek, hiszen a kriptoeszközök kölcsönadása, letétbe helyezésével biztonságosan lehet a banki kamatoknál magasabb hozamokat elérni (9-18%). Az alábbi videóban részletesen tárgyaljuk a DeFi működését, és arról is beszélünk, hogy a fő probléma a fenti hozamokkkal, hogy olyan kriptoeszközöket kell tartanunk, melyek értéke pillanatok alatt eltűnhet. Így hiába a magas hozam, ha a tőke értéktelenné válik.

 
 

Leegyszerűsítve a Celsius Network úgy működik, mint egy bank (természetesen befektetővédelem és felügyeleti szerv nélkül) csak kriptoeszközökkel, azaz a befektetők pénzét kihitelezi, cserébe a befektetőknek kamatot fizet. A Celsius Network tehát úgy működik, hogy a befektetők a cégnél levő számlákon befizetik, és zárolják a kriptoeszközeiket, melyekkel a Celsius Network magas hozamot ér el, és a befektetett tőke után hozamban részesülnek a befektetők. A magas hozam jellemzően úgy érhető el, hogy különböző társaságoknak (nagyrészt kriptopiacon működő társaságok) hitelt nyújt a Celsius Network.

A DeFi lending szolgáltatásoknak ez tehát az alapja, és nemcsak az a kockázat, hogy a befeketett eszköz árfolyama volatilis, így könnyedén elveszíti az értékét, hanem, hogy a kihelyezett hitelek jelentős része olyan társaságokhoz kerül, melyek kriptoeszközöket fejlesztenek. Ha pedig az iparágon eladási hullám söpör végig, akkor dominószerűen mehetnek tönkre ezek a fejlesztők, így a hitelek behajthatatlanná válnak.

A Celsius Network jelentősége

A Celsius Network 1,7 millió ügyféllel rendelkezett és 2021 decemberében a társaságnál befektetett vagyon értéke 24 milliárd dollár volt. Összehasonlításképpen az OTP piaci kapitalizációja 7 milliárd dollár körül van 9000 forintos árfolyam mellett. A Celsius Network tokenjeinek árváltozása jól mutatja a sikerességét, hiszen a 2021-es évben már 8 dolláros árfolyama volt a tokeneknek.

forrás: https://coinmarketcap.com/currencies/celsius/

A tokenek mai értéke már a csődöt árazza, és vélhetően a Celsius is egy lesz a sok ezer coin közül, amelynek értéke néhány évben belül nullázódik.

Celsius Network és a ponzi

Egyes vélemények szerint számos jele van annak, hogy a Celsius Network valójában semmiféle hitelezési tevékenységet nem végzett, hanem a klasszikus pilotajáték, ponzi séma szerint működött. Azaz a magas hozamot az újonnan beérkezők befizetéseiből fizették ki.Ennek egyik jele, hogy a Celsius magasabb hozamot ígért, mint a hasonló DeFi cégek. Az iparágban sokkal inkább az 1-10% közötti hozamok a jellemzők, mintsem a Celsius 10-18% közötti hozamígérete. A Celsius szerint ugyanakkor intézményi hitelintézetek állnak az ügyletek másik oldalán, akik hajlandóak kifizetni ilyen magas kamatokat. Természetseen ezeket a hitelfelvevőket senki nem minősítette, és nem is lehet róluk tudni semmi. A Celsius azzal nyugtatja a befektetőket, hogy a befektetett tőke folyamatosan auditálva van egy külső auditor cég által. Az igazság azonban az, hogy egy kis startup cég  (Horizen Labs) végzi az auditor tevékenységet, és ún. „Zero-knowledge” típusú auditot végez a cég, mely gyakorlatilag csak a blokkláncon látható publikus információk ellenőrzésére irányul. Ugyancsak rossz hír a befektetők számára, hogy a társaság egyik vezetőjét (Yaron Shalem CFO) letartóztatták pénzponzás vádjával tavaly ősszel.

 
 

A Celsius csőd hatása a kriptopiacon

A Celsius Network eredetileg 1 milliárd dollár kölcsönt kapott a Tethertől. A Tether a kriptopiac legnagyobb stablecoinja, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a kriptopiacon lebonyolított tranzakciók nagy része a tetherhez köthető. Beszámoltunk már arról, hogy a Tethert is számos vád értel az elmúlt években. Gondolok itt arra, hogy fedezetlen tether-nyomtatással felpumpálja a bitcoin árát, de egyes vélemények szerint a Tether mögött sincs meg a fedezet. Ez utóbbi pedig eddig azért nem derült ki, mert folyamatosan növekedett a tether kapitalizációja, azaz befelé áramlott a pénz. Az alábbi grafikonon jól látható, hogy nagyjából 70 milliárd dollár  a piaci kapitalizációja a tethernek, így az 1 milliárd dolláros kölcsön (mára már 500 millió dollár az értéke) vélhetően nagy problémát nem okoz a társaságnak. További részletek az alábbi előadáson.

 
 

Ugyanakkor a Terra csődje után most lehet, hogy a Celsius a következő nagy szereplő, majd ha újabb és újabb csalásokra derül fény, akkor ez a folyamat általános bizalomhiányhoz vezethet. Ekkor fog kiderülni, hogy a tether mögött valóban megvan-e a fedezet. Ha a Tether egy bank lenne, akkor a 10 legnagyobb amerikai bank listáján szerepelne a Citigroup (97 milliárd dollár), a Bank of America (278 milliárd dollár), a Wells Fargo (161 milliárd dollár) mellett.

A fentieken túl, a Celsius történetének reálgazdasági vetülete is van, ugyanis Kanada második legnagyobb nyugdíjalapja (Caisse de Dépôt et Placement du Québec (CDPQ) 400 millió dollár értékben fektetett a társaságba. Könnyen lehet, hogy a jövőben hasonló eseményekből többet is végigkövethetünk, hiszen alapvetően egy olyan időszak előtt állunk, mely nem kedvez a kockázatos eszközöknek, az ismert mondással élve: "csak akkor derül ki, hogy ki úszik meztelenül, ha a dagály elvonul.."

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak