Az inflációvédett állampapírok árnyoldalai

A magas, növekvő infláció miatt egyre népszerűbb a befektetők körében a különböző infláció elleni védelmet nyújtó állampapír megoldások. Ugyanakkor nagyon sok befektető azt tapasztalhatta, hogy az elmúlt fél évben a portfóliójában levő inflációvédett állampapírokon csak vesztesége keletkezett. Cikkünkben ennek a problémának járunk utána. Témáink:

  • Infláció elleni védelmet nyújtó kötvények
  • Infláció elleni védelem TIPS kötvényekkel
  • TIPS breakeven rate jelentése
  • Miért esik a TIPS kötvények árfolyama, ha magas az infláció?

Infláció elleni védelmet nyújtó kötvények

A magyar piacon befektetők széles köre ismeri a prémium állampapírt, melynek kamata két tényezőből áll össze. Az egyik tényező az előző évi infláció mértéke, a másik a kamatprémium. Ennek megfelelően, ha növekszik az infláció, akkor növekszik az államkötvényre kifizetett kamat. A prémium állampapírról itt beszéltünk bővebben.

A külföldi kötvénypiacokon hasonló elveken működnek az inflációvédett kötvények. Ezek közül a legismertebb megoldás a TIPS, melyből számos befektetési alap, ETF alap alakítja ki a portfólióját. Az alábbi grafikonon a egy TIPS kötvényekből álló ETF alap árfolyamváltozása követhető nyomon. Azt láthatjuk, hogy tavaly év vége óta 9%-ot (kék) veszített az értékéből ez az alap, azaz hasonlóan a hagyományos kötvényekhez (sárga) esik az árfolyamuk.

Eszerint tehát hiába növekszik az infláció, a TIPS kötvényekbe befektetők portfóliójának értéke csökken. Nézzük meg ennek okait, illetve kitérek arra is, hogy a magyar piacon miért nem tapasztalunk hasonlókat a prémium állampapírral összefüggésben.

Infláció elleni védelem TIPS kötvényekkel

A TIPS az angol Treasury Inflation-Protected Securities kifejezés rövidítése. Ezek olyan értékpapírok, legtöbbször kötvények, melyek valamilyen módon védelmet nyújtanak az infláció ellen. A TIPS kötvények esetén a fogyasztói árindexszel korrigálják a kötvény névértékét a következő évben. Nézzük meg erre egy példát. Tegyük fel, vásároltunk egy 1000 dolláros TIPS kötvényt 2,5%-os kamat mellett. A TIPS kötvény fogyasztói árindexhez van kötve, azaz ha egy év múlva az infláció 5% lesz, akkor a kötvény névértékének 5 százalékkal növelt értéke, azaz 1050 dollár után kapjuk meg a 2,5%-os kamatot, így a kamat 26,25 dollár lesz. Természetesen a névérték növekedés is a befektető profitja lesz, mivel a lejáratkor kézhez kapja.  Ha ebben a szituációban egy normál kötvényt vásárolunk, akkor az 1000 dolláros névérték után 2,5%-os, azaz 25 dollár kamatot fogunk kapni, és természetesen névérték növekedés sem lesz.

Látni kell azonban azt is, hogy az infláció elleni védelemnek ára van, azaz a TIPS kötvényekkel elérhető hozam és a hagyományos, infláció ellen védelmet nem nyújtó kötvények hozama eltér. Ezt a különbséget "breakeven rate"-nek hívjuk. Általában a TIPS kötvények hozama kicsivel alacsonyabb a hagyományos kötvényekhez képest, de a breakeven rate, azaz hozamkülönbség annak függvényében változik, hogy a piac növekvő inflációra vagy csökkenő inflációra számítanak. Az alábbi grafikonokon az 5 éves lejáratú államkötvény és az 5 éves lejáratú TIPS hozamkülönbsége látható. Jelenleg 3,03% a két befektetési eszköz közötti hozamkülönbség, ami jelentősnek mondható.

forrás: ycharts.com

Alacsony infláció esetén a különbség sem jelentős a két kötvény hozama között. A TIPS kötvényekbe történő befektetéshez tehát nem árt az időzítésre is odafigyelni, ideális befektetési időpont, amikor a breakeven rate jelentősen lecsökken. A jelentős lecsökkenés alatt azt kell érteni, hogy a FED által várt éves inflációs várakozások alá csökken jelentősen, például a FED 10 éves távon évi 2%-os inflációt vár, akkor ehhez mérten beszélhetünk arról, hogy lecsökkent a hozam különbség a TIPS és a hagyományos kötvények között.

Miért esik a TIPS kötvények árfolyama, ha magas az infláció?

Látható a fenti grafikonon, hogy az elmúlt fél év egyáltalán nem volt ideális a TIPS befektetésre. Ennek oka, hogy a breakeven rate magas, és ezzel együtt a kötvénypiaci hozamok is emelkedtek, és ez azért fontos, mert a legtöbb inflációvédett kötvény esetében van egy fix kamatrész. Abban az esetben, ha alacsonyak az állampapír hozamok, akkor jellemzően ez a fix kamatrész is alacsony, ugyanakkor, ha az állampapír hozamok emelkednek (emelkedő kamatkörnyezet), akkor az alacsonyabb kamatok mellett kibocsátott kötvények árfolyama csökkenni fog (részletesen beszéltünk róla itt).

A magyar állampapírpiacon hasonló helyzetet azért nem tapasztalhatunk, mert a prémium állampapírnak nincs valódi másodpiaca, csak az Államkincstár váltja vissza a névérték 99 százalékán, tulajdonképpen 1% költség mellett. Ezzel nagyon jól járnak a befektetők, ha ugyanis lenne másodpiac, akkor a piac árazná az emelkedő hozamokat, így a prémium állampapír árfolyama csökkenne, ahogy például a 10 éves lejáratú állampapírok hozama is csökkent az elmúlt időszakban.

forrás: investing.com

A fentiek ellenére a TIPS hosszú távon egy jó megoldásnak számít függetlenül attól, hogy rövid távon árfolyam-visszaesést tapasztalunk. Két átfogó kutatás (Protecting Portfolios Against Inflation és The Best Strategies for Inflationary Times) ugyanis több évtizedre visszamenőleg megvizsgálta a különböző befektetési eszközöket. A vizsgálatba a részvények, egyes szektorok, árupiaci termékek, kötvények, nemesfémek, kriptovaluták, különböző tőzsdei stratégiák is beletartoztak és mindkét kutatásnak az lett a megállapítása, hogy a TIPS a legjobb, leguniverzálisabb eszköz az infláció ellen:

„Treasury Inflation-Protected Securities (TIPS) are robust when inflation rises, giving them the benefit of generating similar real returns in inflationary and non-inflationary regimes, both of which are positive"

A TIPS tehát magas és alacsony inflációval járó időszakokban is pozitív reálhozamot hoz, és ellentétben más eszközökkel (például árupiac, energia részvények) nincs jelentősége az időzítésnek.  A TIPS tehát az egyik legbiztosabb megoldás az infláció elleni védelemben, de korántsem tökéletes eszköz, ahogy a fentiekben is láthattuk. Ugyanakkor ennél jobb megoldás nem létezik.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak