Határidős ügylet, futures, foward ügylet fogalma, jelentése

Az elmúlt 10 évben már nagyon sok alkalommal beszéltünk a határidős ügyletekről. Itt az oldalon is több cikkben beszéltük meg egy-egy termék határidős kereskedését (a bejegyzés végén megtalálod a hivatkozásokat), de a tanfolyamainkon is részletesen tárgyaltuk a határidős kereskedést. Ugyanakkor részletes összefoglalást még nem készítettünk, így a következő oldalakon a határidős kereskedés lényegét olvashatod el. Témáink:

  • Határidős ügylet, futures, foward ügylet fogalma, jelentése
  • Határidős, futures ügyletek típusai, fajtái, jellemzői
  • Hogyan kereskedhetünk a határidős tőzsdéken?
  • Határidős ügylet, futures, foward ügylet fogalma, jelentése
  • Határidős, futures ügylet kamattartama
  • A határidős, futures ügyletek tőkeáttétes termékek, a nagy tőkeáttét növeli a kockázatot
  • A határidős, futures ügyletek lejárattal rendelkeznek
  • A határidős, futures ügyletek kontraktusméretei
  • Hogyan változik a kontraktus méret a CME határidős tőzsdén?
  • Devizákkal is kereskedhetünk a határidős tőzsdén
  • Arannyal is kereskedhetünk a határidős tőzsdén
  • E-mini arany határidős ügylet
  • E-micro arany határidős ügylet
  • BUX index határidős kereskedése
  • A határidős termékek sajátosságai

Határidős, futures ügyletek típusai, fajtái, jellemzői

A határidős ügylet, angolul futures egy olyan ügylettípus melynek teljesítése a jövőben történik ugyanakkor az ügyletet a jelenben kötik a résztvevő felek egy meghatározott (piaci ártól gyakran eltérő, legtöbbször magasabb) ún. határidős áron. A határidős ügyletek lehetnek akár tőzsdén kívüli ügyletek is, ezeket hívjuk az ún. forward ügyleteknek. Például egyes brókercégeknél lehetősége van ún. deviza forward ügyletek kötésére, ezek azonban tőzsdék kívüli ügyletek, jellemzően a brókercég, vagy más pénzintézet áll a foward ügylet másik oldalán. A tőzsdei határidős ügyletek és a foward ügyletek működésében nincs jelentős különbség, azonban a tőzsdei ügylet esetében az ügyletek szabványosítottak, és a tőzsde mint platform van jelen, így az ügyletet egy másik piaci szereplővel kötjük.

Fontos tudni, hogy a határidős, futures termékek származtatott (derivatív)  termékek, azaz valamilyen mögöttes termék árfolyamát követik. A mögöttes termék lehet akár egy részvény, egy árupiaci termék, deviza, tőzsdeindex stb..  Határidős, futures ügylet kötésekor tehát a mögöttes terméket is meg kell vizsgálnunk, mivel annak az árán fog kifutni lejáratkor a termék.

Hogyan kereskedhetünk a határidős tőzsdéken?

A határidős ügyletekkel történő kereskedéshez egy tőzsdei brókercégnél kell számlát nyitnod, amelyiknek kapcsolata van a kiválasztott határidős tőzsdével. Nem összetévesztendő a dolog a forex és OTC brókerek által kínált CFD termékekkel, vagy CFD futures termékekkel. Ezekben az esetekben nem történik valódi ügyletkötés a határidős tőzsdén, hanem csak a határidős termék árát követi a CFD termék. A CFD termék sajátosságairól itt találsz bővebb információt.

A határidős, futures kereskedés során két irányba tudunk pozíciót felvenni. Az egyik a vétel, azaz long pozíció, amivel tulajdonképpen a kereskedő lesz a vásárlásra kötelezett fél.  Eladási, azaz short pozíció esetén pedig eladási kötelezettség keletkezik, azaz a megadott árut le kellene szállítani.

Vételi futures, határidős pozíció esetén tehát arra számít a kereskedő, hogy a most megkötött határidős árnál magasabb lesz a mögöttes termék piaci áránál a lejáratkor. Ugyanis a határidős termék a lejáratkor a piaci áron fut ki. Ha magasabb lesz a piaci ár, akkor az ügyletkötés (vételi pozíció nyitás) időpontjában érvényes határidős ár, illetve a lejáratkori piaci ár közötti különbség lesz a kereskedő nyeresége.

long pozíció

Short, eladási futures, azaz határidős kereskedés esetén a kereskedő arra spekulál, hogy a termék ára esni fog. Nyeresége akkor keletkezik, ha a lejáratkori mögöttes termék piaci ára alacsonyabb lesz, mint a határidős ügylet kötéskori határidős ára.

short pozíció megbízások

 
 

Mire figyelj még a határidős kereskedés során?

Négy fontos dolgot említenék meg a határidős termékekkel kapcsolatban. Ezek a következők:

  • kamattartalom,
  • a tőkeáttétel,
  • kontraktus méret
  • és lejárati időpont.

Ezek a tényezők alapvetően meghatározzák a határidős termékek kereskedését, így ismerd meg, hogyan hatnak ezek a tényezők a kereskedésre. Nézzük a részleteket.

1) Határidős, futures ügylet kamattartama

A határidős árral kapcsolatban azt is érdemes tudni, hogy általában magasabb, mint az aktuális piaci ár. A különbség főleg akkor érezhető, ha magasabb a kamatkörnyezet. Ugyanakkor a lejárathoz közeledve egyre kisebb lesz a különbség (csökken a kamattartalom) a határidős és piaci ár között. Általánosságban tehát elmondható, hogy long pozíció esetén ezzel a különbséggel kamatot fizetünk, míg short pozíció esetén kamatot kapunk.

A fentieket figyelembe véve a határidős ügyletek ugyanúgy kereskedhető mint például a részvények, azaz a szabványosított ügyletek szabadon adhatók vehetők, tehát nem kell megvárnunk a lejáratot. Néhány fontos tényezőt azonban nem árt figyelembe venni, ezek a következők.

2) A határidős, futures ügyletek tőkeáttétes termékek, a nagy tőkeáttét növeli a kockázatot

Kockázatkezelés szempontjából érdemes szem előtt tartani, hogy a határidős ügyletek tőkeáttétes ügyletek, tehát nem kell a teljes pozíciót kifizetnünk, hanem csak egy meghatározott alapletét zárolására van szükség, ez az ún. fedezeti követelmény.

A továbbiakban pedig attól függően hogy nyereségünk, vagy veszteségünk képződik további ún. változó letétre is szükség van a pozíció fenntartásához. Ha ezt nem tudjuk biztosítani és az ellenkező irányba megy a termék ára a veszteség oda vezethet, hogy kényszerzárják, kényszerlikvidálják a pozíciót.

3) A határidős, futures ügyletek lejárattal rendelkeznek

Bár fentebb utaltam arra, hogy a határidős ügyletek szabadon adhatók vehetők, azonban a részvénypiactól eltérően lejárati időpontok vannak. A lejáratkor pedig, ahogy fentebb megbeszéltük a termék kifut a mögöttes termék árfolyamán. Azaz a felek elszámolnak egymással. Itt arra kell figyelni, hogyha ez egy fizikai elszámolásos ügylet (például árupiaic termékek), akkor kiszállítási ügylet kezdődik.

Amennyiben pénzügyi elszámolású a termék (például tőzsdeindexek), akkor nem kezdődik kiszállítási ügylet, a szerződő felek automatikusan elszámolnak egymással (nyereség-veszteség jóváírással). 

4) A határidős, futures ügyletek kontraktusméretei

A határidős, futures ügyletek sajátossága, hogy ún. kontraktusokat, szabványosított csomagokkal tudunk üzletelni. Például 1 kontraktus határidős olaj a valóságban 1000 hordó olajat tartalmaz, vagy 1 kontraktus határidős arany a valóságban 100 uncia aranyra vonatkozik. A fentiek miatt a pozíció méretek is nagyobbak lehetnek, például ha az arany unciánként ára 1200 dollár, akkor 1 kontraktus arany határidős pozíció valós értéke 120.000 dollár. Találunk egyébként olyan arany határidős terméket, ahol 1 kontraktus 10 uncia aranyat tartalmaz.

Hogyan változik a kontraktus méret a CME határidős tőzsdén?

Az egyik legnagyobb határidős tőzsde a Chicago Mercantile Exchange (CME) Globex, melynek kereskedési platformján számos árupiaci termék, részvény, tőzsdeindex határidős változata érhető el. A számlanyitás során érdemes lehet a brókercégünknél megkérdezni, hogy a CME Globex határidős tőzsdéhez tudnak-e hozzáférést biztosítani, hiszen ez a legfontosabb határidős tőzsde jelenleg. Az egyes határidős termékek kontraktus méreteiben jelentős különbség van, azonban a hagyományos, normál kontraktus méret mellett már elérhető E-mini és E-min micro kontraktus is. Ezzel gyakorlatilag az átlagos kisbefektetők is kereskedhetnek a valódi határidős tőzsdén (nem szorulnak rá a brókercégek által jegyzett CFD termékekre).

Termék

Kontraktus mérete

Margin követelmény

S&P500

250$ x S&P500 index

31.500 dollár

E-mini S&P500

50$ x S&P500 index

6300 dollár

E-mini micro S&P500

5$ x S&P500 index

630 dollár

A fenti adatokat a cmegroup.com oldalról gyűjtöttem ki. Itt megtalálod a termékválasztó oldalt (lásd alábbi képen). A "View Another Product" alatt tetszőleges index határidős termék adatait kérdezheted le. A "Contract Specs" menüpont alatt a "Contract Unit" sorban találod a lényeget. A kérdés már csak az, hogy mit jelentenek ezek az adatok.

határidős ügyletek kontraktus méretei

A kontraktus méretnél található szorzás tulajdonképpen azt mutatja meg, hogy a 1 kontraktus, azaz 1 db ügylet kötése esetén mekkora lesz a teljes pozíciónk, a teljes kitettségünk. Ez az S&P500 határidős termék esetén 250 dollár szorozva az aktuális S&P500 index árfolyammal. Ha például 3000 ponton áll az S&P500 index, akkor a felvett pozíció mérete 750.000 dollár lesz. Mondhatnánk azt is, hogy ha 1 pontot elmozdul az S&P500 index, akkor a számlaegyenlegünk 250 dollárt fog változni, azaz ha 3000 pontról 2999 pontra esik vissza az S&P500 index, akkor 250 dollár veszteségünk (vételi ügylet esetén) lesz, míg ha 3000 pontról 3001 pontra emelkedik az index, akkor 250 dollárral növekszik az egyenlegünk.

2019 májusától pedig már az E-mini micro kontraktus is elérhető, azaz a legkisebb kötésegység esetén 1 pont elmozdulásnál 5 dollárt változik a számlánk. Gyakorlatilag 5 db S&P500 indexre kötünk fogadást egyetlen határidős ügylettel. Az E-mini esetében pedig 50-es szorzó van.

A szorzók természetesen indexenként változnak, azaz például a Dow Jones index esetében az E-mini micro kontraktusnál nem 5-szörös szorzó lesz, hanem 0,5 dollár szorozva DJIA index. Tehát a fenti oldalon mindig ellenőrizzük az aktuális termékre vonatkozó kontraktus méretet.

 
 

Devizákkal is kereskedhetünk a határidős tőzsdén

A CME Group Globex határidős tőzsdei platformján bevezetésre kerültek az ún. E-micro határidős deviza ügyletek, így AUD/USD, CAD/USD, CHF/USD, EUR/USD, GBP/USD, INR/USD, JPY/USD és USD/CNH devizapárokkal már micro kontraktusokat is lehet kötni. A CME Group Globex határidős tőzsde tájékoztató oldalát a következő hivatkozáson találjuk.

A fenti linken a pontos kontraktus specifikációk mellett a margin követelmények, árfolyam grafikon is megtekinthető. A továbbiakban az EUR/USD micro kontraktust tárgyaljuk meg. A legkisebb kötésegység EUR/USD devizapár esetén 12.500 unit, azaz 0,125 lot, másképp mondva 12.500 euró. Ez tehát azt jelenti, hogy ha 1,1200 dolláros EUR/USD árfolyam mellett 1 kontraktus pozíció EUR/USD ügyletet szeretnénk nyitni, akkor a pozíció mérete 12.500 X 1,1200, azaz 14.000 dollár lesz.

Ez tehát a legkisebb kötésegység, így ha a kereskedésünk során jellemzően a 0,1 lotos méret fölött kötünk, akkor valós alternatíva lehet a határidős deviza kereskedés a fenti devizapárok esetében e-micro kontraktusokkal. Értelemszerűen azoknak a kereskedőnek akik 0,1 lotos méret alatt kötnek, nagy lesz ez a pozíció méret, ugyanis ez a legkisebb kötésegység, tehát nem darabolható.

Arannyal is kereskedhetünk a határidős tőzsdén

A CME group határidős tőzsdén az arannyal és más árupiaci termékekkel is kereskedhetünk. A hagyományos arany határidős termékek esetében a legkisebb kötésegység 1 kontraktus, amely 100 uncia aranyat tartalmaz. Az arany árfolyam 1 uncia (31,1 gramm) aranyban van kifejezve, azaz 1200 dolláros árfolyamnál, 1 uncia, azaz 31,1 gramm arany kerül 1200 dollárba. A fentiekből következik, hogy az arany határidős tőzsdei termék esetében a legkisebb kötésegység esetén 1200 x 100,  azaz 120.000 dolláros pozíciót tudunk felvenni.

Mivel határidős arany kereskedésről van szó, így a 120.000 dollárt nem kell kifizetni csak a lejárati időpontban (ha kiszállítási ügyletet kezdeményezünk), ugyanakkor a pozíció nyitásához és fenntartásához fedezet szükséges, ami kb. 5000 dollár (4%), továbbá az arany pozíció tartásához is tovább 5000 dolláros fedezetre van szükség. Önmagában már a fedezeti követelmények is jelentős összeget tesznek ki, azonban arról se feledkezzünk meg, hogy a 100 uncia arany pozíció azt is maga után vonja, hogy a megnyitott pozíciónk. és így a nyereségünk, veszteségünk minden 1 dolláros arany árfolyam elmozdulás esetén 100 dollárt változik. Például ha az arany ára 1200 dollárról 1201 dollárra változik, akkor a számlánkon +- 100 dolláros változás történik attól függően, hogy short vagy long pozíciót nyitottunk. A leírt specifikációk a GC arany határidős termékkel kapcsolatban változhattak a cikk megírása óta, a pontos és aktuális specifikációk itt érhetők el.

A fenti nagy pozíció méret mellett létezik, ún. e-mini és e-micro határidős termék is. Az E-mini teljes neve E-mini Gold Futures, amelynek minden egyes kontraktusa 50 uncia aranyat tartalmaz. Azaz a fenti példánál maradva, ha az árfolyam 1200 dollárról 1201 dollárra változik, és 1 kontraktus E-mini Gold határidős termékben nyitottunk pozíciót, akkor a számlák +- 50 dollárral változik a pozíció irány és az árfolyam elmozdulás függvényében.. A leírt specifikációk a QO arany határidős termékkel kapcsolatban változhattak a cikk megírása óta, a pontos és aktuális specifikációk itt érhetők el.

Az elmúlt években került bevezetésre a micro arany határidős termék, amely már jóval kedvezőbb kereskedési, befektetési lehetőséget jelent a kisbefektetők számára. Itt ugyanis a legkisebb 1 db kontraktus megvásárlásával, pozíció nyitásával 10 uncia arany pozíciót tudunk nyitni. Ez a gyakorlatban  a fenti példánál maradva azt jelenti, hogy ha az árfolyam 1200 dollárról 1201 dollárra változik, és 1 kontraktus E-micro Gold határidős termékben nyitottunk pozíciót, akkor a számlák +- 10 dollárral változik a pozíció irány és az árfolyam elmozdulás függvényében..

Ennek az arany határidős terméknek MGC a jelölése, például MGCZ7 a 2017 decemberében lejáró kontraktust jelenti. A pozíció fedezeti igénye is tizede a GC 100 unciás változathoz képest, azaz kb. 500 dollár. A leírt specifikációk a MGC arany határidős termékkel kapcsolatban változhattak a cikk megírása óta, a pontos és aktuális specifikációk itt érhetők el.

BUX index határidős kereskedése

A BUX index-el nem tudunk a külföldi határidős tőzsdéken kereskedni, erre a célra a BÉT biztosítja a platformot. Ugyanakkor a kontraktus méretek, a fedezeti követelmények eltérnek a Globex határidős tőzsdén megszokottaktól, így ha a BUX határidős kereskedésével szeretnék foglalkozni figyeljünk oda a kontraktus méretezésre és a fedezeti, margin követelményekre. A BUX határidős index esetében a kontraktus mérete BUX * 10 Ft, azaz a legkisebb felvehető pozíció méret egy 40.000 pontos index érték mellett 400.000 Ft lesz. A határidős termékek pontos paramétereivel kapcsolatban a bet.hu honlapját érdemes meglátogatni, a következő hivatkozáson találjuk az elérhető termékeket. A BUX határidős kereskedés sajátosságaival itt foglalkoztunk.

A határidős termékek sajátosságai

Minden piac más, minden termék eltér néhány tulajdonságában, a kereskedésnek vannak sajátosságai. Ezekről nem beszéltünk a fentiekben, de ha a gyakorlatban is ki szeretnéd próbálni a határidős kereskedést, akkor a termékre vonatkozó egyedi tulajdonságokat, a termék piacára ható egyéb tényezőket is vizsgálni kell. Az alábbi bejegyzésekben nagyrészt azt tárgyaljuk, hogy az egyes határidős piaci termékek során milyen egyéb tényezőket veszek figyelembe, mitől tér el egy-egy határidős termék piaca az átlagostól. Olyanokról lesz szó, hogy az olaj határidős kereskedése során miért célszerű az intézményi befektetők, a kitermelők ügyleteit követni, vagy hogyan kövessük az olaj kitermelő országok kitermelési volumenét. De az arany esetében megbeszéljük, hogy milyen tényezők okozták a múltban az arany árának emelkedését, szó lesz arról is, hogyan vehetünk fel mikro pozíciót a határidős arany piacon.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link