Aukció jelentése, típusai

Kategória: 

Az aukció jelentése

Az aukció az értékpapírok (részvény, kötvény, állampapír) forgalomba hozatalának egyik módja. A kibocsátást tervező vállalkozás, költségvetési szerv ajánlattételi lehetőséget biztosít, majd a beérkezett ajánlatok közül választ előre meghatározott szempont szerint.

Kötvénypiaci, állampapír-piaci aukciók

Például Magyar Államkötvény aukció útján kerül forgalomba hozatalra, minden páratlan héten csütörtökön. A kibocsátó jelenleg egyedi mérlegelés alapján dönt arról, hogy az adott héten meghirdet-e aukciót. Az aukción közvetlenül az állampapírok forgalomba hozatalára és forgalmazására az ÁKK Zrt-vel megbízási szerződést kötött forgalmazók vehetnek részt. Állampapír aukciókról:

Részvénypiaci aukciók

Az IPO az angol Initial Public Offering kifejezés rövidítése, amely részvénykibocsátást, tőzsdei bevezetést jelent. Azt a folyamatot tehát, amikor egy társaság elhatározza, hogy bevezeti részvényeit a tőzsdére IPO-nak nevezzük. Az IPO végeredménye tehát az lesz, hogy a társaság részvényeivel a tőzsdén lehet kereskedni, azonban az IPO során a befektetők még az elsődleges kibocsátási folyamatban megvásárolhatják a részvényeket. Ebben a folyamatban különböző aukciós típusokat különíthetünk el:

  • Book Built akució
  • Fixed Priced aukció
  • Dutch Auction

A „Book Built” aukció folyamat lényege, hogy egy meghatározott ársávon belül lehetséges megadni a jegyzési árat, majd pedig a jegyzési ár aszerint (ún. cut-off price) lesz meghatározva, hogy a sávon belül milyen ajánlatok érkeztek be. Az ársávos rendszerben az is előfordulhat, hogy nem kapunk részvényeket, ha túljegyzés alakul ki, és alacsony árat adunk meg (erre hamarosan kitérünk).

A „Fixed Priced” aukció során a társaság egy fix árat határoz meg, és ezen az áron lehet jegyezni a részvényekből a kibocsátási folyamatban.

A „Dutch Auction” jegyzési folyamat során nem állapítanak meg fix árat, sem ársávot, azaz azok a befektetők jegyezhetik le a részvényeket, akik a legmagasabb árat hajlandók fizetni a részvényért. Például dutch auction típusú IPO-val került a tőzsdére a Google, az Interactive Brokers, a Morningstar. Részvények bevezetéséről bővebb információt az IPO témájú írásunkban találsz, lásd itt.

Tőzsdei aukciók

Bármely piac, ahol valamilyen termékkel kereskedni lehet, rendelkezik egy alapvető infrastruktúrával, melyhez különböző kereskedési szabályok sorolhatók. Ha átfogó képet szeretnél kapni a piacokról, akkor azt lehetne mondani, hogy az összes kereskedési termék alapvetően két működési modell alá sorolható be. Az egyik az aukciós piac, a másik a dealer piac.

  • Aukciós piac szabályai szerint működik a legtöbb hagyományos tőzsde, a határidős tőzsdék.
  • Dealer piac formájában működnek a kötvénypiacok, a devizapiacok, a tőzsdén kívüli piacok.

Az aukciós tőzsdéken a részvények árát a legjobb vételi és legjobb eladási ajánlat határozza meg. A kereskedők brókercégeken keresztül juttathatják el ajánlataikat tőzsdei megbízások formájában a részvény ajánlati könyvébe. Ez az ajánlati könyv összegzi a pillanatnyilag elérhető ajánlatokat, és bizonyos elsőbbségi sorrend érvényesül, azaz a legmagasabb áron vételi ajánlatot meghatározó kereskedő kerül a vételi oldalon legelőre. Ugyanígy a legalacsonyabb áron eladni szándékozó befektető az eladási oldalon kerül előre. Az alábbi képen egy példát láthatsz az ajánlati könyvre, melybe a tőzsdei kereskedők a brókercégük szoftverén keresztül juttatják el a megbízásokat.

BÉT ajánlati könyv, mélysége

Megbízások leggyakoribb típusai a piaci áras, a limit és a stop megbízás, melyekről itt tájékozódhatsz. A nagyobb tőzsdéken (amerikai nemzetközi tőzsdék pl. NYSE) ennél azért lényegesen több megbízást is használhatunk. Az aukciós piacon tehát kizárólag a megbízások mennyisége határozza meg a piaci árat. Mondhatjuk azt is, hogy egy megbízás-vezérelt piacról (order-driven market) van szó. Fentebb már utaltam rá, hogy a legtöbb tőzsde aukciós formában működik. Például a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), de a világ legnagyobb tőzsdéje a New York-i tőzsde (NYSE) is aukciós formában működik, viszont a második legnagyobb tőzsde (Nasdaq) már dealer alapú. További részletek itt.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link