Market maker: Mit jelent? Hogyan működik?

Kategória: 

A market maker egy gyakori kifejezés, mellyel tőzsdei kereskedők, befektetők találkozhatnak. Az alábbiakban megbeszéljük a market maker kifejezés jelentését, a market maker rendszerek működését. Témáink:

  • Mit jelent a market maker kifejezés?
  • Market maker tevékenység az OTC brókerek körében
  • Market Maker-ek, Designated Market Maker cégek a tőzsdén

Mit jelent a market maker kifejezés?

A market maker kifejezés szó szerinti fordításban piackészítést, piac-csinálást, piacjegyzést jelent. A tevékenység lényege, hogy a market maker feladatokat ellátó társaság/személy biztosítja egy adott befektetési eszköz kereskedésének a piacán a likviditást azzal, hogy vételi és eladási árakat határoz meg a hozzá beérkező vételi és eladási megbízások alapján. A market maker kifejezést több tőkepiaci tevékenység esetében is használjuk, de a kifejezés mögötti tartalom eltérő.

Market maker tevékenység az OTC brókerek körében

A befektetési iparág jelentős részét teszik ki azok a brókercégek, melyeknek nincs tényleges hozzáférésük a világ különböző pontjain található tőzsdékhez. Ezeket a brókereket gyakran nevezzük forex brókereknek, mert évekkel ezelőtt még csakis kizárólag devizapiaci kereskedés lehetőségét tudták az ügyfeleknek nyújtani. Mára azonban már CFD formában gyakorlatilag származtatott termékek széles köre érhető el ezeknél a brókereknél, azaz árupiaci termékek, kriptoeszközök, tőzsdeindexek, részvények. Ugyanakkor ezek a termékek (CFD) származtatott termékek, azaz a megvásárlásukat sokkal inkább lehet egy a befektetési szolgáltatóval kötött fogadáshoz hasonlítani, tekintettel arra, hogy ezek a termékek nem biztosítanak tényleges tulajdoni jogot.

Az OTC, tőzsdék kívüli brókerek többsége a devizapiaci termékek és a CFD termékek esetében saját hatáskörében állapítja meg a kereskedett termékek vételi és eladási árát. Ezzel szemben egy valódi tőzsdei ügyletnél legtöbbször a piac alakítja ki a termék árát. Mivel az OTC brókerek termékei származtatottak, azaz követik a tőzsdei termékek árát, így jelentős eltérést nem tapasztalunk a két piac között. Ugyanakkor a market maker brókercégnek sokkal nagyobb a mozgástere a vételi és eladási ár megállapításban. Ez akár visszaélésekre is lehetőséget adhat, például a teljesülés lassítása (slipage), a spread (vételi eladási oldal közötti különbség) tágításával a kereskedőket érő rejtett költségek jelentősek lehetnek.

Emellett a market maker konstrukcióban az ügyfél és a szolgáltató között erős érdekellentét van, hiszen a szolgáltató minden egyes megkötött ügylettel a kereskedő ellen fogad, azaz ha a kereskedő veszít, akkor a brókercég nyer. Alapvetően ez a helyzet jellemzi a market maker brókercégek működését, hiszen a közzétett adatok szerint ezeknél a cégeknél kereskedők 60-80 százaléka nem nyereséges. További részleteket itt találsz a témával kapcsolatban.

Market Maker-ek, Designated Market Maker (DMM) cégek a tőzsdén

A market maker (továbbiakban MM és DMM) cégek a tőzsdei kereskedésben is megtalálhatók. Feladatuk a likviditás biztosítása a részvények ajánlati könyvében. Az MM és DMM feladatokat nagyrészt különböző pénzintézetek, brókercégek, intézményi befektetők látják el. Az MM és DMM cégek tehát folyamatosan megtalálhatók a részvények ajánlati könyvében, és nagyon gyakran az ügylet másik oldalán nem egy másik befektető, hanem ezek a cégek állnak.

Alapvetően ezzel jól járnak a befektetők, mivel így csökken kereskedés költsége, csökken a részvény piacán a volatilitás, stabilabb lesz a részvény piaca. Ugyanakkor az MM és DMM cégek nem ingyen vállalnak kockázatot, ugyanis a kereskedésük után jutalékot kapnak. Alapvetően az MM és DMM forma között az az eltérés, hogy a DMM cégeknek szigorúbb feltételeknek kell megfelelni, így például egy MM cég működéséhez elegendő az 1 millió dolláros kockázati tőke, míg egy DMM esetében már 125 millió dollár szükséges.  A DMM-ek tehát az amerikai tőzsdéken a fő likviditást biztosító cégek. Ha számlát nyitsz egy brókercégnél, akkor nagyon valószínű, hogy egy DMM-el kötöd majd meg az ügyletet, amikor részvény veszel, vagy adsz el. Az amerikai tőzsdék kereskedési helyszíneivel kapcsolatban további információk:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link