Distributed ledger technology magyarázata, jelentése

Kategória: 

Cikkünkbe a Distributed ledger technológiával ismerkedünk meg. Megbeszéljük, hogy mi köze van ennek a blokklánchoz, a kriptovalutákhoz.

Mit jelent a distributed ledger technology?

A distributed ledger technologia osztott vagy elosztott főkönyvi technológiára fordítható le. A technológia mögött az az eljárás áll, mellyel létrehozható egy olyan adatbázis, amit nem kell egyetlen központi szerveren tárolni, hanem a hálózatban szereplő gépek sokaságán tárolható, frissíthető, működtethető az adatbázis. A fentiek tekintetében tehát a distributed ledger egy osztott, a hálózat összes számítógépén tárolt adatbázist jelent.

Milyen előnye van a distributed ledger technológiának?

A distributed ledger technológiával megvalósítható a konszenzuson alapuló, megosztott adatkezelés magánszemélyek, cégek, intézmények, államok között. A rendszer előnye, hogy nincs szükség központi szerverre, így a sebezhetőség csökken, hiszen az adatok mindaddig a rendelkezésre állnak egy osztott főkönyvi rendszerben, amíg a hálózat egyetlen számítógépe működik. A technológia további előnye, hogy az adatok biztonságosan tárolhatók, és megoldást nyújt arra a problémára, hogy ha számítógépek széles körének van hozzáférése a hálózathoz, akkor is biztonságos, feltörhetetlen legyen az adatbázis, és a benne levő adatok megmásíthatatlanok.

Mi köze van a blokklánc technológiának a distributed ledgerhez?

A distributed ledger technológia egyik típusa a blokklánc. Ebben az esetben a hálózat adatai láncban rendezve kerülnek az adatbázisba, és az adatsorok láncszerűen összekapcsolódnak. Ez azt jelenti, hogy az előző adatsor egyes elemei megtalálhatók az újonnan létrehozott adatsorban, így az utolsó adat ellenőrzésével egyszerűen kideríthető, hogy az adatokat nem manipulálták. A blokklánc, blockchain technológia leginkább a kriptovaluták és a bitcoin miatt vált ismertté, bővebben az alábbi hivatkozásokon tárgyaltuk a témát:

 
 

A distributed ledger technológiának csak az egyik formája a blokklánc, létezik még az ún. tangle (működő formájára jó példa az Iota) és hashgraph (működő applikácó: swirlds) típusok. Ezek lényegesen hatékonyabban, gyorsabban képesek a hálózat működését biztosítani.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link