Evergrande csőd: a Lehman Brothers csődhöz hasonló esemény előtt állunk?

Az elmúlt hónapokban számos nagy változást követhettünk a kínai gazdaságban. Gondolok itt arra, hogy a profitorientált oktatási szektort egy csapásra non-profit vállalkozásokká alakították, ami érzékenyen érintette még a New York-i tőzsdén jegyzett New Oriental Education & Technology, TAL Education, Youdao, Gaotu Techedu, 17 Education & Technology árfolyamát is. Ezen kínai cégek részvényeinek ára 25-35%-ot esett a bejelentést követően.  De a technológiai szektorban is érte pár meglepetés a befektetőket az elmúlt időszakban, például a kínai hatóságok közvetlenül DiDI Global IPO-ja előtt távolíttatták el a társaság programját a kínai webáruházakból (app store).

Legutóbb pedig a kínai számítógépes játékokat készítő cégek szembesültek azzal, hogy a 18 év alattiak online játékokkal töltött idejét jelentősen korlátozni kívánja az állam. Ezen túlmenően a szórakoztatóiparban is fellépett a lányosférfi-trend ellen a kínai állam, végül pedig a legújabb nagy hatású hír az Evergrande esetleges csődje lehet.

Mit érdemes tudni az Evergrande társaságról?

Az Evergrande ingatlanpiaci fejlesztéssel foglalkozó kínai társaság. Árbevétele alapján a világ 122-dik legnagyobb társasága a világon, és ahogy az alábbi grafikonon is látható, a dinamikus növekedésre az elmúlt öt évben került sor.

forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Evergrande_Group

A társaság részvényeivel a hongkongi tőzsdén lehet kereskedni, 3333.HK ticker alatt találjuk meg a részvényeit. Illetve az amerikai részvénypiacon a pink sheet OTC felületen is elérhetők a társaság részvényei. Egészen pontosan a kajmán-szigetekre bejegyzett holding részvényei, melyet a problémásnak tekinthető VIE struktúrán keresztül érhetnek el a befektetők. Az alábbi grafikonon a hongkongi tőzsdén jegyzett részvények árfolyama látható. A csúcson 30 hongkongi dollár közelében is járt az árfolyam, de az Evergrande esetleges csődjével foglakozó híradások után már csak 2,3 hongkongi dolláron áll a jegyzés.

forrás: marketwatch.com

Hogyan kezdődtek a problémák az Evergrande társaságnál?

Az elmúlt években az Evergrande 170 kínai városban végzett ingatlanfejlesztéseket, és az egyike a 10 legnagyobb ingatlanfejlesztőnek Kínán belül. A problémák ott kezdődnek, hogy az ingatlanok jelentős részét teljesen feleslegesen építették meg, hiszen a mai napig üresen állnak. Számos videót és képet találunk az interneten, melyek alapján látható, hogy teljes városrészek állnak üresen kínai városokban. Professor Gan Li 2018-as kutatásai szerint a kínai városi ingatlanok 22 százaléka (50 millió ingatlan) áll üresen egyébként.

A fenti problémák tehát évek óta köztudottak, azonban 2021. augusztusában jelentek meg az első hírek arról, hogy az Evergrande nagy ügyszámban áll bíróság elé, mely ügyeket  a szerződött partnerei indítottak. Illetve szeptember közepén jelentek meg hírek arról, hogy a társaság képtelen lesz kifizetni a szeptember 20-án esedékes kamatokat a 100 milliárd dolláros adóssága után. A társaság teljes kötelezettsége egyébként 300 milliárd dollár, és a társaság 128 banknak, illetve 121 nem banki szereplőnek tartozik jelentős összeggel, így könnyen lehet, hogy ezen társaságok egy része is bajba kerülne, ha a veszteségek leírására kényzerülne a csőd miatt.

Evergrande lehet a kínai Lehman Brothers?

A lehman-esemény egy gazdasági/pénzügyi szempontból jelentős társaság csődjét jelenti, mely lavinaszerű csődhullámot indít/indíthat el. Technikailag egy csőd akkor következik be, ha egy társaság fizetésképtelenné válik. Ez azt jelenti, hogy a társaság ne tud a kötelezettségeinek eleget tenni, például nem tudja a hitelezőknek a kamatot visszafizetni, így a hitelezők is veszteségleírásokra kényszerülnek. Egy nagy piaci kapitalizációjú, jelentős gazdasági/pénzügyi szerepet betöltő társaság esetében a csőd azt eredményezheti, hogy más társaságok is fizetésképtelenné válnak a veszteségleírások következtében. Emellett a társaság beszállítói is csődhelyzetbe kerülhetnek a kiegyenlítetlen számlák miatt. A folyamat tehát egy lavinaszerű eseménysorozatot indít el, melynek eredménye, hogy az ország gazdasági teljesítménye csökken, recesszióba fordul. Az elnevezés a Lehman Brothers befektetési bank csődjét követően került a köztudatba.

Az Evergrande kétségtelenül egy fontos szereplője a kínai gazdaságnak, és a Fitch becslése szerint a kínai GDP 13,5%-át teszi ki az ingatlanfejlesztéssel összefüggő iparág Kínában, így a szektoron belüli jelentős visszaesés a kínai gazdasági növekedésre is negatívan hathat. Másrészt pedig egyre többször merül fel a médiában az a lehetőség, hogy az Evergrande hasonló problémák forrása lehet, mint az Egyesült Államokban csődbe ment Lehman Brothers. Bár ott a problémák természete más volt, hiszen a CDO termékek hirtelen értéktelenné válása okozta a Lehman Brothers csődjét. Ugyanakkor a Lehman az ötödik legnagyobb befektetési bank volt az Egyesült Államokban, így csődjével lavinaszerű folyamat indult el, hiszen más társaságok is veszteségleírásra kényszerülnek, nehéz pénzügyi helyzetbe kerültek. Mivel az Evergrande is jelentős gazdasági szereplő, így a bekövetkező csődje hasonlóan lavinaszerű folyamatot indíthatna el, azaz a hitelezőket, a beszállítókat is jelentős veszteség érné.

Látni kell azonban azt, hogy rendszeresen előfordultak az elmúlt években olyan esetek, amikor nagyobb társaságok bajba kerültek. Ha nem is akkorák, mint az Evergrande, de egyik esetben sem alakult ki nagyobb válság az esetből. Másrészt pedig Kínában vélhetően könnyebben kezelhetők az ilyen ügyek, mint az Egyesült Államokban. Ha másért nem, akkor azért, mert könnyebb a szőnyeg alá söpörni a problémákat. Mindenesetre a jelenlegi helyzetben nem tudhatjuk, hogy az Evergrande esetleges csődje milyen folyamatot indít el a gazdaságban és a tőzsdéken.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak