Maginfláció: Mi a maginfláció? Számítása, KSH

Kategória: 

Cikkünkben megbeszéljük, mit jelent a maginfláció, megnézzük a maginfláció számítását, illetve szó lesz arról is, hogy a KSH milyen új változásokat jelentett be a maginflációval kapcsolatban.

Mi a maginfláció? Mit jelent a maginfláció?

A maginfláció (core inflation) egy speciális inflációs mutató, amelyet úgy számítanak ki, hogy az inflációs mutatóból kiveszik a gyorsan, rövid távon változó elemeket. A maginfláció tehát arra jó, hogy a középtávú folyamatokat követni lehet a segítségével, mert kiszűri az átmeneti hatásokat.

Milyen tételek kerülnek kizárásra a maginfláció számításánál?

A maginflációs mutatóban a nem feldolgozott élelmek, a háztartási energia, a járműüzemanyagok, a tb által támogatott gyógyszerek, a hatósági áras szolgáltatások nincsenek figyelembe véve, illetve 2021-ben jelentette be a KSH, hogy a jövőben a szeszes italok és a dohányáruk árát sem veszi figyelembe a maginfláció számításakor.

A maginfláció az infláció 63-73%-át mutatja

Az inflációt a KSH a fogyasztói árindex változása alapján állapítja meg. A fogyasztói kosár, melynek árváltozását az infláció méri az alábbi súlyozással tartalmazza a termékeket, szolgáltatásokat.

 

Súly

Élelmiszerek

26,4%

Szeszes italok, dohányáruk

10,2%

Ruházkodási cikkek

3,7%

Tartós fogyasztási cikkek

7,7%

Háztartási energia

6,5%

Egyéb cikkek, üzemanyagok

17,9%

Szolgáltatások

27,3%

Azzal, hogy a fentebb felsorolt termékeket eltávolítjuk a fogyasztói árindexből, a fogyasztói árindex 73, illetve a legújabb változtatás (dohánytermékek, szeszesitalok kivonása) miatt 63 százalékát fedi le a maginfláció.

Maginfláció alakulása, értelmezése

Sajnálatos, hogy a KSH oldaláról nem érhetők el egyszerűen használható grafikonok (képek alatti forrásokon az aktuális adatok is megtekinthetők), így kénytelenek vagyunk külső forrásból tájékozódni. Az alábbi grafikonon áttekinthetjük az inflációval kapcsolatos legfontosabb adatok változását. Elsőként a fogyasztói árindex változása látható.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/consumer-price-index-cpi

A fogyasztói árindex évesített árváltozás mutatja az inflációt, lásd alábbi képen.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/inflation-cpi

A következő képen a maginflációs fogyasztói árindex látható, azaz ez a grafikon már a fent felsorolt tételekkel csökkentett.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/core-consumer-prices

Itt pedig a maginflációs fogyasztói árindex változását, azaz a maginflációt látjuk.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/core-inflation-rate

A lakosság és a befektetők számára elsősorban az infláció a fontos kiindulási pont, hiszen ez fejezi ki legjobban a vagyon, a keresetek, a pénz vásárlóértékének csökkenését. Ugyanakkor a maginfláció vizsgálatával következtethetünk az infláció természetére is. Ha például az infláció megugrik, de a maginflációban nem következik be jelentős változás, akkor az inflációnak átmeneti jellege van, és egyszeri tételek okozták az árak drágulását. Ilyen esetekben középtávon nem kell számítani magas, növekvő inflációra. Ha azonban az inflációval párhuzamosan a maginfláció is növekedésnek indul, akkor ez egy erős jelzés arra, hogy az árak drágulása egy a teljes gazdaságot érintő jelenség.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link