McClellan oscillator: Mire jó? Hogyan használd?

Kategória: 

Az alábbiakban a McClellan oscillator alkalmazási módjait tekintjük át. Megbeszéljük az indikátor működését, jelzéseit.

Mire jó a McClellan oscillator?

A McClellan oscillator egy market internals, más néven market breadth típusú indikátor. Ezek az indikátorok a piaci szélességet mérik. Ehhez a McClellan oscillator összesíti a tőzsdén kereskedhető összes részvény adatát és az adott napon növekedő és csökkenő árfolyamú részvények különbségét számítja ki. Általában a New Yorki tőzsde részvényein számítják a mutatót.  Ha tehát egy adott napon a New Yorki tőzsdén 2000 részvénynek emelkedik és 1500 részvénynek csökken az árfolyama, akkor az indikátor bemenő adata 500 lesz. Ugyanakkor a a McClellan oscillator nem egyetlen napot vizsgál, hanem a 19 napos és a 39 napos exponenciális átlagát vizsgálja a csökkenő és emelkedő részvények különbségének.

A McClellan oscillator pontos képlete tehát így néz ki:

(19 napos exponenciális mozgóátlaga az emelkedő-csökkenő részvényeknek) – (39 napos exponenciális mozgóátlaga az emelkedő-csökkenő részvényeknek)

Mondhatjuk azt, hogy az MACD indikátorhoz hasonló indikátort kapunk. Csak amíg az MACD két exponenciális mozgóátlag különbségét mutatja, melyet egy részvény árfolyamán mérünk, addig a McClellan oscillator ugyanezt a különbséget mutatja ki, de nem az árfolyamon, hanem az emelkedő-csökkenő részvények számán.

Hogyan értelmezhetők a McClellan oscillator jelzései?

Az általános jelzések a következők:

  • Az emelkedő és csökkenő árfolyamú részvények különbsége mutatja, hogy emelkedő tendencia vagy a csökkenő tendencia dominál a tőzsdén, azaz a piaci hangulatot állapítjuk meg.
  • A 19 és 39 napos mozgóátlagot vizsgálva pedig a rövid távú piaci hangulat és a hosszú távú piaci hangulat összevetése válik lehetővé.

A McClellan oscillator jelzései:

  • Ha a McClellan oscillator a nulla vonal fölé kerül, akkor a 19 napos mozgóátlag keresztezi a 39 napos mozgóátlagot, azaz az emelkedő részvények száma növekszik. Alapvetően emelkedő trendet jelez ekkor az indikátor.
  • Fordított esetben a McClellan oscillator a nulla vonal alá esik. Ekkor a 19 napos mozgóátlag felfelé haladva keresztezi a 39 napos mozgóátlagot, azaz a csökkenő árfolyamú részvények száma növekszik a tőzsdén. Alapvetően ez egy csökkenő trendre utaló jelzés.

A fenti képen megjelöltem néhány jelzés, ahol a nulla vonalat metszi a McClellan oscillatort. Bár első pillantásra meglehetősen pontosak a jelzések, de vegyük észre azokat a rövid irányváltásokat, melyeket nyíllal jelöltem a grafikonon. Ezek téves jelzések, melyek miatt önmagában nem használható az indikátor.

Arra tehát kiválóan használható a McClellan oscillator, hogy figyeljük a piac belső szerkezetét, mérjük a hangulatát a piacnak. Kiküszöbölhetjük vele a tőzsdeindexek torzításai, hiszen ezek ármozgása nem ad pontos képet a hangulatról, mivel a legnagyobb hatást a nagy kapitalizációjú részvények okozzák a tőzsdeindexben. Ezt ki lehet küszöbölni a piaci szélességet mérő indikátorokkal.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link