Miért NE vásárolj bankrészvényeket?

Általános vélemény, hogy a bankok jól járnak az emelkedő kamatokkal, így az elmúlt hónapokban megnőtt az érdeklődés a banki részvények iránt a befektetők körében. Arra is láthatunk példát, hogy tanácsadók, oktatók azzal folytatnak marketing kampányokat, hogy az amerikai, európai banki részvényekkel lehet a jövőben nagy pénzt keresni a növekvő kamatok miatt. Egyik olvasóm kért meg, hogy egy ilyen ajánlatról mondjam el a véleményen. Ez után döntöttem arról, hogy beszéljünk a banki részvényekről, így a cikkünkben annak járunk utána, hogy a bankok működésére hogyan hatnak a kamatok, és megnézzük milyen összefüggést találtak a kutatások az emelkedő kamatok és a banki részvények árfolyama között. Témáink:

  • A bankpapírok kamatérzékeny részvények
  • A növekvő kamatbevétel egy átlag
  • Magas kamatok mellett, magas az infláció
  • Kisebb növekedési lehetőségek
  • Romlik a portfólió minősége
  • A növekvő kamatok és a gazdasági lassulás
  • A kamatok és a banki részvények közötti negatív kapcsolat
  • Kiválasztom a legjobb banki részvényt

A bankpapírok kamatérzékeny részvények

Széles körben ismert az a nézet, hogy a bankpapírok kamatérzékeny részvények. Ez a legtöbb befektető fejében azt jelenti, hogy a bankok jól járnak az emelkedő kamatokkal. Idéznék egy magyar befektetőket célzó marketing anyagból: „A bankok magas kamatkörnyezetben általában jól teljesítenek.”

Ennek a nézetnek az az alapja, hogy az emelkedő kamatokkal a bankoknak nagyobb lesz a kamatbevétele. Például az S&P Global nem is olyan régen készített egy felmérést a 85 legnagyobb európai bank körében. Ebből kiderül, hogy egy 200 bázispontos kamatemelés átlagosan 18,1 százalékkal (2021-es évhez viszonyítva) növelné az európai bankok kamatbevételeit. Ha ebből a felmérésből kivesszük a tőkeerős svájci bankokat, akkor a kamatbevételek növekedési átlaga 12,1%-ra változik.

Ugyanakkor, ha megvizsgáljuk a bankrészvények árfolyamának alakulását, akkor azt láthatjuk, hogy a piaci szereplőket nem túlságosan érdekli, hogy növekvő bevételei lesznek a bankpapíroknak, mert az orosz-ukrán háború óta eladói nyomás alatt van az európai bankszektor, ahogy ez a 600 bankrészvényt tartalmazó ETF alap grafikonjából (kék) is kiderül.

Nézzük a problémákat, azaz miért nem érdemes valójában bankrészvényeket vásárolni, ha emelkedő kamatokra számítunk.

A növekvő kamatbevétel egy átlag

Már a fent hivatkozott anyagból is kiderül, hogy átlagról beszélünk és az átlagon belül vannak olyan bankok is, melyeket negatívan érint a kamatemelés. Erről az alábbi eloszlásgörbe is információt adhat nekünk.

forrás: S&P Global

Magas kamatok mellett, magas az infláció

A növekvő kamatok nem csak úgy önállóan léteznek a gazdaságban, rendre a magas infláció következményei, azaz az infláció növeli a bankok bérköltségeit, működési költségeit, a forrásköltségeket rövid és közép távon. A növekvő költségek gyakorlatilag eltüntethetik a kamatbevételekből származó plusz jövedelmet jelentős részét.

Kisebb növekedési lehetőségek

Bár rövid távon kétségtelen, hogy pozitív hatása van a magasabb kamatoknak, ugyanakkor a magas kamatok visszavetik a hitelállomány bővülését. Kevesebb új hitelt tud a bank kihelyezni, hiszen sokkal kevesebben engedhetik meg maguknak a magasabb törlesztőrészletek kifizetését.

Romlik a portfólió minősége

A banki portfóliókban nagyon sok olyan ügyfél van, aki alapvetően nem gondolta át a növekvő hitelkamatok mekkora terhet rónak a saját költségvetésére, így ilyen időszakokban növekszik a nemfizető, rosszul fizető ügyfelek aránya, azaz a banki bevételek csökkennek, a bank portfóliójának minősége romlik.

A növekvő kamatok és a gazdasági lassulás

A kamatok emelkedésére legtöbbször azért van szükség, mert inflációs nyomás alá kerül az ország gazdasága. Ennek oka legtöbbször a munkanélküliségi ráta és az infláció közötti negatív kapcsolatban keresendő. A növekvő kamatok azonban lassítják a gazdasági növekedést, gyakran felszínre kerülnek ilyenkor a problémák, a recessziótól való félelem, és az ilyen időszakok alapvetően nem kedveznek a kockázatos eszközöknek, így a banki részvényeknek sem. Némiképp magyarázható ezzel az európai bankok gyenge teljesítménye, és ehhez még tegyük azt is hozzá, hogy a bankszektor alapvetően jó évet zárt a 2021-es évben. A részvényárak emelkedtek, azaz a piac részben már beárazta az emelkedő kamatokból származó többletnyereséget.

A kamatok és a banki részvények közötti negatív kapcsolat

Nem szabad a közgazdaság-tudományi tények mellett sem elmenni. Ezek szerint a kamatemelés érzékenyen érinti a banki részvényeket, illetve a kamatemelés és a részvények árfolyam között negatív kapcsolat mutatható ki. Néhány vizsgálat ezek közül:

  • Lynge és Zumwalt már 1980-ban kimutatta, hogy a kereskedelmi bankok részvényei érzékenyen reagálnak a kamatváltozásra
  • Hasonló megállapításra jutott 1990-ban két másik kutatás (Akella és Chen, illetve Bae).
  • Az újabb kutatások közül a 2008-ban Yin, Yang és Handford által végzett vizsgálatot emelhetjük ki, melynek fő megállapítása, hogy a banki részvények ára és a Fed irányadó kamata között negatív a kapcsolat, azaz a kamatemelésre negatívan reagálnak a részvények.
  • 2010-ben egy újabb vizsgálat készült a témában Jimmy D. Moss és Gisele J. Moss vezetésével. Ez a vizsgálat megerősíti a fentieket, azaz a kamatváltozás és a banki részvények hozama között negatív a kapcsolat.

Kiválasztom a legjobb banki részvényt

A fenti vizsgálati anyagot könnyedén lesöpörhetjük az asztalról azzal, hogy azt mondjuk, a tanácsadónk/brókerünk megtalálja az átlagon belül azokat a bankokat, melyek jól járnak a kamatemeléssel, és a részvényeik árfolyama emelkedni fog. Ehhez érdemes hozzátenni azt, hogy ezeknél a részvényeknél a piac már beárazta ezt a hírt, és a jövőbeni árfolyamra sokkal inkább olyan tényezők lesznek hatással, mint az árfolyam/nyereség, árfolyam/könyv szerinti érték hányadosa.

Továbbá ha mindenáron szakértők tippjeire hagyatkozva szeretnénk megtalálni a következő évek néhány sikeres bankrészvényét, akkor vegyük figyelembe, hogy a szakértők 94 százalékának találati aránya nem jobb a véletlen ügyletkötésnél, illetve az elmúlt 90 évben egyetlen részvény kiválasztásával:

  • 11,83% az esélye annak, hogy a teljes befektetési tőkédet elveszíted
  • 57,4 (100-42,6) százalék  az esélye annak, hogy a kötvénypiaci hozamoknál rosszabb hozamod lesz
  • 69,2 (100-30,8) százalék az esélye annak, hogy a tőzsdeindexszel elérhető hozamot nem éred el.
  • 4 százalék a valószínűsége, hogy megtaláld a sikeres társaságokat
  • 0,4 százalék a valószínűsége, hogy a következő google társaságot megtaláld.

Bővebben az alábbi előadásban foglalkoztunk a témával:

 
 

A 2023-as évben az amerikai bankok betétesei szembesülhettek először azzal a problémával, hogy a kamatemelés negatívan érinti a bankok eredményességét. Ugyanakkor az amerikai bankok problémái nem egyediek, hiszen a fenti adatokból kiderül, hogy hasonlóan negatívan érinti az európai bankokat is az emelkedő kamat. Az amerikai bankrendszert érintő problémákról, a témával kapcsolatos vizsgálatokról egy külön bejegyzésben foglalkoztunk.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak