Három fehér katona japán gyertya jelzései, megbízhatósága, kereskedése

Cikkünkben a három fehér katona japán gyertya jelzéseit, tőzsdei kereskedésben betöltött szerepét beszéljük meg. Bár elsősorban trenderősítő jelzésként ismert ez a japán gyertya formáció, megmutatom a fordulós jelzéseit is, mely egyébként a magas megbízhatóságú (70-86% közötti) japán gyertyák közé sorolható. A három fehér katona formáció inverze, a három fekete holló, melynek szintén magas megbízhatóságú a jelzése.

Mit jelent a három fehér katona japán gyertya?

A három fehér katona japán gyertya alakzatban három egymást követő napon, három fehér japán gyertya alakul ki. A három fehér katona alakzat trenderősítő jelzés, amely utal az emelkedés folytatódására közepes megbízhatósággal, ha emelkedő trendben alakul ki. A három fehér katona japán gyertya alakzatnál fontos, hogy az előző záró árnál a következő záró ár magasabb legyen, felső és jelentős kanóc ne alakuljon ki. Az alábbi előadáson a japán gyertyák megbízhatóságával, jelzéseikkel foglalkozunk.

 
 

Mi történik a piacon a három fehér katona japán gyertya alakzatban?

A piaci szereplők folyamatos vételi nyomással emelik az árakat. Jelentős eladási hullám nem alakult ki. Ez egy monoton, egyirányú piacot jelez.

Három fehér katona japán gyertya alakzat 

A három fehér katonát alapvetően két helyzetben értelmezzük. Ha a formáció emelkedő trendben alakul ki, akkor trenderősítő jelzést tulajdonítunk neki. Ha pedig az előzmény trend csökkenő, akkor a három fehér katona trendfordulós jelzést ad. A három fehér katona japán gyertya nagyon kis szerepet kap oldalazó vagy iránytalan piacon. Ilyen esetben nem beszélhetünk trendről sem pedig trenderősítésről. 

Ahogy fentebb már utaltam rá, a  három fehér katonát gyakran használják trenderősítőként, emelkedő trendben is, azonban elméletileg egy trendfordulós alakzat, melynek előzmény trendje egy rövidtávú csökkenő trend. A felismerésének szabályai:

  • Előzmény trend csökkenő
  • A következő három napon hosszú emelkedő gyertyák.
  • A gyertyák az előző napi záróár alatt nyitnak (az előző gyertya testéből indul a következő gyertya).
  • A gyertyák a napi maximum szint közelében zárnak, azaz kicsi a felső kanóc.
  • A kanócok ideális esetben kicsik.

Az alakzat megbízhatóságról annyit érdemes tudni, hogy csökkenő trendben vizsgálva, 2972 esetben azt tapasztalhattuk, hogy

  • az esetek 82 százalékában a három fehér katona japán gyertya kialakulását követően árfolyam emelkedés következett be
  • az esetek 18 százalékában pedig árfolyam csökkenés következett be

Ezzel az eredménnyel a fordulós jelzés bekerült a 14 legmegbízhatóbb japán gyertya alakzat közé.

Milyen feltételeknek feleljen meg a három fehér katona japán gyertya?

Bár három emelkedő gyertyaként tartjuk számon a három fehér katona japán gyertya alakzatot, de aktív kereskedésben a minimális és maximális magasságukat érdemes korlátozni. A minimális magasság korlátozását köthetjük az ATR(14) értékéhez is. Legalább az átlagos gyertya magasságának a 80%-a legyen mindegyik gyertya. Ha ez alatt van a gyertyák magassága akkor, az már nem jelzi számunkra a töretlen egyirányú mozgást. A túl kicsi, limit alatti a mozgás már nem jelképezi a piaci erőt.  

A túl nagy, hosszú gyertyák sem ideálisak a három fehér katona japán gyertya alakzatban. Ilyen esetben már nem a nyugodt, megfontolt mozgást mutat a piac. Ennek az oka lehet egy hír, adatközlés, ami erősebb mozgásra kényszerítette a piacot. Az ilyen nagy gyertya méretű három fehér katona alakzat jellemzően rövidebb idősíkon alakul ki híreknél. A túl nagy méretű gyertyát szintén az ATR(14)-hez köthetjük. Ha egy, vagy több gyertya nagyobb, mint az ATR(14) értékének a triplája, az már extrém mozgásokat jelezhet. Ilyen esetben kérdéses a trend további folytatása, hiszen a három fehér katona japán gyertya alakzatban a megszokott, átlagos mozgás többszörösét tette meg a piac.  

Az ideális három fehér katona japán gyertya alakzatban három kanóc nélküli, azaz marubozut gyertyát találunk. Nyilván túlzó elvárás lenne három marubozuhoz kötni a kialakulást. A piac nem ilyen szabályosan mozog, így a felső, és az alsó kanócokat is korlátozni kell. A felső, azaz a trendmozgását nem erősítő kanóc egyik gyertya tekintetében se legyen nagyobb, mint a gyertya test 5-8%-a. A túl nagy felső kanóc nem long irányú mozgást mutat! Bár az alsó kanóc nem befolyásolja ilyen mértékben az emelkedést, ennek ellenére a nagy alsó kanóc sem megengedhető. Itt a 10%-os kanócnál nagyobb alakzatot már ne nevesítsük három fehér katona japán gyertya alakzatnak. 

Mire figyeljünk a kereskedés során?

A három fehér katona alakzat akár a forex, akár a részvénypiacon előfordul, így mindegyiken érdemes lesz figyelni. A három fehér katona japán gyertya alakzat univerzális alakzat, így a legtöbb terméken használható, nincs idősíkhoz kötve, a jelentése akár egypercesen, akár havi charton is ugyanaz, de a fenti megbízhatósági adatok amerikai részvénypiacon, bikapiacon, napos grafikonon lettek kiszámolva.

A tőzsdei kereskedésben korrekt forgalmi adatokat kapunk a brókertől, így a három fehér katona japán gyertya alakzat értékelésénél is felhasználhatjuk ezeket. A teljes értékű alakzathoz legalább átlagos forgalom kell. A kicsi, gyenge forgalmú időszakokban kialakult japán gyertya alakzat – bár megfelel a szabálynak – már kisebb jelentéssel bír. 

Szintén érdemes figyelemmel követni a ajánlati könyvet is. A három fehér katona japán gyertya alakzat folyamatosan egy irányba mozgó piacot jelez számunkra, ahol már sok befektető realizálhat. Ha az alakzat felett sok, az átlagot meghaladó eladási ajánlatot találunk, akkor az a további emelkedés már kérdéses lehet. Hasonlóan figyelmeztető jelzés lehet az alakzatnál a kevés, az átlag alatti vételi ajánlat is, ami egy folyamatos emelkedésnél várható is: a vevők már az emelkedés alatt megvásárolták a kellő számú instrumentumot, azaz ha nem tud új vételi erő csatlakozni, akkor a piaci emelkedés megtorpanhat.

Vegyük azt is figyelembe, hogy a japán gyertyák a technikai elemzés eszközei közé sorolhatók, és az elmúlt 30 évben elvégzett közel 100 átfogó statisztikai vizsgálat többsége szerint a technikai elemzés jelzései többletinformációt hordoznak. Erről a témáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

A három fehér katona japán gyertya alakzat összefoglalása 

  • Univerzális alakzat  
  • Trenderősítő 
  • Emelkedő trendben vizsgáljuk 
  • Három gyertyás alakzat 
  • Három marubozu gyertyát mutat 
  • A kanócokat korlátozni kell 
  • Trendfordítós jelzése magas megbízhatóságú

Ha érdekel a japán gyertyák kereskedése, akkor az alábbi cikkeket is érdemes tanulmányoznod:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link