Market Facilitation index indikátor számítása, használata a tőzsdén

A piacon sok indikátor van és pár nagyon hasznos információkat közöl. A Market Facilitation index indikátor kifejezetten hasznos információkat ad. Beléptetésre egyáltalán nem ad jelet, de a piac erejére, ármozgások és a volumen, forgalom együttes szemléltetésére nagyon hasznos.

Market Facilitation index indikátor

"Trading Chaos" című könyvében Bill Williams új módszert vezet be az ár és a mennyiség összekapcsolására annak érdekében, hogy megismerje a piac fejlődését, változását. Több olyan indikátort alkotott, melyek nem csak az ármozgásokat vizsgálják, hanem a volumen, a forgalom értékét is bevezetik az indikátor számításba. Ilyen a most bemutatandó Market Facilitation index is. A BW MFI (Bill Williams Market Facilitation Index) egy egyszerű képletet használ, aminek a megértése nem jelent túl nagy problémát:

Market Facilitation index = (Maximális ár – Minimális ár) / Volumen

Azaz nagyon leegyszerűsítve: kiszámoljuk az adott időszak (például egy napi gyertya) maximális és minimális ára közti távolságot. Ez megmutatja mennyi volt a napi maximális ármozgása a terméknek. Majd ezt elosztjuk az adott időszak kereskedési mennyiségével. Így megtudjuk, hogy egy egység (pip, forint, dollár, euró stb.) elmozdulásra átlagosan mennyi forgalom (lot, részvény darabszám stb.) jut. Ez jól mutatja, hogy milyen arányban van az mozgás, árváltozás és a mögötte álló forgalom, azaz piaci erő.

Market Facilitation index indikátor

Market Facilitation index indikátor tulajdonságai

A Market Facilitation index nem csak az árváltozást, hanem a forgalmi adatokat is mutatja. Jellemzően nem ad iránymutatást a további irányra, hanem az adott ármozgás nagyságát viszonyítja a forgalommal: erős vagy gyenge a mozgás. Így a használata nagyon egyszerű: négy színt kell figyelni és annak a jelentéstartalmát értelmezni.

A Market Facilitation index majdnem univerzális indikátor, hiszen minden terméken használható, ahol minőségi adatokat kapunk. Azaz a FOREX kereskedésben, és a hasonló nem központosított kereskedésben nem olyan megbízható, hiszen itt a forgalmi (volumen) adatok nem megfelelőek. A Market Facilitation indexnél vegyük figyelembe, hogy kifogástalan adatot csak a gyertya lezáródásakor kapunk, hiszen a minimális és maximális végleges ár csak lezáródáskor fixálódik. Ez az olyan instrumentumoknál kifejezetten fontos, ahol van záró szakasz a napi kereskedésben, és ezek jellemzően nagy forgalmú időszakok. Az indikátor bármely idősíkon működik, de a nagyon rövid sok a piaci zaj, így ott már kisebb jelentősége van a Market Facilitation indexnek.

Market Facilitation index indikátor hibái

A Market Facilitation indexnek alapvető hibája nincs, hiszen nem ad jelzést. Az egymást követő extrém nagyságú ármozgásokat és/vagy volumenadatokat mutató időszakok közt is korrektül jelzi a változást. A használatánál előfordulhat személyi hiba, ami az első pillanatban logikátlan jelzéseiből fakad: itt a nagyobb oszlop nem a nagyobb, jobb, erősebb, intenzívebb piaci pezsgést jelzi. A volumennel való osztásnál kaphatunk nagy Market Facilitation index értéket akkor is, ha a volumen nagyon lecsökken, például ha a forgalom egy passzív, éjszakai időben közel nullára esik egy indexnél.

Market Facilitation index indikátor használata

A képen négy színkódot látunk, a színezés hagyományos, így én ezeken a néven nevesítem az adott színt és párosítjuk a jelentést. A színkód két jellemző növekedését és csökkenését vizsgálja: ármozgás (Max-Min, azaz a gyertya nagyságát) és a volumen, azaz a forgalom adatokat.

Zöld: A zöld sáv megjelenése azt sugallja, hogy több kereskedő lép be a piacra egy aktuális ármozgás irányába, és a mozgás erősödik. Az árelmozdulás növekvő, és a forgalom is növekvő. Ez azt jelenti, hogy az aktuális mozgás irányába javasolják a belépést, mert a forgalom növekedésével az elmozdulás is megnőtt. Így vélhetően a piaci szereplők aktívak, támogatják a mozgást. Itt az iránnyal szembeni pozíciókat ellenőrizzük, ha kell zárjuk azokat. Ezt a mozgást Bill Williams „Green” azaz zöld névvel illeti.

Barna: A barna oszlop megjelenése arra utal, hogy a kereskedők csökkentik érdeklődésüket, kevésbé bíznak az aktuális ármozgásban, ami így véget érhet. Ebben az időben legjobb elkerülni, a belépéseket az adott irányba, vagy azt nagyobb körültekintéssel végezni. Néhány barna oszlop megjelenése sorban azt is jelezheti, hogy az árfolyam megváltoztatja az irányt.Itt az Market Facilitation index értéke csökken, és forgalom is csökken. A Market Facilitation index megalkotója ezt a helyzetet „Fade” jelzővel illeti.

Kék oszlopok jelentései. A Market Facilitation index felfelé tart, de a volumen le. Ez jellemzően az ideges, iránytalan piacot elemzi, ahogy az ármozgások nagyok, de a mögöttes erő kicsi. Itt a távolmaradást javasolják, hiszen a mozgások nagyok, de erőtlenek, a piaci volumen kicsi. Sok hamis jelzést kaphatunk. Ezt Bill Williams a „Fake” jelzővel illeti.

A pink, rózsaszín oszlopok a csökkenő Market Facilitation index mellet a forgalom emelkedő. Ami egy kitörés, vagy erőteljesebb mozgás lehetőségét hordozza magában. Egyre több piaci szereplő lép a piacra, a figyelem a termék felé fordul, de az árelmozdulás még csökkenő. Itt is figyeljünk arra, hogy a Market Facilitation index nem határozza meg az irányt, csak a mozgás mértékét és a volument figyeli. Squat-nak nevezi Bill Williams ezt a szakaszt.

Bár a szakirodalom nem tárgyalja, de van a Market Facilitation indexnek egy alternatív felhasználási módja is: Nagyon szépen mutatja a passzív időszakot, ahol a volumen erőteljesen lecsökken, és a Market Facilitation index kiugró lesz.

Market Facilitation index indikátor

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link