Mit jelent az 51%-os támadás? Avagy meddig biztonságos egy kriptopénz

A bitcoin és más peer-to-peer rendszerben működő (altcoinok) kriptopénzek előnyének tekintik a decentralizált jelleget, amely biztosítja a rendszer támadhatatlanságát, illetve  a résztvevők részéről a manipuláció mentességet. Cikkünkben azt a témát járjuk körbe, hogy milyen határok között érvényesül a decentralizáció okozta előny, illetve milyen esetekben lehetséges manipulálni a peer-to-peer fizetési hálózatokat, mint például a bitcoint.

Az alapokkal kapcsolatban annyit érdemes megbeszélni, hogy a bitcoin és más fizetési hálózatok esetén az ún. bányászati tevékenység működteti a hálózatot, ez a bitcoin esetében a bitcoinok előállítását és a tranzakciók érvényesítését, hitelesítését jelenti, amely során bonyolult számítási műveletek elvégzésére van szükség.

Mit jelent az 51%-os támadás?

A címben is szereplő 51%-os támadás kifejezés egy olyan elméleti lehetőség, amely arra utal, hogyha egy bányásztársaság kezében a bányászati erő több, mint 50%-ka összpontosul, akkor visszamenőlegesen képes megváltoztatni a blokkláncot, azaz manipulálni a tranzakciókat. 

A kérdés tehát az, hogy mennyire tud koncentrálódni egy  kriptovaluta, például a bitcoin bányászati tevékenysége, amely általánosságban azzal függ össze, hogy mennyire lehetséges célgépet alkalmazni a bányászati tevékenység során.  A célgépek építésének lehetősége oda vezethet, hogy koncentrálódik a bányászok piaca, azaz előbb utóbb egyes cégek nagyobb számítási kapacitással fognak rendelkezni, és a kisebb bányászokat kiszorítják a piacról, mivel a nagyobb méret egyúttal a költséghatékonyságot is jelenti. A Bitcoin fizetési hálózat esetében az alábbi képen láthatjuk a cikk írásának pillanatában a bányászati erő eloszlását. Az aktuális adatok itt kérhetők le: https://www.blockchain.com/charts/pools

bitcoin bányászati erő

A fenti ábrán jól láthatjuk, hogy kevés a szereplő, az 1% feletti számítási kapacitással mindössze 15 társaság rendelkezik, és a számítási kapacitás kétharmadát összesen hat bányásztársaság birtokolja. A legnagyobb társaság 18%-os számítási kapacitással rendelkezik. Természetesen ez még messze van az 51%-tól, de a bányásztársaságok között érdekcsoportok is kialakultak. Látható, hogy mindösszesen 3-4 szereplő szükséges az 51 százalékos részesedéshez.  Érdemes tehát figyelni, hogy hogyan alakul a számítási kapacitás eloszlása, az egyes társaságok, illetve érdekcsoportoknak mekkora befolyása lesz.

Minden olyan változás, amely további szereplők megjelenését, az egyes szereplők súlyának csökkenését idézi elő egy pozitív változásnak tekinthető a decentralizáltság szempontjából. Ennek ellentéte, a koncentrálódás pedig a piac befolyásolását, a manipuláció lehetőségét vetheti fel.

A fenti problémát már évekkel ezelőtt felvetették fejlesztők, programozók. Többek között így született meg a Litecoin azaz a script alapú, script algoritmust használó altcoinok. Itt a cél az volt, hogy az algoritmusnak a memória igénye legyen nagy, így nehezebb és költségesebb (memória modulok drágábbak) célgépet építeni: Litecoin (LTC) alapok, bányászat, különbség a bitcoinhoz képest.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak