A kalapács japán gyertya megbízhatósága, használata a tőzsdén, forexen

Kategória: 

A japán gyertya ábrázolás előnye a vizuális elemzés lehetősége. Sok olyan gyertyaformát azonosítottak, melyekkel hatékonyan lehet elemezni a piacot. Ezek közül többet kereskedési jelzéshez is használhatunk. Ebben a cikkben a kalapács japán gyertyát ismerhetjük meg. Megbeszéljük a kalapács gyertya felismerését, használatát, saját visszateszteléseim alapján megismerheted a megbízhatóságát, az elérhető átlagos hozamot a kalapács gyertya használatával.

Bár a legismertebb és talán a legjobban használható gyertyaformáció, de gyakori, hogy kezdő kereskedők hibásan használják a kalapács gyertyát. Érdemes megismerni a korrekt azonosítását, hogy a kereskedésünkben eredményesen használhassuk fel. A kalapács japán gyertyát angol elemzésekben, illetve technikai leírásokban hammer néven találhatjuk meg. Sok magyar elemző is így használja, érdemes megjegyezni ezt is.

A kalapács japán gyertya felismerése

A kalapács japán gyertya olyan gyertyaalakzat, melynek egyik oldalán nagy kanóc található, a gyertya teste pedig kicsi. Az nagy kanóccal ellenkező oldalon nincs, vagy csak jelentéktelen kanóc található.

Ami fontos!

A leírás és a kép elég szemléletesen mutatja be a kalapács japán gyertyát, de az objektív definícióhoz érdemes pontosítani a fentieket. Három fontos ismérvet kell ellenőrizni a kalapács japán gyertya alakzatnál.

Kalapács japán gyertya

 

1) A kalapács japán gyertya kis testű, és a test a gyertya egyik végén helyezkedik el. A kis test mértéke fontos számunkra. Jó közelítéssel elmondható, hogy az ideális kalapács japán gyertya teste nem nagyobb, mint a kalapács japán gyertya teljes magasságának az ötöde. Ez a megállapítás elég tág lehetőséget ad, ettől egyes kereskedési stratégiák eltérhetnek, jellemzően kisebb testet határoznak meg. Mindig kövessük az ott leírtakat.

2) A minimális méretet itt nem határozzuk meg, de tudni kell, hogy ha a záró és a nyitó érték egyező, akkor már nem kalapács, hanem szitakötő, illetve sírkő japán gyertya alakzatról beszélünk. Ezek összetévesztése a gyakorlatban nem jelent gondot, hiszen a felhasználásuk hasonló elven működik. Az alábbi képen láthatod a különbséget a gyertyák között, de a jelzésük ugyanaz lesz.

kalapács japán gyertya

3) A kanóc méretét már a fenti meghatározás is mutatja: nagy, azaz a kalapács japán gyertya méretének legalább négyötödét kitevő kanócot várjunk el.
Már a fenti két, egymást erősítő elvárásból következik, hogy a másik irányú kanóc jelentéktelen, kicsi vagy nincs is. A kalapács japán gyertyáknál érdemes meghúzni az ellen oldali kis kanóc maximális méretét. Itt maximálisan a kalapács japán gyertya magasságának a tizede lehet. Ideális, ha nincs is, bár ez sokszor túlzó elvárás.

Mennyire megbízható a kalapács gyertya?

Általában nem foglalkoztatja a kezdő kereskedőket, hogy a véletlennél jobb megbízhatóságú-e egy japán gyertya alakzat. Elfogadjuk az interneten, vagy könyvekben elérhető általános információkat, majd pedig csodálkozunk, hogy a technikai elemzés nem működik. Érdemes azonban minden módszer, technika működőképességét megkérdőjelezni, és múltbeli statiszták alapján vizsgálni a megbízhatóságot. Ennek eredményéről számolok most be a kalapács gyertyára vonatkozóan.

Bár a kalapács japán gyertya az egyik legismertebb, legnépszerűbb japán gyertya alakzat, ráadásul gyakran találkozhatunk vele a grafikonon, a kereskedés során. Ennek ellenére, a saját teszteléseim alapján, nem tartozik a 10 legjobb teljesítményű japán gyertya alakzatok közé, mivel a 10 napos eredmények elmaradnak a várttól. Ez azonban ne vegye el senkinek a kedvét, mert a kereskedésben használható (én is beépítettem a kereskedési stratégiámba, itt beszéltünk róla), és a véletlennél nagyobb megbízhatóságot adó japán gyertyák közé sorolom a saját vizsgálataim alapján, ami csak a japán gyertyák negyedére mondható el. Ez akkor igaz, ha a véletlent nem 50 százalékban definiáljuk, hanem 60 százalékban. Miért is 60% egy véletlen pozíciónyitás valószínűsége? Ha megnézed az amerikai részvénypiac elmúlt 100 évét, akkor az S&P500 indexen véletlenszerűen nyitott pozíciók valószínűsége nem 50% volt, hanem:

  • 1 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 56%
  • 2 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 58%
  • 1 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 61%
  • 2 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 64%
  • 3 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 66%
  • 6 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 70%
  • 9 nyitva tartott pozíció esetén:72%
  • 1 évig nyitva tartott pozíció esetén: 74%
  • 2 évig nyitva tartott pozíció esetén: 81%

Egyedi részvényeken történő vizsgálataim során 1933 darab kalapács gyertyát vizsgáltam meg erre a célra írott automatizált programmal. Az eredményekből az látható, hogy a fordulatot 85%-os megbízhatósággal jelzi, azaz 100 esetből 85 esetben bekövetkezik a jelzett fordulat. Ilyen magas megbízhatóságot azonban csak úgy tudunk elérni, hogy megvárjuk a kalapács gyertya kialakulását, majd a következő napi magasabb zárás után vizsgáljuk a kitörések valószínűségét. Ne tévesszen meg senkit ez a statisztika, mivel nem ad arra a kérdésre választ, hogy meddig tart a kitörés. Ha önmagában csak a kalapács gyertyát vizsgáljuk, és nem követeljük meg a következő napi magasabb zárást, akkor egy csökkenő trendben kb. 58%-os a megbízhatósága, emelkedőben is hasonló valószínűséggel számolhatunk. De ha egy trend folytatásában, a trendirányba kapjuk a jelzést, akkor már sokkal rosszabb, 38%-os megbízhatósággal használható. Ezekből az adatokból látható, hogy az eső és csökkenő trendben tapasztalt megbízhatóság meglehetősen közel van a véletlen valószínűségéhez. Ennek ellenére a kitörésekben elérhető hozam felülmúlja az S&P500 indexen mért hozamot. A statisztikám alapján jobb eredményt lehet elérni a hosszabb kanóccal rendelkező kalapács gyertyákkal, és akkor is jobb eredményt érünk el, ha a gyertya teste emelkedést jelez (például zöld vagy fehér színű az árfolyam elemző programban).

A kitöréseken elérhető átlagos hozamokat is megvizsgáltam, összevetve az S&P500 index teljesítményével. Kimutatható, hogy nagyobb eredményt hoz a kalapács gyertya kitörése a következő napokban, mint amit az S&P500 indexen érhetünk el. Átlagosan 5-8% közötti hozamokat adnak az eredmények (szemben az S&P500 index 1,3%-os hozamával), attól függően, hogy csökkenő, vagy emelkedő trendet vizsgálunk, de ahogy már fentebb is utaltam rá, a 10 napos teljesítménye gyenge a kalapács gyertyának, mindössze 1,98%-os átlagos hozam jött ki. Ezen érték alapján nem kerülne be a 30 legjobb japán gyertya közé sem.

Fontos, hogy a fenti eredményeket helyesen értékeljük. Nem azt hivatottak eldönteni ezek a számok, hogy eredményesen fogsz kereskedni a kalapács gyertyával, hanem azt vizsgáljuk, hogy van-e esélyünk arra, hogy a véletlennél jobb eredményt érjünk el a használatukkal, illetve így lehetővé válik a japán gyertyák típusainak összehasonlítása. A hozamokat napos grafikonra egy elméleti vételi-eladási stratégia alapján (legközelebbi csúcsot, völgyet figyelve) számítottuk ki. Az adatok átlagok, az átlagot helyesen értelmezzük, ugyanis egy átlagos 4% hozam egy két elemből álló mintán kijöhet úgy is, hogy 18% és -10%. Az alábbi előadáson a japán gyertyák megbízhatóságával, jelzéseikkel foglalkozunk.

 
 

Ez viszont fontos: A kalapács japán gyertya és a fordított kalapács jelzése eltérő

Bár az alapvetően nem probléma, ha a szitakötő doji gyertyát tévesztjük össze a kalapács gyertyával, már más a helyzet a fordított kalapács esetében. Fontos meghatározni a kalapács és a fordított kalapács japán gyertya közti különbséget. A hasonlóság egyértelmű, hiszen mindegyikre igaz a fenti definíció. Az eltérést és az elemzésben betöltött szerepüket a kanóc iránya adja meg. Szabályok:

  • A kalapács japán gyertyánál a kanóc iránya az előző trendirányába alakul ki, azaz esésben lefele, emelkedésben felfelé mutat.
  • A fordított kalapács japán gyertyánál a kanóc iránya az előző trendirányával szemben alakul ki, azaz esésben felfele, emelkedésben lefelé mutat.

A képen azt láthatod, hogy egy emelkedő trendben alakul ki a kalapács gyertya, a kanóc nem az előző trend irányával szembe alakul ki, ez tehát egy fordított kalapács, jelentéstartalma teljesen más.

Itt viszont egy szép kalapács gyertyát látsz. Csökkenő trend, a trend iránnyal ellenkező irányba alakul ki a kanóc, lásd alábbi képen.

kalapács japán gyertya

Fontos tehát, hogy

  • A kalapács japán gyertya nagyon hasonló, mint a fordított kalapács alakzat. A két jelzést eltérőképp értelmezzük, így kiemelten figyeljünk a kanóc irányára.
  • A sírkő, hullócsillag, illetve a szitakötő alakzatok nagyon hasonlóak a kalapács japán gyertya, illetve a fordított kalapács japán gyertyához. A jelzéseket egyforma értelmezéssel használjuk, a kanóc iránya szerint.

A fenti képen egy csökkenő trendben kialakuló kalapács japán gyertyát ábrázoltam, így annak a kialakulását vizsgáljuk meg. A nyitást követően az eladók továbbra is az áresés reményében eladnak, short pozíciókat nyitnak, így egy ideig valóban esni tud a részvény ára.  Majd -bármi okból- az esés megtorpan, és megfordul. A fordulat olyan erejű, hogy az árfolyamot a nyitó szintre helyezi vissza. Ez természetesen nem a trend folytatását jelzi. Bár folytatni látszott a gyertyában a trend, de az adott idősíkon egy periódus alatt gyors és ellenkező irányba fordult a piac, ezzel egy kalapács japán gyertyát kialakítva.

A fentiekből már kitűnik, de érdemes külön is megerősíteni: kalapács japán gyertya trend fordító alakzat. Kialakulása után jellemzően a trend fordulatot várjuk. Ezt érdemes kissé árnyalni. Bár tankönyvileg trend fordulós alakzat a kalapács japán gyertya, de amíg ezt meg nem erősíti a piac, addig tartsuk szem előtt az elbizonytalanodás, vagy az oldalazás lehetőségét is. A kalapács japán gyertya erős jelzés, ismerni, és figyelni kell a piacon.

Hol, mikor alakulhat ki kalapács gyertya? Mire figyelj?

A kalapács japán gyertya bármikor kialakulhat, hiszen a piaci szereplők döntésén múlik, de van pár olyan hely, időpont mikor kiemelten érdemes figyelni az alakzatot. Egy erős szintnél (szintek, melyeket figyelek, részletesen itt) kialakuló kalapács japán gyertya kiemelten hasznos információkat ad:

  • A szinthez érve a piac megpróbálta törni, de nem sikerült, és visszakorrigált a nyitó érték közelébe az árfolyam.
  • A szinthez érve a piac azonnal realizálni kezdett, nem is próbálta meg áttörni a szintet, majd visszatért az árfolyam a nyitó érték környékére.

Továbbá figyeljünk oda a következő két olyan piaci helyzetre, amiben kialakulhat kalapács japán gyertya, amely meghozhatja a fordulatot a piacon.

  • A hírek, adatok közlésekor kialakult kalapács japán gyertya jól használható. A hír hatására folytatódik a trend, majd a befektetők újraértékelik a hír, adatközlés tartalmát, és megfordítják az irányt. Ez hozhat egy kifulladást, vagy fordulatot is a piacon.
  • Kissé más jelentésű, de szintén figyelemfelkeltő, ha a hír előtt folyatódik a trend, de hír, adatközlés hatására a piac az eddigivel ellenkező irányba indul el egy nagy kanóccal alakítva ki a kalapács japán gyertyát.

Fontos a kalapács japán gyertya mérete is

A kalapács japán gyertya jól használható gyertya alakzat, de a hatékony használatához érdemes egy minimális és egy maximális méretet is meghatározni. A minimális mérethez elvárás a legalább egy ATR(14) méretű gyertya magasság. Ez nem jelent mást, mint azt az alapelvárást, hogy kalapács japán gyertyánk legyen legalább átlagos méretű. A kis méretű kalapács japán gyertya – bár alakisága megfelelő – kisebb szerepet kap az elemzésben. A maximális mértet is érdemes meghatározni. A túl nagy méretű kalapács japán gyertya már kérdésessé teszi a további mozgási potenciált. Sok esetben egy oldalazó, iránytalan mozgás alakul ki az extrán nagy kalapács japán gyertya után. Itt is az objektivitás miatt az ATR(14)-hez köthetjük a méretet: ne legyen 3-5 ATR(14)-nál nagyobb. Ha ettől eltérő értéket ír elő a kereskedési technika, amit tanulmányozunk, akkor kövessük annak az iránymutatását. Arról is beszámoltam már, hogyan kereskedek a kalapács gyertyával: Így kereskedek a kalapács gyertya jeleire

A forgalom vizsgálata is fontos a kalapács gyertyánál

A részvény és a határidős kereskedés egyik előnye a korrekt és megbízható forgalom adat. Egy piaci fordulatot jelző kalapács japán gyertyánál érdemes vizsgálni a forgalmi adatokat is. A gyenge, az átlagnál kisebb forgalomban kialakult kalapács japán gyertya jelzésértéke nagyon kicsi.
A részvény piacon rendelkezésre áll az ajánlati könyv is. Így döntés előtt vizsgáljuk meg a piaci ajánlatokat. A kanócnál elhelyezett nagymértékű ajánlatok jelezhetik, hogy a piaci szereplők már a trend kifulladását, vagy fordulatát várják. Hasonlóképp a „fej” résznél elhelyezett nagy tömegű ajánlat a fordulat esélyeit csökkenti. A forex piacon ilyen vizsgálatra kisebb lehetőségünk van.

A kalapács japán gyertya hibái, téves jelek

Bár a kalapács japán gyertya jól használható jelzéseket ad a piaci állapotra, de a legnagyobb hibáját nem szabad feledni. Egy gyertyás alakzatként piaci zaj, vagy a véletlen is kialakíthatja. Minden esetben vizsgáljunk mellette más jellemzőket is:

Sok technika, amely a kalapács japán gyertyára készült, előírja az erős szinten való kialakulást, vagy az erős szint, hír stb. meglétét. Nem a kalapács japán gyertya hibája, hanem személyi hiba, ha a fordított kalapács és a kalapács japán gyertyát összekeverjük. Vegyük figyelembe, hogy a kialakulása és az értelmezése elértő lehet.

A kalapács gyertyát, illetve a fordított kalapács gyertyát jellemzően trendben értékeljük erős jelnek. Egy iránytalan piaci helyzetben már kisebb szerepet kap. Ennek ellenére az oldalazásban kialakult kalapács japán gyertya nagyon hasznos információkat hordoz, ha az oldalazás szélén alakult ki. Ezek jellemzően egy álkitörést jeleznek, ami szintén fordítós jelzés lehet a piacon. Akár az oldalazásban, akár más nevesített alakzat határolónál a kalapács japán gyertya jelezheti a fordulatot. Ellenben magában az alakzatokban a kalapács japán gyertya már kisebb szerepet kap az alakzat kereskedésével kapcsolatban.

Vegyük azt is figyelembe, hogy a japán gyertyák a technikai elemzés eszközei közé sorolhatók, és az elmúlt 30 évben elvégzett közel 100 átfogó statisztikai vizsgálat többsége szerint a technikai elemzés jelzései többletinformációt hordoznak. Erről a témáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

A kalapács japán gyertya összefoglalása:

  • Univerzális használatú alakzat
  • A kalapács japán gyertya egyik oldalán nagy kanóc található
  • A törzse kicsi, és a gyertya egyik végpontján található
  • A kanóc iránya különbözteti meg a fordított kalapács gyertyától
  • Trendfordító jelentősége van
  • Egyéb jelzéssel együtt hatékony gyertya alakzat

Ha érdekel a japán gyertyák kereskedése, akkor az alábbi cikkeket is érdemes tanulmányoznod:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak