TBSZ: Tartós Befektetési Számla működése, előnyök, hátrányok

Cikkünkben a Tartós Befektetési Számla, TBSZ számla legfontosabb tulajdonságait, a TBSZ előnyeit, működését, és az adózási tudnivalókat beszéljük meg.

Mit jelent a Tartós Befektetési Számla, azaz TBSZ?

A Tartós Befektetési Számla, rövidítve TBSZ a hitelintézeteknél (például bankoknál) és befektetési szolgáltatóknál (például brókercégek) elérhető konstrukció. Kifejezetten magánszemélyek számára kialakított pénz- illetve értékpapírszámlát takar a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) kifejezés. A TBSZ, Tartós Befektetési Számla előnye röviden:

  • A számlán elhelyezett tőke kamat-, árfolyamnyeresége mentesülhet a 15%-os adó alól.
  • A TBSZ számlanyitást követő 3. év elteltével 10% adót kell fizetni a TBSZ-en tartott eszközök hozama után, ha a megszüntetés mellett döntünk.
  • A TBSZ számlanyitás évét követő 5. év elteltével 0%-kal adóznak a számlán tartott befektetések hozamai.
  • A NYESZ számlával ellentétben a TBSZ számlán az osztalékkal összefüggő adók megfizetése alól is mentesülünk.
  • A TBSZ-t szochó nem terheli. 2023 július 1. után kamat- és árfolyamnyereség mellett 13% szociális hozzájárulási adót (szocho) kell fizetni egyes befektetések (például bankbetétek) után, de a TBSZ számlán tartott összeg mentességet élvez a szocho fizetés alól.

Milyen ügyletek köthetők TBSZ, Tartós Befektetési Számlán?

A TBSZ számlán részvények, kötvények, állampapírok, befektetési jegyek, határidős termékek, opciók, deviza ügyletek, külföldi értékpapírok, ETF alapok is befektethetők. A Tartós Befektetési Számla futamideje alatt a fenti termékek szabadon eladhatót, új befektetések vásárolhatók, akár daytrade kereskedés is folytatható a számlán. A termékek köre szolgáltatónként változik, azaz a TBSZ számla megnyitása előtt győződjünk meg arról, hogy a bank/brókercég biztosítja-e azokat a szolgáltatásokat (például részvénypiaci hozzáférés a számlán), melyeket igénybe szeretnénk venni.

Tartós Befektetési Számla nyitása

Tartós Befektetési Számlát bankoknál, brókercégeknél, államkincstárnál nyithatunk. A megnyitáshoz (aktiváláshoz) a szerződések aláírása mellett minimum 25 ezer forint, vagy annak megfelelő deviza befizetése is szükséges. A TBSZ számlára csak pénz fizethető be, tehát értékpapírokat nem tudunk átvezetni rá.

A Tartós Befektetési Számla egy zárt konstrukció, azaz a számlanyitás éve a 0. év, azaz a gyűjtőév. Ebben az évben tetszőleges összegek beutalhatók a számlára. A gyűjtőév az adott év december 31-ig terjedő időszaka, függetlenül attól, hogy az év melyik napján nyitottuk a számlát. Tehát ha január 1-én nyitjuk a számlát, akkor a gyűjtőév valóban 1 évig tartó időszak, de ha december 30-án nyitjuk a számlát, akkor 1 napunk van a TBSZ számla feltöltésére. A gyűjtőév után már nem tölthetünk fel újabb összeget a számlára, de arra lehetőségünk van, hogy új TBSZ számlát nyissunk, így egy újabb gyűjtőévünk lesz további összegek befizetésére, de ez már egy másik TBSZ számla lesz.

Hogyan vehetünk fel pénzt a TBSZ számláról?

A gyűjtőév lezárásával, a következő évben kezdődik az első év. Ekkor a 3. lekötési évig csak úgy vonhatunk ki tőkét a TBSZ számláról, hogy az a számla megszűnését vonja maga után. Tehát lehetőség van arra, hogy az 1-3. évben kivegyünk pénzt, ez azonban a TBSZ megszűnését jelenti, és az adót be kell vallanunk, illetve befizetnünk. Tehát veszíteni nem fogunk, azt az adót kell befizetnünk, amit egyébként is be kellett volna fizetnünk egy nem TBSZ számla esetén, viszont elesünk az adómentességtől. Arra érdemes odafigyelni, hogy a kamatadó hatálya alá eső termékek (állampapírok) esetében egy normál, nem TBSZ számlán automatikusan levonják a felmerülő adókat, és erről bevallást sem szükséges készíteni, azonban ha egy TBSZ számlát "törünk fel", akkor ezen befektetési termékek után nekünk kell bevallani, és befizetni az adót. Jellemzően a TBSZ "feltörése" során felmerülő adót a tárgyévi SZJA bevallásban kell szerepeltetnünk, melyet a következő év májusáig kell beadnunk. Fontos azzal is tisztában lenni, hogy az idő előtti pénzfelvét (kivéve a 3. év után, lásd következő bekezdés) a teljes TBSZ számla megszűnését eredményezi.

Hogyan vehetünk fel pénzt a 3. lekötési év végén a TBSZ számláról?

A Tartós Befektetési Számláról pénzt kivonni a 3. lekötési év végén lehetséges úgy, hogy a TBSZ számla nem szűnik meg. Ekkor az alábbi esetek lehetségesek:

  • A Tartós Befektetés Számlán elhelyezett teljes összeget felvesszük, a TBSZ megszűnik, így és 10%-os adót kell fizetnünk a befektetések hozama után.
  • A TBSZ számláról nem vesszük ki a teljes összeget, de legalább 25 ezer forintot kell a számlán tartanunk. Ekkor a Tartós Befektetés Számla nem szűnik meg, a bent hagyott összeggel folytatódik. A kivont összegre vonatkozóan 10%-os adót kell bevallanunk és megfizetnünk.
  • Ha pedig nem jelezzük a fenti szándékaink egyikét sem a pénzintézet felé, akkor a TBSZ számla folytatódik.

Hogyan vehetünk fel pénzt a 3. lekötési év után a TBSZ számláról

Ha a 3. lekötési év végén nem veszünk fel pénzt a számláról, de a következő 2 évben forrást vonunk ki a számláról, akkor a TBSZ számla megszűnik, és a számlán elért növekmény után 10%-os SZJA-t kell bevallanunk, és megfizetnünk.

Mi történik az 5. év végén a Tartós Befektetési Számlával?

Az 5. év végével a TBSZ számla megszűnik, a rajta levő összeget, annak hozamait adófizetési kötelezettség nem terheli. A számla megszűnésekor a befektetési szolgáltatónk a normál számlánkra vezeti át az értékpapírokat, pénzeszközöket. Ha nincs a szolgáltatónál másik számlánk, akkor a TBSZ számla ettől kezdve normál számlaként működik tovább. Az 5. év végén lehetősége van a befektetőnek arra, hogy a TBSZ számlát meghosszabbítsa. Ezen szándékát a lejárat előtti év végéig (december 30-ig) kell jelezni a pénzintézet felé. A meghosszabbítás vonatkozhat a teljes összegre, de részhosszabbításban is gondolkodhatunk. Ebben az esetben a TBSZ-en levő összeg egy részét kivonjuk a számláról. A teljes és részmeghosszabbítással a TBSZ számlán levő hozam is tőkésedik, és egy újabb 5 éves időszak veszi kezdetét. Ezen 5 éves időszak alatt a fentebb részletezett szabályok maradnak érvényben, azaz az idő előtti megszűnés esetén adófizetési kötelezettség merül fel, de mivel a korábbi 5 év hozama tőkésedett, így csak az új időszakban felmerült hozamok után kell adót fizetni. A TBSZ számla teljes vagy részleges meghosszabbításával gyakorlatilag a gyűjtőévet (0. év) spórolhatjuk meg, ugyanakkor a TBSZ meghosszabbítása nem teszi lehetővé, hogy újabb pénzeszközt fektessünk be a számlára. Új pénzeszköz befektetéséhez egy önálló TBSZ számlára lesz szükségünk, ahol december 31-ig gyűjtőévünk lesz.

További fontos tudnivalók a TBSZ számlával kapcsolatban

Van még néhány fontos dolog a TBSZ számlával kapcsolatban:

  • Egy pénzintézetnél egy évben csak egy TBSZ számlánk lehet, azaz ha egy évben több TBSZ számlát szeretnénk, akkor több pénzintézetnél kell a számlákat megnyitnunk.
  • Minden évben nyithatunk új TBSZ számlát, de a különböző években nyitott TBSZ számlák között sem lehet átvezetéseket végezni.
  • Tartós Befektetési Számláról tőkét kivonni a számla megszűnése nélkül csak a 3. év végével lehetséges, még a gyűjtőévben sem tudunk tőkét kivonni a számla megszűnése nélkül.
  • A Tartós Befektetési Számla megszűnésével adófizetési kötelezettségünk is keletkezik. Bár ez egyértelmű azoknak, akik értékpapírokba fektetnek be, de ne feledkezzünk meg arról, hogy a kamatjövedelem (bankbetétek kamata, befektetési jegyek után fizetendő adó) sem kerül bevallásra, levonásra a TBSZ számlán, így ezt is a befektetőnek kell megcsinálnia.
  • A Tartós Befektetési Számla átvihető másik pénzintézethez. Az SZJA törvény már lehetőséget biztosít a TBSZ számlák áthelyezésére a lekötés megszakítása nélkül, ez az ún. lekötési átutalás.

TBSZ, Tartós Befektetési Számla hátrányai?

A TBSZ számla egy plusz számla lesz, előfordulhat tehát, hogy így egy újabb számla után kell számlavezetési díjat fizetnünk. Ez azonban nem tekinthető jelentős problémának. Egyrészt azért, mert csak nagyon alacsony számlaméret mellett fordulhat elő az, hogy az adókedvezmény kevesebb, mint a számlavezetési díj. Másrészt pedig nagyon sok pénzintézet, befektetési szolgáltató ingyenes számlavezetést kínál a számlára, ha már van a cégnél egy normál számlánk.

További hátránya a TBSZ számlának, hogy ha az 5. év előtt (kivéve a 3. év végén) veszünk ki pénzt a számláról, akkor a számla megszűnésével adóbevallást kell készítenünk. és adót kell fizetnünk. Ez akkor jelenthet plusz terhet a normál számlához képest, ha egyébként csak olyan terméket vásárolnánk, amely kamatjövedelem kategóriába tartozik (betét, állampapír, hagyományos befektetési jegy), mert ebben az esetben a szolgáltatónk nem fogja levonni, és bevallani az adót, hanem nekünk kell megtenni. Egyéb hátránya nincs a TBSZ számlának, hiszen a számla esetleges idő előtti megszüntetése nem jár következményekkel.

TBSZ számla folyamatos megtakarítás esetén

Problémába ütközhet az a befektető, aki folyamatosan megtakarít, és az összeget TBSZ számlán szeretné hosszútávon megtakarítani. Fontos tudni, hogy a TBSZ egy zárt konstrukció, azaz a gyűjtőévet követően nincs lehetőség arra, hogy beutaljunk a számlára. Ha például év elején januárban nyitjuk a számlát, akkor december 31-ig folyamatosan utalhatunk be a TBSZ számlára, és befektethetjük az összeget. Ezt követő évben kezdődik az első éve a számlának, majd 3, illetve 5 évig a konstrukcióban tartjuk a pénzünket. Időközben a befektetéseknek a hozam a TBSZ számlára érkezik, amit a számlán újra befektethetünk, de kivenni nem tudjuk, mert ez a TBSZ számla megszűnését vonja maga után. Ahogy fentebb utaltam rá, a számla megszűnése nélküli pénz kivételére a 3-dik, illetve 5-dik évben van egyedül lehetőség.

Látható tehát a fentiekből, hogy ha folyamatosan megtakarítunk, a megtakarításunkat folyamatosan be szeretnénk fektetni, akkor minden évben új TBSZ számlát kell nyitnunk. Ennek megfelelően minden évben lesz egy olyan Tartós Befektetési Számlánk, amelyiknek gyűjtőéve lesz és befizethetünk az számlára. Azt is látni kell, hogy például egy 20 éves megtakarítási ciklus alatt így elhasználunk 20 db számlát, illetve egy időben egyszerre 6 aktív TBSZ számlánk lesz, mivel az 5. év után ki kell vonnunk a számláról a pénzt és egy új TBSZ számlára befizetni (vagy a fentebb részletezett módon meghosszabbíthatjuk a lejáró TBSZ számlát). Önmagában ez nem feltétlenül jelent problémát, de látható, hogy alaposan nyilván kell tartani a számlákat, és mivel egy időben 6 számlánk lesz, így egyszerre hat értékpapír számla számlavezetési díját fizetjük. Általában a megspórolt adó még így is több lesz, mint a költségek. Kisebb megtakarítási összeg esetén azonban előfordulhat, hogy a megspórolt adó is olyan kis összeg, hogy nem éri meg a TBSZ számlával az időnket elvesztegetni. Könnyen kiszámolható, hiszen a számlán a 15%-os nyereség adó takarítható meg. Ha például 1 millió forintot fektetünk be évi 3%-os kamatra, akkor a nyereségünk 30.000 Ft lesz, melyre az adó 4500 Ft. Ehhez vegyük hozzá, hogy a TBSZ számla éves számlavezetési díja például 2000 Ft, akkor a TBSZ számlával összességében 2500 Ft-ot takarítunk meg. Ha esetleg az összeget egy másik bankba kell utalnunk, akkor még utalási díj, tranzakciós illeték is felmerülhet. Kérdés az, hogy 2500 Ft-ot megér-e nekünk a számla nyitására fordított idő.  A fentiek alapján kiszámolhatja bárki, hogy mikor éri meg TBSZ számlát nyitni, de általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb a befektetési tőke, illetve a várható hozam, annál jobban megéri a számlanyitás.

Tartós Befektetési Számlák közötti különbségek

Fontos azzal is tisztában lenni, hogy  a TBSZ számlán megvásárolható értékpapírok köre bankonként, befektetési szolgáltatónként eltér. Például az Államkincstárnál vezetett TBSZ számlára kizárólag magyar állampapírokat vásárolhatunk (igaz ugyanakkor, hogy a számlavezetés ingyenes). Kereskedelmi bankok esetében a TBSZ számlára akár befektetési alapok jegyeit is megvásárolhatjuk (jellemzően a bank saját befektetési alapjait). A fentieken túl a brókercégek, befektetési szolgáltatók által kínált TBSZ számlákra akár részvények is vásárolhatók, külföldi tőzsdei termékek is vásárolhatók. Ezeknél a brókercégeknél, akár daytrade kereskedést is folytathatunk a számlán.

TBSZ számlát érintő adózási változások 2019. június 1-től

2019. június 1-től kibocsátott lakossági állampapírok mentesülnek a kamatadó alól (állampapírok adózásáról itt beszéltünk), így ha a jövőben újabb lakossági állampapírokat szeretnénk vásárolni, akkor már nem szükséges TBSZ számlára megvásárolnunk ezeket az állampapírokat. Arra viszont oda kell figyelni, hogy ha TBSZ számlára vásároljuk az új állampapírokat, és idő előtt feltörjük a TBSZ számlát, akkor az új állampapírokon elért hozam is adóköteles lesz. Itt beszélünk a 2019 június 1. után kibocsátott állampapírokról:

 
 

A TBSZ mellett versenyképes alternatíva lehet a Nyugdíj előtakarékossági Számla (NYESZ). Ennek azonban összetettebb feltételei, nagyobb politikai kockázatai vannak. Ezekről egy átfogó bejegyzésben beszéltünk, melyet itt találsz: NYESZ vagy TBSZ: Mikor, melyik a jobb választás?

TBSZ és a kettős adóztatást elkerülő egyezmény felmondása

Az Egyesült Államok 2022. július 8-án felmondta a Magyarországgal kötött, 1979-es kettős adóztatás elkerülését célzó szerződést. A változások 2024. január 1-én lépnének életbe. 2023. november 21-én elfogadta a parlament az őszi adócsomagot, melynek befektetési vonatkozásban kiemelhető lényeget itt beszéltük meg. A következő változások lépnek életbe:

  • Amerikai székhelyű brókercégnél kötött ügyletek nem veszítik el az ellenőrzött tőkepiaci ügylet státuszát (bekerült az SZJA tv. 67/A részébe az OECD kifejezés)
  • A fentiek azt jelentik, hogy amerikai brókercégeknél vásárolt részvények esetében is ugyanúgy kell bevallani (nyereséget szembeállítani a veszteséggel stb..) a nyereséget, ahogy más brókercégek esetében, lásd itt.
  • Az árfolyamnyereségre 15 százalék SZJA fizetendő (kivéve TBSZ számla, lásd itt)
  • Amerikai részvények osztaléka:
    • 30 százalék forrásadó, amit a brókercéged fog levonni (amerikai oldal)
    • 5 százalék forrásadó, amit magyar oldalon be kell vallani/fizetni
    • 13% szocho az osztalékrészvények adózása szerint lásd itt..
    • TBSZ számla esetén csak a magyar forrásadó és szocho fizetése kerülhető el

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link