Ethereum és az okos szerződések, ICO-k

A korábbi cikkünkben már kitértünk rá, hogy több száz bitcoinhoz hasonló, ún. altcoin létezik. Ezek többsége a bitcoin forráskódjának egyszerű átiratai, azonban vannak olyan virtuális pénzek, melyek a bitcoin funkcióitól eltérő funkciókkal rendelkeznek. Ahogy korábban kitértünk rá a bitcoin célja a gyors, olcsó, biztonságos átutalás, fizetés.  Mai cikkünkben az Ethereumot mutatjuk be, melynek a funkciói, célja eltérnek a fent leírtaktól.

Mi az az Ethereum?

Az Ethereum  jelentése a wikipedia definíciója szerint egy nyílt forrás kódú, nyilvános blockchain alapú hálózat, amely okos szerződések létrehozására alkalmas. A fenti wikipedia definícióból már sejthető, hogy az Ethereum célja tehát nem az, hogy egy a bitcoin funkcióit lemásoló újabb virtuális pénz legyen, hanem egy olyan blokklánc (peer to peer hálózat) alapú hálózat, melyben okos szerződéseket lehet létre hozni.

Az Ethereum project 2013-ban indult és Vitalik Buterin programozó nevéhez fűződik, a rendszer megvalósításához közösségi finanszírozás keretein belül gyűjtötték össze a tőkét, a befektetők az Ethereum hálózat virtuális devizájával az Etherrel (ETH) lettek kifizetve.

Hogyan lehet létrehozni okos szerződéseket az Ethereum hálózatában?

A blokklánc technológia lényege, hogy nincs szükség egy központi szervre, mert a hálózat tagjai kölcsönösen ellenőrzik, felügyelik egymást, emiatt egy ilyen hálózat tagjai által elfogadott szerződést nem tud az egyik fél sem megszegni. Az okos szerződések lényege tehát, hogy a létrehozott szerződést a hálózatban szereplő számítógépek mind elismerik, annak feltételeivel együtt és csak a feltételek teljesülése esetén történik például a szerződéshez köthető kifizetés.

Az Ethereum hálózatát ugyanúgy a bányászok számítógépei működtetik, ahogy ez a bitcoin esetében is tapasztalható. Ezek a számítógépek szükségesek ahhoz, hogy a hálózat működni tudjon, az okos szerződések létrehozhatók legyenek. Ugyanakkor a bányászok ethert is bányásznak, ami gyakorlatilag a jutalékuk.

Ahogy a bitcoin esetében is, az ethereum növekedésével egyre többen bányászták az ethert, így a nehézségi szint növekedésével, a verseny erősödésével csak célgépek használatával éri meg a bányászás. 2017-ben az árfolyam hirtelen megugrása változtatott ezen, így a bányászás ismét könnyebbé vált köszönhetően annak, hogy az ether árfolyam jelentősen emelkedett a dollárhoz képest.

Az Ethereum frissítései

Idő közben az Ethereum különböző frissítéseken esett át, és a jövőben is várhatók ilyen frissítések, melyek különböző célokat tűztek ki. Például a jövőben tervben van az ether bányászati tevékenység átalakítása (Serenity), amivel jelentős energia megtakarítás érhető el, ugyanis a két legnagyobb hálózat a bitcoin és az ethereum működtetésének éves áramigénye összemérhető például Ciprus éves áramfogyasztásával.

Ethereum frissítések:

  • Ethereum 0. verzió: Olympic, 2015. május
  • Ethereum 1. verzió: Frontier, 2015. július
  • Ethereum 2. verzió: Homestad, 2016. március
  • Ethereum 3. verzió: Metropolis, 2017 szeptember
  • Ethereum 4. verzió: Serenity, időpont nélkül

A DAO feltörése

Az Ethereum fejlődésében viszonylag nagy törést okozott a DAO feltörése, amely 2016 nyarán történt. A DAO segítségével 150 millió dollárt sikerült összegyűjteni közösségi finanszírozás keretében, azonban a programban levő hiba miatt 50 millió dollár értékű ethert egy ismeretlen kivett a rendszerből. A hibát sikerült kijavítani és az ismeretlen nem tudott a pénzhez hozzáférni, azonban ez az esemény az ehtereum blokklánc elágazásához vezetett (ezt hívják hardforknak). Azóta az Ethereum (ETH jelzéssel) mellett Ethereum Classic (ETC jelzéssel) is létezik. A fenti események nyomán nagyon sok negatív kritika, vélemény fogalmazódott meg az Ethereummal kapcsolatban, azonban a negatív vélemények ellenére az ETH árfolyama helyre rázódott.

Az alábbi grafikonon az ether árfolyamát láthatjuk dollárban kifejezve a 2016-os évben. Ekkor érte el a 20 dolláros csúcsot az ETH/USD árjegyzés, majd a DAO feltörését követően a 10 dolláros szintig zuhant vissza az ether ára.

ethereum, ether, ETH árfolyam

Ezt követően sokáig nem tért vissza a bizalom, a negatív vélemények miatt kerülték a befektetők az ethereumot, majd a 2017-ben a bitcoin szárnyalásával kapott erőre az ether is, és az év közepére 400 dollárig erősödött az árjegyzés. Azóta egyébként több ICO is kibocsátásra került. Az ICO jelentése Initial Coin Offering, azaz egy ötlet, vállalkozás megfinanszírozása egy blokklánc hálózaton (esetünkben az Ethereum hálózatán) keresztül, ahol az ethereum hálózata biztosítja a szerződés betartását.  

A gyakorlatban tehát úgy néz ki a dolog, hogy van egy vállalkozási ötlet, melynek a tulajdonosa tokeneket ad el, és a jövőbeni profitot a token arányában (ahogy egy tőzsdei részvénytársaság esetében a részvény is ugyanezt a célt szolgálja ) osztják szét. A tokeneket pedig etherért lehet megvásárolni, azaz ha egy ilyen ICO-ban részt szeretnék venni, akkor ethert kell vásárolnunk, amiből majd megvehetjük a tokent. A token eladásával az ötlet kitalálója pénzhez jut, majd ha a megvalósításból profit származik, akkor a tokenek arányában osztják szét a profitot. Az alábbi képen az ether árfolyam chart látható 2017-ben.

ethereum, ether, ETH árfolyam 2017

Ethereum témával kapcsolatos további cikkek:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link