Hogyan hat a ChatGPT és az AI körüli hype a kriptoeszközök árazására?

Cikkünkben egy új vizsgálatról számolunk be, melyből kimutatható, milyen hatása volt a ChatGPT és a mesterséges intelligencia körüli tavaly év végén tapasztalat hírverésnek a kriptopiacon. Ezen belül arról beszélünk, hogy hogyan hatottak a hírek azokra a kriptoeszközökre, melyek alapvetően a mesterséges intelligenciával összefüggésbe hozhatók, de nem kapcsolódnak szorosan a ChatGPT körüli eseményekhez. Témáink:

  • A mesterséges intelligencia és a ChatGPT körüli hype
  • Hogyan hat a kriptoeszközök árazására a ChatGPT?

A mesterséges intelligencia és a ChatGPT körüli hype

2022 év végén berobbant a köztudatba az OpenAI ChatGPT név alatt elérhető fejlett nyelvi modellje. A következő hónapokban rengeteg hír, youtube videó látott napvilágot a ChatGPT lehetséges jövőbeni alkalmazásairól. Sok esetben a hétköznapi életet jelentősen megváltoztató, széles társadalmi réteg munkáját veszélyeztető innovációként mutatták be a ChatGPT-t. Bár ezeken az anekdotikus bizonyítékokon túl nagyon keveset tudunk arról, hogy a ChatGPT mennyire lesz hatékony, hogyan változtatja meg a mindennapi életet. Mindenesetre a témával kapcsolatos két kutatás valóban jelentős hatékonyságnöveléssel tudta összekapcsolni a ChatGPT alkalmazását (itt beszéltünk erről). Ugyanakkor a ChatGPT és a mesterséges intelligencia körüli népszerűségnek egy másik sajátossága is lett. A befektetők elkezdték keresni a befektetési lehetőségeket, és a hagyományos részvénypiacokon túl (ezekről itt beszéltünk), a kriptopiacon is a fenti narratíva határozta meg a befektetők döntéseit.

Hogyan hat a kriptoeszközök árazására a ChatGPT?

Azt korábbi vizsgálatok alapján (itt beszéltünk róla) tudjuk, hogy a kriptoeszközök piacán a figyelemvezérelt vételi nyomás egy kiemelten fontos, a jövőbeni ármozgást meghatározó tényező. Ennek nagyrészt az az oka, hogy a kriptopiacon sokkal nagyobb a kisbefektetői aktivitás (Naohiro Ozawa 2023-as vizsgálatból tudjuk, hogy az intézményi befektetők 72%-a nem tervezi, hogy belép a kriptopiacra a következő 5 évben), és az átlagos befektetőről sokkal inkább elmondható, hogy sztorik, történetek hatása alatt hozza meg a befektetői döntései (lásd Érdemes a nagy sztorikat megvásárolni cím alatt elérhető írásunkat). Ehhez még tegyük hozzá azt is, hogy a legtöbb kriptoeszköz esetében nagyon nehéz fundamentumokról, értékről beszélni. Számos múltbeli vizsgálat talált tehát kapcsolatos a figyelemvezérlet vételi nyomás és a kriptoeszközök jövőbeni hozama között, ahogy a kriptoeszközökkel kapcsolatos kifejezések keresési aktivitása is összefüggésbe hozható a jövőbeni hozammal.

A The Influence of ChatGPT on Artificial Intelligence Related Crypto Assets: Evidence from a Synthetic Control Analysis cím alatt elérhető vizsgálat pedig arra mutatott rá, hogy a gazdasági és közösségi médiában széles körben népszerűvé váló ChatGPT hírek a kriptopiacra is érezhető hatást gyakoroltak. A vizsgálatban 2022. október 1. és 2023. január 31. közötti időszakon hasonlították össze azokat a kriptoeszközöket, melyek valamilyen módon kapcsolódnak a mesterséges intelligenciához, azokkal a kriptoeszközökkel, melyek semmilyen módon nem kapcsolódnak az AI megoldásokhoz. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a mesterséges intelligenciával összefüggő kriptoeszközöknek köze lenne a ChatGPT-hez, mindössze arról van szó, hogy a kriptoeszköz valamilyen módon kapcsolódik az AI területéhez.

Az alábbi grafikonokon a CoinGecko kriptotőzsdén és a Coinmarketcap adatai alapján elkülönített portfóliók láthatók. A piros görbe az AI érintettségű kriptoeszközök, a kék az AI érintettség nélküli kriptoeszközök árfolyamváltozását mutatja.

Mindkét grafikonon ugyanazt láthatjuk, azaz azok a kriptoeszközök, melyek valamely módon kapcsolódnak az AI-hoz felülteljesítik a több kriptoeszközt 2022. novembere óta.

A bevezetőben utaltam arra is, hogy meghatározott, a kriptopiaccal kapcsolatos keresőszavak gyakorisága és a kriptoeszközök jövőbeni hozama között is kapcsolatot fedezhetünk fel. Ez igaz az „AI”, az „Artificial Intelligence” és a „ChatGPT” keresőszavak esetében is. A ChatGPT bemutatkozása előtt ezen keresési szavak gyakorisága és az AI kriptoeszközök árazása között nem volt kimutatható, statisztikailag szignifikáns kapcsolat, majd 2022 novemberétől a keresések gyakorisága és az AI kriptoeszközök hozama között statisztikailag szignifikáns pozitív kapcsolat alakult ki.

Összességében tehát egy hónapos távon 10,7%, két hónapos távon 35,5% hozamkülönbség alakult ki az AI és nem AI kriptoeszközök között. Továbbá az is megfigyelhető, hogy az új innováció köztudatba kerülése (Google keresésszám alapján) pozitívan hatott az árfolyamra. A fentiek alapján tehát azt láthatjuk, hogy a kriptopiacon továbbra is nagy jelentősége van a befektetők viselkedésének, és a figyelemvezérlet vételi nyomás jelentős hatást gyakorol a kriptoeszközök árazására. Fontos arra is tekintettel lenni, hogy az ilyen események során gyakori, hogy a nagy népszerűség miatt értékalapon drága lesz a befektetési termék, és ez együtt jár az alacsony jövőbeni hozammal. Bár kriptoeszközök esetében nem beszélhetünk értékről, különösen az AI projectek mögött nem fogunk nagy értéket találni, de abnormális hozamot mindenképpen megállapíthatunk. Ugyanakkor a kriptoeszközök piacán is megfigyelhető, hogy a rövid időre kialakuló abnormális hozam előbb utóbb eltűnik az adott befektetési eszközből.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak