Kincstárjegy kisokos: Mit kell tudnod a kamatozó és diszkont kincstárjegyekről?

Bejegyzésemben a kincstárjegy témát járjuk körbe, kitérek arra, hogy milyen kincstárjegy típusok érhetők el jelenleg a piacon, mikor, melyiket célszerű választani. Arról is szó lesz, hogyan működnek a kincstárjegyek egyes típusai, hogyan számítható a kamat, a hozam, illetve hol tudjuk megvásárolni a kincstárjegyeket. Témáink:

  • Mi az a kincstárjegy? A kincstárjegy jelentése, fogalma
  • A jelenleg elérhető kincstárjegyek típusai
  • Mit kell tudnod a diszkont kincstárjegyekről?
  • Hogyan adózunk a kincstárjegyek után?
  • Van a kincstárjegynél jobb állampapír?

Mi az a kincstárjegy? A kincstárjegy jelentése, fogalma

A kincstárjegy gyakorlatilag egy állampapír fajta, mely a kifejezetten rövid, éven belüli lejáratú állampapírok megjelölésére szolgált. A kincstárjegy kifejezés jelentésében tehát azonos a nemzetközi piacokon ismert treasury bill, t-bill (amerikai állampapírok: T-Bond, T-Note, T-Bill) kifejezéssel. A kincstárjegy is egy kötvény, tehát hitel jogviszonyt megtestesítő értékpapír, ahol a befektető, a kincstárjegy megvásárolója lesz a hitel nyújtó, míg a kötvényt kibocsátó lesz az adós. A kincstárjegy legfontosabb működési szempontjai megegyeznek egyébként a hosszabb lejáratú állampapírokkal, melyekről részletesen itt beszéltünk.

Ugyanakkor tekintettel arra, hogy a lakossági befektetők számára jelenleg kedvező kamatok mellett érhetők el a kincstárjegyek, így az átlagos bankbetétekhez képest vonzó alternatívát jelenthetnek a kincstárjegyek. Ezen tulajdonságaik miatt megbeszéljük a kincstárjegyek típusait, vásárlásuk módjait, a kamat fizetés, hozam számítás sajátosságait.

A kincstárjegyeknek Magyarországon alapvetően két típusa érhető el, melyek között a kamatfizetésben tapasztalhatunk eltéréseket. Az egyik típus a diszkont kincstárjegy, amely kamatot nem fizet. Míg a másik típusba a kamatozó kincstárjegyek tartoznak, melyek működése gyakorlatilag megegyezik a hosszabb lejáratú állampapírokkal.

Mit kell tudnod a diszkont kincstárjegyekről?

A diszkont kincstárjegy nem kamatozó értékpapír, így ne is lepődjünk meg ha a tájékoztatóban erre felhívják a figyelmet. Ugyanakkor a fentiek ellenére szerezhetünk hozamot a diszkont kincstárjegy befektetéssel, mivel a névérték alatt vásárolható meg a diszkont kincstárjegy. A neve is utal erre a tényre (diszkont). Jelenleg 3 és 12 hónapos futamidővel vásárolható meg a diszkont kincstárjegy. A lényeg tehát azon van, hogy a megvásárláskor a névérték alatt vásároljuk meg a diszkont kincstárjegyet, majd pedig a futamidő végén a névérték kerül kifizetésre a befektető részére. A fentiek alapján kamatot ugyan nem kapunk, de hozamunk lesz, mely a névérték és a vételár különbsége.  

A diszkont kincstárjegy 10.000 Ft-os alapcímlettel kerül kibocsátásra, nézzünk ennek megfelelően egy példát. Vásárolunk 1 db 10.000 Ft-os alapcímletű, névértékű diszkont kincstárjegyeket 12 hónapos futamidővel 9700 Ft-os vételi ár mellett. Ebben az esetben egyszerűen ki is tudjuk számolni a hozamot, hiszen 300 Ft-ot nyerünk 9700 Ft befektetése mellett, azaz 3,09% lesz az éves hozamunk.  

A diszkont kincstárjegyek sajátossága, hogy aukció során kerülnek forgalomba, és nem csak lakossági ügyfelek, magánszemélyek vásárolhatják meg, hanem cégek, intézmények, külföldi magánszemélyek, cégek is. A 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciókra minden héten kedden kerül sor, míg a 12 hónapos diszkont kincstárjegyek csak minden második csütörtökön zajlanak.  

A fentiek mellett az elsődleges forgalmazók és a Magyar Államkincstár folyamatosan jegyez árat a diszkont kincstárjegyekre, így gyakorlatilag bármikor eladhatunk, vagy vásárolhatunk diszkont kincstárjegyet. Forgalmazását tekintve az elsődleges forgalmazók körébe a Magyar Posta, kereskedelmi bankok, egyéb befektetési vállalkozások, például brókercégek tartoznak, azaz gyakorlatilag bárhol vásárolhatunk diszkont kincstárjegyet. Az értékesítési pontokról térképes alkalmazás itt érhető el. Vételi és eladási árfolyamok tekintetében lehet eltérés a forgalmazók között, példaként az Államkincstár árfolyamát mutatom be, melyet az allampapir.hu oldalon követhetünk nyomon.

diszkont kincstárjegy

A fenti képen az eladási nettó árfolyam mutatja, hogy a névérték hány százalékáért vásárolhatjuk meg a diszkont kincstárjegyet. Ha például 99,85 az eladási nettó árfolyam, akkor egy 10.000 Ft-os névértékű diszkont kincstárjegyet 9985 Ft-ért vásárolhatunk meg, azaz 15 Ft hozamunk lesz, ha a futamidő végét megvárjuk.  A vételi nettó árfolyam oldalon pedig azt láthatjuk, hogy ha a futamidő előtt eladjuk a diszkont kincstárjegyet, akkor mennyiért vásárolja vissza az Államkincstár. A táblázat első sorában egy 9 nap hátralevő idejű diszkont kincstárjegyet 9989 Ft-ért adhatunk el, de ha megvárjuk a lejáratot, akkor 10.000 Ft-ot fognak kifizetni részünkre.

A fentiekből jól látszik, hogy a diszkont kincstárjegyeken alacsony az elérhető hozam, nagyon jó korrelál a diszkont kincstárjegy a jegybanki alapkamattal, így az elmúlt években gyakorlatilag 0 közeli hozamot érhetünk el a diszkont kincstárjegyekkel (aktuális hozamokat a következő linken találod).

diszkont kincstárjegy hozam

Látható a fenti grafikonon is, hogy az elmúlt években jelentősen csökkent a diszkont kincstárjegyekkel elérhető hozam, ma már azt lehet mondani, hogy a bankbetétek jobb befektetési lehetőségnek tekinthetők. Ugyanakkor az Államkincstár kifejezetten belföldi magánszemélyek számára kínál kedvezőbb kamatozású kincstárjegyet, melyek kincstári takarékjegy néven érhetők el. Erről szól a következő bekezdésünk. Az álllampapír-vásárlással kapcsolatos alapvető összefüggéseket az alábbi előadáson is megtekintheted.

 
 

Diszkont kincstárjegy kalkuláció

Az alábbiakban bemásoltam egy gyakori problémát, mellyel olvasóink megkeresnek:

„Néztem a Diszkont kincstárjegy D220921, jelenleg 98,88 Ft árfolyamon vásárolható. Ha vásárolok ebből mondjuk 1 millió névértékben, 988.000 Ft-ot fizetek, akkor a lejáratkor idén szeptemberben megjelenik a számlámon 1 millió forint, vagyis 12.000 Ft a nyereségem ezen? Pluszban fizetnek erre egy 6,26 %-os kamatot? Hogy van ez?”

Ahogy fentebb beszéltünk róla, a diszkont kincstárjegyek nem fizetnek kamatot, ezeken a papírokon a hozam abból képződik, hogy névérték alatt vásárolható meg. Tehát a kérdéses papíron, ha 988 ezerért vásároljuk meg, akkor szeptemberben 1 millió forintot kapunk kézhez, azaz a nyereség 12 ezer forint. A lejáratig hátralevő időszak ebben az esetben rövid, így alacsony a hozam (1,2 százalék erre a pár hónapra), és ha ennek 6,26% volt a hozama, akkor ebből azért lett 1,2%, mert már közel a lejárat.

Például a D230628 kincstárjegy lejárata 2023-06-28. Ez a papír most 91,74%-ba kerül (lásd alábbi képen) és a lejáratkor 100%-ot fizet vissza. A példa kedvéért 10 ezer forintos névértéknél 9174 forintért vesszük meg most a papírt, és a lejáratkor 10 ezer forintot kapunk vissza. Ez kb. 8,24% a hozamnak, de ennek a papírnak egy évre 9,39% a hozama a táblázat alapján (már nincs vissza egy év), de ahogy haladunk előre az időben úgy növekszik az árfolyam, így a 9,39%-os éves hozamnak csak az időarányos részét szerezhetjük meg.

Hogyan adózunk a diszkont kincstárjegyek után?

A diszkont kincstárjegy egy speciális állampapír, mely kamatot nem fizet, és a hozam úgy képződik, hogy névérték alatt, diszkonton kerül forgalomba. A befektető hozama tehát a névérték alatti ár és a névérték közötti különbség. A diszkontkincstárjegy konstrukció alapjaiban eltér a lakossági állampapíroktól (prémium állampapír, MÁP+), ezért találkozunk azzal a véleménnyel, hogy az adózására is más szabályok vonatkoznak (például nem lehet kamatadómentesen vásárolni). Ugyanakkor az Államadósság Kezelő Központ honlapja szerint ugyanazok adószabályok vonatkoznak rájuk, azaz

"Az Szja.tv. alapján a Diszkont Kincstárjegy mint nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott, a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény szerint hitelviszonyt megtestesítő értékpapír és egyben a magyar állam által kibocsátott, - egyebek mellett - a lakosság mint befektetői célpiac részére is forgalomba hozott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, amelyből származó kamatjövedelem a 2019. június 1. napját követően forgalomba hozott Diszkont Kincstárjegy sorozatok esetében nem minősül jövedelemnek, és így mentesül a kamatadó megfizetése alól. "

A cikk megjelenése óta több visszajelzést is kaptam tőletek. Egyik olvasónk szerint a Magyar Államkötvények nem lakossági állampapírok, így rájuk nem vonatkozik a kamatadómentesség. Másik olvasónk egy másik weboldal leírására hivatkozva jelezte nekem, hogy az államkötvények, diszkont kincstárjegyek lejárat előtti eladásából keletkező árfolyamnyereség a fentiek ellenére adóköteles. A fentieket megkérdeztem konkrét példákon keresztül az Államkincstár ügyfélszolgálatán telefonon és írásban is. Tehát arra voltam kíváncsi, hogy a Diszkont Kincstárjegyekre, Magyar Államkötvényekre is érvényes, hogy 2019 június 1. utáni kibocsátásúak adómentesek, illetve a keletkezett hozam nem csak kamatból, hanem a vételi ár és a névérték, illetve idő előtti eladás esetén az eladási ár és a vételi ár különbségéből származó adó is kamatadómentes. Az Államkincstár válasza:

"Az állampapírok esetében a hozam, valamint az értékesítése során elért árfolyamnyereség (azaz a bekerülési ár és az eladási ár különbözete) a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: „Szja tv.") törvény 65. §-a szerinti kamatjövedelemnek minősül.

Valamennyi, Kincstár által forgalmazott állampapír esetében, melyet 2019. június 1. napja előtt bocsátottak ki, a kamatjövedelem után az adó mértéke a jelenleg hatályos rendelkezések szerint 15%.

Mentesül a kamatadó megfizetése aló a 2019. június 1. napja után a magyar állam által kibocsátott, a lakosság mint befektető célpiac részére forgalomba hozott állampapírok (kivéve az idő előtt megszüntetett TBSZ esetében).

Fentiek alapján, a Diszkont Kincstárjegyek jelenleg futó minden sorozata - mivel egy év alatti futamidővel kerülnek kibocsátásra- kamatadómentesek.

A Magyar Államkötvények azon sorozata kamatadómentes, melyeket 2019.06. hó után bocsátottak ki. Tehát bármilyen hozamot szerzel az állampapírokból, kamatjövedelemnek minősül, és az adómentességben alapvetően a kibocsátás napja a mérvadó (2019. június. 1.)."

Diszkontkincstárjegyek adózásával kapcsolatban további részletek itt.

Van a diszkont kincstárjegynél jobb állampapír?

Az elmúlt években azt tapasztalhatták a befektetők, hogy a hagyományos kincstárjegyeknél magasabb kamat mellett fektethetik be a pénzüket a Magyar Állampapír Plusz (szuperállampapír) kötvénnyel. Ennek az állampapírnak a hozamát jelenleg túlszárnyalja a diszkontkincstárjegy hozama. Az utóbbi időszakban, a növekvő infláció miatt a prémium állampapír hozama tekinthető az egyik legmagasabbnak. Erről a következő hivatkozáson beszéltünk: Prémium állampapír: Ideje váltani a magas infláció miatt?

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak