TrendMagic indikátor: jelzések, trendmegállapítás a kereskedésben

A mai cikkben egy érdekes és hasznos indikátort fogunk megismeri. Ez is az előzőekben ismertetett SuperTrendhez hasonlóan alkalmas a trend megállapításra, megerősítésre, illetve a stopok elhelyezésre. Alapja az indikátornak a CCI indikátor, amit általában mindenki ismer. Itt nem a megszokott értékeket használjuk, hanem a CCI 50 periódusú beállításnál vizsgáljuk, hogy a CCI értéke nagyobb vagy kisebb, mint a nulla. Ezt jeleníti meg a Trendmagic két színnel a charton.

Bár most sok fontos és hasznos témát átveszünk, én a jövőben tervezek külön a CCI és TrendMagic témában egy olyan cikket, ami az extrém helyzetekre is kitér. Értem ez alatt a CCI és a divergencia, illetve a CCI nulla határértéke körül mozgó piac és a TrendMagic indikátor hibáinak mélyebb ismertetését. Akár önmagában a CCI, akár a TrendMagic nagyon hasznos indikátor, érdemes kicsit mélyebben megismerni. A kép szerintem egyértelműen mutatja a működését. Az indikátor színváltós indikátor, ami a CCI(50) indikátor nulla értékének alá vagy fölé lépését jelzi a színek váltásával. Az árfolyam grafikonon (kék és piros) színnel a trendmagic indikátor látható, alatta pedig a CCI indikátor.

Hasznos indikátorok - A TrendMagic müködése

A működést nem csak azért kell ismerni, mert elvárás, hogy ismeretlen működésű indikátort ne használjunk, hanem azért is, mert így olyan felületen is tudjuk használni a TrendMagic-es technikákat, amikhez nem írták meg ezt az indikátort. Az indikátor itt letölthető. Aki esetleg egy régebbi verziót használ, neki is érdemes lenne ezt az újabbat letölteni, mert kollega átírta, és több hibát kijavított benne. Tapasztalatom szerint gyorsabb is lett.

Az indikátor használata egyértelmű. A trendet a szín adja, és amíg azt az irányt mutatja, addig csak abban az irányban keresünk belépőket. Itt is, mint a SuperTrend-nél ki kell hangsúlyozni, hogy bár nagyon vonzónak tűnik, de erre az egy indikátorra ne hagyatkozzunk kötésnél. Vagy tegyünk mellé más indikátorokat, vagy trendelméleti jeleket, esetleg figyeljük két idősíkon…

A lehetőségek végtelenek. Az a tapasztalatom, hogy négyórás jelzéseivel önmagában hosszú távra lehet egy nullás, vagy kis nyereséggel használható technikát csinálni, ha csak erre az indikátorra kötünk. Azért nem lesz hosszútávon sem nyereséges, mert az oldalazásban nem ad jó jelet. Ha a CCI(50) kerülgeti a 0 szintet, ami oldalazásban előfordul, akkor el- és visszaadja a jeleket. Ezt a tulajdonságát mindenképp ki kell küszöbölni, ha technikához is használjuk, mint jelet adó indikátort. Én mozgóátlagot és a Supertrendet használom hozzá.

A TrendMagic az egyik legjobb indikátor a trend megállapításhoz

A trendmegállapításhoz nagyon jó, az alap használata egyszerű. Haladóbb, ha nem csak a long és a short, zöld és piros figyeljük, hanem ezt jobban skálázza a kereskedő.

Erős, szép jelzés - hasznos indikátor

Erős, szép jelzés

Erős jelzés, ha az indikátor jó oldalán vagy az árfolyam és az indikátor szépen mozog az egyik irányba. Azaz „lépcsőzetesen” követi az árfolyamszalagot. Ekkor a trend erős, nincsenek benne nagy visszahúzódások. Figyelmeztető jelzés, ha az árfolyam átlép a TrendMagic indikátor vonalán. Már az is jelezheti a kimerülő mozgást, ha kanócokkal sérti meg a vonalat. Itt sokkal többször lehet ilyent látni, mint a SuperTrend-nél.

Oldalazás, itt már figyelni kell - hasznos indikátorok

Oldalazás, itt már figyelni kell

Ezek a TrendMagic erős jelzései

Erős jelzés a trend kimerülésére, ha a TrendMagic indikátor vonala vízszintessé válik. Ha nem tud 3-5 gyertya után sem egy lépést tenni, akkor mindenképp vizsgáljuk meg a trendet, a stopjainkat, az esteleges belépési jeleinket, hogy minden jó helyen van-e, és akarunk-e újabb pozíciót ekkor nyitni. Az oldalazó TrendMagic  indikátor két helyzetben tud lenni. Az első, ami gyengébb elbizonytalanodás mutat. Ekkor az árfolyam a TrendMagic indikátor jó oldalán van, oldalaz, de nem lép át a másik oldalra. Ez a képen a második bejelölt szakasz. Ez éjszakai, pangó időben sokszor előfordul. A másik már súlyosabb jelzés. Ez az első bejelölt helyen jól látható. A TrendMagic indikátor még longot mutat, de az árfolyam alá lépett, ami nem longos jelzés. Itt semmiképp ne erőltessük a long belépőket és a stopjainkat ellenőrizzük le. Itt is igaz, hogy utólag könnyű észrevenni, hogy mikor kellett volna valamit csinálni a stoppal, vagy éppen hol nem kellett volna belépni. Mi inkább az utólagos éleslátás helyett figyeljünk a piaci mozgásokra, vagy éppen az indikátor figyelmeztető jelzéseire. Ahogy látni az egyszerű színváltásokon kívül érdemes figyelni az árfolyam helyzetét, illetve azt, hogy az indikátor milyen mozgást végez: lépcsőzetesen mozog vagy oldalaz.

Nincs túl sok beállítási lehetősége

Nincs túl sok beállítási lehetősége

 Ez az indikátor is alkalmas az MTF-es beállításra, lényegében ez az egy beállítási lehetősége van. A panelban meg kell adni felettes idősík értékét és máris azt mutatja.

A stílus megadása

A stílus megadása

 A vonal színét és stílusát a „Színek” panelban adhatjuk meg, ízlés szerint kiválasztva, hogy hogyan is jelenjen meg az indikátor.

MTF-es használata - hasznos indikátor!

MTF-es használata

 A képen is jól látni, hogy az MTF-es módban sokkal jobban lehet látni a lépcsős és az oldalazó mozgásokat. Itt is vegyük figyelembe, hogy jelzést csak akkor kapunk, ha a felettes idősíkon is lezárul a gyertya. Logikus elgondolás, hogy a TrendMagic indikátor vonalát is használjuk fel a stop elhelyezési pontunkhoz. Mivel dinamikus a TrendMagic vonala, így minden lezáródó gyertya után ellenőrizzük, hogy a stopunkat nem kell-e mozgatni. A TrendMagic indikátor jeleinél kiemeltem, hogy itt sokkal több alkalommal van átszúrás a TrendMagic indikátor vonalán, így mindenképp érdemes kicsit távolabbra tenni a stopot és nem közvetlenül a vonalra. Jogos a kérdés, hogy a TrendMagic indikátor és a SuperTrend indikátor közül melyik a jobb. Erre nehéz válaszolni, mindegyik nagyon jól szerepel nálam, mindegyiket használom. Így a döntést mindenkinek magának kell meghozni, hogy melyiket használja fel a kereskedésében.

TrendMagic indikár - egy fejlettebb verzió

Egy másik, a fentiekhez hasonló elven működő TrendMagic-ot is bemutatok. Az alap indikátor az nagyon jól mutatja a kívánt szinteket, de nem alkalmas arra, hogy finomítsunk a beállításon. Illetve panelból nem alkalmas, ha a kódot átírjuk (de ez több, mint amivel foglalkozni szeretne az ember) akkor természetesen lehet. Ezért itt letölthető a fejlettebb verzió. 

A beállítási panelja egyértelmű, a megjelenítése pedig kicsit eltér a vonalas megjelenéstől. Itt pontokkal jelzi a szinteket, ami ugyanolyan jó, mint a vonalas. A megszokott módon gyorsan végignézzük a beállítási lehetőségeket. 

CCI = 50;    
CCI indikátor beállítása. Ha össze szeretnénk hasonlítani a szabvány CCI-vel a TrendMagic jelzéseit ne feledjük el a CCI alapértékét átállítani!

CCIprice=5; 
Ezen az áron számoljon a TrendMagic. Itt az alapbeállítás az 5, azaz a typical price. 

Ha mást szeretnénk, akkor a szabvány MQL4 számozás szerint kell megadni 

0 -Close price
1 - Open price
2 - Maximum price
3 - Minimum price
4 - Median price, (high + low)/2
5 - Typical price, (high + low + close)/3
6 - Weighted close price, (high + low + close + close)/4

Bár van lehetőség a számolt ár változtatására, én nem szoktam ezt állítani, mert túl nagy eltérést nem tapasztaltam az árak szerinti állításnál. Itt akkor van értelme állítani, ha tesztekben valóban nagyobb eltérést ad az adott technikánál. Ez alól az Open-re való állítás ad kivételt, mert ez akkor is hasznos, ha azt szeretnénk, hogy a gyertya nyitása után ne változzon az indikátor értéke. Jellemzően akkor érdekes, ha az előző záró és az új nyitó közt nagy eltérés van. Azt soha ne feledjük, hogy ez nem jósolja meg az adott gyertya záródásakor kapott értéket, csak azt biztosítja, hogy gyertya mozgása nem befolyásolja az adott jelzést már. 

extern int ATR = 5; 

A jelzőpontokat ennyi ATR -el tolja el a TrendMagic. Ez csak akkor érdekes, ha a kijelzett szintekhez stopot akarunk rakni vagy az indikátor vonala és az árfolyam relatív helyzete is fontos.

TimeFrameMin = 240;

Az MTF-es idősíkot adjuk meg.

MaxBars =7500;

Ennyi gyertyát figyel a múltban. Gyengébb képeken esetleg lejjebb lehet venni, de igazából nincs jelentősége a kereskedésben. 

TrendMagic indikátor alap használata

Az alap használatot a kép jól mutatja:

Trendmagic indikátor

Long, azaz emelkedő a trend, ha az egyik (itt kék) és short, azaz eső a trend ha a másik (itt piros) színre vált. Itt is vegyük komolyan azt, hogy – bár nagyon jó az indikátor – csak önmagában nem használjuk belépésre. Akár egy másik indikátort, akár pedig egy másik beállítást, akár egy trendelméleti jelzést tegyünk mellé és akkor már haszonnal forgathatjuk. 

CCI indikátornál hasonlóképp egyszerű a vizsgálat, hiszen akkor vált a TrendMagic, ha CCI(50) a nulla pontot töri. Így ha nem is Metatradert használunk, akkor is tudjuk használni. 

TrendMagic és a CCI

Figyeljünk! A CCI alapbeállítása 14, így át kell írni. Illetve ha MetaTredert használunk, akkor érdemes egy jobb kivitelű, fejlettebb CCI-t használni.  Ha csak arra kell, hogy ökölszabályként eldöntsük, hogy akkor nem longolunk, ha a TrendMagic  piros, akkor nem shortolunk, ha a TrendMagic kék, akkor már találtunk egy jó indikátort. Ha ennél árnyaltabban akarjuk használni, akkor már több ismérvet is fel kell sorakoztatnunk.

TrendMagic és CCI indikátor és a trend megállapítása

Bár a a TrendMagic indikátor egy irány megállapításra kitalált indikátor, de hasznos lehet a trend erejének a megállapításához is. Én első lépésben azt javaslom, hogy tegyük át egy alacsonyabb idősíkra a chartot és MTF-es beállítással használjuk. Én a képen 4H-s beállítással órás charton fogom bemutatni a használatát. Így nagyobb bontásban vizsgálhatjuk az eseményeket. Ne feledkezzünk meg arról, hogy csak a negyedik a TrendMagic „pont” megjelenésekor kapunk értékelhető információt, hiszen az órás negyedik gyertya lezáródása jelzi a négyórás gyertya záródását. Ha ezt nem vesszük figyelembe, akkor az a téves megállapítást tehetnénk, hogy igen korán jelzi (3 gyertyával előbb mint a valóságban) a változást.

Az sem rossz elgondolás, hogy már az első, ellenkező színű a TrendMagic pont megjelenése után figyeljük a mozgást, de ez nem egy erős jelzés. Jellemzően inkább figyelmeztető, stop tolásra, vagy exit-re való felkészülést jelent, de semmiképp nem belépési jel. A fenti képen látható utolsó eső szakaszt bontottam fel két részre az alábbi képen.

TrendMagic használata

1. Piros a TrendMagic, azaz eső trendet jelez. Ahogy említettem, ez nem automatikus short jelzés, azaz mindig nézzünk rá a chartra is. A nyíllal jelzet helyen kaptunk piros a TrendMagic jelzést, de ahogy látni a chart nem tud tovább esni. Ez a mini példa lebegjen a szemünk előtt, ha a a TrendMagic indikátorokkal dolgozunk: csak a múltbéli adatokkal tud dolgozni, így mindig egy kis fáziskésésben lesz az indikátor! Illetve azt se felejtsük el, hogy az indikátor „nulla pont alatt vagy felett van az CCI(50) indikátor” esetet jelzi. A CCI 100 és -100 értéknél relatív nagyobbat is felvehet, így sejthető ha a 0,1 értéknél ad egy piros, azaz short jelet az hamar vissza is tud váltani +0,1-re, ami már long jel lenne… Mindig figyeljünk az olyan indikátor határértékére, ami színváltó!

TrendMagic indikátor divergencia : 2-es szakasz

Az árfolyam felfele megy, de a TrendMagic shortot jelez. Ez divergens, azaz ellenkező irányú jelzés. Ilyenkor ne nyissunk pozíciót, ha pedig van egy shortunk, akkor azt kiemelten figyeljük. Az ilyen mozgás – bár nem úgy tűnik – nagyon jó számunkra. Ha shortban gondolkodunk (a TrendMagic szerint csak abban szabadna) akkor figyeljük a mozgásokat, hiszen olyan irányba megy  az árfolyam, ahol egyre magasabban tudjuk esetleg megnyitni a shortot. Csak pár olyan technika amire ilyenkor figyelni lehet: a kialakuló counter trend törése, vagy erős szintig felkorrigálva egy sima szinten való fordulat. 

3-as szakasz: Itt a TrendMagic pontos vertikális távolságára lesz érdemes figyelni. Még ha nem is figyeljük az árfolyamot (de természetesen megtesszük!) akkor is jelzi az indikátor, hogy a igen kicsit mozgással esik a TrendMagic indikátor vonala. Ez erősen jelzi, hogy az árfolyam nem, vagy nekünk nem jó irányba megy. Bár piros a TrendMagic indikátor ó és az árfolyam is alatta van, de ez jellemzően egy passzív szakasz. 

TrendMagic indikátor: oldalazás

A 4-es szakaszban kialakult a 12 darab, egyórás síkon lévő pont. Ez jelzi számomra, hogy ha egy újabb négyes csoport (négyóráson egy gyertya) már komoly oldalazó mozgást jelez. Ebben az esetben csak trendirányú, de nagyon óvatos pozíciót veszek fel és felkészülök az oldalazó, vagy iránytalan, háromszögelődő piacra. Az indikátor önmagában nem tudja jelezni, hogy oldalaz, vagy iránytalan a piac, csak azt észleli, hogy az elmozdulások mértéke kicsi, és az sem egy irányba megy. 

5-s szakaszban elvileg esett a TrendMagic, de olyan jelentéktelent, hogy már inkább a 4-es szakaszban emlegetett mozgásra figyelek. Bár nem erre találták ki a TrendMagic indikátort, de alkalmas a mozgás erejének a felmérésre is. Ha túl kicsi, jelentéktelen elmozdulást tesz a TrendMagic indikátor, az jelzi az árfolyam mozgás lanyhulását is. 

6-os egyértelműen oldalazó mozgást végez, az MTF-es idősíkon már három, itt 12 indikátor jel, azaz pont után már az oldalazásra, iránytalanságra készül fel a kereskedő. Amíg a 7-es pontban látható esés be nem következik, addig – bár még a fő trend iránya az esés – a shortokat csak kisebb tételben, erősebb jelre kezdeményezem, ha pedig shortban vagyok, akkor a pozíció menedzselésre figyelek. 

TrendMagic példa

A mozgás második szakaszát külön képen teszem be. Itt is van érdekes és figyelemre méltó helyzet. 

1-es szakasz nem kíván túl sok mondandót, hiszen szabályt szegett a mozgás: bár piros, azaz short, de az árfolyam visszatörte a TrendMagic indikátort. Erős jel, és sokszor ki is stoppol a piac. Törte, azaz fölé lépett és ott is maradt. Ezt a helyzetet vessük össze a 5-s ponttal. Ott az átlépés sokkal kisebb volt és záros határidőn belül vissza is tért a helyes oldalra. Így ha a TrendMagic indikátort visszatöri az árfolyam, érdemes megfigyelni, hogy mennyivel megy át a szinten. Ha ez kicsi, jelentéktelen az első gyertyában, akkor még nem kell automatikusan kilépni, de ha ez erős, akkor – ha nem stoppol ki – már érdemes a kilépés felé nézelődni. Ha pedig a TrendMagic rossz oldalán marad, akkor az erős jelzés, hogy a piac nem arra megy, amerre vártuk. Shortokat csak erős (egyéb technikával) jelre kezdjünk, hiszen itt nagyobb kockázatú a pozíció. 

2. szakasz egy érdekes jelzés, hiszen visszatért a jó oldalra. Itt már a TrendMagic indikátor jelzi, hogy eső a piac. Bár az indikátor szabályainak megfelelő a short nyitása, de én csak az előző alj (sárga vonal) alatt tartom teljes értékű short pozíciónak megfelelőnek a piacot. Addig a kisebb és nagyobb kockázatúnak tartott pozíciók jöhetnek szóba. Ez kifejezetten igaz, hiszen az előző alj, hagyományosan támasz szint, arra pedig illő figyelni. 

3. szakaszalj is tört, az indikátor is esést mutat.. 4. szakaszban csak kisebb esést produkál a Trendmagic indikátor, amit a piaci mozgás is mutat.

5. szakaszról volt már szó, egy álkitörés szerű mozgás. Érdemes megfigyelni, hogy trendelméletileg még az aljak esnek a csúcsok sem emelkedőek. Majd a sok egy szinten lévő pont is jelzi az amúgy is látható tényt: ez bizony nem esik…

6. szakasz egy tankönyvi példának is megfelelő szakasz: a TrendMagic indikátort kerülgeti az árfolyam. Ez az egyik legerősebb jel, hogy a piac oldalaz, iránytalan. Ezt vegyük komolyan, mert amíg ebből ki nem lép, addig nagy esélye van a fordulatnak. A kilépést két fokozatban érdemes figyelni. Ki tud lépni úgy, hogy alá lép és ott is marad, azaz egy 5-s szakaszhoz hasonló helyzetet teremt. Ekkor nagyobb kockázattal járó a short, teljes értékű pozíciókat csak az alj törése után keresek. Itt is sárga vonal jelzi az aljat.

Ahogy látni viszonylag jól skálázható a piaci mozgásról alkotott véleményünk a TrendMagic indikátor és az árfolyam figyelésével. A következő részekben visszatérünk az alapokhoz és megnézzük a CCI indikátor használatát, és a jelzéseit is finomítjuk. A CCI tipikusan az az indikátor, amit jól fel lehet használni a piaci helyzetek gyors felismerésére és nem utólag fog jelezni. Gyors, korai jeleket ad, ha kiismerjük. Az elején bemutatott indikátor megvalósítást érdemes kipróbálni, mert abban az alábbi skálázásokat meg tudjuk tenni.

A CCI(50) az alapbeállítás, de akinek gyorsabban jelző rendszer kell, annak érdemes a 30-40-es beállítást is kipróbálni. Gyorsabban ad jelet, de több fals jel is bekerül a rendszerbe. Bár a ATR eltolás 5 az alapbeállítás, de ezt lehet változtatni. Kisebb érték egy nyugodtabb piacon közelebb hozza a TrendMagic pontokat az árfolyamhoz, gyorsabb piacon (ha az utolsó gyertyák nagyobbak) távolabbra tolja. Így, ha a stopot a pontokhoz igazítjuk, az aktuális mozgásnak megfelelőbb stop helyet mutat. Általában az alapbeállítás jó, de kísérletezni lehet vele.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak