Altcoin: Mit jelent? Miért kockázatosak?

Mik azok az altcoinok?

Az altcoinok olyan virtuális valuták, mint a bitcoin, azaz valamilyen peer to peer fizetési hálózatok. A legtöbb altcoin a bitcoin kódjának lemásolásával, apróbb megváltoztatásával jött létre, azonban vannak olyan altcoinok (például ethereum, ripple), melyek funkcióikban is eltérnek a bitcointól. Továbbiak: Altcoinok piaca: kockázatok, kockázat csökkentése

Hol tudunk altcoinokat vásárolni?

Altcoinokkal a virtuális valuták kereskedését biztosító ún. tőzsdéken tudunk. Ezek nem igazi tőzsdék, hanem brókercégekhez hasonló cégek, akik biztosítják a kereskedési platformot az altcoinokkal történő kereskedéshez, részletesen: Hogyan vásárolhatunk, kereskedhetünk virutális valutákkal, bitcoinnal?

Mennyire kockázatosak az altcoinok?

Általánosságban elmondható, hogy a virtuális devizák kockázatosak, még a legnagyobb kapitalizációval rendelkezők is kockázatosnak tekinthetők, a kockázat mértékről részletesen írtunk: Miért kockázatos a bitcoin, illetve a kriptodevizák?

A fentieket fokozza, hogy a legtöbb altcoinnak nagyon alacsony, maximum néhány száz millió dollár a piaci kapitalizációja, így heves kilengések jellemzik az árfolyamuk mozgását, ráadásul nagyon sok altcoinnak az érdeklődés hiánya miatt nullához közelít az árfolyama, vagy kivonják a "tőzsdékről", így eladni sem tudjuk.

További problémát jelent, hogy az altcoinok jelentős részét kifejezetten csalás céljával (ezek a scamcoinok) hozták létre, de nagyon sok altcoinra az is igaz, hogy a projekt megbukott. A számokat tekintve ez azt jelenti, hogy amíg ma kb. 15 ezer kriptoeszközt számlálunk meg, addig

 

Hogyan jöttek létre az altcoinok?

A bitcoin és a néhány nagyobb kapitalizációval rendelkező más blokklánc alapú rendszerek (például Ethereum, Ripple) sikerén felbuzdulva a bitcoin működéséhez hasonló, programkódjában kisebb eltéréseket tartalmazó altcoinok tömege jött létre az elmúlt években.  A többsége ezeknek az altcoinoknak a bitcoin forráskódjának a lemásolása, kisebb módosításokkal történő futtatása.

Az altcoin "gyártás" az utóbbi két évben már arra a szintre jutott, hogy ezernél több altcoint számlál a kriptovaluta piac. Ezeknek az altcoinoknak a jelentős részét már csak kifejezetten azzal a céllal hozták létre, hogy a coinokat a befektetőknek eladva a fejlesztők pénzhez jussanak

Ezen altcoinok jellemzője tehát, hogy egyedi ötletet, az eddig látott struktúráknál, megoldásoknál jobbat, egyedibbet nem nyújtanak. A készítők mindössze kihasználják azt, hogy az ismertebb bitcoin árfolyama jelentős emelkedésen van túl, és a befektetők egy csoportja elhiszi, hogy ezek előtt a kisebb altcoinok előtt is jelentős árfolyam emelkedés, akár több százszoros növekedés áll. A kereskedők, befektetők dolgát tovább nehezíti, hogy tucatszám jöttek létre úgynevezett scamcoinok, amelyek már kifejezetten a felhasználók átverésére utaznak.Látható tehát, hogy az altcoinok piacán nagyon könnyű befektetőként mellényúlni, vagy épp nagyon könnyen válhatunk csalás áldozatává. Az altcoinokról szóló útmutatónk további részében azokat a faktorokat nézzük át, melyekkel csökkenthetjük a fenti kockázatokat.

Altcoinok piaci kapitalizációja

Az altcoinok piaci kapitalizációja nagyon alacsony, azaz nagyon kevés tőkét fektettek ezekben a kriptovalutákba. Jellemzően néhány tízezer, százezer, vagy pár millió dolláros piaci kapitalizációval rendelkeznek.  Ráadásul a napi forgalom, volumen is nagyon alacsony, így az árfolyam jelentős kilengésekre képes, akár napon belül is duplázódhat, vagy 90%-ot veszíthet értékéből.

Pontosan ezen tulajdonságuk jelenti a jelentős kockázatot, illetve emiatt remélhetnek a befektetők egy-egy altcointól akár több száz százalékos profitot. Mivel rendkívül kicsi a piaci kapitalizációja ezeknek az altcoinoknak, így ha a befektetők figyelmének a középpontjába kerül, akkor egy kisebb mennyiségű tőke is jelentős árfolyam emelkedést idézhet elő. A figyelbe kerüléshez nem feltétlenül szükséges, hogy az altcoin hasznos, értelmes, jövőbe mutató funkcióval rendelkezzen, elegendő, hogy az egyes kriptodeviza portálokon marketingelik, például cikkek megjelenítésével. Szintén odafigyelnek a befektetők arra a bejelentésre, hogy az altcoin valamelyik bitcon váltónál kereskedhetővé válik. Ez ugyanis a jövőben újabb vevőket hoz az altcoin piacára, hiszen az altcoinok többségével a bitcoin váltóknál nem érhető el (100 alatti a kereskedhető altcoinok száma).

A legtöbb altcoinra jellemző, hogy idővel folyamatosan csökken az értéke, egyes altcoinoknak pedig hirtelen napok alatt tűnik el az értéke. Ez alól azok az altcoinok jelentenek kivételt, amelyek mögött találunk egy értelmes, gyakorlati hasznot nyújtó megoldást, illetve magas a kereskedési forgalom, volumen, valamint egy széles közösség foglalkozik, támogatja az altcoint. Ha ezek a feltételek nem érvényesek, vagy megváltoznak -például csökken a forgalom, a fórumokon már nem foglalkoznak az altcoinnal-, akkor számíthatunk az altcoin folyamatos érték csökkenésével a jövőben. A nyerési esélyeinkről, a hozam-kockázat arányokról az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

Altcoin "tőzsdei" bevezetés

A tőzsdei bevezetés egy újabb fordulópont lehet az altcoin árfolyamában, ugyanis ekkor a befektetők, kereskedők széles köre érheti el, ami további vevőket hozhat az altcoin piacára. A megnövekvő forgalom, növekvő kapitalizáció később stabilizálhatja az árfolyamát, de még természetesen így is rendkívül volatilis marad a hagyományos devizák, részvények árfolyamához képest.

A "tőzsdei" bevezetés természetesen nem valós tőzsdére történő bevezetést jelent, hanem a bitcon váltók, egyszerű (gyakran offshore)  vállalkozások által üzemeltetett kereskedési platformokon történő elérhetőséget jelent. Jó jelnek tekinthető, ha ezeken a bitcoin tőzsdéken már elérhető az altcoin. Egyrészt azért, mert a likviditása javul, így a volatilitás is csökken, másrészt pedig a scamcoinok, azaz a kifejezetten csalás, visszaélés céljából létrehozott altcoinok általában idáig nem jutnak el.

Ezt sem vehetjük azonban 100%-os biztonságnak, jó példa erre a Ghostcoin esete, amely a Bittrex váltó kereskedési platformjára bekerült kereskedhető altcoinként, majd a Bittrex ellenőrzése során kiderült, hogy a kibocsátott coinok számát manipulálják, így még azelőtt fény derült a csalásra, mielőtt a befektetők nagyobb körét károsították volna meg.

Altcoin kapitalizáció

A kapitalizáció jelentőségéről már  a cikkünk első részében szó volt. Arra azonban nem tértünk ki, hogy a kapitalizáció is a segítségére lehet a befektetőknek, ugyanis általánosságban elmondható, hogy a nagyobb kapitalizációval rendelkező altcoinok esetében kisebb a kockázat, tekintettel arra, hogy ezek már a bitcoin tőzsdéken elérhetők. A piacukon sok a szereplő, nagyobb a napi forgalom, így likvidebb a piac.  A cikk írásának pillanatában összesen 20 olyan altcoint találunk, melynek a piaci kapitalizációja meghaladja az 500 millió dollárt. Bitcoin jelenlegi piaci kapitalizációja 132 milliárd dollár.

Altcoin Kapitalizáció

Ethereum

$31 722 293 718

Bitcoin Cash

$17 740 645 500

Ripple

$8 894 002 430

Litecoin

$3 674 002 066

Dash

$3 210 900 311

IOTA

$2 300 725 617

NEO

$1 886 761 500

Monero

$1 882 047 775

NEM

$1 785 123 000

Ethereum Classic

$1 667 457 600

Lisk

$1 068 744 064

Qtum

$953 302 634

Hshare

$801 950 547

EOS

$790 941 844

Zcash

$765 342 402

OmiseGO

$740 842 191

Cardano

$690 730 864

Stellar Lumens

$652 295 861

BitConnect

$648 842 503

Tether

$645 473 613

Bitcoin és az altcoinok árfolyamának kapcsolata

Általános folyamatként az is megfigyelhető, hogy ha a bitcoin árfolyama emelkedik, akkor ez részben azért van, mert a piaci szereplők adják az altcoin-jaikat, és bitcoint vesznek belőle. Fordított helyzetben pedig, amikor a bitcoin árfolyama esik, akkor az altcoinokba áramlik vissza a pénz. Érdemes tehát a teljes kriptopiac kapitalizációját is vizsgálnunk, hogy lássuk a bitcoin árfolyam emelkedését a piacra érkező új vevők okozták, vagy a piacon belül, az altcoinokból áramló pénzek. Ha a piacra új vevők érkeznek, akkor a kriptodeviza piac teljes kapitalizációja növekszik. Az alábbi grafikonon a teljes kriptodeviza piac kapitalizáció változását láthatjuk milliárd dollárban kifejezve. A kép forrása: https://coinmarketcap.com/charts/

altcoin

Az elmúlt évet vizsgálva láthatjuk, hogy az egyes altcoinok, illetve a bitcoin árfolyam növekedését a piacra beáramló pénzek okozták. Azokon a pontokon pedig, ahol az összes kapitalizáció nem növekedett, de a bitcoin árfolyama nőtt, ott az altcoinokból áramlott ki a tőke.

További cikkeink a témában:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link