Helikopter pénz: Mit jelent? Milyen hatása lesz a gazdaságra?

A helikopter pénz ötlete Milton Friedman közgazdásztól származik, aki a 60-as évek végén a deflációval küzdő Egyesült Államok problémáját oldotta volna meg ezzel a módszerrel. A helikopter pénz lényege, hogy a jegybanknak közvetlenül a fogyasztókhoz kellene juttatnia a gazdaságba helyezett többletpénzt, mintha helikopterből szórnánk a városokba a pénzt, innen kapta az elmélet a nevét. Így született meg a helikopter pénz ötlete, melynek lényege, hogy a hagyományos monetáris politikával ellentétben a többletpénzt közvetlenül a lakosság, azaz a fogyasztókhoz jutassák el.

A hagyományos monetáris politika a mennyiségi enyhítés, lazítás során a helikopter pénz elméletben leírt módtól eltérően juttat pénzt a gazdaságba, mégpedig úgy, hogy a jegybankok különböző eszközöket, kötvényeket vásárolnak, és így kerül a gazdaságba a többletpénz. A mennyiségi enyhítés, lazítás módszerét a közelmúltban is alkalmazták, illetve az Európai Központi Bank esetében még ma is alkalmazzák. Egyes vélemények szerint azonban a mennyiségi enyhítés hatására az eszközök (részvények, ingatlanok) ára is emelkedésnek indult, azaz a többletpénz jelentős részét nem költötték el, hanem befektették. A többletpénz jelentős része nem jutott el a reál gazdaságba, hanem a pénzügyi rendszeren belül maradt. A helikopter pénz elmélet támogatói szerint a pénz közvetlenül a lakossághoz történő juttatása során sokkal nagyobb arányban fordulna a többletpénz fogyasztásra, így a gazdaságra gyakorolt hatása is nagyobb lenne, mint a hagyományos mennyiségi enyhítésnek.

Milyen hatása lesz a helikopter pénznek?

Érdemes szem előtt tartani, hogy a mai pénzek kivétel nélkül fiat pénzek, azaz rendeleti pénzek. Itt tehát a pénz értékét a kormányzati törvények határozzák meg, és ez egyúttal azzal is jár, hogy a felügyeleti szervek szabályozni tudják a gazdaságban levő pénz mennyiségét. A pénz értékét a jövőbeni gazdasági teljesítmény adja, azonban ha a pénz mennyisége növekszik, akkor értelemszerűen a vásárlóértéke csökken, változatlan gazdasági teljesítmény mellett. A mennyiségi enyhítés és a helikopter pénz is gyakorlatilag a gazdaságba jutó friss pénzt jelentene, mely a pénz vásárlóértékének csökkenését okozhatja. Mivel a helikopter pénz csak elmélet szintjén létezik, így érdemes megvizsgálnunk a hasonló mechanizmuson alapuló mennyiségi enyhítés hatásait a pénzmennyiségre.

A mennyiségi enyhítés tulajdonképpen pénznyomtatást jelent. Ebből a frissen nyomtatott pénzből vásárol állampapírokat, egyéb kötvényeket, eszközöket a jegybank, így a gazdaságba friss pénz kerül. Az elmúlt évtizedben legnagyobb volumenben a Fed és az EKB hajtott végre mennyiségi enyhítést, itt most az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed által indított mennyiségi enyhítés hatásait vizsgáljuk. A Fed 2008-2014 között gyakorlatilag 3600 milliárd dollárnyi pénzt teremtett és ebből a pénzből kötvényeket vásárolt, lásd alábbi képen:

https://elemzeskozpont.hu/sites/default/files/tozsde-reszveny-befektetes-19/mennyisegi-enyhites-02.png

A helikopter pénztől eltérően azonban a Fed által teremtett pénz elektronikus formában jött létre, tehát a gazdaságban levő M1 pénz (készpénz) mennyiségét közvetlenül nem tudja megnövelni. A helikopter pénz közvetlenül az M1 pénzt növelni meg. Ennek ellenére azonban megfigyelhető a közvetett hatás, azaz az M1 pénzmennyiség növekedett.

Ahogy azt az alábbi képen is láthatod, a világoskék görbe a fed által a mennyiségi enyhítés során teremtett pénz mennyiségének a százalékos változását mutatja, a világoskék görbe pedig a pénzmennyiség változását szemlélteti.

Az alábbi képen már a nominális adatokat láthatod. Itt pedig láthatod, hogyan indult el a pénznyomtatás, azaz a Fed kb. 800 milliárd dolláros mérlege néhány év alatt 4000 milliárdra duzzad. Fokozatosan pedig az M1 pénzmennyiség is növekszik.

Vélhetően tehát a helikopter pénz is pénzmennyiség növekedéssel járna, ami pedig a pénz vásárlóértékének a csökkenését jelenti, azaz infláció növekedést okoz, de csak akkor ha a gazdasági kibocsátás növekedéssel nem tart lépést a pénzmennyiség növekedése. Az alábbi példára vess egy pillantást.

Év

Kibocsátás

Pénzmennyiség

Fogyasztói árindex

Infláció

1.

20000

10000

1

0%

2.

22000

11000

1

0%

3

25000

15620

1,25

25%

Egy képzeletbeli gazdaság kibocsátásának változását, és a pénzmennyiség változást láthatod a fenti táblázatban. Láthatod a táblázatból, hogy a második évben 10 százalékkal növekszik a pénzmennyiség, de ez nem okoz inflációt, mivel a kibocsátás is növekedett. Azonban a harmadik évben a pénzmennyiség nagyobb mértékben növekszik, a gazdasági növekedést meghaladó pénzmennyiség bővülést látunk. Válaszul a nagyobb pénzmennyiségre a vállalkozások emelik az áraikat, azaz inflációt tapasztalunk.

Az amerikai történelemben nem példa nélküli, hogy inflációt okoz a növekvő pénzmennyiség. A déli államok az 1860-as években zajló amerikai polgárháborúban a háború folytatásához szükséges  pénzt pénznyomtatással próbálták előteremteni. Azonban a háború miatt a gazdasági teljesítmény csökkent, így minden adott volt az inflációhoz, ami 700% volt a háború első két évében.

Helikopter pénz a valóságban?

Amíg tehát a korábbi válságok kezelésében a mennyiségi enyhítés útján a pénzügyi rendszerbe jutott a Fed által nyomtatott pénz, addig a koronavírus okozta gazdasági válság hatásait a lakossághoz eljuttatott segélyekkel próbálta kezelni az amerikai kormányzat.  Gyakorlatilag a helikopter pénz első kísérletét láthattuk a 2020-2021 közötti időszakban. Az Egyesült Államok kormányzata több mentőcsomagot is elfogadott. Ezek sorban a következők:

1. amerikai mentőcsomag (Heroes Act néven) részletei:

2020. március 27

3000 milliárd dolláros gazdaságélénkítés,

1200 dolláros jóváírás minden amerikai magánszemély számára, akinek jövedelem kevesebb, mint évi 75.000 dollár, illetve gyermekenként 500 dollár jóváírás jár.

Megnövelik a munkanélküli segélyt heti 600 dollárral és négy hónapra meghosszabbítják a jogosultságot (július végén jár le a + 600 dollár/heti segély).

500 milliárd dollárt a vállalatok támogatására különítenek el, melyből 25 milliárd a légiközlekedés-szektornak kerül előirányzásra.

376 milliárd dollárt pedig a kisvállalatok kapnak

150 milliárd dollárt a kórházakra, az egészségügyre fordítanak, bővebben..

2. amerikai mentőcsomag (Heals Act néven) részletei

2020 július 29.

1100 milliárd dollár

1200 dolláros jóváírás minden amerikai magánszemély számára, akinek jövedelem kevesebb, mint évi 75.000 dollár. Gyermekek után 500 dollár jár.

A munkanélküli segélyt kiegészítő 600 dollárt, 200 dollárra csökkentik le, mely szeptemberig jár majd az érintetteknek

158 milliárd dollárból a kisvállalkozásokat segítik

111 milliárd dollárt az egészségügyre fordítanak

105 milliárdos támogatás az iskoláknak (őszi nyitás miatt)

65 milliárd dollárt költenek el a hazai vállalkozások támogatására

A teljes mentőcsomag ezzel együtt már eléri az 5,7 milliárd dollárt, lásd alábbi képen.

forrás: https://www.crfb.org/

Kapcsolódó téma:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak