OsMA indikátor képlete, használata és hibái a tőzsdei kereskedésben

A kereskedésben nagyon fontos szerepet kapnak azok az indikátorok, melyek jól és hatékonyan mutatják a piaci helyzeteket: túlvett, vagy túladott szituációkat. Az egyik ilyen nagyon jó elven működő indikátorunk az OsMA. Sok stratégia használja alap indikátornak és sok, kiegészítő, megerősítő indikátornak. Ez is mutatja, hogy az OsMA indikátor jól hasznosítható az elemzésben. Bár önmagában is értelmezhető a jelzése, de érdemes a MACD és a mozgóátlagokról területén szerzett jártasságunkat is felhasználni a jobb megértésért.

 
 

OsMA számítása, képlete

Az OsMA az „oscillator of moving average” kifejezés rövidített változata. Ami nem jelent mást mint: mozgóátlagos oszcillátor. A korrekt megéréséért érdemes megjegyezni: az OsMA indikátort többféle számítással is képzik, így előfordulhat, hogy két OsMA indikátor azonos beállítással más-más értéket mutat. Én a legelterjedtebb számítási képletet ismertettem. Ez található meg például a MetaTrader felületen is.

A legáltalánosabb értelemben a mozgóátlag oszcillálója az oszcillátor és a simított változat közötti különbség. Az OsMA indikátor által mutatott értéket leggyakrabban az MACD indikátorból számítjuk A linkelt részben sok információt találni a MACD indikátorról, de a gyorsabb megértés kedvéért pár szóban itt is kifejtem a működését.

OSMA indikátor

Az MACD (vagy a mozgóátlag konvergencia/divergencia ) maga egy oszcillátor jellegű indikátor. A legfontosabb a MACD vonala: a 12 periódusos exponenciális mozgó átlag (EMA) és a 26 periódusos EMA közötti különbség. Az MACD indikátor egy szignál vonalat is ábrázol, amely a MACD érték 9-es periódusú mozgóátlaga.

Az OsMA pedig egy lépéssel továbbmegy: a különbséget mutatja az MACD indikátor két fő értéke között, pontosabban, a különbséget a MACD és a szignálvonal érték között:

OsMA = MACD – szignál vonal értéke

Azaz nagyon leegyszerűsítve: két mozgóátlag egymáshoz mért távolságát vizsgáljuk (MACD), és hasonlítjuk ezt az értéket az így képzett egyszerű mozgóátlaghoz (szignál). A két érték közti távolság mutatja a két vonal relatív mozgását. Ez a vizsgálat nem más mint a mozgóátlagok egyszerű felhasználása. Itt fontos a megértéshez a mozgóátlagok és a MACD teljes ismerete! Jellemzően a 12,26,9 értéket használjuk, mely a legtöbb MACD stratégiában alapérték.

OsMA indikátor tulajdonságai

A nevéből is kiderül, hogy ez egy oszcillátor indikátor. A számolásából pedig egyértelmű, hogy nem zárt skálás indikátor. Így bármely értéket felvehet.

OsMA indikátor hibái:

  • Az OsMA indikátor mozgóátlagokat használ, ami egy bizonyos késleltetést ad a jelzéseknél. Ezt az EMA, azaz exponenciális számítási módszer kicsit enyhíti.
  • Az OsMA indikátor alapbeállításnál a close értékekre számol, aminél általános szabály: csak az adott gyertya lezáródásakor kapunk korrekt OsMA értéket. Ezt kifejezetten érdemes figyelni, ha MTF-es indikátort használunk.
  • Univerzális indikátor, azaz azonos elvek szerint használhatjuk havi, de perces chartokon is, illetve komolyabb megkötés nélkül használható minden instrumentumon: tőzsdei és FOREX kereskedésekben nagyon elterjedt indikátor az OsMA.
  • A nagy rések, extrém gyertyák megzavarhatják az OsMA jeleit, mindig figyeljük a grafikont. Itt a zavaró hatást az exponenciális mozgóátlag számíts fokozza! Ilyen esetben érdemes fenntartással kezelni a jeleket.

OsMA indikátor használata

A OsMA indikátor hisztogram extrém csúcsai és völgyei jelzik, mikor az MACD leginkább eltávolodik a szignál vonalától. Ezek az esetek azok, amikor nagyobb a fordulási valószínűség. Itt konkrét szinteket (RSI, stochastic és más zárt skálás oszcillátorra ellentétben) nem határozhatunk meg, így a vizuális vizsgálatra hagyatkozunk. Az alapvető használata a kialakult extrém csúcsok, völgyek figyelése. Illetve a normál csúcsok, völgyek fordulata. Itt nagy segítséget ad, ha tanulmányozzuk a MACD indikátor használatáról szóló cikkeket!

A hagyományos „mozgóátlag kereszteződés” elve alapján a nulla szintet is figyelni kell az OsMA. Ilyenkor töri egymást a MACD és a szignál, a két érték közti táv nulla lesz. Az OsMA indikátor nagyon jól használható (talán az egyik legjobb!) divergencia indikátor. Bár a divergens mozgások felhasználása a tőzsdei kerekedében az átlagnál nagyobb gyakorlatot kíván, de a többlet munka meghozza z eredményét!

OsMA indikátor letöltése

A legtöbb kereskedési programban nincs szükség OsMA letöltésre, hiszen alap indikátor. A MetaTrader alapból kétféle OsMA indikátor megvalósítást is ad. Alap használatra megfelelőek ezek az alap OsMA indikátorok, de több, nagyon hasznos funkcióval bővített átíratok is léteznek. Ilyen például a truetl.com oldalon lévő ingyenes MTF OsMA indikátor, mely Multi Timeframe, és stepless és hisztogram módban is működőképes. A képen a napos OsMA indikátort jelenítettjük meg órás grafikonon.

OSMA indikátor

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link