Garázs befektetések: garázs vásárlás menete

A bankbetétek nulla közeli kamata a részvénypiac mellett az ingatlanpiac felé terelte a befektetők figyelmét, ez a garázsok piacát is érintette, ugyanis itt is megjelentek a befektetési célú vásárlók. Cikkünkben a garázs vásárlás menetét tekintjük át. Többek között a garázs vásárlás legfontosabb szempontjait, a várható költségeket, az adózással kapcsolatos tudnivalókra fókuszálok ebben a bejegyzésben. Témáink:

  • Garázs vásárlás menete
  • Milyen garázstípust szeretnénk vásárolni, mire figyeljünk?
  • Garázs vásárlás költségei
  • Garázs vásárlás menete: Mire figyeljünk a fentiek mellett?
  • Garázs vásárlás után felmerülő költségek
  • Milyen áron vásároljunk garázst?
  • Garázs bérbeadás, kiadás adózása

Garázs vásárlás menete

Első lépésként azt kell átgondolnunk, hogyan osztjuk fel az ingatlanportfólió kialakítására elkülönített vagyonunkat. Értelemszerűen kisebb összeg esetén jelentős diverzifikációra nincs lehetőség a közvetlen ingatlan befektetésekkel. Ebben az esetben elgondolkodhatunk az ingatlan értékpapírokon (például ingatlan befektetési alap, REIT, REIT ETF). Ugyanakkor nagyobb ingatlanvagyon esetén a garázs is szóba jöhet, mint diverzifikációs eszköz. Természetesen a garázs vásárlásnak is vannak előnyei, hátrányai, ezeket a bejegyzésben számba vesszük.

Vegyük figyelembe, hogy több garázs megvásárlása az adminisztrációs költségeinket is megnöveli. Gondoljuk csak arra, hogy már 10 garázs adminisztrációja (közmű, adó befizetések, nyilvántartása, bérleti díj beszedés), felmerülő problémák megoldása, bérlő szerzés stb.. is jelentős többletmunkát igényel.

Milyen garázstípust szeretnénk vásárolni, mire figyeljünk?

A garázsoknak jellemzően két csoportja van, az egyik a teremgarázs, ahol gyakorlatilag egy parkolóhelyhez juthatunk a garázs megvásárlásával. Ezek osztatlan közös tulajdonban vannak, jellemzően az elmúlt 15 évben épültek és egy társasházhoz tartoznak, általában azok alatt található.

A másik típus az önálló tulajdonú garázs, melyek használati értéke nagyobb, mivel autó mellett más tárgyak tárolására is alkalmas. Fontos elkülöníteni a garázsokat aszerint is, hogy a tulajdoni lapon önálló helyrajzi szám alatt van bejegyezve. Ez ugyanis értékesítési szempontból előnyös. Gyakori azonban, hogy a garázs ún. osztatlan közös tulajdonban van (főleg garázssorok és teremgarázs esetében). Ebben az esetben az adásvételi folyamata hosszadalmasabb, ugyanis a társtulajdonosoknak (a garázssor többi tulajdonosának) elővételi joga van. Ez azt jelenti, hogy a garázs vásárlás során meg kell kérdezni a többi tulajdonost tértivevényes levélben. Ha nem él a többi tulajdonos a vételi jogával, csak akkor tudjuk megvásárolni a garázst. Önálló helyrajzi számon nyilvántartott garázs adásvétele tehát egyszerűbb és gyorsabb folyamat.

Garázs vásárlás költségei

A garázs vásárlás során mindenképpen kalkulálhatunk ügyvédi munkadíjjal, de a lakóingatlanoknál megszokott 0,5-1 százalékos munkadíjnál százalékos arányban magasabb munkadíjra számíthatunk. Nagy a valószínűsége, hogy egy 2 millió forintos garázs ügyvédi munkadíja nem 20 ezer forint lesz, hanem 40-80 ezer. Az osztatlan közös tulajdonú esetnél valószínűleg magasabb lesz az ügyvédi munkadíj (függ a társtulajdonosok számától). A fentiek mellett még vagyon szerzési illetéket is kell fizetnünk, ez 2018-ban 4%, így összesen a garázs vásárlásakor 6-8%-os költséggel kalkulálhatunk. Ha figyelembe vesszük, hogy az elérhető éves hozam (adózás után) garázsok esetében 6-9%, akkor gyakorlatilag azt mondhatjuk, hogy a kezdeti költségek egy évnyi hozamot fognak elvinni. Ebből is látszik, hogy garázst vásárolni rövid távra nem érdemes.

Garázs vásárlás menete: Mire figyeljünk a fentiek mellett?

A garázsra gyakran gondolnak úgy a vásárlás előtt állók, hogy semmiféle költség nem kerül fel a jövőben, azonban ez a garázsok többségére nem igaz. Bár a teremgarázsokra a következők nem igazak, az önálló garázsok egy lényeges pontja az ajtó. Jelentős költségforrás lehet, ha a későbbekben, közeljövőben fel kell újítani. A garázsok vásárlása során tehát az ajtót alaposan vizsgáljuk meg, mivel cseréje, felújítása a legnagyobb költségelem egy garázs esetében. A garázson belül a potyogó vakolat, dohos szag a vizesedésre utal, ami felvetheti a szigeteléssel kapcsolatos hibákat (tető beázás), vagy alapozásnál történő beázás. Ezek szintén tipikusan olyan hibák, melyek javítása óriási összegekbe kerülhet, és a garázs használati értékét is csökkenti. Figyeljünk oda a garázs méreteire is. Régebbi garázsokat gyakran szűk ajtókkal építették meg, az is előfordulhat, hogy a garázs mérete túlságosan kicsi. A mai autók pedig sokkal szélesebbek, mint az 50 évvel ezelőttiek, így viszont szintén hátrányba kerülhetünk kiadás szempontjából.

Garázs vásárlás után felmerülő költségek

A fentiekből már látható, hogy a megvásárlás után is számíthatunk költségekre. Ha a fontosabb hibaforrásokat kiszűrjük (ajtó és szigetelés), akkor már jelentős egyszeri költséggel nem kell kalkulálnunk, ugyanakkor folyamatos költségek lehetnek. A legtöbb garázs esetében közös költséggel is számolnunk kell. Ha egy társasházhoz tartozó garázsról van szó, akkor is találkozhatunk közös költséggel, de önálló garázssorok esetében is felmerülhet (például a garázssorhoz tartozó telek karbantartása miatt). A közös költség mellett az önkormányzatok is megadóztathatják a garázst. Több olyan település is van Magyarországon, ahol a lakóingatlanok után nem, de például a garázsok után kell építményadót fizetni. Ez akár 1 havi bérleti díjat elérő összeg is lehet.

Milyen áron vásároljunk garázst?

Abszolút összeget nem mondanék, azonban azt vegyük figyelembe, hogy egy drágább garázst nem fogunk tudni arányosan magasabb bérleti díj mellett kiadni. Például ha egy 1,5 millió forintos garázst havi X forintért adjuk ki, akkor a 3 millió forintos garázsért nem biztos, hogy fognak fizetni havi 2X forintot. Az összeghatárok településenként eltérnek és akár településen belül is változhatnak, így célszerű a garázs vásárlás előtt piackutatást végezni. Ingatlanos portálok, apróhirdetési oldalak hasznosak ebből a szempontból, így meg tudjuk nézni a kiadásra kínált garázsok bérleti díjait.

Garázs bérbeadás, kiadás adózása

Még a vásárlás előtt mérjük fel a kiadással kapcsolatos adózási tudnivalókat is. A garázs bérbeadása az Áfa tv. szerint adóköteles "a közlekedési eszköz elhelyezésének, parkolásának biztosítását szolgáló bérbeadás (pl. garázs bérbeadása".  Mentesülhetünk az áfa fizetés alól, ha magánszemélyként adószámot váltunk ki, és alanyi adómentes tevékenységet választunk. Az alanyi mentesség évi 8 milliós összeghatárig választható. Ha a 8 millió forintot túllépjük, akkor áfa kötelessé válik a tevékenység (27%).

A fentiek mellett 15% SZJA-t is kell fizetnünk (2018-ban), de a bevételekkel csökkenthetők a költségek. Tipikus elszámolható költség az építményadó, közös költség, egyéb költségek (zárcsere, ajtó, egyéb dolgok javítása). A költségek közé tartozik az értékcsökkenési leírás is, ami általában évi 2%, de lehet 3 vagy 6% is (rövid élettartamú épületek esetén), részleteket az SZJA törvény 11. számú melléklete tartalmaz.

A fentiek lettek volna a legfontosabb tudnivalók a garázs vásárlás előtt állok számára. A garázs vásárlás előtt tehát ne csak a környéket vizsgáljuk meg, hanem a garázs műszaki állapota mellett az adózással kapcsolatos kérdéseket is gondoljuk át.

További cikkek az ingatlanpiaccal kapcsolatban itt. 

 

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link