CCI indikátor: Hogyan használd, mire figyelj, mit jelez az indikátor?

Melyik a legjobb indikátor? Sokszor felmerülő kérdés, de sajnos nincs rá jó válasz. Az indikátorok jóságát a cél határozza meg, és – bár ezt sokan nem szeretik elismerni – a felhasználó ismerete az indikátorról. Ma egy olyan indikátorral ismerkedünk meg, ami jogosan pályázhat az „öt legjobb indikátor közt van” címre. Érintőlegesen már emlegettem a TrendMagic indikátornál, hiszen az az indikátor is erre az indikátorra épül fel. Így már nem lesz nagy meglepetés, hogy a CCI indikátor a témánk. A megszokott módon előbb egy kis ismertető jön magáról az indikátorról, mert ha nem ismerjük meg a működését, akkor nem tudjuk a hibáit kiszűrni. Témáink:

  • CCI indikátor eredete, alapjai, számítása
  • A  CCI indikátor jelzései
  • Szabályok a CCI indikátor használatához
  • CCI indikátor „exit” jelzései
  • CCI indikátor használata a kereskedésben - gyakorlás

1) CCI indikátor eredete, alapjai, számítása

A Donald Lambert 1980-ban fejlesztette ki Commodity Channel Index-et, mely sok más indikátorhoz hasonlóan eredetileg árutőzsdei használatra. A ciklikus fordulók azonosítása céljából kezdte el a fejlesztést. Az indikátor működése mögött a tőzsdei ciklusokra vonatkozó elmélet áll, ami a tőzsdei termékek, részvények, indexek stb. ciklikus mozgást vizsgálja, ahol is a lokális csúcsok és minimumok meghatározott periódusonként követik egymást. 

CCI indikátor képlete

Az öt legjobb indikátor CCI

Ahol a pt az a tipikus ár (legmagasabb + legkisebb + záró ár osztva hárommal), az SMA nem kíván magyarázatot, a σ pedig a átlagos abszolút eltérés. Első közelítésben ez elég bonyolult, de lépésenként már érthető lesz. 
Lambert bevezette a "tipikus ár" fogalmát, amelyet azóta több indikátor számításának alapjául szolgál, ahogy a mozgóátlagoknál is volt róla szó. A tipikus ár nem más, mint az adott periódusra (gyertyára) vonatkozó maximum, minimum és záróár átlaga. Ebből a tipikus árakból a pld. 20 periódusszámnak megfelelően kiszámoljuk a sima (SMA) mozgóátlagot. Meghatározzuk a szórást, vagyis az átlagos értékből kivonjuk a hozzájuk tartozó tipikus árat, és az eredmény abszolút értékét vesszük. Az így kapott értékeket összeadjuk, és elosztjuk 20-al. Az utolsó lépésben az előzőekben kiszámolt elemekből létrehozzuk a CCI képletét, amit még megtoldunk egy konstans értékkel, ami 0,15. Mivel mindez nem egyszerű számolás, a CCI indikátor kiszámolja nekünk és azt ábrázolja a grafikon alatt. Ezért a matekozást be is fejezzük és nézzük meg magát az indikátort. Első lépésben az alap, az Metatrader-ben látható:

Az öt legjobb indikátor CCI

Nem tévedés, kettő is van. Az egyik az indikátorok közt, az „ömlesztett” részben CCI néven. A másik az Oszcillátorok közt, de itt már nem csak CCI, hanem ki is írják a teljes nevet: Commodity Channel Index. 

CCI oszcillátor típusú indikátor

Milyen is az oszcillátor típusú indikátor, ha a CCI az?  Olyan indikátor mely a túlvett és túladott szintek megállapítására használatos. Ha az oszcillátor értéke extrém magasságokba szökik, akkor a piac túlvett, ha ez az érték extrém alacsony, akkor a piac túladott. Ez is ismerős lehet számunkra, hiszen több indikátornál vizsgáltuk a túlvett/túl adott zónákat. 
Ilyen volt az Stochastic indikátor.

CCI indikátor a Metatarderben

Kettő is van… akkor melyik? Szerintem egyik sem, mert a későbbiekben mutatok egy sokkal jobbat. Aki pedig nem tud (más kereskedési felülete van, vagy nem akar sokat foglalkozni a CCI-vel) mást használni, annak ezek is jók. A kettő között semmi olyan lényegi különbség nincs, ami a működést, az elemzést befolyásolná. Egy, fontosabb – de általam nem használt – funkcióval tud többet a  Oszcillátorok közt megtalálható,  Commodity Channel Index. Tud többféle árra is számolni. 

CCI indikátor beállítása

Oszcillátor, túlvett és túladott és indikátor a CCI? Ez már önmagában adja, hogy legalább kettő beállítást érdemes megfigyelni. A szépészeti, kinézeti beállításokat nem ismertettem, mert azok egyértelműek. Ott használjunk olyan színt stb. a CCI-nál, ami nekünk tetszik. Nagyobb jelentősége nincs, hiszen az alap két CCI indikátor nem önszínező beállítású, hanem egy színű vonalat tud. 
A CCI beállítása legtöbb esetben két részből áll.

Az első a túl és alul vett határvonal beállítása. Ez gyakorlatilag a -100 és a +100 érték. Az alaphasználatát is ezzel mutatom be. Az alap +100 és – 100 érték a piac vizsgálatához nagyon megfelel, jól mutatja a túl és az alul vett piaci helyzeteket. Ezenkívül érdemes megjeleníteni a nulla értéket is, amit a TrendMagic is figyel, illetve több technika is erre alapul. A CCI beállítás másik része a periódus szám. Ez lényegesen fontosabb érték, hiszen azt vizsgálja, hogy mennyi gyertya adatait veszi figyelembe. 

A CCI periódus beállításánál általában három elterjedtebb elve van. A hagyományos, az eredeti árutőzsdére kitalált számolás valóban számolás: Itt a két utolsó csúcsot, illetve a két kialakult völgyet azonosítják, majd a két csúcs (vagy a két völgy) közt eltelt időt – a gyertyaszámot, ha japán gyertyát, vagy bar diagramot használnak – harmadolják. Ez jellemzően a hosszabb idősíkra használható, napos chartokon. 


CCI beállítása


A másik irányvonal egy fix számot használ. Itt a CCI beállításnál két jól elkülönülő értéket használnak. Chart elemzéshez a 14...20 períódus az elterjedt CCI beállítás. Ezt a legtöbb elemző program is alapértéknek tekinti. Így nem okoz gondot az elemzésekben olvasott és CCI indikátorhoz kötött információ, hiszen egy beállítású CCI indikátort használnak.  A másik CCI indikátor beállítási irányvonal a 40-50 sőt 100-as értéket használja. Ilyen például a hivatkozott TrendMagic indikátor is, ami alapesetben az 50-es CCI beállítást használja. 

Melyik CCI indikátor beállítás lehet a jobb?

Én az első (azaz a gyertyatávot harmadolót) nem használom, mert az jellemezőn a hosszabb távra lett kitalálva. Aki pedig egy fix szám mellett teszi le a voksát, annak érdemes tudni, hogy a kisebb szám (14-20) gyorsabb jelzést ad, de az a CCI index beállítás sok fals jelet is generál, hiszen viszonylag kevés gyertyát vizsgál. Aki ezt a verziót választja annak érdemesebb az extrém zónákat, a - / + 100-as értékeket figyelni. Itt gyorsan elér az extrém zónát és szignált ad. Illetve (ez szerintem természetes) a grafikont is figyelni. 
Aki a CCI indikátor beállításnál a nagyobb 40-50 esetleg 100 értéket választja periódusnak, annak tudni kell, hogy így sokszor későn kapja meg a jelet, már amikor a piac sokat ment. Érthető is, hiszen a magasabb értékben ott lesznek a régebbi adatok is, és minél több régi adat van, annál hosszabb az az idő, amíg az új, már forduló irány gyertyái át tudják mozdítani az CCI indikátor értékét a szignál vonalon. 
Ilyen CCI beállításnál érdemes olyan technikákat tesztelni, ahol nem a + / - 100 a választó vonal, hanem a 0 érték. Így a jelzések előbb jönnek, és odafigyelve a piaci mozgásra már jól üzemelő technikát építhetünk fel. 

2) A  CCI indikátor jelzései

Alapjelzések? Igen, kiemeltem, hogy alap. Ezek a jelzések jók a piaci állapot meghatározásához, az extrém szintek beazonosításához. Ezek szerepelnek a tankönyvekben is, mint a CCI indikátorral való kereskedés szabályai.
Ennek ellenére csak ezekkel használni a CCI indikátort szerintem nagy hiba. Sokkal többet tud, sokkal skálázottabb, pontosabb információkkal is szolgál mint az következő négy szabály.

CCI indikátor alap beállítása

Az egyszerű használathoz fogadjuk el a Metatrader 4 alapbeállítását. Azaz CCI(14) periódus beállítást használjunk. Így nem esünk abba a hibába, hogy a megfigyelt és az általam leírtak nagyon eltérnek. Ebből természetesen következik, hogy aki többet használja a CCI indikátort, annak érdemes lesz több, eltérő CCI periódust is kipróbálni. Ezzel jól skálázható lesz az indikátora.

Ha olyan CCI indikátort használunk, ahol a beállítások közt a figyelembe vett árakat is lehet állítani, akkor győződjünk meg arról, hogy a tipikus árat figyeli. Minél rövidebb a CCI indikátor  periódus beállítása, annál nagyobb eltéréseket adhat a jelzés, ha más árra számol.
A CCI indikátor másik fontos beállítása az extrém szintek, ezt a „Szintek” beállításánál lehet megtenni. A legtöbb kereskedési felületnél már a + / - 100 alapból jelezve van, ha nincs tegyük meg. Illetve (bár az alaphasználathoz most nem kell) a nulla értéket is jeleztessük ki. Ez a későbbiekben lesz fontos, itt csak átmutatok egypár fontos ismeretre.

A CCI indikátor alap használata négy jelzést ismer. Ha a CCI indikátor felfelé áthalad a +100 vonalán, emelkedésre lehet számítani, azaz long pozíció nyitása javasolt.

A legjobb öt indikátor egyike: CCI

A képen bejelöltem a szituációkat. Felmerülhet a kérdés, hogy ez miért is az öt legjobb indikátor közt van? Nem túl meggyőző, hiszen vannak fals jelek is, meg vannak későn kapott jelek is. Ezért ez a szabály önmagában nem túl jó, érdemes lenne az alap szabályon egy kicsit pontosítani. Bár most a CCI indikátort boncolgatjuk, de az oszcillátoros indikátorok nagy részére is igazak lesznek a megfigyelések.

1. szituáció a képen

Tipikus jelzés, ezt szeretik mutatni, ha a CCI indikátor jóságát (más is a legjobb indikátorok közé sorolja). Mit figyelhetünk meg? A CCI indikátor jelet adott és azután nagyon szépen mozgott a piac. Ebből le lehetne vonni azt a téves következtetést, hogy mindig ilyen lesz az eredmény és bizony csak ezzel az egyszerű szabállyal és ezzel a CCI beállítással lehet kereskedni.
Mi is az igazság? Ez egy olyan jelzés, ami nagyon mélyről (a -100 alól) és egyenletes tempóban jutott el a +100 szintig és törte. Az ilyen jelzések azok, amikre nagyon figyelni kell. A tényleges piaci mozgás figyelésével már hatékonyan lehet használni

4. szituáció a képen

Ez az a piaci helyzet a CCI indikátornál, amit az 1. szituációban említettem, és mégsem lett jó belépő. A CCI indikátor ilyen beállítása (CCI(14)) viszonylag rövid, így egy rövidebb oldalazó, majd emelkedő mozgás meghozza a jelzés kialakulást egy esés után. Az ilyen jónak tűnő, de fals jeleket ki lehet szűrni. Most nem vizsgálunk más indikátort, csak a CCI indikátort és a piacot, így olyan lehetőségeket említek csak, mai ebből a kettőből következik.
Kiegészítő szabály a CCI indikátorhoz: jelzés esetén várjuk meg, hogy a jelet adó gyertya után milyen mozgást mutat a piac. Mindig kérdéses, hogy az indikátor késése miatt nem a legutolsó emelkedő gyertyában kapjuk nem a jelet. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy érdemes meghozni egy olyan szabályt, hogy longba akkor lépünk – nyilván szignál esetén –, ha az adott gyertya fölé tud lépni az árfolyam. Az már egyéni technika, egyéni döntés, hogy az CCI indikátor jelét adó gyertya maximális pontjának elérése, vagy annak valamennyi pipnyi elhagyása után. Ezt az idősík, a kockázatkerülő, vagy kockázat tűrő magatartás és az egyéni elgondolás a mozgásról határozza meg.

A japán gyertyákat ismerő kereskedők rögvest felismerik a másik fontos szabályt: nézzük meg az kialakító gyertyát! Egy nagy felső kanóc már nem azt jelzi, hogy a piac felfele akar menni, hiszen az adott idősíkon elindult egy magasabb értékre, de még ugyanabban visszaesett majdnem a mélypontra.
Kis kitérő: sokszor unalmas ha az indikátorok képleteivel kezdődik egy sorozat. Nem haszontalan, ha minimálisan átolvassuk a működési elvét és kicsit gondolkodunk rajta. Mi is a CCI indikátor egyik alapja, amit említettünk? A tipikus ár. A minimális, maximális és a záró átlaga. Átlaga… azt pedig nagyon meg tudja zavarni egy jelentősebb extrém érték, főleg akkor, ha három értékből egy kiugró az egyik irányba. Egy extra nagy felső kanóc pedig elégé torzíthatja a tipikus ár értékét. Ha ez egy számunkra fontos szint környékén van, akkor azon a szinten átbillentheti az indikátort. Itt a +100-at lépte át és adott volna jelet, ha nem figyelünk. Ezt már emlegettük a TremdMagic jelzésénél is, ott a nulla pontot kerülgetve, a mozgóátlagnál, az önszínezőnél, hogy minimális eltérés is átbillentheti a jelző indikátort.

2. szituáció a képen

Szintén megjegyezendő formáció, hiszen egy ellenkező visszatörés után kapunk jelet longra. Ez olyan helyzet, aminél nagyon magas értékről (kb: +50 körül) fordult és azután adta a jelet a CCI indikátor +100 törésével. Itt nehéz a helyzetünk, mert volt egy korrekció az CCI indikátorban, de nem ment a – 100 alá, de azért nem is csak egy picit esett be a + 100 alá. Ebben az esetben sokkal figyelemmel a fentebb említett két szabályt érdemes figyelni. Legyünk nagyon óvatosak, de nem vessük el alapból a belépési lehetőset. Ilyen közepes, semmit nem mutató korrekciók jellemezhetik a trendet. Igazi korrekcióra a piac nem képes, de már nem is tud folyamatosan emelkedni és így egy oldalazó, vagy gyenge visszacsorgó mozgással borzolja a kedélyeket. Kiemelten fontos hogy egy éjszakai pangó piacon előforduló hasonló szituációra figyeljünk. Egy durva kitörést is jelezhet a piac a trend irányába.
Beteszem a képet újra, hogy ne kelljen folyamosan visszalapozni.

CCI indikátor jelzései

3. szituáció a képen

A lehető legjobb szituáció, amit be tudok mutatni! Ez nem azért érdekes, mert itt valami olyan kitörés, vagy mozgás történt, hanem azért mert sok tanulságot le lehet vonni. Viszonylag melyről, de nem – 100 alól fordult a CCI indikátor. Ez más esetben egy elfogadható, nagyon reménykeltő jel lehetett volna.
Ami miatt nem az a mérete. Itt duplán igaz, hogy meg kell ismerni a CCI indikátor beállítását, illetve a számolási metódusát. A tipikus ár kap szerepet itt és a rövid periódus szám. A típus árt már mindenki tudja értelmezni és láthatja, hogy egy kilenc darabos nagyon kis gyertya sorozat után egy magas záró ás egy magas maximum értékkel számoló átlag az megzavarhatja a jelzés használhatóságát. Figyeljünk arra – ez az előbb leírtakból következik – ha egy jelzést akkor ad a CCI indikátor, ha a beállított periódusban (itt 14) van egy viszonylag semleges mozgás (9 pici gyertya jelenleg, amik oldalaznak) és azután egy vagy kettő gyertya alatt átrohan a jelzővonalon. Ez lehet jó is, ha átlép a jelet adó gyertya maximumán, de leget egy hírre, adatra megugrás is, aminek a jelet adó gyertyában van csak hatása. A hír értékét villámgyorsan beépítik az árba, és nem tud mozogni a piac tovább.
Illetve azért is nagyon jó a 3-as szituáció, mert pontosan egy lokális szint, előző maximum szintjén állt meg a jelet adó gyertya. Ezt nem nagyon taglalnám, hiszen ilyenkor (erős, fordulót adó szint) a legtöbb technikában kiemelten figyelendő a mozgás. Itt sem kell semmi különlegest tenni, csak mait eddig is ismertünk: türelemmel megvárjuk, hogy át tud-e lépni rajta. A legjobb indikátor CCI? 5. szituáció a képen
Szép jel, kis oldalazásból elindul felfele, a CCI indikátor a 14-es beállításnak megfelelően észleli, hogy emelkedés lépett fel és felfele törte a + 100-as szintet. Figyeljük meg, hogy az 1-es szituációhoz hasonlóan nyugodt, több gyertyán keresztül történt meg az emelkedés és nem a 3-ashoz hasonló egykét gyertya megugrik esethez hasonló rohanással.
Amire itt a leírt dicséret ellenére érdemes figyelmet szentelni, hogy egy hajnali, pangó időben történt meg a jelzés. Ez mindig adhat egy kétséget a jel minősége iránt. Ilyenkor érdemesebb az óvatosságot előtérbe helyezni és ha kétségeink vannak, akkor esetleg skálázott belépéssel élni. Az egy pozícióra szán pénzt nem kötelező egyszerre feltenni az adott jelre. Van lehetőségünk több részletben is beszállni.

6. szituáció a képen

Ez egy olyan jelzés, amire későbbiekben visszatérek, hiszen a nulla pontról fordult az árfolyam, erre említek egy technikát (bár én azt nem használom külön) ami ezt a mozgást figyeli. Itt elegendő annyit tudni, hogy a nulla szintről való elpattanás egy közepes jel. Bár nem kereskedem külön technikával a CCI nulláról való pattanást, de azt tapasztaltam, hogy egy trendben érdemes figyelni, hiszen ha visszaesik az árfolyam, vagy oldalazni kezd, akkor eléri a nullás CCI indikátor értéket. Ha arról fordul, akkor az legalábbis enyhe emelkedést jelez, ami figyelemfelkeltő. Ha ezt más is megerősíti, akkor már nem hiába figyeltünk az indikátorra. Bár a TrendMagic indikátor nem a rövid 14...20 periódusú CCI beállítást figyeli, hanem a 50-es CCI beállítást, ott jól látni az ilyen nulla körüli visszafordulás egy részét. Ilyenkor a TrendMagic indikátor egy, két gyertyáig színt vált és azután visszavált az eredetibe. Ez bosszantó, hiszen lehet, hogy a színváltás miatt kilépünk, de egy visszalépési lehetőséget (vagy ha olyan a piac ráépítést) is adhat.
A 0 és a +/-100 nagyon fontos szint, és itt ismételném el, hogy az ilyen szinteken mindig figyeljünk arra, hogy ott a piac valóban az indikátor által jelezett mozgást teszi meg, vagy csak a CCI indikátor számolásából adódó minimális alá/fölé lépés történt meg.

7. szituáció a képen

A fentiek után már mindenki tudja, hogy mit mutat itt a CCI indikátor :)

CCI indikátor és a -100% +100% szintek

Ha a CCI indikátor felülről lefelé halad át a -100 vonalán, akkor eső trendre lehet számítani, ekkor ajánlott a short pozíció nyitása. Amire figyelni kell az teljesen megegyezik a fenti jópár pontban leírtakkal. Short, long jel nem különbözik egymástól, csak az irány más, az elv ugyanaz.
Aki figyelmesen olvasta az eddigi CCI indikátor jelzéseket és beállításokat, és követte az ábrán az eseményeket, annak feltűnt egy hiányosság: 7 eseményt írtam és 8 jelzés van. Ez nem véletlen, mert a nyolcadik az egy olyan, amire külön akarok kitérni. Ez a kettes és a hármas közti jelzés.
Látható, hogy csak minimálisa esett alá a + 100 szintnek, és rögvest fordult. Ez nem korrekció, ami után az ember szívesen beszáll, csak egy olyan esemény, amit már a nulla és a +/- százas említettem: egy határérték alá/fölé minimálisan betekintő CCI indikátor érték az nem teljes értékű jelzés. Ekkor nagyon meg kell vizsgálni más jeleket is. Lehet nagyon jó, hiszen minimálisan gyengült itt el a trend, és azután visszaállhat a trendelésbe. Lehet egy olyan helyzet is, hogy egy oldalazó mozgásban nem tud kialakulni egyik irány sem, és kis méretű, semerre sem mutató gyertyák miatt nem kap elegendő mozgási potenciált az CCC indikátor, vagy egy nagyobb rántás miatt esik át a szinten.
A jelzés nem rossz, nem szabad ignorálni, mint egy figyelemfelhívást, de kereskedni, döntést hozni más eszközöket is segítségül kell hívni. Az adott helyzet az ideálisabb a lehetőségek közül, hiszen egyértelműen egy viszonylag sok: 5, azaz a CCI-ban beállított periódus szám harmada minimális mozgású, oldalazó, passzív gyertyák mozgatták át a határon, majd egy érdemi, erős gyertya az oldalazás fölé rakta a jegyzést. Ez nem kérdéses long irányra mutat, és ha ezt folytatni tudja, azaz a jelző gyertya fölé megy, akkor az már eloszlatta a kétséget.

Ha a CCI indikátor felülről lefelé halad át a -100% vonalán, akkor eső trendre lehet számítani, ekkor ajánlott a short pozíció nyitása. Ez a fenti szabály párja, a példák hasonló mód igazak shortra is. A két fontos jelzését megnéztük, a másik kettőt a következő részben figyeljük meg. Azok kisebb jelentőségűek szerintem, bár azokat is figyelhetjük, de nem belépésre, hanem a kilépések előkészítésére.

3) Szabályok a CCI indikátor használatához

Az előzőekben tapasztalhattuk, hogy a CCI indikátor használatát a + / - 100-hoz kötni lehetséges, de sokszor túl későn ad jelet belépni, és azt is, hogy a kilépési jelei sem túl hasznosak, ha ehhez a szinthez kötjük az exit jelet. Illetve azt is megbeszéltük a TrendMagic indikátornál, hogy oldalazásban nem ad túl jó jelet, plusz azt is meg lehet figyelni (aki nem tette meg most megteheti a példákban), hogy sokszor van olyan helyzet, hogy átbillen a határértéken (a nullán) és kilépési jelet, vagy belépési szignált generál. Feleslegesen. 

Első következtetés

A CCI indikátort bármilyen beállítással is figyeljük, mindig figyeljünk a piaci helyzetre. Oldalazásban jobban, hiszen egyrészt SMA-t használ (ami mozgóátlag!) másrészt pedig a tipikus árat, ami oldalazásban nem túl nagy kilengést mutat. Oldalazásban a minimális és a maximális árak, illetve a close érték elég semlegesen, nem egyirányún mozognak. Ami szintén logikus, hiszen ha az értékek folyamatosan nőnének, akkor az már nem oldalazás lenne, hanem emelkedés. Ezt viszonylag jól látjuk a TrendMagic indikátornál, hiszen ha nem mozog a piac egyik irányba sem, akkor elkezdi az indikátor vonalát vízszintesbe rakni. Természetesen ezt (ha nem akar valaki csak ezért TrendMagic indikátort) a gyertyák is mutatják, azaz a charton is látni lehet. 

Második következtetés

A CCI indikátor eddig tárgyalt és a mai részben tárgyalandó használatát egy értékhez kötjük. Az állítás, hogy lépje át a megjelölt értéket (legyen a példánkban a nulla) adja meg a jelet számunkra. Az indikátorok ezt jelzik valami módszerrel, ha azokat használjátok, amiket bemutattam, akkor színváltással. Ez a színváltás jól követhető, ezért is szeretjük őket, de van egy nagy hibája is: csak egy információt ad meg nekünk. Kisebb vagy nagyobb, mint a határérték? Az is igaz, hogy a 0-nál nagyobb a 10-es érték, de az is, hogy a 0,01 is az. Ha nézegeti valaki a CCI indikátort minden alaptudás nélkül is láthatja, hogy a két átlépési érték a nulla fölé nem azonos piaci helyzetekben következik be. 

A fenti két következtetés, megfigyelés fontos és általánosságban is igaz a legtöbb indikátorra. 

Hogyan kerülhetjük el a CCI indikátornál az ilyen hibákat?

  • Figyeljük együtt a CCI indikátort a piaci mozgásokkal
  • Az adott érték (most a nulla)  átlépés esetén a mértékét is figyeljük

Figyeljük a piaci mozgást!

A piaci mozgást jellemzően bar, vagy japán gyertya módszerrel jelenítjük meg, ami időalapú megjelenítés. A gyertyák, oszlopok értelmezése ismert, így nem fog gondot jelenteni a piac figyelése. Itt kevésbé jó a vonalgrafikus megjelenítés, mert ott csak egy értéket (általában a close) látunk, az időperiódusban történteket nem. Ha már alapszinten ismerjük a gyertyákat, a trend, vagy trendnélküliséget, akkor két fontos szabályt vezethetünk be a fals jelzések kiszűréséhez.

Első kiegészítő szabály

Oldalazásban nem jó, akkor ott ne használjuk. Egyszerű és fontos szabály. Ha oldalaz az adott idősíkon a piac, akkor ne hagyatkozzunk a CCI indikátorra. Egy tipikus „számladaráló” piaci helyzetet mutatok a képen. Ha ezt memorizáljuk, akkor nem követjük el azt a hibát, hogy vakon a CCI indikátorra hagyatkozunk. 


CCI indikátor


A CCI számolása nem teszi lehetővé, hogy olyan piaci helyzetben kereskedjünk vele, ahol egy-két gyertya fel, egy-két le mozgás van az adott idősíkon. Ha ilyent látunk, akkor meg kell várni azt, hogy kimozduljon a piac ebből a stagnálásból. A legérdekesebb, és nevesített helyzet a befogó gyertya. A befogó gyertya az a gyertya, aminek minimális és a maximális (a kanócokat) nem tudja elhagyni az árfolyam a következő gyertyákban. Ha egy helyzet nevesített, akkor az nagy valószínűséggel másnak is, más technikáknál is fontos, így érdemes nekünk is figyelni. Önmagában a definíció is egy oldalazó, pangó piacot jelez, hiszen a trendben az értékek monoton egy irányba tartanak. 

A képen a CCI indikátor három fals és egy jó jelzést adott a befogó gyertyában. Érdemes pár hasonló helyzetet keresni a chartokon, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy ez az arány máshol is élő. Ha már biztosak vagyunk ebben, akkor egy kiegészítő szabályt is meghozhatunk:
A CCI indikátor jelzéseit befogó gyertyában és szűk oldalazásban NEM használhatjuk jó eredménnyel az adott idősíkon. Meg kell várni, hogy az oldalazást vagy a befogó gyertyát elhagyja. Elhagyja? Ez elég pongyola megfogalmazás, de nem ok nélkül fogalmaztam így. Örök és sehova sem vezető vita, hogy akkor történik meg egy szint (jelen esetben a max vagy a min érték) törése, elhagyása, ha a szint fölé/alá lép az árfolyam, vagy oda be is kell zárni a gyertyának. Itt a kérdésre egyértelmű a válasz, hiszen egy CCI indikátor az adott idősíkon akkor ad jelzést, ha az adott idősíkon a gyertya le is zárult. 

Második kiegészítő szabály

Minden indikátornál van sok olyan jelzés, ami későn érkezik és a jelet pont a mozgás végén, vagy kicsivel előtte kapjuk meg. Ezeket érdemes lenne valami szinten szűrni. Az egyik legegyszerűbb szabály, amit ki lehet találni, hogy akkor mozog arra a piac, ha arra fele is megy, és folytatja a mozgást arra fele amerre be akarunk lépni. Ez logikus, de sokszor, ha indikátorokat használunk, elfejetjük, hogy nem az indikátor, hanem a piaci mozgás a fontos. Én ezért hoztam egy általános szabályt, amit ötös szabálynak hívok. Akit érdekel, olvassa ez ezt a cikket, és adaptálja a saját kereskedésére.
 

CCI indikátor


A képen a TrendMagic megkékült, azaz jelet adott. Majdnem minden elvárt szabálynak megfelel. A CCI indikátor is átlépte a határértéket, jelenleg a nulla pontot, sárgára állítottam át a 0 feletti értéket jeltő histogramot, mert így jobban látni. Ez is jel. De fals jel, hiszen látjuk, hogy a jel után (a belépésünk után, ha belépünk) a piac egyértelműen nem azt a long irányt követte, pedig előtte szépen ment felfele. Még azt sem mondhatjuk rá, hogy amikor jelet kaptunk, akkor már látható volt, hogy esni fog a piac. Utólag persze mindenki tud valami okot, jelet keresni, de akkor és ott, amikor a jel keletkezett nem túl sok látható jele volt, hogy nem kellene belépni. Minden arra mutat, hogy itt a long lenne a jó. Az esetek egy része pont ilyen, amikor az utolsó pillanatba léptetne be az indikátor. Ezek egy része szűrhető azzal, hogy ha türelmesen megvárjuk, hogy a piac a lezáródott jelet adó gyertya után is felfele menjen. Ezt pedig úgy lehet a legegyszerűbben megfogalmazni, hogy olyan értéket érjen el, ami magasabban van, mint a jelet adó gyertya maximuma. Shortban meg fordítva. 

Így a CCI indikátorhoz párosítsunk egy olyan szabályt, hogy csak akkor lépünk be longba, ha a jelet adó gyertya fölé lép az árfolyam, shortba csak akkor ha a jelet adó gyertya alá lép az árfolyam. Illetve ennek a fordítottja is igaz: csak akkor zárom a shortot bizonytalanság esetén, ha a jelet adó gyertya fölé lép az árfolyam. Másképp fogalmazva: fölé teszem a stopot. Long zárásnál meg fordítva.

Hogy mennyivel lépjen át, illetve mennyivel teszi fölé (short záráshoz) a stopot a kereskedő az egyéni döntés, itt most az elv a fontos: szűrni kell az utolsó gyertyában kapott fals jelek lehetőségét. 
Ezzel kivédjük azokat a nagyon bosszantó helyzeteket, amikor az utolsó gyertyában, nagyon későn kapjuk meg a jelet. Ez járhat veszteséggel is, hiszen később lépünk be a pozícióba, a stopot a távolabb tesszük, mintha azonnal be vagy kilépnénk. 
Jogos a kérdés, hogy ha azt tárgyaljuk, hogy hol nem jó egy indikátor, akkor miért kerül bele az öt legjobb indikátor kategóriába. El kell fogadni, hogy nincs tökéletes és hibátlan indikátor, ami mindig és mindenhol jó és nyereséges kereskedést ad. De ha kiismerjük a CCI indikátor hiányosságait, ismerjük a számolási módját, megismerjük a jelzéseit, megfigyeljük, hogy hol nem képes jó jelzéseket adni akkor valóban egy Top 5-be tartozó eszközt kapunk. 

Hibaszűrés másképp

Megfigyeltük, hogy a fals ki vagy belépésjeleket olyan piaci helyzet adja, amikor bár a szinten (jelen esetben a nulla értéken) a CCI indikátor átlép, de az átlépés minimális. Majd ez egy fordulat követi. Ez késői belépéshez vagy korai kilépéshez vezet. Ha ki tudjuk szűrni a kis átlépéseket, akkor tudjuk szűrni a rossz jelek egy részét is. A +/-10 szint értéket adtam meg a CCI indikátor beállításnál, és a jobb láthatóság miatt a középsőnek a nulla értéket is belejelöltem. 

CCI indikátor


A képen egy ilyen piaci helyzet látható. Átlépett és fordult. A TrendMagic indikátor pedig színt váltott, majd visszaváltott. A hasonló helyzetek nagy része fals jelet ad, így érdemes lehet egy kiegészítő szabályt meghozni a kis méretű CCI hisztogramra: kifejezetten figyeljük a piacoz, mert adhat belépési jelet, vagy kilépési jelet, de amíg azt meg nem erősíti, addig nem döntünk. A gyors és kis méretű átlépések felét legalább ki tudjuk így szűrni, ami a technikák hatékonyságát növeli. 
Jogos kérdés, hogy most a gyertya alá/fölé lépést figyeljük, vagy ezt a +/-10 sávot. A kettő közt nincs nagy különbség, hiszen ha a jelet adó gyertyát a jelzés irányába elhagyja a piac, akkor a CCI indikátor is követi, azaz kilép a +/- 10-es sávból. Érdemes mindkettőt figyelni és akkor már viszonylag sok fals jelet kivédhetünk. 

Ami fontos, hogy bármilyen CCI indikátor beállításnál igaz, hogy lesznek késői jelek. Így azzal nem kapunk jobb eredményt, ha kisebb periódusra állítjuk be a CCI indikátor. Ott is lesz olyan jel, amit pont a mozgás végén kapunk és kitesszük magunkat annak, hogy sok korai jelet (rövidebb periódus előbb jelez) kapunk. A fordítottja is igaz, hogy ha emeljük a CCI periódus beállítását, akkor is lesznek olyan pontok, maikor épp akkor jelez, amikor vége a mozgásnak. Ilyen esetben bát sok fals kilépést megiszunk, de sok lesz a mozgás végén kapott jelzés. Ez nagy általánosságban igaz az indikátorokra. Nincs egy olyan érték, ami mindig és mindenhol jó lesz, és a mozgás elején léptet be, és csakis a legvégén léptet ki. 

Nullán fordulat

Több technika figyeli azt a jelet, ha a nulla szinten fordul a CCI indikátor. Ez egy érdekes elgondolás. Van benne logika és alá is lehet támasztani az okait érvekkel. Így – bár önálló technikaként szerintem nem – érdemes figyelni egy ráépítéshez vagy egy pozíció bővítéshez. 

CCI indikátor


Az elgondolás alapja, hogy akkor kerül egy szép mozgás után közel a CCI a nulla értékhez, ha a piac az ellenkező iránya fordul, azaz korrigál, visszatesztel, vagy éppen fordulni készül. Ha pedig nem tud annyit korrigálni, hogy a nulla szintet át is tudja törni, és újra a régi (a képen a long) irányba áll be a piac, akkor a CCI indikátor követni fogja (a képen emelkedni). Ez pedig jelezheti, hogy a korrekció, a visszatesztelés stb. véget érhet. A feltételes mód itt nagyon fontos, hiszen azt nem tudjuk előre, hogy valóban folytatja a számunkra jó mozgást, vagy egy oldalazásba lép és azután a CCI indikátor sem ad korrekt ki/be léptetést. Arról beszéltünk, hogy oldalazásban nem jó az indikátor jelzése. Ha azt tapasztaljuk egy az ilyen nullán fordulat után oldalazni kezd a piac, akkor kezeljük a pozíciót úgy, mint egy nagyobb kockázatú pozíció. Van esélye, hogy nagyon szépen mozog, az oldalazásból a nekünk kedvező irányba lép ki, de annak is, hogy erős rángatás kiszedi a stopot, vagy ellenünk fordul a piac és a stopokat eléri. Ahogy egy trend vonal törése után is esélyes egy kioldalazás, úgy itt is esélyes egy oldalazó mozgás. 

Pár fogalmat említettem, és egy gyors magyarázatot teszek, hogy mindenki értse, hogy mit akartam ezekkel. 

Időalapú? - A japángyertya és a bar diagram idő alapú, hiszen egy, a piactól független érték szerint rajzoljuk meg a grafikont. Ez pedig az adott időtáv, például az egyórás gyertyát az óra első pillanatától az utolsó másodpercig. Nem sok köze van a piaci árnak ahhoz, hogy mennyi az idő, így ezek a megjelenítések hátránya, hogy nem a mozgások szerint, hanem egy időtáv szerint ábrázolják az árfolyamot. Ha valaki két eltérő időzónában lévő brókernél van, az tapasztalhatja ezt négyórás chartokon. Vannak nem időalapú ábrázolások is, ilyen a renko chart, amiről már volt szó. Renko chart

Miért jó a fals jelzéseket kiszűrni? Már többször említettem, hogy egy-egy elgondolás nem a jobb belépés, hanem a fal jelzések kiszűrésére jó. Kereskedés közben a belépőket keressük, így ha egy technikát tesztelünk, akkor a belépési indikátor jelekre koncentrálunk. Érdemes lenne a fals jeleket is figyelni, amiknél elvileg a technika szerint jelzést az indikátor már megadta (itt az adott értéket átlépte), de annak mértéke, vagy helye a chart képe szerint nem logikus belépő. Egy technika egy hónap alatt csak egy bizonyos számú belépő indikátor jelet ad. Ezek közül a találati arány szerinti nyerő és vesztő lesz. A nyerő pozíciók száma adott, azt emelni nem fogjuk tudni, így érdemes a fals jeleket kiszűrni. Érdemes azt kiszámolni, hogy ha a hónapban a technikánk 100 belépési jelet ad, abból 55 a nyereséges, 45 a vesztő, akkor ha csak három vesztő pozíciónál tudunk olyan momentumot azonosítani, amivel kivédjük a belépést, akkor milyen arányban változik meg a nyereségünk. 

Az adott idősíkon: a legtöbb állítás az adott idősíkon igaz. „A CCI számolása nem teszi lehetővé, hogy olyan piaci helyzetben kereskedjünk vele, ahol egy-két gyertya fel, egy-két le mozgás van az adott idősíkon.” Ez teljesen igaz, meg lehet (meg kell!!) figyelni az ilyen hibákat az indikátorban. De az, hogy az adott idősíkon nem lehet akkor és azzal a devizapiaci technikával kereskedni, nem jelenti azt, hogy esetleg rövidebb idősíkon (az említett oldalazás lehet ott egy szép oldalazó csatorna, amiben már jó jeleket adhat a CCI) vagy hosszabb idősíkon (a példában a félórás mozgás napos távon lehet, hogy meg sem látszik) még használható. Ha a technikánk több idősíkra is tesztelt, akkor egy magasabb, vagy rövidebb síkra váltva kereshetjük a jeleket. 

4) CCI indikátor „exit” jelzései

Az egyszerű használathoz fogadjuk el a Metatrader 4 alapbeállítását. Azaz CCI(14) periódus beállítást használjunk. Így nem esünk abba a hibába, hogy a megfigyelt és az általam leírtak nagyon eltérnek. Ha olyan CCI indikátort használunk, ahol a beállítások közt a figyelembe vett árakat is lehet állítani, akkor győződjünk meg arról, hogy a tipikus árat figyeli. Minél rövidebb a CCI indikátor periódus beállítása, annál nagyobb eltéréseket adhat a jelzés, ha más árra számol. A CCI indikátor másik fontos beállítása az extrém szintek, ezt a „Szintek” beállításánál lehet megtenni. A legtöbb kereskedési felületnél már a + / - 100 alapból jelezve van, ha nincs tegyük meg.

Figyelj rá, hogy az sc MTF CCI indikátornál az alapbeállítások mások, és így ha nem állítod át őket, akkor más lesz a kép, bár nem jelentősen, de máshol kapjuk a jelzéseket, nem árt ha pontosak vagyunk. A két beléptető szabályt ismerjük, így a képen tudni fogjuk, hogy hol lennénk pozícióban. Már a színezős CCI indikátort használjuk és be is állítottuk jól elkülönülő színre, így nyilván akkor lépünk be longba a minta szabály szerint, ha a +100 fölé lép, azaz kék lesz. Elvileg, mert csak így használva a belépési jeleket, a múltkori cikk szerint is finomítani kell ezeken! 


CCI indikátor beállítása

Egy random választott chartot (2017 november vége, december eleje, órás és a GBPUSD) választottam, mert sok és könnyen értelmezhető jelet adott.

A CCI „Exit” szabályai, illetve figyelmeztető jelei:

„Amennyiben a CCI indikátor felülről átüti a + 100 vonalát, akkor valószínűleg korrekció fog lezajlani, ezért célszerű zárni a long pozíciókat.
Ebben a helyzetben még ne nyissunk short pozíciót, mivel az emelkedő trend még nem tört meg.”

Ez a kettő mondat szokott elhangzani általában a CCI indikátorról, és a másodikkal kezdeném. Ezt vegyük komolyan! Nagyon komolyan. Egy emelkedő trendben kapott +100-as visszatörésére több példát látunk a képen. Ezek azok, amikor kék után sárga lesz a CCI indikátor histogram beállítású képe. A hagyományosnál pedig a +100 alá bukik a vonal. A cikk végén számoljuk össze, hogy mennyi is az a helyzet, amikor jól jöttünk volna ki a +100 alá lépéskor shortok nyitásával. Soha ne fogadjunk el egy állítást, mindig járjunk utána: itt számoljuk meg, hogy mennyiszer igaz az, hogy itt még nem kellene ellenkező belépést megtenni.  Lesz pár olyan trendforduló, amikor azt érezzük, hogy milyen jó lett volna, ha ott „idejekorán” belépünk. De a legtöbbször mégiscsak igaza van a fenti állításnak. Aki úgy érzi, hogy nem szeretné megvárni, a „hivatalos” leírások szerint mínusz 100-ason való átlépést a shortok kezdésére, annak figyelmébe ajánlom a TrendMagic-nél leírt gondolatokat, amikor nem a +/-100, hanem a nulla szint átlépésére figyelünk. Ez egy jó középút a korai és a sokszor túl késői belépések közt. 

CCI indikátor

A szokott módszerrel beszámozott képen vizsgáljuk a „legjobb öt” indikátor egyikének exit jeleit. Nem kell meglepődni, nem lesz benne a legjobb öt exit jelet adó indikátor közt, főleg trend elleni jeleknél. Több érdekes megfigyelést is teszünk, mert ahogy látni a sorszámokon kívül egy figyelmeztető tábla is van a képen. 

Amikor a legjobb indikátor is értékelhetetlen jelet adhat

A kis figyelmeztető tábla olyan helyzetet mutat, ami sok indikátornál fontos megfigyelésre adhat lehetőséget. Érdemes a kedvenc indikátorainkat az ilyen helyzetnem is megfigyelni! A piac egy viszonylag nagy réssel nyitott, majd a rést betöltötte. Nagy ugrás az egyik irányba - legyen az rés, vagy egy erős hír miatt – megzavarja azokat az indikátorokat, melyek a gyertya valamelyik értékéből számolnak. Egy nagy ugrás nyitóként lefele, mint az adott helyzetben extra eltérő adatot ad a tipikus árral dolgozó CCI indikátornak. A CCI indikátor pedig egy short jelzéssel reagálja le (-100 alatti, pirossal jelzett!) ami a figyelmetlen kereskedőt megzavarhatja. A piac a nyitó gyertya zárásakor pont ott volt egy erős emelkedő időperiódus után ahol az előző héten zárt… Tipikus hiba, ha csak az indikátort, annak az értékét nézi a kereskedő, és nem a piaci mozgást. Ezért érdemes megnézni az indikátort minden piaci helyzetben és a működési elveit, számolási módjait is alapszinten megismerni.

Kis kitérő: nagy rés, nagy gap? Megzavarja az indikátor jelzéseit? Ebből azt a következtetést érdemes levonni, hogy egy indikátor használhatósága eltérhet egy folyamatosan jegyzett termék piacán és egy olyan termékén, ami napi szinten erősen résekkel nyit. Ha egy indikátor jól működik pld. az EURUSD-n,az nem biztos, hogy jól fog egy nagy résekkel ugráló centes részvényen…

1. helyzet: A szabály szerint ez egy olyan helyzet, ahol a CCI indikátor felülről átüti a + 100 vonalát, valószínűleg korrekció fog lezajlani, ezért célszerű zárni a long pozíciókat. Én ezt kiegészíteném azzal, ha a piaci mozgás is megerősíti. Amit nagyon egyszerűen lehet követni: ha az esés folytatódik, akkor a jelet adó gyertya alatt lesz a jegyzés. Így ilyen jelzés esetén érdemes a stopot mozgatni, a jelet adó gyertya alá tenni. A mennyivel alá, hova és a többi ehhez kapcsolódó kérdést a pozíció menedzselési szabályok adják meg, ez már nem a CCI indikátor feladata, erre nem alkalmas, hiába szerepel általam az öt legjobbnak tartott indikátor közt. Ha stopokhoz alkalmas indikátort keresel, akkor érdemes ezek közt nézelődni.

A 2. és 3. pont szintén hasonló, így csak annyit érdemes pluszban hozzátenni, hogy míg az egyesnél és a hármasnál, ha a jelet adó gyertya alá teszi be a treder a stopot, akkor biztosan nem stoppolódik ki, a 2-es pontnál már nagyobb az esélye, hiszen a jelet adó gyertya után esik a piac. Ez arra mutat rá, hogy nagy hangsúlyt kell fektetni a pozíciómenedzselésre. Ha az a cél, hogy minél kevesebb pénzt adjunk vissza a piacnak, akkor közelebb tesszük a stopot és esetleg itt kiléptet a piac. Ha úgy elemezzük a helyzetet, hogy ez a piac még emelkedhet, akkor távolabb, hogy egy ilyen visszacsorgás ne okozzon stopkiütést. 

A 4-es pont is hasonló, ott is jól jelezte a piac a „valószínűleg korrekció fog lezajlani” helyzetet. Figyeljük meg a 3 és a 4 pont utáni pici zöldes histogramot, ami a 0 alatti értéket jelzi. Ez már komolyabb jelzés a kilépésre, de egy rövid periódus számnál ez gyengébb jelzés, mint egy nagyobb (40...50, lsd: TrendMagic!!!) periódus számú CCI beállításnál. Oldalazó, passzívan mozgó piacon ez a semleges értéketeket adó iránytalanság könnyen és hamar átbillentheti a CCI értéket a figyelt szinteken. Mindenképp nagyobb figyelmet kíván a 0 áttörése, mint az, hogy a + / - 100-at törte vissza. Így ilyenkor már fokozottabban kell az exit-re figyelni. Itt sem a CCI mondja meg, hogy mit csináljunk (felezni, stopot tolni, lezárni…), neki csak annyi a feladata, hogy figyelmeztessen. Erre jó példa az ötödik pont utáni hasonló mini, a nulla alá lógó kis zöldes oszlop. Itt már valóban komolyabb korrekcióra került sor.

A hatos pont alapvetően nem tér el jelzés szempontjából az eddigitől, azért hagytam meg a képen, hogy megnézzük újra: a túl nagy, az átlagostól eltérő gyertyák megzavarják a jelzéseket. Előtte amikor a + 100 fölé lépett, akkor is egy túl nagy gyertya rántotta át, amikor meg egy nagy alsó kanócos (tipikus árban ott a minimális ár is!) gyertya adta a +100 visszatörését. 

A 7 és a 8 pontban a shortból kiléptető -100 fölé lépést mutatja az indikátor. Itt is megerősíti azt a gondolatot, hogy jól jelez a CCI indikátor ezzel a beállítással (14...20...25 azaz relatíve rövid, gyors), ha a jeleket nagy odafigyeléssel, a charttal egyeztetve figyelmeztető jeleknek vesszük és betartjuk azt, amit az elején is kiemeltem: a +/- 100 visszatörése semmiképp sem jelzés arra,  hogy belépjünk az ellenkező irányba. Túl korai és csak esetenként ad jó eredményt. Arra alkalmas, hogy figyelmeztessen, hogy a mozgás nagyon lelassult, lehetséges egy fordulat is. De nem több! Ilyenkor vizsgáljuk meg a chartot és készüljünk fel a pozíciónk kezelésével arra, hogy ellenünk is mehet a piac. 

5) CCI indikátor használata a kereskedésben - gyakorlás

2017. október közepe és a cikk elkészítése közt a GBPUSD devizapárt négyórás charton vizsgáljuk. Bár eddig tartózkodtam a konkrét deviza vagy éppen a konkrét idősík megnevezésétől, de itt kivételt teszek. Így mindenki tudja követni a saját chartján – esetleg teszterben –  az eseményeket. Ha nem pontosan ugyanolyan lesz a kép, azaz máshol látni a jeleket, akkor gondoljunk arra, hogy a négyórás gyertyákat a vasárnap éjjeli nyitás és a négyórás gyertya kezdete befolyásolja. Azért használok négyórás chartot bemutatásra, mert ennél rövidebben már több eltérés lehet a brókerek közt, hiszen kisebb árfolyameltérések jobban befolyásolják a CCI értékét rövidebb idősíkon.

CCI indikátor 4 órás beállítása, CCI(50) periódus.

Ha az általam használt truetl.com oldalról letölthetőt használjátok, akkor a tipikus árat ne feledjétek beállítani. Ennél nem az az alapértelmezett! A TrendMagic indiktor alapbeállású, azaz CCI(50). Az adott négyórás síkra állítva, és az ATR értékét sem változtattam meg. A megbeszélt két hónapos távot három részre bontottam, így még a képen is jól látható a mozgás, jelzés, de aki komolyan veszi a témát, annak érdemes a saját chartjába belenagyítani, hogy a részleteket is követni tudja. 

CCI indikátor gyakorlás

A CCI indikátor 1-es helyzete a képen:

Kis értékkel szúrt alá a nulla pontnak. Érdemes megvárni, hogy a nagyobb alálépést tegyen. Ezt nem jelzi a TrendMagic indikátor, az csak az alálépést mutatja: piros lett, és a TrenMagic indikátor vonala alatt van az árfolyam. Itt szűrni tudtuk az azonnali belépést, hiszen a CCI(50) indikátor jelzése még a bizonytalanságot jelző „kicsit lépett át” sávban van. Ami mindenképp ignorálta az azonnali belépést: Nagy alsó kanóc és az előtte lévő gyertya a megszokottnál nagyobb. Bár nem szokatlan a túl nagy gyertyával való fordulat, de mindenképp figyelmeztetésnek kell venni. A nagy alsó kanócos short jelet pedig érdemes nagyon átgondolni, mert nem a mozgás folytatást mutatja, ha visszarántják a piacot az ellenkező irányba.  Bár nem jel ez a 2-es pont, de itt is gondoljunk arra, hogy milyen szépen megvédi a fals belépőktől az embert, ha a long jelzésnél a jelet adó gyertya fölé kerül a belépési szint.

2-es helyzet a képen: CCI indikátor kis átlépést tudott produkálni, gyakorlatilag nem is látszik meg a CCI indikátornál. Ez önmagában is elég, hogy az azonnali belépést átgondoljuk. A TrendMagic indikátor pedig kifejezetten jelzi, hogy nem szabad belépni, hiszen nem zárt az indikátor fölé az árfolyam. A chart is jelzi azt, hogy itt várni kell a belépéssel: bár nem rajzoltam be, de egy trendvonal alatt állt meg a mozgás. 
Ha ilyen helyzetben shortban vagyunk, az már más megvilágításba helyezi a jelzést. Ez nem egy ignorálandó jel, aminél megvárjuk a következő mozgást, hanem egy figyelmeztető jelzés. Itt mindenképp ellenőrizni kell a stopunkat. Ha jobb helyre tudjuk tolni, akkor azt meg kell tenni. 

2-es helyzet a képen: Tipikus a „nullán fordult a CCI indikátor”. Bár a fordulatot érdemben nem lehetett volna bekötni, de maga az indikátorállásokat érdemes memorizálni. Bár minden hasznot hajtó beszállási jelet illik kiemelni és az indikátorok jó jelzései közé tenni, én nem teszem ezt a jelet (ami önmagában egy iskolapélda is lehetne) a „nyereséges lett volna” kategóriába. Bár utólag nagyon szép mozgást tett meg a piac, de a jelet adó gyertya alsó kanóc, a fordított kalapács kinézete jelzi, hogy nem léptem volna be. A nagy esést mutató második után főleg nem!

A hármas jelzés csak a TrendMagic indikátornál alakult ki. Fölé lépett, majd elkezdte a TrendMagic vonalát körbe járni és nem tudott alatta megmaradni. Ez jelzés számunkra, hogy a stopot megfelelően kezeljük. Bár az első pár gyertyában nem zárt a TrendMagic indikátor fölé érdemben, de a képet árnyalja az, hogy ez egy pénteki nap volt. Itt el lehet gondolkodni azon, hogy érdemes lenne lezárni, hiszen a hétvégi rés kialakulhat ellenünk is. Ez nem az indikátoros témába tartozik, inkább a kiemelten veszélyes piaci helyzetekbe. 

4-es pont. Már mindenkinek ismerős lehet a következőkben leírtak. Kicsit lépett át a nulla vonalon, ami a CCI indikátoros cikkben tárgyaltak szerint egy bizonytalan jelzés is lehet. A TrendMagic indikátor szerint ez már belépő, hiszen felette van és kék… Így a kettő indikátor elemzése után már várakozó álláspontra lehet helyezkedni: vagy elindul felfele, vagy folytatja az oldalazást, vagy lesz egy szép nullán való fordulatunk. 
Ha shortban vagyunk, akkor az ilyen bizonytalan jelzésnél a stopunkat ellenőrizni kell és ha van rá mód akkor a kockázatot csökkenteni, vagy a nyereséget védeni kell. Egy nagyon szép helyzetet látunk a charton: a kettes csúcs és a hármas utáni oldalazásszerűség felső részében állt meg a piac. Ez lehet egy szép kitörés előjele, de egy további oldalazás jele is. Így mindenképp fontos a figyelem, mert potenciális belépőt adhat, de a türelem is, hogy ne azonnal és gyorsan kapjunk bele a piacba. 

Szép „nullán fordulás”-t produkált a piac. Ráadásul egy olyan kulcsfordulós gyertya alakzattal, ami erős technikai jel. Bár utólag látjuk, hogy nem volt hosszú az esés, de legalább egy kis nyereséges, vagy nullás pozíciót adhatott volna a piac. Amit mindenképp tudni kell: egyik indikátor sem tudja megjósolni azt, hogy milyen hosszú fordulat jön. Az indikátor a múltból számol, és nem a jövőt jósolja meg. Ebből az i következik, hogy az ilyen vizuális teszteknél legyünk nagyon szigorúak, mert látjuk a „jövőt” és az torzíthatja az véleményünket az adott piaci helyzetről. 

Az ötös pontra ki kell térnem, mert ez egy olyan helyzet ami viszonylag ritkán látunk, de a képen 3x is szerepel. Nagy elmozdulás utáni oldalazásba lépő piac, a nagy elmozdulás pedig 3-4 nagy gyertyában történik. Önmagában a három egyirányú gyertya is nevesített alakzat, így érdemes figyelni rá, ha pedig a 3-4 erős gyertya után egy oldalazás, zászló szerűség alakul ki az már nagyon-nagyon erős jelzés, hogy ott kell lenni a gépnél és figyelni, hogy ebből a zászló-szerűségből merre lép ki a piac. Itt aki óvatos volt a zászló, a mini háromszögelődés fölé berakott riasztóval vagy stoppal védte a szép nyereségét.

CCI indikátor jelzései

Hasonló a 6-os pont is, ahol nagy gyertyával kapott CCI jelzés. Erős, gyors mozgással törte át a szintet az árfolyam, egyrészt a TrendMagic indikátor fölé zárt, majd a CCI(50) indikátor 0 szintjét is elérte. Ez pedig – bár jelzés – nem jó jel. A gyors és az átlagnál erősebb mozgás a legtöbb indikátort megzavarja, illetve sok fals jel szűrhető, ha a piacot is figyeljük: milyen körülmények közt kaptuk a jelet? 

Önmagában nagy reményeket adott volna a jelzés a 6-os pontban. Emelkedő aljak után a régebbi 3-4-5 szintet törve magasabb árfolyamon landolt. Itt nagyon kérdéses, hogy a magasabb szintre lépő árfolyamra várva (a gyertya fölé tett megbízással) ki tudtuk volna védeni a belépőt. Itt a jelet adó gyertya után egy picit még ment az árfolyam. Ez valóban a szerencse kategória, hiszen szabályosan a gyertya fölé került beléptetést vagy elérte, vagy nem, a távolságtól függően. Ha shortban vagyunk, akkor hasonlóképp kérdéses a stop sorsa, de itt nem nagyon valószínű, hogy a 6 pontban még tartjuk a pozíciót. A TrendMagic indikátor fölé bezárt előző gyertya már figyelmeztető jel volt, és ott a stopot mozgattuk volna. Itt a figyelmeztető jelzés elérte a hatását: valóban figyelmeztető volt. 

Ez a 6-7 közti CCI(50) 0 pont átlépése, és a TrendMagic indikátor is jelet adott. Erről nincs sok értelme szót ejteni. Egy szabályos jelzés, amit maximum a hozam/kockázat arány miatt hagyhattunk volna ki. Itt két olyan  volt a kötés irányában, amire figyelni kell: a két előző alj. 

7-es pont. Itt előbb egy figyelmeztető, a short zárásra figyelmeztető jelet adott a piac. Átlépett a TrendMagic indikátor vonalán és ott is zárt. Aki itt figyelt és kezelte a pozíciót, annak egy elfogadható áron zárult a shortja. Szintén szép long jelet kaptunk, ami után sajnos egy doji jött és 4 passzív gyertyta. Ez az a „zászló szerű” mozgás, amire felhívtam az előzőekben a figyelmet. Itt, ha pozícióban vagyunk, akkor ad egy jobb stop helyet, ha nem vagyunk még pozícióban, az oldalazásból kitörésre kell figyelni. A stoppolódást is és az esetleges belépést is a sávból való kilépés indítja meg. Addig nem tudunk ezen az idősíkon semmit tenni, mert nem adott semmi iránymutatást a piac.

8 pont… erős ellenmozgás, a stopok védenek meg csak. Itt a TrendMagic indikátor vonalát törő gyertya alá tett stop ideális megoldás lehetett. Itt is igaz, hogy a figyelmeztető jeleket megadta a piac, ha tudtunk rá reagálni, akkor hasznos volt. Nem elemzem a többi tényezőt, csak pár szó: nagy gyertya!!! 

9-es pont. Egy befogó gyertyában mozgott az árfolyam. Egyik CCI indikátoros részben megbeszéltük, hogy a befogó gyertyában való mozgás, oldalazás, csapkodás a trend elmélet szerint sem egy irányba mozgó piac. Az indikátorok ilyenkor fals jeleket is adhatnak. Itt értelmezhetetlen a CCI indikátor vagy a TrendMagic indikátor jelzése kereskedéshez. A TrendMagic indikátor vízszintes, ami jelzi az oldalazás, majd a TrendMagic indikátor vonalának rossz oldalára került az árfolyam. Ez önmagában is elég indik a nagyobb figyelemre, a nem kereskedésre. Ami nem azt jelenti, hogy nem lehet kereskedni, csak annyit, hogy ezen az idősíkon ezzel a jelzésekkel nem. Más idősík, más jelzések előkerülhetnek.

Oldalazó mozgás után kaptunk egy nulla pont törését a CCI indikátornál, a TrendMagic indikátor pedig színt váltott. Ez első olvasatban nagyon jó. Ami már kevésbé, hogy egyrészt nem lépett a jelet adó gyertya tetején, másrészt meg pont a előző kis csúcs szintjén kaptuk a jelet. Ez is igazolja, hogy a „várjuk meg a további mozgást” és „figyeljünk a szintekre” elv milyen hasznos. Főleg ha egy hete mást sem csinál a piac csak a befogó gyertyában mozog. 
Ami ez után következett, azt már nehezebb a CCI indikátor, vagy TrendMagic indikátor jelzéseivel, szabályaival kivédeni. Kaptunk egy short jelet, akár a TrendMagic indikátor színváltása, akár a CCI indikátor nullán való fordulására gondolunk. Ez egy fals jelzés volt, itt ha valaki belépett, akkor nem követett el nagy hibát. 

A 12-es pont szintén egy nagy, erős gyertya után kapott jel. Ezt már többször tapasztaltuk, és automatikusan kivárásra rendezkedünk be. Hasonló a 11-es short jelzés is. 
Mindegyiknél igaz, hogy a kereskedési jeleknél figyeljünk annak időpontjára is. A 12-es pontban péntek este, a 11-es pontban egy rést követő nagy esésben kaptuk a jelet, hétfő reggel. Péntek este hosszabb távra kötni… nagy pénteki emelkedés utáni hétfő hajnali ellenkező nagy mozgásban hosszabb távra… Aki a technikai elemzés szintekhez kötött részében is jártas, rögvest rávágja, hogy napos aljak környékén, az 1,2-es szintnél! Igen, ez erős támasz, itt amíg nem töri az aljakat, addig nem! Ezen az idősíkon, mert itt sok lehetőség van a rövidebb távra kereskedni, hiszen ami négyóráson kevés táv, napon belüli, vagy skalpnál még teljesen megfelelő lehet. 

CCI indikátor és a TrendMagic indikátor vitatható jelzése a 13-as számmal jelölt nagy gyertyával kapott jelzés, ami egyértelműen arra utasít, hogy csak akkor lépjünk be, ha nagy gyertyát el is tudta hagyni az árfolyam. Aki ezt betartotta, annak sem volt könnyű, mert ha függő megbízással a gyertya felett beléptette a piac longba, akkor sok gyertyán keresztül semmi érdemi teendője nem volt, csak a hol kis pluszban, hol mínuszban lebegő pozícióját nézhette. Kilépési jelet nem kapott sem a CCI indikátortól, sem a TrendMagic indikátortól. 

Bár már csak a következő részben fogjuk látni, de aki megnézte a chartot előre, annak egyértelmű, hogy itt be kellett lépni, legalábbis az utólagos éleslátás szerint. De akkor amikor a 12 és az előtte lévő csúcsukra köt rá a trader, vagy mérlegelte, hogy mit tegyen, akkor még senki nem tudta, hogy ez milyen szépen fog mozogni. Itt nincs jó megoldás, így a saját kockázatvállalási szokásaink szerint döntsünk. Ha középutat szeretnénk választani, akkor egy kisebb pozícióval is lehet indítani, amit bővíthetünk, ha a paic igazolja a gondolatainkat.

Újabb képet rakok be:

CCI és Trendmagic indikátor

1. helyzet: CCI indikátor nem, de a TrendMagic indikátor jelzett

Bár a CCI indikátor nem jelzett, de a TrendMagic indikátor egy exit figyelmeztető jelet adott. Erős eséssel a TrendMagic indikátor vonala alá zárt. Itt már érdemes figyelni a piacot, ha longba léptünk. A sokat emlegetett módszerrel itt is megvédtük a pozíciónkat:  jelet adó gyertya után nem tudta folytatni a piac mozgást. A jelet adó gyertya alá tett stoppal még a pozícióban maradtunk.

2. helyzet

A TrendMagic indikátor egy másodlagos jelet adott, ami jellemzően ráépítéseknél hasznos. A TrendMagic indikátor feletti régióban egy régebbi szint felett zárt. Ez önmagában nem olyan jel, amit kiemelnék, ilyen sokszor előfordul. 
Amiért mégis egy saját számot kapott: felette zárt, de azután egy oldalazó, befogó gyertyás helyzet következett. Ez első olvasatra egy olyan szituáció, ahol nem szabad kereskedni ezen az idősíkon. Ami sokaknak egy teljes tiltó szabály. De aki rövidebb idősíkon is kereskedik, annak egy kisebb távú, de hasznos szakasz lehet. Itt, amíg a CCI indikátor 0 felett van, és a TrendMagic indikátor vonala is az árfolyam jó oldalán van, addig a rövid longok kerülhetnek előtérbe. Ilyenkor érdemes az oldalazás tetején úgy kezelni a pozíciót, hogy csak egy részét zárjuk és eltesszük a nyereség egy részét, de hagyunk futni egy részt, ami nagyon szép hasznot hozhat, ha a vár irányba tőr ki az árfolyam. Ilyenkor mindenképp törekedjünk arra, hogy fordulat esetén se legyen veszteségünk. 

3. helyzet: Falsnak tűnő TrendMagic indikátor exit jel

Az exit jel: a TrendMagic indikátor szintje alá szúrt az árfolyam, ami exit figyelmeztetés. Ilyenkor a gyertya alá kerül a stop és az szépen el is érte. 
Miért falsnak tűnő? Mert már, így utólag mindenki látja, hogy nem kellett volna kilépni, hiszen utána sokat ment az árfolyam. Az ideális kilépési pont a csúcson, az utolsó emelkedő pip-ben volt! Ez hibás elgondolás, mert éles kereskedés alatt már nem lesz ilyen „előre látásunk” és nagyon nagy a valószínűsége annak, hogy ha nem a szabályos stophelynél lépünk ki, akkor valahol a nagy kanócban pánikszerűen és rosszabb árfolyamon lépünk ki. 
Bár nem a CCI és az TrendMagic indikátor témaköre, de érdemes megnézni a hármas pont előtti kulcsfordulós gyertyát! Majdnem iskolapéldája a kulcsforduló alakzatnak.  

4. helyzet

Ez közel olyan szép jelzés, mint a 2-es. Egy befogó doji gyertya után kialakult mini zászlóból tört ki az árfolyam. Itt nehéz jó döntést hozni, mert a dojiból kilépett az ár, és az előző (ez volt a kulcsfordulós) csúcs felett vagyunk. De egy olyan kalapácsszerű, nagy kanócos gyertyával, ami kétségeket ébreszt a traderben a belépés felől. Itt nincs univerzális megoldás, hiszen előre tudni a jövőt, a mozgást nem lehet. Itt – ha a belépés mellett döntünk – jó megoldás, ha a belépést több részletben tesszük meg, inkább a pozíció építés, vagy a skálázott belépés kerülhet előtérbe.

5. helyzet

Ez az a pont, ahol jól nem lehet dönteni. A csúcs után esett az árfolyam, majd egy dojival éppen nem törte a TrendMagic indikátor vonalát. Majd emelkedett, és azután esett és a hetet a TrendMagic indikátor vonalán zárta.  Hetet egy réssel – lefelé – kezdte, majd emelkedett, azután esett. Itt jól nem lehet dönteni, mert maga a piac sem tudja az irányt. 
A szabályos döntés – ha még nem rázott ki a piac – a heti második gyertya alá tett stop, ami egy elfogadható kilépést adott volna. 

6. helyzet: CCI indikátor és a TrendMagic indikátor együttes jele

Mini CCI indikátor 0 pont alá lépése, és a TrendMagic indikátor is jelzett. Majd egy oldalazás. Erős jel, ha meg tud maradni a  skálázott belépés alatt a CCI indikátor a kilépésre. 
Aki a 6-os gyertya alá rakott be függő short megbízást nem követett el hibát a CCI és a TrendMagic indikátor szerint. De aki nem tette ezt, az sem követett el szabályszegést, mert a hatos szám feletti nagy alsó kanócos gyertya egy befogó gyertya, és annak a testében kapott jelzés nem túl kedvező jel. Itt is megmutatta a piac, hogy érdemes a piaci mozgásra is figyelni és nem csak az indikátorokat szolgai mód követni. Ilyenkor is érdemes követni azt a módszert, hogy ha kialakul egy oldalazás, aminél a CCI és a TrendMagic indikátor shortot jelez, csak skálázott belépésben gondolkodik az ember, természetesen elsősorban a jelzett irányba. Ha pedig eléri az oldalazás alját, akkor részzárással biztosítja a kisebb, de már realizált nyereséget és várja a jó szerencsét, hogy a kötés irányba lép ki az árfolyam. Hasonló a 

7. helyzet is: CCI és TrendMagic indikátor belépési jel, de…

a piac mást mutat. A jel teljesen korrekt az indikátorok szerint, a 4-5 pont közti csúcs pedig közel van. Ilyen esetben vagy nem lép be az ember, vgy csak egy kisebb pozícióval, mert a csúcs törése kérdéses. Ez nem egy egy kisebb csúcs, hanem az előző, az eddigi szép emelkedés csúcsa, mait párszor megkísérelt törni, de csak kanócokra futotta. Erős indok a kivárásra. 

8. helyzet

Itt hasonlóan a 7-eshez közeli alj (a doji alja) teszi kérdésessé a belépést. Ezt erősíti a jelet adó gyertya nagy alsó kanóca is. Illetve a pénteki nap délutánja is. 

9. helyzet

A long jelet adó gyertya tipikusan a 0-át alig elhagyó CCI indikátor jelzés. Ha felette belépett valaki az a CCI és a TrendMagic indikátor szerint nem követett el hibát. Az óvatosságra okot ad az eső csúcsok és a egyező aljak sorozata. Ez tipikusan egy zászló szerűség, egy derékszögű háromszögelődés.  Nem ignorálja a belépést, de az óvatosabb méretezést már előtérbe helyezi.

10. helyzet

Tipikus, a CCI és a TrendMagic indikátorral előre nem jósolható mozgás. Itt a hírek, események figyelés lehet figyelmeztető, és a stop védi meg a pozíciót (ha valaki belépett). Semmiképp nem short jel, hiszen nagy gyertya és ott van az alj is. Illetve a hétvége is… Azt már nem kell részletezni, hogy a 10-11 pont közt miért nem is léphetünk shortba. Befogó gyertya…
Mennyiben más, mint a 2 és a 8 pont? Itt egyértelműen nem lehet shortokat, azaz a CCI és a TrendMagic indikátor által jelzett irányt kötni, mert nem oldalazó a piac a nagy befogó gyertya után, hanem éppen a jelzett irány ellen megy!

11. helyzet

Egyértelmúen szabályos figyelmeztető jel. A TrendMagic indikátor felett zárt, a CCI indikátort csak kis mértékben hagyta el felfelea következő gyertya. Ez olyan, amire figyelni kell: 
vagy elindul felfele, ami csak óvatos longot ad az eső csúcsok miatt. Az aljak is kezenek lefele tartani, bár csak jelképes mértékben.
vagy elindul egy shortba, hiszen a nullán fordul a CCI indikátor jelzését ismerjük. Itt a aljak vonal van nagyon közel, így a short csak megfelelő méretezéssel történhet. Ha nem fordul, akkor a skálázott belépés miatt csak kisebb veszteséget könyvekhetünk el, de ha elindul egy hosszabb esés, akkor még bővítjük a pozíciónkat.

Újabb képet rakok be:

CCI és Trendmagic indikátor


Az eddigiek után már csak címszavakban kell tárgyalni a legtöbb számozást. Aki eddig követte a gondolatsort – és kialakította a saját elképzelését – annak már nem is kellene ezt a szakaszt elemeznem. 

1.- 2. helyzet
Ezzel zártuk az előző képet. Itt azért tettem be újra, mert az 1-es pont fontos képet mutat. Befogó gyertya, azaz, amíg azt el nem hagyja, addig a jelzéseket nem értelmezhetjük teljes értékűnek. 

A 2-3-as szakasz

CCI és TrendMagic indikátor fals jelei

Másfél hét? Igen, addig csak fals jeleket kaptunk volna, de a piac figyelése – befogó gyertya – megóvott a belépésektől. Ilyenkor más devizapár vagy a rövid távú kereskedés kerül a képbe, ha kereskedni akarunk. Tipikus számla daráló helyzet, ha csak az indikátorkát követjük! 4-5 majdnem biztosan veszteséges belépőtől óv meg a piac figyelése. Illetve az a tudásunk, megfigyelésünk, hogy az oldalazásban ezek az indikátorok nem lesznek megfelelőek. 

3. helyzet

Long jel a CCI és a TrendMagic indikátor szerint is

Amit a piac megerősít, hiszen elhagytuk a majdnem másfél hetes oldalazást és a befogó gyertyát. A belépést óvatosság jellemzi, mert az előző képen látható csúcsok alatt vagyunk. 

„A” helyzet

TrendMagic indikátor exit jele?

Igen, alatta zárt az árfolyam, de a jelet adó gyertyát nem hagyta el. Az „A” pontba tolt stop, vagy a kockázat csökkentése nagyon jó ötlet ilyenkor. 

4. és 5. helyzet

Tipikus fals ki és beléptetési jelek. De már ismerjük és elkerüljük a fals belépőket. 

6. helyzet

Oldalazás. Az „A” és a 4-es pont aljára kell figyelni. 

7. helyzet

Bár a jelet adó gyertya ne, de a harmadik „kék” pont feletti belépési jel, hiszen a hosszabb oldalazás felett zárt. 

Több részben foglalkoztam a CCI és a TrendMagic indikátor alapjaival, jeleivel, hibáival. Két részben pedig gyakoroltunk. Aki ezt végigkövette, annak már kialakulhatott egy elképzelése a CCI és a TrendMagic indikátorok hasznosságáról. Nem egy egyszerűen használható, de hasznos indikátor.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak