Zöld kriptovaluta: Mit jelent? Melyek azok?

Az elmúlt évben egy új fogalom jelent meg a kriptopiacon, a zöld kriptovaluta, kriptoeszköz. Az alábbiakban megbeszéljük melyek a zöld kirpoteszközök, milyen tulajdonságaik vannak. Témáink:

  • Mit jelent a zöld kriptovaluta, kriptoeszköz kifejezés?
  • Mit jelent a zöld kriptoeszköz?
  • Mi a működési alapja egy zöld kriptoeszköznek?
  • Melyek a legjelentősebb zöld kriptovaluták?
  • Vizsgálatok a zöld kriptovalutákkal kapcsolatban

Mit jelent a zöld kriptovaluta, kriptoeszköz kifejezés?

A zöld kriptovaluta olyan digitális eszköz, mely hasonlóan a hagyományos kriptovalutákhoz fizetőeszközként szolgál, elektronikus formában létezik, kriptográfiai alapokon működve, blokklánc technológiát alkalmaz. Ellentétben azonban a hagyományos kriptovalutákkal, a hálózat biztonságát biztosító algoritmusok működtetése nem jár jelentős környezeti terheléssel, azaz a zöld kriptovaluta működtetésének minimális az ökológiai lábnyoma.

Mit jelent a zöld kriptoeszköz?

A fogalmat kiterjeszthetjük az összes kriptoeszközre, hiszen kriptoeszközök széles körének alapvetően nem a fizetési eszköz funkció az elsődleges célja, ebbe a körbe tartoznak az okosszerződéseket futtató hálózatok, melyek alapjai különböző más kriptoeszközöknek, például NFT, DeFi, ICO stb.

A zöld kriptoeszköz tehát abban tér el a hagyományos kriptoeszköztől, hogy a működtetése nem jár jelentős energiafelhasználással, környezetszennyezéssel.

Mi a működési alapja egy zöld kriptoeszköznek?

A kezdeti időkben a kriptoeszközök biztonságát, manipulálhatatlanságát kizárólag az ún. proof of work algoritmussal lehetett biztosítani. Ennek lényege, hogy az elektronikus jel lemásolhatatlanságát, módosíthatóságát úgy akadályozzuk meg, hogy a hitelesítést valamilyen, a valódi világban szűkösen elérhető erőforráshoz kötjük. Így lett a számítási művelet, a számítási kapacitás a proof of work algoritmusok biztonságát adó alapvető megoldás. A pontos részletekre nem térnék ki, de egy korábbi cikkünkben részletesen megbeszéltük a proof of work működését. A proof of work algoritmusnak azonban nagy hátránya, hogy jelentős energiafelhasználással jár, és óriási mértékű elektronikai hulladék keletkezését okozza. Az alábbi grafikonon látható, hogy a proof of work algoritmust használó bitcoin hálózat áramfogyasztása összevethető egy kisebb ország teljes áramfogyasztásával.

(forrás: https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption)

A fenti problémára nyújthat megoldást a zöld kriptoeszköz, melyek már szakítottak a proof of work algortimussal, helyette proof of stake algoritmust alkalmaznak. A proof of stake algoritmus lényege, hogy megszűnik a bányászati tevékenység, a bányász számítógépeknek nem kell bonyolult matematikai műveleteket elvégeznie, hanem a bányászok között véletlenszerűen lesz kiválasztva, hogy melyik bányász készítheti el az új blokkot (hitelesítést). A csalás, visszaélés pedig egy biztonsági letéttel korlátozható, azaz a bányászoknak biztonsági letétet kell elhelyeznie, és csalás esetén elveszítik ezt a letétet. Mivel ebben a rendszerben nincs arra szükség, hogy számítási műveleteket végezzenek a hálózat szereplői, így az energiafelhasználás a töredékére esik vissza. Jó példája ennek az Ethereum esete, mely 2022 őszén tért át proof of work algoritmusról proof of stake rendszerre. Az alábbi grafikonon látható, hogy a korábbi jelentős áramfogyasztás a töredékére esett vissza.

Melyek a legjelentősebb zöld kriptovaluták?

A Coinmarketcap folyamatosan listázza a legnagyobb kapitalizációval rendelkező zöld kriptovalutákat. Ezek között az Ethereum tekinthető jelenleg a legnagyobb szereplőnek. Az alábbi lista adhat iránymutatást a befektetőknek, de az aktuális adatok itt érhetők el.

Vizsgálatok a zöld kriptovalutákkal kapcsolatban

Jelenleg még csak korlátozottal állnak rendelkezésünkre vizsgálatok a zöld kriptovalutákkal kapcsolatban. Az egyik ilyen vizsgálat kifejezetten az Ethereum kriptovalutával kapcsolatosan készült. A kutatásban kimutatták, hogy a globális felmelegedéssel kapcsolatos aggodalom fokozódása (google keresések gyakorisága alapján mérve) negatívan hatott az Ethereum kereskedési forgalmára, amíg proof of work algoritmussal működött. Az átállást követően, miután zöld kirptoeszközzé vált az Ethereum, ez a kapcsolat nem vált kimutathatóvá, sőt a klímaváltozással kapcsolatos aggodalom és a kereskedési forgalom között pozitív kapcsolat alakult ki.

Egy másik vizsgálat öt zöld kriptoeszköz (ADA, IOT, XLM, XNO, XRP) hedge funkcióját vizsgálat, azaz egy befektetési portfólióban csökkentheti-e a fosszilis energiahordozókból származó kockázatokat. Ennek kimutatására a brent olaj mozgásával és részvénypiaci zöld tőzsdeindexekkel vetették össze a zöld kriptoeszközök árváltozását. Nem sikerült pozitív korrelációt kimutatniuk a brent olaj és a zöld kriptoeszközök között, azaz ez felvetné a lehetőségét annak, hogy a befektetési portfólióban helyet kapjanak a zöld kriptoeszközök, de a fentiek igazak a hagyományos kriptoeszközökre, és a zöld tőzsdeindexekre is. Ráadásul a kriptoeszközök körében csak alacsony számú eszközök (lásd fenti öt kriptoeszközt) vizsgálatára került sor, így könnyen lehet, hogy a kimutatott összefüggések csak a véletlennek köszönhetők. A témával kapcsolatos átfogóbb vizsgálatok egyelőre nem állnak rendelkezésre.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak