Shortolás a magyar tőzsdén, BÉT-en: Hogyan? Mivel?

Cikkünkben a magyar tőzsdén bonyolítható shortolási lehetőségeket, illetve a shortolás sajátosságait tekintjük át. Megnézzük, milyen feltételek mellett lehetséges részvényeket shortolni, például OTP, MOL short pozíciót indítani.

1) Magyar részvények shortolása az azonnali piacon

Az első szembetűnő különbség, például az amerikai tőzsdékhez képest, hogy a BÉT-en elérhető részvények, például OTP, MOL, MTelekom, Richter esetében a napon túl tartott short pozíció nem lehetséges. Vannak erre a célra más, származtatott termékek, de általánosságban elmondható, hogy napon túl a BÉT részvényeit nem tudjuk közvetlenül, az azonnali piacon shortolni.

Technikai Daytrade, tőkeáttétes Daytrade

A hazai brókercégek részvényvásárlás céljára hitelt nyújtanak az ügyfeleiknek, amit gyakran befektetési hitelnek neveznek. Ezzel tulajdonképpen egy margin számla jön létre, amelyről már USA tőzsdéi kapcsán beszéltünk. Ugyanakkor a legnagyobb magyar brókercégek esetében ez a befektetési hitel ún. technikai daytrade, vagy tőkeáttétes daytrade szolgáltatásra használható fel. Tehát arra a célra használhatja a kereskedő, hogy napon belül tőkeáttétes pozíciókat nyisson, és ezzel együtt short pozíció lehetősége is biztosított. Az egyes brókercégek itt is korlátozzák a tőkeáttétes daytrade kereskedésben elérhető részvények körét. Csak azokkal a részvényekkel kereskedhetünk tőkeáttétel mellett napon belül, melyek forgalma nagy.  A fenti célra jellemzően 5x tőkeáttétel vehető igénybe. A fentiek értelmében tehát elmondható, hogy egyedi részvényt, például OTP közvetlenül shortolni csak napon belüli, daytrade kereskedés keretében lehetséges, illetve napon belül tőkeáttétel is igénybe vehető.

 
 

Hogyan működik a gyakorlatban a technikai, tőkeáttétes daytrade?

A tőkeáttétes daytrade során már a pozíció nyitásakor jeleznünk kell, hogy ez egy napon belüli, daytrade kötés lesz, így a brókercég rendszere engedélyezni fogja a tőkeáttételt (amennyiben van erre szerződésünk), és akár a shortolást is engedi. Fontos szabály, hogy a nap végéig zárni kell a kötést. Ha ezt nem tesszük meg, akkor a szabad szakaszi kereskedés befejezése előtti percekben zárja a brókercég a pozíciót a kereskedő helyett. A daytrade kereskedés során jellemző, hogy a brókercégek kedvezőbb vételi, eladási jutalékokat nyújtanak az ügyfeleknek, így ha ilyen szándékunk van, akkor célszerű megnézni a kifejezetten daytrade kereskedőknek készített kondíciós listát.

Az alábbi képen az egyik hazai brókercég kereskedési felületét láthatjuk. Itt a megbízás kiadásának legfelső sorában találjuk a TDT, Technikai Daytrade opciót. A négyzet bejelölésével tőkeáttétes daytrade kötést indíthatunk, amely akár short pozíció is lehet. Bővebben a témát itt tárgyaltuk.

technikai daytrade, tőkeáttétes Daytrade

 

2) Napon túlra nyitott short pozíciók

A fentiek során egyelőre csak a napon belüli kereskedés, illetve shortolás lehetőségét tárgyaltuk. Ahogy utaltam rá, általában közvetlenül részvényt shortolni napon túlra a fenti módon nem lehetséges. Ugyanakkor két termékcsoport segítségével is megoldható a BÉT-en a részvények napon túlra történő shortolása.

2.1) Napont túli shortolás a BÉT-en certifikátokkal

Az egyik termékcsoport a certifikát, warrant, amely a kisbefektetők számára egy ideális megoldás arra az esetre, ha short pozíciót szeretnének nyitni a magyar részvényekre, és a short pozíciót több napig is tartani szeretnék. A certifikát, illetve tőkeáttétes változata a warrant erre lehetőséget biztosít. A certifikát kereskedés sajátosságaira itt nem térünk ki, de korábbi cikkünkben már beszéltünk róla: Certifikát, warrant kereskedés alapok. Az elérhető részvény certifikátok listáját itt találod. A certifikát kereskedés egyetlen hátránya, hogy csak a BÉT bluechip, nagypapírjai érhetők el certifikátként, bár ez egy átlagos kisbefektető számára elegendő szokott lenni.

2.2) Napon túli shortolás a BÉT határidős piacán

A legtöbb egyedi részvényt a BÉT határidős piacán tudjuk elérni. Amíg az eddig bemutatott esetekben a short lehetőségek a nagyobb forgalmú papírokban merültek ki, addig a BÉT határidős piacán találunk kisebb papírokat is.

Ezeknek a határidős termékeknek is van lejárata, a lejárat időpontjában történik a pénzügyi elszámolás, és a határidős termék ára a lejáratkor érvényes azonnali részvénypiaci árfolyamon fut ki. A határidős piaci kereskedés sajátosságaira most nem térünk ki, de a témát részletesen tárgyaltuk a következő hivatkozáson: Határidős, futures ügyletek

Két dolgot említenék meg a BÉT határidős részvényekkel kapcsolatban. Bár elérhetők kisebb papírok is, például CIG, Duna House, Konzum, Masterplast, PannErgy, Appeninn részvények, de egyes termékek, távoli lejáratok esetén előfordulhat, hogy nem találunk piaci szereplőt az ajánlati könyvben, tehát önmagában ezek a határidős termékek illikvidek.
Számíthatunk tehát arra is, hogy egy megnyitott pozíciót nem tudunk lezárni, illetve meg kell várnunk a lejáratát, amikor kifut a határidős termék.  A cikk írásának pillanatában kb. 40 határidős részvény piacát vizsgáltam meg, ebből mindössze 3 határidős részvénynél volt kötés a mai kereskedésben. 

A likviditási probléma alól kivételt jelent a BUX határidős index. A decemberi lejárat jellemzően kellően likvid. A másik tényező a kontraktus méret. A határidős piacon kontraktusokban mérve zajlik az adásvétel, és az esetek többségében 1 határidős részvény kontraktus nem egyenlő 1 azonnali részvénnyel. Jellemzően 1 kontraktus több részvénnyel egyezik meg, így előfordulhat, hogy kisbefektetőként kiszorulunk a piacról, mivel a felvehető legkisebb pozíció (1 kontraktus) nagy pozíció méretet eredményez.

Például OTP határidős termék adatait lekérdezzük az alábbi hivatkozáson, akkor láthatjuk, hogy 1 kontraktus egyenlő 20 000 Ft össznévértéknek megfelelő darabszámú HU0000061726 ISIN azonosítójú OTP részvénnyel. Mivel az OTP törzsrészvények névértéke 100 Ft, így látható, hogy a legkisebb kötés során 200 db OTP részvények megfelelő pozíciónk lesz, ez 10.000 Ft-os árfolyam esetében 2 millió forintos kitettséget eredményez.  Határidős részvények a bet.hu oldalán itt érhetők el.

3) Már ETF alapokkal is shortolhatunk a BÉT-en

2018. szeptemberében jelentette be a BÉT, hogy 7 új ETF alap is elérhető lesz a BÉTa piacon. Ezek közül a tőzsdén kereskedett ETF alapok közül az egyik egy inverz ETF, azaz a mögöttes termék árfolyamával ellentétesen mozdul el. A BÉTa piacon elérhető inverz ETF alapokat a nevükben található "inverse" kifejezés jelöli. Az ilyen ETF alap árfolyama tehát ellentétesen mozdul el, azaz, ha a mögöttes termék (S&P500 index) árfolyamának esésére számítunk, akkor meg kell vásárolnunk ezt az ETF alapot, majd amikor az S&P500 index esik, árfolyam-emelkedést tapasztalunk. Az alábbi képen alul az inverz, shortolásra használható ETF árfolyamát látod, felette pedig az S&P500 indexet.

A külföldi tőzsdék shortolási szabályai eltérnek a magyar tőzsdén tapasztaltaktól. Erről itt írtunk.

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak