Érdemes részvényt vásárolni a mikulás rally miatt?

A bejegyzésemben megbeszéljük, hogy milyen statisztikai alapja van a mikulás rallynak, mi történt a múltban az amerikai részvénypiacon. Keressük a választ arra a kérdésre, hogy érdemes-e a mikulás rallyra hagyatkozva befektetni, részvényt venni. Témáink:

  • Mikor van a mikulás rally? Milyen okai lehetnek
  • Mit kell tudni a mikulás rallyról?
  • Van olyan év, amikor nincs mikulás rally?
  • 9 rendkívüli hozamot hozó időszak a tőzsdén

Mikor van a mikulás rally? Milyen okai lehetnek

A mikulás rally időszaka általában az év utolsó 5 hete, azaz november végétől december végéig tartó időszak. Beletartozik tehát a mikulás rallyba az ünnepek közötti időszak, amikor rendszerint alacsony a likviditás, kevés a piaci szereplő a tőzsdéken. A mikulás rally mögött az a megfigyelés áll, hogy a tőzsdéken jobb átlaghozamot lehet elérni december hónapban. Hogy ez pontosan mit jelent, miért érthető félre, arról két bekezdéssel lejjebb fogunk beszélni. Előtte még térjünk ki a mikulás rally okaira.

Számos elmélet született már arról, hogy a mikulás rally jelenség hátterében milyen folyamatok húzódhatnak. Egyesek szerint december hónap második felében már szabadságra mennek az intézményi befektetők, akik jellemzően pesszimista beállítottságúak, így kevesebb eladási megbízás kerül a piacra. Mások szerint az év végi záróár beállításhoz van köze, azaz az alapkezelők, hedge fundok azért veszik a részvényeket, hogy az éves hozamon (nagy mennyiségű vétel emeli a részvények, tőzsdeindexek árfolyamát)  még szépíteni tudjanak. Magyarázható a mikulás rally azzal is, hogy alacsonyabb a likviditás a piacon december második felében, de adóoptimalizálási okok is lehetnek a háttérben.

Véleményem szerint pedig az önbeteljesítő jóslat hatás is megfigyelhető. Befektetők széles tömege olvassa a gazdasági médiát, ahol a találkozhatnak (nem túl részletesen és objektíven) a mikulás rally fogalmával. Ennek hatására pedig vásárolnak. Mielőtt azonban a mikulás rallyban bízva vásárolnál, nézd meg a múltbeli adatokat. Erről beszélünk a következő bekezdésekben.

Mit kell tudni a mikulás rallyról?

A mikulás rally mögött az a hosszútávú megfigyelés áll, hogy az év többi hónapjához képest december hónapban jobban teljesítenek az amerikai tőzsdék. A "Sell in may and go away" tőzsdei mondás kapcsán már eljött az alábbi ábra. Láthatjuk, hogy a december hónap rendelkezik a legnagyobb átlaghozammal (1,51%) az amerikai részvénypiacon.

mikulás rally átlaghozamok

Gyakori, hogy a befektetőnek a fenti grafikon elég is ahhoz, hogy elkezdjen vásárolni a tőzsdén, azonban ha részletesen megnézzük a dolgot, akkor a helyzet nem ennyire egyszerű. A fenti adat ugyanis átlaghozam. Ez nem azt jelenti, hogy nincsenek veszteséges december hónapok. Az átlaghozam úgy jön ki, hogy több évtizedre visszamenőleg megvizsgáljuk december hónapban az amerikai részvénypiac teljesítményét, majd ezeket a hozamokat összeadjuk és elosztjuk az évek számával. Vannak tehát olyan évek, amikor negatív az elérhető hozam, ezek csökkentik az átlaghozamot. Az átlag torzító hatásáról részletesen beszéltünk, itt érdemes tájékozódnod erről.

Van olyan év, amikor nincs mikulás rally?

Az átlagból nem derül ki a válasz, de az alábbi képen láthatjuk az 50-es évek óta az amerikai részvénypiac (500 legnagyobb társaság) havi teljesítményét. Jó pár olyan évet találunk, amikor 0 közeli hozamok vagy negatív hozamok voltak elérhetők december hónapban. Relatíve kevés olyan év van, amikor nagy hozamok voltak elérhetők, tehát, amire már azt mondhatnánk, hogy tényleg rally van a tőzsdén. Én a 4% fölötti esetekre mondanám azt, hogy érezhető volt a piacon veszik a részvényeket, erőteljes emelkedő trend van. Ilyen év volt a 2017 és 2016-is, de mindkét esetben más-más tényezők is voltak a háttérben, melyek segítették az emelkedést. Például 2017-ben a társasági adócsökkentés, 2016-ban pedig az elnökválasztás utáni rally része volt a decemberi emelkedés a tőzsdén.

mikulás rally a múltban

(kép forrása: bullmarkets.co)

A fenti ábrából mindenki eldöntheti saját maga, hogy mennyire érdemes a hírekben felbukkanó mikulás rally említése miatt átgondolatlanul részvényt vásárolni. Bár valóban átlagosan az egyik legjobb hozamot hozó hónap a tőzsdéken a december hónap, láthattuk a fenti grafikonon, hogy ez nem jelenti azt, hogy mindig pozitív hozamot lehet elérni december hónapban.

A pozitív hónapok idején pedig a visszaesésekre is oda kell figyelni. Tehát lehetséges, hogy a mikulás rally 4-5 hete alatt a részvénypiac 5%-ot emelkedik, de közben 5%-os visszaesés (drawdown) is lesz ezen időszak alatt. (A visszaesések pedig nagyon jól próbára tudják tenni a kereskedőt). A mikulás rally tehát egyike a több tucat naptárhatáson alapuló megfigyelésnek. Ezek közül számosra kereskedési stratégiák is épülnek. A témáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

9 rendkívüli hozamot hozó időszak a tőzsdén

A következő bejegyzésben a mikulás rallyhoz hasonló megfigyelésekkel foglalkozunk. Azokat a rendkívüli időpontokat, időszakokat tárgyaljuk meg, melyek alatt a múltban rendkívüli, a szokásosnál nagyobb hozamokat lehetett kimutatni. Megnézzük a különböző naptár effektusokat (9 ilyen hatást vizsgálunk meg), szó lesz arról, hogy milyen napokon, mely hónapokban figyelhetők meg a szokásosnál nagyobb hozamok a tőzsdéken. Témáink:

  • Day of the week hatás a tőzsdéken
  • Month of the year hatás a tőzsdéken
  • Január-effektus a tőzsdéken
  • Sell in may and go away
  • Mikulás rally
  • Karácsony előtti és utáni kitüntetett napok a tőzsdén
  • Turn of the month és payday effect hatás
  • Fed kamatdöntés előtti 24 óra
  • Pre-Holiday-effect, azaz ünnepnap effektus
  • Különleges napok, hónapok a tőzsdéken

Részletek: 9 rendkívüli hozamot hozó időszak a tőzsdén

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link