A GDP manipulációja a nem demokratikus országokban

A GDP az egyik legfontosabb makrogazdasági mutató, mellyel egy ország gazdasági teljesítménye jellemezhető. Ezzel együtt azonban az adatok manipulálhatók is. Erre mutatott rá egy a témában megjelent tanulmány, mely 2002-2021 közötti adatokon becsülte meg, mely országok, milyen mértékben manipulálták GDP-t. A vizsgálat érdekessége, hogy műholdképek alapján, éjszakai fénymérés segítségével állapította meg a valós és a hivatalos GDP közötti különbséget. Témáink:

  • Mennyire bízhatunk meg a GDP adatokban?
  • Elsősorban a nem demokratikus országok manipulálják a GDP-t

Mennyire bízhatunk meg a GDP adatokban?

A GDP az egyik legfontosabb gazdasági adat. Segítségével egy ország gazdasági teljesítményét ítéljük meg, gyakorlatilag egyetlen mérőszámmal. Sokan befektetői döntéseket kötnek hozzá (bár a részvénypiac teljesítményével nem mutat szoros korrelációt, lásd itt), és nem utolsósorban, az országot irányító politikusok teljesítményét is a GDP-adatok alapján ítéljük meg. Ebből pedig azonnal érthetővé válik, hogy milyen okai lehetnek a GDP „megszépítésének”.

Ugyanakkor egy ország gazdasági fejlődése a GDP-nél nehezebben manipulálható adatokkal is felmérhető. Ezeket az adatokat műholdképekről olvashatjuk le, és az ország városainak, településeinek éjszaka kibocsátott fénymennyisége alapján mérhetjük. Már a 2000-es években születtek olyan vizsgálatok (Doll és szerzőtársai 2000), melyek lineáris kapcsolatot találtak a vásárlóerőparitás és a fénymennyiség között (kiemelkedő, 85%-os R2 mellett), de globálisan vizsgálva 2010-ben Ghosh és szerzőtársai a vásárlóerőparitáson mért GDP és a fénymennyiség között találtak pozitív kapcsolatot (magas, 73%-os magyarázóerő mellett).

Az alábbi tanulmány alapját Henderson és szerzőtársai 2012-ben alapozták meg. Ők egy ország éjszakai fényei, kivilágítottsága és a gazdasági aktivitás (GDP) közötti kapcsolatot mérték fel, a mérés módszertanát dolgozták ki. Egy újabb vizsgálat (Martinez 2022) pedig az éjszakai fényekben mért eltérés alapján a hivatalos GDP adatokban megfigyelhető eltéréseket mutatta ki.

Elsősorban a nem demokratikus országok manipulálják a GDP-t

A fentebb hivatkozott tanulmányban 2002-2021 közötti időszakon vizsgálták meg az eltérést az országokat három csoportra bontva a Freedom in the World Index (FWI) alapján:

  • Free: szabad, demokratikus országok
  • Partially free: részlegesen demokratikus ország
  • Not free: nem szabad, autokratikus ország

forrás: Martinez (2022)

Az alábbi grafikonon a vizsgálatban szereplő országok széles köre látható. Itt jól megfigyelhető, hogy a fénymennyiség növekedése (y-tengely) és a gazdasági növekedés országok közötti sorrendje (x-tengely) között pozitív a kapcsolat. Az adatokra illesztett egyenes a regresszió eredményét mutatja. Ugyanakkor azt is láthatjuk, hogy egyes országok esetében nagy az eltérés, azaz nagy gazdasági növekedés alacsony fénymennyiség növekedéssel jár együtt.

forrás: Martinez (2022)

Az eltéréseket vizsgálva az országok egy sajátos köre jól azonosítható. Ezek azok az országok, melyek az FWI alapján a nem demokratikus (not free) kategóriába sorolhatók. Ezen országok esetében a hivatalos gazdasági növekedés átlagosan 35 százalékkal nagyobb, mint amit a fénymennyiség alapján megállapíthatunk. Azaz ha egy autokratikus ország 1,35 százalékos GDP növekedést jelent, akkor a valós adat 1 százalék. Az alábbi grafikonon megjelöltem mind a három kategóriában az átlagot. Jól látszik, hogy az autokratikus országok esetében a legnagyobb az eltérés, viszont a demokratikus országok körében nem mutatható ki jelentős eltérés. A szürke kör a hivatalos, a piros a fénymennyiség alapján becsült GDP-adat.

forrás: Martinez (2022)

Martinez (2022) tanulmánya után több száz változót, magyarázatot találtak a jelenségre, és ezen lehetséges okok közül többet is megvizsgált Phan 2023-ban. Ezekből az adatokból is kiderül, hogy a fénymennyiség és a GDP között pozitív lineáris kapcsolat van, és ez a kapcsolat az 1992-2018 közötti időszakon erősebb (alsó ábra), nagyobb a magyarázóerő. A 178 országra kiterjedő vizsgálatában megállapította, hogy az eltérés (a fénymennyiség és a hivatalos GDP között) nagy részét az adott országok intézményi rendszerének minősége határozza meg. Az intézményrendszer minősége pedig erősen függ a demokrácia fokától, az országot irányító vezető hivatali idejétől (autokratikus országokban hosszabb, így gyengébb az intézményrendszer minősége), a korrupciós mutatóktól. Ezek tehát elsődlegesen azok a tényezők, melyek erős ösztönzőként hatnak, és lehetővé is teszik a manipulációt. Emellett azonban az üzleti környezet, annak fejlettsége és az urbanizáció is meghatározó faktora az eltérésnek.

Forrás: Phan (2023)

Összegezve a fentieket. Az elmúlt évtizedekben jól mérhető a különbség a hivatalos GDP adat és a műholdképek által fénymennyiségen alapuló becslés között. A kettő közötti eltérés átlagosan 35 százalék a nem demokratikus országok körében, azaz például 1,35% hivatalos GDP növekedés valójában 1 százalék. Azt is láthattuk a fentiekben, hogy az eltérésre nagyrészt az ország berendezkedése (demokratikus, nem demokratikus) ad magyarázatot.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link