BNPL szolgáltatás: Mit jelent? Hogyan működik? Kockázatok..

Cikkünkben az ún. BNPL szolgáltatás jelentését, működését ismerheted meg. Megbeszéljük milyen előnyei vannak a szolgáltatásnak, milyen kockázatok merülnek fel, illetve szó lesz a BNPL befektetési lehetőségeiről is. Témáink:

  • Mit jelent a BNPL?
  • Milyen kondíciókkal vehető igénybe a BNPL?
  • Miért jó a kereskedőknek a BNPL payment?
  • Mi a probléma a BNPL szolgáltatással?
  • A BNPL szolgáltatások népszerűsége
  • Befektetés BNPL társaságokba

Mit jelent a BNPL?

A BNPL a Buy Now, Pay Later kifejezés rövidítése, mely magyarra a „ vásárolj most és fizess később” kifejezésre fordítható le. A BNPL tulajdonképpen egy pénzügyi megállapodás, mely lehetővé teszi egy webáruház vásárlói számára, hogy a megvásárolt dolgokat később fizessék ki. A legtöbb BNPL szolgáltató kamatmentes hitelt biztosít ügyfelei számára, azonban ha a meghatározott időszakig nem történik meg a visszafizetés, akkor késedelmi díjak, kamatok kerülnek felszámításra. A BNPL gyakorlatilag ugyanúgy működik, mint egy hitelkártya, hiszen a hitelkártyákra is jellemző az a struktúra, hogy egy rövid ideig visszafizethető díjak és kamatok terhe nélkül a tartozás, később azonban magas kamatok mellett kell a hitelt visszafizetni. A BNPL azonban már a webáruház értékesítési folyamatába kerül beépítésre, így a felhasználónak nem kell rendelkeznie hitelkártyával a szolgáltatás egy választható opció a webáruházban.

Milyen kondíciókkal vehető igénybe a BNPL?

Szolgáltatónként jelentős eltérést tapasztalhatunk a díjakban, de néhány példán keresztül szemléltetjük a szolgáltatás működését.

Európában a legnagyobb BNPL szolgáltató jelenleg a Klarna. Ha például egy 500 dolláros terméket vásárolunk meg, és igénybe vesszük a Klarna BNPL szolgáltatását, akkor az összeget kéthetente kell visszafizetünk egy hat hetes időszak alatt. Eddig az időszakig teljesen kamatmentesen fizethetjük vissza az összeget, azonban, ha túllépjük a hat hetes időszakot, akkor késedelmi díjat számítanak fel, mely 21 dollár.

Az Affirm BNPL szolgáltatónál akár 3-6-12 hónapra is vehetünk fel kölcsönt a vásárlási folyamat során. Itt havonta kell fizetnünk, de a különböző konstrukciókban 0-30% közötti kamatot fizetünk.

Az Afterpay, a Quadpay szintén nagyobb szereplők. Náluk a Klarna szolgáltatásához hasonló konstrukciók vannak, azaz 6 hét alatt kell az összeget visszafizetni, két heti részletekben, és ha túllépjük az időszakot, akkor késedelmi díjat fizetünk (Quadpay esetén 25%-ot, Afterpay esetén 24 dollárt).

Miért jó a kereskedőknek a BNPL payment?

A BNPL szolgáltatás egyre több webáruházban jelenik meg, egész egyszerűen azért, mert a vevők többet költenek (kosárérték növekedik) és a kosárelhagyások (azok a vevők, akik beteszik a kosárba az árut, de nem jutnak végig a rendelési/fizetési folyamaton) aránya csökken. Az egyik legnagyobb BNPL szolgáltató (Klarna) adatai szerint a konverziós arány 30%-os javul a BNPL fizetési lehetőség felkínálásával. A Klarna, és más BNPL szolgáltatók, például Afterpay, Affirm jellemzően azzal reklámozza a szolgáltatását, hogy a kosárérték 58-200% közötti növekszik a szolgáltatás bevezetésével. Értelemszerűen ezek az adtok BNPL szolgáltatás értékesítésében érdekeltek adatai. Mindenesetre a rendszer úgy működik, hogy a webáruház szerződést köt az egyik BNPL társasággal, így az értékesítési folyamatba bekerül a BNPL szolgáltatás, mely a vásárlási folyamatban a fizetési lehetőségek között felajánlásra kerül. Ezért természetesen a BNPL szolgáltató díjat számít fel a kereskedőnek, mely 2-5% között is változhat. Mivel már nagyon sok BNPL szolgáltató van, így a díjakban nagy a szórás.

Mi a probléma a BNPL szolgáltatással?

A BNPL szolgáltatók számára természetesen nem nagy üzlet kamatmentes hitelt nyújtani, azonban egyes felmérések szerint a felhasználók 40%-a esik késedelembe, melyből jelentős bevétele származik a társaságoknak. Ráadásul nagyon sokszor olyan felhasználók veszik igénybe a szolgáltatást, aki a hitelkártyájukat már nem terhelhetik tovább vagy egyáltalán nem kaphatnak banki hiteleket, és a BNPL szolgáltatók nem végeznek semmilyen minősítést, vizsgálatot, azaz bárki igénybe veheti a szolgáltatást. Mindenesetre a lakosság eladósodottságát tovább növelheti a BNPL, ráadásul a szolgáltatók szabályozása sem egységes, így akár a későbbiekben rendszerkockázatot is hordozhat a népszerűségük, hiszen a pénzügyi hatóságoknak nincs pontos rálátása az eladósodottsági mutatókra. Ugyanakkor azt láthatjuk, hogy a legtöbb országban már a törvényhozók reagálnak és szabályozás alá kerülnek a BNPL szolgáltatások.

A BNPL szolgáltatások népszerűsége

A BNPL payment a 2020-as évben vált népszerűvé és a legújabb adatok szerint a teljes e-kereskedelem 2,1%-át, 97 milliárd dollárt tett ki a BNPL segítségével megvásárolt termékek értéke. Egy 2022-es közvélemény-kutatás (LendingTreeE) szerint a vásárlók 42 százaléka élt a BNPL lehetőségével az Egyesült Államokban, és a szolgáltatás igénybevevők 62%-a nyilatkozott úgy, hogy már legalább öt alkalommal vette igénybe a szolgáltatást. A LendingTreeE felméréséből a BNPL szolgáltatást használók 70%-a legalább egyszer kifutott a határidőből, így késedelmi kamatot, késedelmi díjat kellett fizetnie.

Az előrejelzések szerint a piacon évi 39%-os növekedés várható és a globális e-kereskedelem 3%-át teheti ki a BNPL 2023-ban. A globális adatok természetesen régiónként erős eltéréseket mutatnak, például az Egyesült államokban 4,5%-os részarány emelkedett 2021-ben 9%-ra, azaz az online kereskedelem közel 10%-a köthető a BNPL szolgáltatáshoz. A Bank of America előrejelzése szerint a BNPL piac a 10-15 szeresére növekedhet 2025-re, és közel 1000 milliárd dollárnyi tranzakció lesz köthető a szolgáltatásokhoz.

Befektetés BNPL társaságokba

A BNPL egy újabb sztori a tőzsdéken, így ha általánosságban szeretnék a befektetési lehetőségeket áttekinteni, akkor érdemes a témával kapcsolatos írásainkat elolvasni. Ugyanis a nagy sztorikkal jellemzően nem lehet nagy pénzt keresni, de léteznek módszerek, melyek eredményeket hoznak, lásd concept momentum.  A nagy sztorikba történő befektetés problémáit az alábbi előadáson beszéltük meg.

 
 

További probléma, hogy mindössze néhány társaság érhető el a részvénypiacon, így a nem szisztematikus kockázatok magasak. Továbbá figyelembe kell venni a társaságok működési kockázatát, hiszen egy új üzleti modellről beszélünk, és senki nem tudja, hogy mi történik ezekkel a cégekkel egy gazdaságilag nem kedvező időszakban. Mi lesz akkor, ha tömegével nem fizetik vissza az ügyfelek a hiteleiket. Másrészt pedig az iparág nincs teljesen szabályozva, de a növekedéssel együtt vélhetően szabályozás alá kerülnek ezek a cégek, így a szabályozói kockázatok is növelik a befektetés kockázatát. Várhatóan az új piaci szereplők és a nagy techóriások (Amazon, Apple) piacra lépésével a profitabilitás alacsony lesz az iparágban. Ez pedig a részvények árfolyamára jelentős hatást gyakorolhat.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link