A hindenburg ómen jelzi a tőzsdei összeomlásokat?

„Megjelent a Hindenburg az amerikai égbolton”, vagy „Megjelent a tőzsdekrachot jelző Hindenburg-ómen” olvashatjuk a hazai gazdasági médiában. Ha a hírek tartalmát is megvizsgáljuk, akkor arra következtetünk, hogy a hindenburg ómen egy negatív jelzés, mely a tőzsdei eséseket jósolja meg. A fentiekre tekintettel a hindenburg ómen elnevezésű indikátorral fogunk foglalkozni, melyet kifejezetten tőzsdei válságok, összeomlások előrejelzésére alakítottak ki. Megbeszéljük a hindenburg ómen indikátor működését, illetve arra is kitérek, hogy a hindenburg ómen tőzsdestratégia alkalmazása során milyen egyéb jelzéseket kell figyelnünk. Végül pedig a jelzések megbízhatóságáról is szó lesz.

A hindenburg ómen egy, a  technikai elemzés módszerei közé tartozó ún. piaci szélességet mérő indikátor. Létezik egyébként több más piaci szélességet mérő indikátor is, többek között:

Akit egyébként a piaci szélesség indikátorok téma  a fentieknél is részletesebben érdekel, javaslom Gregory L. Morris The Complete Guide to Market Breadth Indicators: How to Analyze and Evaluate market Direction and Strength című könyvét, amely csak ezzel a témával foglalkozik. A hindenburg ómen és a piaci szélességet mérő indikátorok jelzései mögött az a megfigyelés áll, hogy ha megnövekszik a piac szélessége, akkor nagyobb az esélye annak, hogy a meglévő irányban fordulat következik be. A piac szélesség, a volatilitás megnövekedését is jelzi, ezek pedig tipikusan azok a helyzetek, amikor bizonytalan piaci szituációba kerülnek a tőzsdék. A hindenburg ómen indikátor jelzése is azon alapul, hogy vizsgáljuk azokat a piaci állapotokat, amikor megnövekszik a piaci szélesség, és ezekben a helyzetekben jelzi a részvénypiac visszaesését, ami gyakran a tőzsdei összeomlások, tőzsdei válságok első fázisa. Innen ered a az indikátor megnevezése is, ami utalás a német Hindenburg léghajó katasztrófájára. Nézzük a konkrétumokat, azaz mit vizsgál a hindenburg ómen indikátor, és hogyan használható a hindenburg ómen tőzsdestratégia.

Hogyan jelzi a tőzsdei válságokat a hindenburg ómen?

Ahogy az előzőekben már beszéltünk róla a hindegburg ómen indikátor a részvénypiac szélességét méri. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a New Yorki tőzsde közel 4000 tőzsdei társaságát vizsgáljuk, és figyeljük az új 52 hetes csúcsra emelkedő, és új 52 hetes mélypontra eső részvények számát. A válságokat, összeomlásokat előre jelző hindenburg indikátor mögött az a múltbeli megfigyelés tapasztalat áll, hogy ha a New Yorki tőzsdén egyidejűleg megnövekszik az 52 hetes csúcson és 52 hetes mélypont levő részvények száma, akkor a múltban nagy valószínűséggel tőzsdei árfolyam esés, korrekció következett be.

A múltbeli nagyobb tőzsdei válságok, összeomlások idején is tapasztalhattuk ezt a folyamatot. A hindenburg ómen indikátor akkor ad tehát jelzést, ha a New Yorki tőzsdén az 52 hetes csúcson és 52 hetes mélypont levő részvények száma meghaladja a határértéket, ami általában 2,8%.  Hangsúlyozom, hogy általában, mivel a 2,8% csökkentésével a jelzések száma növekszik, míg ha növeljük a 2,8%-ot, akkor kevesebb jelzést kapunk. Értelemszerűen a jelzések számának növekedése a téves jelek növekedését is maga után vonja, azaz az indikátor jelzést ad, de semmiféle tőzsdei visszaesés, vagy összeomlás nem következik be. Egyes hidenburg ómen tőzsdestratégiákban a határérték csökkentését (például 2,2%-ra)  figyelhetjük meg, ami a jelzések gyakoriságának növekedéséhez vezet.

Ha tehát 4000 tőzsdei társaságot találunk a New Yorki tőzsdén, akkor a 2,8%  kb. 112 darab társaságot jelent. Azaz ha a 112 darab fölé emelkedik azon részvények száma melyek 52 hetes csúcson vannak, és az 52 hetes mélyponton is 112 darab fölött van a részvények száma, akkor a hindenburg ómen indikátor első jelzését megkapjuk.

A fenti alapjelzés mellett további feltétele a hindenburg ómen indikátor érvényes jelzésének, hogy a részvénypiac árazása magasabban van, mint 50 nappal korábban. Ez például a tőzsde index 50 napos rate of change indikátorával is vizsgálható, azaz az indikátornak pozitív tartományban kell lennie. 

Ha a fenti két feltétel teljesül, tehát a piaci szélesség és a részvénypiac árazása az 50 nappal korábbi szint felett van, akkor a hindenburg ómen jelzése 30 kereskedési napig érvényes. Ugyanakkor figyelni kell az ún. McClellen Oscillatort, melynek negatív jelzése erősíti meg a hindenburg óment, és ha az indikátor pozitívba vált, akkor a hindeburg ómen jelzésre nem kapunk megerősítést. Látható a fentiekből, hogy a hindenburg ómen tőzsdestratégia a tőzsdei esésekre, összeomlásokra történő kereskedést teszik lehetővé. Tehát kifejezetten short pozíciókra adhat jelzést, vételi jelzésekkel nem foglalkozunk a hindenburg ómen indikátor használata során.

A hindenburg ómen indikátornak, illetve a belőle kialakított tőzsdestratégiának is több változata létezik, eltérő eredményekkel. A stockchart.com weboldalon találunk egy grafikont, melyen a hindenburg tőzsdestratégia jelzéseit összegzik, itt érhetjük el: http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=$NYMO&p=D&b=5&g=0&id=p20489603975

Tőzsde válság, összeomlás előre jelzése

A fenti képen láthatjuk a hindenburg ómen tőzsdestratégia fontosabb elemeit. A felső  grafikon a McClellen Oscillatort. Értelemszerűen a piros területeken érvényes a hindenburg ómen (ekkor találjuk negatív tartományban az oscillátort), de csak akkor ha a további feltételek is érvényesek, azaz az új mélypont új csúcsok száma meghaladja a határértéket (2,8%), illetve a New Yorki tőzsde részvényeinek árfolyama magasabban van, mint 50 nappal korábban. A fenti kép, alsó két grafikonja az új csúcsok és új mélypontok levő részvények számát mutatja, véleményem szerint pontatlanul.

Jelenleg  ugyanis 4165 darab részvénnyel kereskednek a New Yorki tőzsdén a finviz adatbázisa szerint (https://finviz.com/screener.ashx?v=111&f=exch_nyse), tehát a 2,8%-os határérték 117 darabnál található. Ha a finviz.com részvényszűrőjét használjuk, akkor a cikk írásának idején 109 az új 52 hetes mélypont és 111 az új 52 hetes csúcson levő részvények darabszáma, ami a 2,8%-os határérték alatti darabszám. Segédlet a hindenburg ómen indikátorhoz

Mennyire jelzi pontosan a válságokat a hindenburg ómen?

Az indikátort kitaláló Jim Miekka matematikus szerint a hindenburg ómennel az összes korábbi összeomlást meg lehetett jósolni 1987-ig. A fentiek alapján a hindenburg ómen egy hasznos eszköznek tűnhet, mellyel a piaci hangulatra következtethetünk, de a válságokat, tőzsdei eséseket nem képes az indikátor pontosan megjósolni. Gyakorlatilag ugyanazt tapasztaljuk, mint a halálkereszt jelzés esetén, azaz a probléma az a hindenburg ómen indikátorral, hogy rengetegszer tévedett. Áttekintettem 1985-2017 közötti időszakban az amerikai tőzsdén a hindenburg ómen indikátor jelzéseit, és közel 40 jelzést találtam. Bár ezalatt az időszak alatt több tőzsdei visszaesést is tapasztalhattunk, válságokból mindössze néhány volt. Az alábbi képen az elmúlt 100 év legnagyobb recessziói, válságai követhetők nyomon. A táblázatból kiderül, hogy 1985-2017 között mindössze 3 nagyobb gazdasági válság volt. Ezzel szemben a hindenburg ómen közel 40 esetben adott jelzést.

recesszió az elmúlt 100 évben, USA

Bár a fentiek alapján azt tapasztalhatjuk, hogy a nagyobb tőzsdei visszaesések előrejelzésére alkalmatlan a hindenburg ómen indikátor, rövidebb időtávon mégis kimutatható, hogy a negatív hangulatot előre tudja jelezni. A Nasdaq indexen megjelenő hindenburg ómen jelzés kapcsán készített a sentimentrader.com részletesebb visszatesztelés 2013-2019 között. A visszatesztelés eredményeit az alábbi táblázat foglalja összeg.

 

1 héttel később

2 héttel később

1 hónappal később

3 hónappal később

6 hónappal később

12 hónappal később

Medián hozam

-1,06%

-0,81%

-2,59%

-1,96%

0,47%

7,59%

Találati arány (vétel)

32%

41%

24%

54%

44%

91%

A táblázatban láthatjuk, hogy a hidenburg ómen jelzése (összesen 24 jelzés volt az időszakban) után rövidtávon valóban rosszabbak az átlaghozamok. A vizsgált esetekben az elérhető hozam középértéke negatív egészen 3 hónapig terjedő időszakig. Figyeljük meg a találati arány változását is. Azaz a vizsgált esetben, ha a jelzést követően vesszük meg az indexet, akkor mindössze csak az esetek 32 százalékában lesz nyereséges az ügylet. Ahogy pedig növekszik a tartási időtáv, úgy növekszik a vételi ügylet nyerési valószínűsége. A véletlenszerűen nyitott vételi ügyletek esetében a találati arányok így alakulnak az S&P500 indexen:

  • 1 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 56%
  • 2 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 58%
  • 1 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 61%
  • 2 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 64%
  • 3 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 66%
  • 6 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 70%

Tehát valóban negatív piaci hangulat következik be a hindenburg ómen jelzése után, azonban ez csak rövidtávon érvényesül.

A hindenburg ómen kombinálható a titanic-szindrómával

A titanic-szindróma egy Bill Omaha által leírt megfigyelés, eladási jelzés. A Nasdaq indexre vonatkozóan ez azt jelenti, hogy ha az index új csúcsra emelkedik és a következő hét napban az index kosarában szereplő részvények közül több részvény esik 52 hetes mélypontra, mint ahány részvény 52 hetes csúcsra emelkedik, akkor eladási jelzést kapunk. A hindenburg ómen és a titanic-szindróma tehát kiegészíti egymást, mindkettő piaci szélességet mér. A sentimentrader.com szerkesztői a két együttes jelzésre is készítettek egy visszatesztelést a Nasdaq indexen 1986-2019 között.

 

1 héttel később

2 héttel később

1 hónappal később

3 hónappal később

6 hónappal később

12 hónappal később

Medián hozam

-1,1%

 0%

 -0,7%

-4%

-5,9%

-2,2%

Találati arány (vétel)

41%

59%

35%

41%

44%

38%

Összesen 16 alkalommal kaptunk jelzést 1986-2019 között, és itt már látható, hogy 12 hónapos időtávon is alacsony a valószínűsége az árfolyam-emelkedésnek, azaz a vizsgált 16 esetből mindössze 6 alkalommal volt magasabban a Nasdaq index árfolyama 12 hónap múlva.

Semmiképpen ne várjuk a hindenburg ómentől a tévedhetetlenséget. Ahogy a bevezetőben is utaltam rá tőzsdei esések, válságok, összeomlások pontos előrejelzése nem lehetséges. A hindenburg ómen egy eszköz, mellyel megpróbálkozhatunk a tőzsdei esések jelzésére, de számos esetben tévedni fog az indikátor. Az alábbi előadáson arról beszélünk, hogy a fenti jelzések miért, milyen módon tévesztik meg a kereskedőket.

 
 

Az előadás itt folytatódik:

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link