Fed kamatdöntés időpontok 2024-ben

Fontos, piacmozgató hatású esemény a Fed kamatdöntés, ezért a befektetőknek, tőzsdei kereskedőknek is érdemes követni az eseményeket. 2024-ben 8 alkalommal ül össze a Fed, ezek időpontjairól lesz szó bejegyzésemben. Az alábbi felsorolás a 2024-es Fed kamatdöntő ülések időpontjai. A Fed kamatdöntő ülése 2 naposak, a második napon, 20:00-kor teszi közzé a Fed a kamatdöntés eredményét.

Fed kamatdöntések 2024-ben:

  • 2024. január 30-31.
  • 2024. március 19-20. *
  • 2024. április 30-május 1.
  • 2024. június 11-12.*
  • 2024. július 30-31.
  • 2024. szeptember 17-18. *
  • 2024. november 6-7.
  • 2024. december 17-18. *

A csillaggal jelölt időpontokban a kamatdöntést követően a Fed sajtótájékoztatót is tart, illetve összegzik a gazdasággal kapcsolatos változásokat. Egyes elemzők szerint gyakran ezekre az időpontokra időzíti a Fed a nagyobb változásokat (például kamatemelés, kamatvágás). Fed kamatdöntés jegyzőkönyvei, sajtótájékoztatók a Fed honlapján érhetők el.

Fed kamatok alakulása

Ahogy az alábbi ábrán láthatjuk, hogy a FED 2016-óta monetáris szigorítást hajtott végre, majd 2019-ben ismét monetáris lazítás kezdődött. Végül 2020-ben a koronavírus gazdasági hatásai miatt ismét 0 közelébe vágta a Fed a kamatot. 2022-ben pedig drasztikus kamatemelést hajtott végre a Fed.

Fed kamat 2022

Az alábbi képen több évtizedre visszamenőleg tekinthető meg a Fed kamatok alakulása.

Fed kamat

(képek forrása: https://hu.tradingeconomics.com)

A mennyiségi szigorítás bevezetése

2022-ben kezdetét vette a mennyiség szigorítás. Ennek lényege, hogy a Fed nem újítja meg a lejáró államkötvényeket és az MBS kötvényeket, így a kifutó kötvények szépen lassan lecsökkentik a Fed eszközeit. Az intézkedés kezdetekor azonban az államkötvényekre havi 30 milliárd, az MBS kötvényekre 17,5 milliárdos limit volt meghatározva, azaz az ezen összegen felül lejáró államkötvényeket megújították. Végül ezek a limitek duplázásra kerültek, azaz jelenleg államkötvények esetén 60 milliárd dollár, MBS kötvények esetén 35 milliárd dollár értékben nem kerülnek megújításra.

A Fed előrejelzése szerint a 2500 milliárd dolláros mérlegállomány csökkentésnek nem lesznek olyan drasztikus reálgazdasági hatásai, mint amire a piaci szereplők számítanak. A témával foglalkozó egyik vizsgálatuk szerint a mérlegállomány ilyen mérték leépítése 50 bázispontos kamatemeléssel egyenértékű, de ahogy az idézett részből kiderül a becslés bizonytalansága jelentős:

Overall, the model predicts that reducing the size of the balance sheet by about $2.5 trillion over the next few years, as opposed to maintaining the size at its peak level, would be roughly equivalent to raising the policy rate a little more than 50 basis points on a sustained basis. However, this estimate is associated with considerable uncertainty.

A 2022-ben bejelentett mennyiségi szigorítás tervezett keretösszege 2500 milliárd dollár, így néhány év leforgása alatt a Fed mérlegállománya visszatérne GDP arányosan a 20%-os szintre, lásd alábbi kép jobb felső ábráján a fekete görbét.

Fed mérlegfőösszeg alakulása

Forrás: Feds Notes

Fed mérlegfőösszeg

Az alábbi képen a Fed mérlegfőösszege látható. Ez tulajdonképpen azt mutatja, hogy a Fed mekkora összegben vásárolt amerikai állampapírokat, a mennyiségi enyhítés (angolul Quantitative easing (QE)) keretei között. Ennek során a Fed állampapírokat és jelzálogfedezetű értékpapírokat vásárol, ezzel pedig pénzt juttat az Egyesült Államok gazdaságába. A mennyiségi enyhítésről, majd a 2022-es évben elinduló mennyiségi szigorításról az alábbi cikkekben olvashatsz bővebben:

(forrás: Fed)

A fenti ábrákból kiderült, hogy jelenleg 30 százalékos (GDP arányában) a fed mérlegállománya, mely történelmi csúcsnak tekinthető. Ahogy az alábbi grafikonon látható, a múltban 23 százalékos szint volt a maximum.

Fed mérlegfőösszeg alakulása

Forrás: Fed

Fed Dot Plot jelentése

A Fed dot plot tulajdonképpen egy grafikon, melyet a Fed tesz közzé a monetáris politikájáról szóló tájékoztatóiban. Ezen az ún. dot plot grafikonon minden egyes pont egy FOMC tag véleményét mutatja a jövőre vonatkozó Fed alapkamat szintjéről. Mivel a tagok szavazatai alapján hozza meg az FOMC a döntését a kamatemelésről, tartásról, vagy kamat csökkentésről, ezért a dot plot ábrán az a lényeg, hogy a pontok hol sűrűsödnek.

Fed dot plot

(forrás: Fed)

A fenti dot-plot ábrán jól látható, hogy az FOMC tagok nagy része a 5 százalék közeli alapkamatot látja helyénvalónak. A következő évekre vonatkozó várakozásokban már sokkal nagyobb az eltérés. Látható azonban a tendencia, azaz a többség, további kamatemelést tart szükségesnek a jövőben. A fenti dot plot alapján a piaci szereplők, kereskedők, befektetők, már beárazták a fenti ábrán látható kamatemelést, így az ettől eltérő változások okozhatnak heves reakciókat. További részletek a témában: A FED működése, a FED hatása a részvény- és devizapiacokra.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link